Luup peale | Reis oli kuuldu järgi pikk, aga õnneks jõudis pärale Tammiku kääridega (!!!) pagas (galerii) (1)

Lisette Tammiku käärlöök tõi Eestile viigipunkti. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis avas võõrsil Luksemburgi vastu EM-valiksarjas punktiarve. 1:1 viik jätab seisu viimase kohtumise eel lahtiseks ning samal ajal kannustab Tartus Tamme staadionil minema veelgi julgemalt peale.

Mäng algas vastase soovi järgi ning juba minuti järel jõuti Karina Korgi nina alla. Eesti jäi olukorras hetkeks päris passiivseks ning lubas vastasel varianti otsida, kuid siis vajus ka Mari Liis Lillemäe paremalt äärelt appi ning aitas palli kastist väljapoole suunata. Natuke hiljem jõudsid nemadki vastase poolele, kui Kelly Rosen lasi palli karistuslöögist kasti, kuid Liisa Merisalu suunamine jäi kaaslastele ebamugavaks. Möödusid pikad minutid, kui Eesti oli vastase surve all ning ei suutnud ise ühtegi rahuldavat rünnakut üles võtta.

24. minutil oli Eesti lähedal vastase näpistamisele. Olukord sai alguse Isabel Alberti ebatäpsest söödust keskkaitsja suunas, mille Tammik vahelt lõikas. Praeguse Eesti koondise resultatiivseim ründaja lõi kiirelt peale, sest Lucie Schlime polnud väravasuul, kuid katse jäi kesiseks nii täpsuse kui jõu poolest.

Enne pooltunni täitumist teenisid initsiatiivi haaranud eestlannad kaks nurgalööki, mis jäid Merisalu pärusmaaks. Mõlemad pallid olid üsna teravad ning läksid edukalt mängijatesumma. Eriti hästi just teine, kui Lillemäe ja Siret Räämeti koostöös jõudis pall väravajoonele, kuid mitte sellest üle, sest Kimberley Dos Santos oli viimase kaitsjana joonel lappimas. Minutid hiljem pääses 22-aastane ääreründaja Merisalu ka ise terava nurga alt löögile, kuid rammis palli esimese posti suunas, kus oli Schlime kindlalt vahel.

Avapoolaja lõpusirgel - 39. minutil - mängis Luksemburg omalt poolt seni parima võimaluse välja. Seda vedas Joana Lourenco Magalhaes, kes lükkas Laura Milleriga seina, mängides nii olukorrast välja nii Räämeti kui Roseni, ja läks terava nurga alt löögile. Kork kattis esimese tsooni ära ning jättis vastasele vaid küljevõrgu.

Avapoolajal jäid väravad tulemata. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

40. minutil olid eestlannad skoori avamisele veelgi lähemal: Lillemäe mängis kavala suunamuutusega end tsenderdama ning lasi palli värava alla täpselt Tammiku pea peale, kuid FC Flora esiründaja suunamine jäi ülinõrgaks ning ei läinud värava poolegi. Jätkuolukorrast ei suutnud maksimumi võtta ka Merisalu.

Teine poolaeg algas sahmakaga: vastane sai esimestel minutitel ohtlikult tulema ning võitis nurgalöögi, millest kapten Laura Miller värava lõi - 1:0! Kolm minutit hiljem oli ka teine lähedal, kui esmalt hiilgas Kork tõrjega ning siis jõudis sangarina blokki Repkin.

See õnnestumine sillutas tee Eesti vastuväravani, mis algas 53. minutil audisisseviskest. Kuna Rosen ei leidnud varianti eespoolt, viskas ta palli Räämeti jalale. Keskkaitsja tõstis pea ning lasi kasti poole mõõdetud tsenderduse: Tammik jäi hetkeks seljaga värava poole, eksitades oma olekuga kaitsjat, kuid tegelikkuses näis kõik olevat planeeritud - käärlöögist 1:1!

Mäng muutus seepeale üsna lahtiseks ning tööd jagus iga liini esindajaile. Eesti proovis kord läbi madalate söötude, siis kõrgemate pallidega. Hea löögiüritus tuli 62. minutil kapten Kairi Himanenilt, kui ta kaitsja pealt oskuslikult maha pöörates end heast ruumist leidis, kuid esimesse posti läinud pall jäi nõrgaks. 87. minutil jõudis pall karistuslöögist südamest lajatamiseks ette Repkinile, kes eksis õige pisut.

UEFA kalkulatsioonide järgi tegi võõrustaja terve kohtumise jooksul 11 pealelööki, millest viis läksid raami. Üks näiteks 69. minutil, kui Volkov oma karistusala lähistel pallist ilma jäi, kuid kiirelt reageerinud Magalhaes ei suutnud Korki üllatada. Mängu lõpus turvas Eesti väravasuud hästi ka neljamängijaline müür, siis olid taas vahel JK Tabasalu esikinda kindlad käed. Et vastane lööks (otsustavalt) ära üleminutitel - nagu juhtus mõlemas mängus Albaaniaga - seda ei tulnud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Liisa Merisalu alustas põhikoosseisus, debütant Helina Tarkmeel sekkus vahetusest

Kas just üllatav, aga märkimisväärne on see, et Tartu JK Tammeka ründaja Liisa Merisalu oli pärast paarikuust vigastuspausi tagasi koondise juurde tulles kohe põhikoosseisus. Tõsi, pärast Kristina Bannikova taandumist oli lahtine küll, kes võiks selle koha ääreründes hõivata, olukorras kus viimati oli sel kohal parem tipuründajana toimetav Vlada Kubassova.

Merisalu tõestas, et koht põhikoosseisus võiks edaspidigi talle kuuluda. Ta näitas head kiirust ning enamjaolt küpsust palliga mängus, kuid eeskätt lasi ülimalt kvaliteetseid palle nurgalöögist. Kuna ta pole Anastassia Morkokvina ja Sirje Kapperi ajastul tingimata põhimängija olnud - 20 kohtumisest viis algrivistusest - on see relv pidanud rohkem riiulil istuma. Nüüd, kui Merisalule ideaalselt sobiv positsioon ootab resoluutset täitjat, võiks tartlasel olla mõne kaaslase ees väga selge eelis.

Helina Tarkmeel tegi debüüdi! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Rõõmustav on ka see, et juures on üks ametlik A-koondislane - 18-aastane poolkaitsja Helina Tarkmeel tegi debüüdi. Ta sekkus 71. minutil keskväljale Jaanika Volkovi asemele ning aitas seisu tasa hoida. "Helina läks väga hästi sisse ja täitis hästi oma ülesandeid, mis sai talle pingi kõrvalt kaasa antud. Ta tegi täpselt seda, mida meil oli vaja," kinnitas rahulolev Kapper mängu järel.

2. Robustne ning ohtlik mäng

Esimestest minutitest peale oli ühest küljest selge, et Sloveenia peakohtunik Tjaša Misja lubab jõulist mängu. Arusaamatuks jäi põhjus, sest piiripealsete olukordade kuhjumine tõi endaga kaasa mitmed ohtlikke olukordi. Enim ehmatas Katrin Kirpu vastu tehtud viga 85. minutil, kui ta õhuvõitlusesse minnes sai vastase õlaga näkku. Korduvalt tehti liiga ka Mari Liis Lillemäele ja Kelly Rosenile, kes mängisid esimesel poolajal kaamerapoolsel küljel ning seetõttu olid momendid selgelt näha.

Mustrit mõista üritades oli eriti segadusseajav see, et kohtumise esimene kollane kaart välkus Jaanika Volkovi silme ees. Olukorra järel, kus 19-aastane poolkaitsja sakutas särgist keskväljal palliga pigem rahulikult liikunud vastast. Hiljem sai hoiatada ka Maarja Saulep, kes tõesti jäi olukorda hiljaks ning siis Lisette Tammikule ohtlikult jalga lennanud ning märgigi maha jätnud Emma Kremer.

3. Annika on antud!

Alates 2020. aastast on Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi andnud välja koondiseaasta ilusaima tabamuse eest Annika. Mullu valiti kandidaatide seast välja Lisette Tammiku värav Iisraeli vastu ning nüüd, aasta keskel, näib, et ka sel korral tuleb FC Flora ründajal teha oma kapi- või riiuliservale ruumi.

Tammiku tabamus oli imeline. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

See, et 25-aastane ründeäss Tammik on naiste Meistriliiga kõige tehnilisem mängija, pole mingi saladus. Aga et ta otsustab üliolulisel hetkel - EM-valikmängus, kust on hädasti punkte vaja - käärlöögi kasuks, näitab klassi. Ja mitte ainult see! Tammiku sooritus oli puhas, elegantne ning väravavahi jaoks püüdmatu. Pole paha viis koondisekarjääri 16. värava löömiseks.

4. Seisust EM-valikgrupis

Eesti kuulub C5-valikgruppi Albaania ja Luksemburgiga, kellest esimene on teenitud üheksa punktiga grupivõidu ning edasipääsu kindlustanud. Madin teise koha nimel, mis võib samuti õnne tuua, jätkub, sest Luksemburg ja Eesti said tabelisse kirja ühe punkti. Koondiseid lahutab viimase mängu eel kolm silma ehk mitte miski pole kindel enne, kui teisipäeval Tartus Tamme staadionil on lõpuvile kõlanud.

"Viimane võimalus on siit sellest alagrupist see võit kätte saada, mida me oleme algusest peale soovinud ja ma usun, et me suudame seda teha. Loodame, et seekord läheb reis natuke sujuvamalt," viskas Kapper lõpetuseks vimkagi.

5. Kohtumise parim - Lisette Tammik

Ma arvan, et mitte keegi ei vaidle vastu, kui see tagasihoidlik ning vaid kirjapildis eksisteeriv auhind läheb uhke käärlöögiga värava löönud Lisette Tammikule. Muidugi, tubli soorituse tegi terve koondis. Eriti arvestades, milline reis neil seljataga oli

Punktiarve on vot niimoodi avatud! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee