Luup peale | Sajaliste klubisse jõudnud Alliku rappis jõuetut Kaljut (0)

Rauno Alliku väravat tähistamas. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 24.  vooru pühapäevases tähtmängus võõrustas Tallinna FC Flora oma aastatepikkust rivaali Nõmme Kaljut. Varasemalt alati rohkelt intriige pakkunud vastasseis tõi aga sedapuhku A. Le Coq Arenale ühepoolse liiklusega matši, kus säras sajaliste klubisse jõudnud Rauno Alliku.

Matš algas kohe Flora võimalusega. Juba kolmandal minutil pääses Märten Kuusk nurgalöögi järel peaga palli suunama, ent oli ebatäpne. Üheksandal minutil oli Vladislav Homutovil hiilgav šanss viia hoopis Kalju juhtima, ent ukrainlane suunas kaasmaalase Andri Markovitši madala söödu mõnelt meetrilt kannaga tehtud löögiga tagumisest postist mööda.

Sealt alates läks nõmmekate jaoks mäng käest ära. 13. minutil sai Flora ründajast Rauno Allikust ajaloo 16. mees, kes on Eesti kõrgliigas löönud vähemalt 100 väravat. Henrik Ojamaa murdis keskele, leidis lühikese sööduga Sergei Zenjovi, kelle kaunis kannapass vabastas Kalju kaitsjate selja taha Alliku, kes vormistas üks-üks olukorra rahulikult väravaks.

Juhtvärava järel jättis Flora külalised turmtule alla. Michael Lilander proovis paar korda, ent Sergei Lepmets tõrjus. Veel imelisemalt tõi puurivaht ära Ken Kallaste pealöögi. Siis lõi Lilander üle, Lepmets tõrjus järjekordse Kallaste pealöögi, Lilander tulistas neljandat ja viiendatki korda, kuid ikka seisis Lepmets ees. Järgnesid veel Martin Milleri ja Ojamaa katsetused, ent skoorilisa ei tulnud sealtki.

32. minutil sai Kalju üle hulga aja Flora kasti, kust taas Homutov löögile läks. Korralikust löögist maandus pall aga ristlati peal. Võõrustajad vastasid sellele kiire vasturünnakuga. Miller leidis sööduga vasakult äärelt tormava Alliku, kes murdis keskele, möödus kaitsjast ja veeretas mänguvahendi värava paremasse nurka - 2:0!

Ka avapoolaja viimane veerandtund möödus samas taktis, kus Flora muudkui ründas ja Kalju üritas kaitsta, ent rohevalgete katsetustest nappis täpsust. Kui Flora sai avapoolaja lõpuks kirja 15 pealelööki, siis Kalju vaid kolm, millest viimane oli Aleksandr Kulinitši ülikauge löök, mis lendas väravast kaugelt mööda.

Kalju oli Flora peatamisega raskustes. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Teisel poolajal jätkus mäng võrdlemisi samas taktis, ent Kalju oli oma kaitsepressingus natukene parem, mille tõttu oli Floral veidi vähem vaba ruumi. Ojamaa paarist palli vedamisest ja pealelöögist aga väravat ei sündinud, mööda lõi ka Miller.

Kalju sai oma momendi 61. minutil, kui Kallaste eksis sööduga, mille järel pääses Alex Matthias Tamm jooksma, ent ründaja saatis palli küljevõrku. Mäng tiirles seejärel ikkagi endiselt peamiselt Kalju väljakupoolel, aga momente tekkis Floral vähem kui avapoolajal. Tõeliselt kuldne variant oli 83. minutil hoopis Kaljul, ent sisuliselt kolm-üks ülekaaluga rünnakus ei tabanud Kaspar Paur viielt meetrilt Aleksandr Volkovi antud palli.

87. minutil võttis Vladislav Avilov oma teise kollase kaardi väärilise veaga maha Flora kontrarünnaku ja Daniil Kuraksini, jättes Kalju lõpuminutiteks vähemusse. Selles seisus mängimine lõpuminutitel aga enam tabloole muudatusi ei toonud ning Flora sai kindla 2:0 võiduga kolm punkti kirja. Liigatabelis jätkavad nemad 49 silmaga teisel kohal, kaotades kolm mängu enam pidanud Levadiale 12 punktiga. Kalju on 36 punktiga neljas, edestades Legionit vaid kahe silmaga. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Mitte taseme, vaid tasemete vahe

Kuigi paberil on Kaljul täiesti korralik koosseis, siis väljakul ei ole viimasel ajal asjad õnnestunud. Täna saadi järjekordne pettumustvalmistav tulemus. Seejuures kui näiteks hiljuti kaotati Levadiale sedasi, et väljakul omati isegi paremaid šansse, siis Florast jäädi täna valgusaastate kaugusele.

Esimese poolaja pealelöökide statistika 15:3 ei ole pingelise duelli, vaid kahte eri äärmusesse kuuluva võistkonna madistamise oma. Kalju oli totaalselt hädas Flora mängijate survestamisega, mis jättis pidevalt võõrustajad vabaks. Sedasi mängis Flora külalised avapoolajal järjepanu söötudega olukordadest välja, omades igal rünnakul laialt ruumi. Kui esialgu proovis Kalju end füüsiliselt kehtestada, siis ühel hetkel ei jõutud enam florakatega isegi kontakti minna.

Vladislav Homutov (number 8). Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Muidugi mäng oleks võinud kujuneda teistsuguseks, kui Homutov oleks matši alguses Kalju juhtima viinud, ent ta eksis kohas, kus seda sel tasemel teha ei tohiks. Oleks hiljem ta ristnurga otsimine lõppenud tabamusega, poleks Flora samuti saanud kontrasse, kust löödi teine. Oleksid-poleksid matši järel aga ei loe.

Ka Flora raiskas täna meeletult. Seetõttu ei saa lõpuni rahul olla kumbki. Ent viis, kuidas Flora oli end neljapäevaselt euromängult koduliiga lainele end ümber häälestanud, oli märkimisväärne. Nad olid sel korral vastasest lihtsalt väga palju paremad, olgu selle konkreetsed juurpõhjused kus tahes.

Teisel poolajal pani Kalju veidike juurde ja oli korra ka väga lähedal väravale, ent valitseva meistri hammustamisest jäädi sedapuhku väga kaugele. Nüüd pole nad Florat suutnud võita juba kaks aastat. Kui tänavu eelnevas kahes kohtumises anti vähemalt kõva vastupanu, siis sedapuhku puudus seegi. Seetõttu peabki Kalju nüüd juba mitte püüdma medalit, vaid kaitsma neljandat kohta.

2. Publik, keda ei olnud

Flora ja Kalju duellid on ajalooliselt olnud Premium liiga ühed kihtimad. Põrkuvad ju ikkagi erinevad lähenemised nii platsil kui selle kõrval. Kahe klubi fännid on olnud aastaid Eesti värvikamaid. Pühapäev A. Le Coq Arenal ei olnud aga suure mängu päev. Vastupidi.

Kui umbes kümnenda minuti paiku tribüünil inimesi kokku lugesin, sain numbriks napilt üle 200. Muidu alati nii häälekas Viies Sektor oli tasasemat sorti, ent mehitatud ca 40 inimesega. Kalju Roosasid Pantreid oli vähem kui kümmekond. Tulemus? Lahja meluga jalgpallimäng.

Flora, kes on aastaid olnud Eestis üks suuremaid publikumenukeid ja suutis mullu hoida keskmise numbri 698 peal, sai pühapäevaseks eeldatavaks tipplahinguks staadionile alla 300 inimese. Seda on ikka paganama vähe!

Endine Kalju mängujuht Amir Natho (paremal) oli üks vähestest staadionile kogunenud pealtvaatajatest. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Au ja kiitus kõigile neile, kes olid jahedast ilmast ja kõledast tuulest hoolimata end väljaku äärde vedanud, ent probleem on tegelikult tõsine. Kas inimestel on suvise EM-i järel jalgpallist lihtsalt tüdimus, kardetakse koroonaviiruse levikut või häirivad inimesi hoopis koroonaga seotud piirangud - sellele teavad vastust ilmselt mängude korraldajad.

Ent olgu põhjus mis tahes, praegune olukord on juba kergelt piinlik. Eesti jalgpall elab oma viimaste aastate parimat elu - koondis võitis Balti turniiri ja lööb väravaid, Flora mängib eurosarja alagrupiturniiril, liiga pakub üllatustulemusi, intrigeerivat tiitli- ja väljalangemisheitlust -, aga Belgia koondist võõrustades on staadion pooltühi, maavõistlust Põhja-Iirimaaga vaatab käputäis inimesi, Flora kohtumisel Gentiga on 2666 pealtvaatajat ja Premium liigat pannakse pidevalt vähemale kui 100 silmapaarile. See on masendav.

Eesti jalgpallis on aastaid olnud kombeks rääkida, et kui tulemust tehakse või ka kui tase tõuseks, küll siis tuleksid ka pealtvaatajad. No aga ei tule ju! Kogu aeg tulevad aga uued vabandused, miks need pealtvaatajad staadionile ei jõua. Eestis mängitakse praegu väga kvaliteetset jalgpalli - on patt, et mängijad ei saa seda pakkuda rahvahulgale, keda nad vääriksid. Kasvõi tänane Flora on oma mängu sedavõrd nauditavaks lihvinud, et ligi 1000 noorpalluriga klubi ei peaks oma liigamänge pidama 200-300 inimesele. Kui vahel räägitakse, et siinse vuti tase on võrdeline siinse jalgpallikultuuriga - mõlemad üsna nadid -, siis täna on jalgpall ise kultuurilt eest ära läinud.

3. Mängu parim - Rauno Alliku

Viimase omavahelise kohtumise järel kirjutasime mängu ülevaates: "Kaljul võib tema nägemisest ilmselt kaunikesti kõrini olla, sest viimastel aastatel ja tegelikult üldse kogu karjääri jooksul on Nõmme meeskonna vastu skoori tegemine olnud Alliku leivanumber. Oma kaheksast viimasest väravast neli on ta löönud just Kaljule ning ühes varasemate aastatega koguneb tema arvele juba kümme sellist tabamust.

Ka elu esimese Premium liiga värava lõi Alliku 2008. aastal Pärnu Vapruse särgis just Kalju vastu ning lisas aasta hiljem veel ühe Viljandi Tuleviku eest. Selgi hooajal on Flora saanud puhtalt tänu Alliku väravatele Kaljult kätte juba kuus punkti, sest hilise võiduvärava lõi ta ka maikuises omavahelises kohtumises."

Tänaseks on statistika järgmine: 11 viimasest väravast kuus Kaljule. Kokku 12 väravat neile. Flora on sel hooajal tänu Alliku väravatele Kaljult saanud üheksa punkti. Sürreaalne! Mõnele lemmikloomale võiks Alliku küll juba kaaluda nimeks panna Kalju.

Nii lõi Rauno Alliku oma karjääri 100. Premium liiga värava. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee