Luup peale | Saksamaa oli Itaaliat maatasa tegemas, aga ehitas ise tulemusele mõru maigu külge. Ungari jalutas samal ajal üle Inglismaa (2)

Thomas Müller ei suuda ära uskuda, et ründefaasis asjad kohe niivõrd hästi jooksid. Foto: Scanpix / Friedemann Vogel / EPA

Rahvuste liiga A-divisjoni kolmandas alagrupis leidis teisipäeva õhtul aset uskumatu väravafestival: Saksamaa põrutas Itaalia võrku viis palli, kuid lubas mängu lõpufaasis vastase kahe väravaga siiski mängu tagasi. Õhtu vingeim saavutus kuulus aga Ungarile, kes tegi Inglismaa iga nurga alt pihuks ja põrmuks.

Saksamaa ja Itaalia vahelise mängu esimene väga ohtlik võimalus leidis aset kaheksandal minutil, kui külalised palli karistusalasse riputasid ning Giacomo Raspadori seda otse õhust suunata sai. Tema ja värava vahelisel umbes seitsmemeetrisel alal oli seejuures ees vaid sakslaste puurilukk Manuel Neuer, kuid Müncheni Bayerni väravavaht tegi hiilgava reaktsioonitõrje ning hoidis nullid tablool.

Vaid kaks minutit hiljem sähvatas aga Saksamaa. David Raum tsenderdas vasakult äärelt palli kasti, Joshua Kimmich oli penaltipunkti lähistel uhkes üksinduses ning veeretas palli külmavereliselt võrku, seisuks 1:0.

Veidi pärast pooltunni täitumist ehitasid sakslased kiirete söötudega üles väga korraliku rünnaku, mille lõpetuseks sai Gianluigi Donnarumma valvatavale väravale lööki proovida Jonas Hofmann, kuid Itaalia puurilukk ei lubanud nii Ungari kui Inglismaa vastu skoorinud mängumehel palli võrku saata ning tegi korraliku tõrje.

Viis minutit enne avapoolaja lõppu leidis Thomas Müller kasti joonelt Leroy Sane, kes segamatult vasaku jalaga lüüa sai, kuid üritus lendas täpselt värava keskele ning Donnarumma püüdis. Loetud hetked hiljem oli Sane taas sarnasel positsioonil aktsioonis, kuid otsustas sedapuhku söödu kasuks ning Donnarumma pareeris Timo Werneri ürituse.

Ehkki mäng paistis 1:0 seisul vaheajale tüürivat, pani Alessandro Bastoni teisel üleminutil oma karistusalas Hofmannile käed külge, mehed kukkusid ning peakohtunik Istvan Kovacs vilistas kõhklemata penalti. Ilkay Gündogan rammis palli kindlalt keskele, Donnarumma hüppas eest ära ning Saksamaa asus 2:0 juhtima.

Teine poolaeg algas Itaalia jaoks suurepärase võimalusega. Bryan Cristante sai karistusala joone taga palli jalale ning pani vasaku jalaga hirmsa puraka teele, kuid pall vuhises napilt paremast postist mööda.

Ehkki Itaalia oli alustanud teist poolaega väga aktiivselt ning teravalt, jõudis Saksamaa 52. minutil juba kolmandat korda sihile. Raum mängis palli värava ette, kus Leonardo Spinazzola ebaõnnestus selle klaarimisega ning Thomas Müller rammis mänguvahendi kolmandat korda võrku.

63. minutil avanes Itaaliale supervõimalus, kui debütant Gianluca Caprari läks tsenderdust efektse ülepuusalöögiga suunama, kuid lõi paraku pallist mööda.

Viis minutit hiljem harutas Saksamaa Itaalia kaitseliini ka neljandat korda lahti ning tegi seda moel, mis pani saapamaa vutifännid kahe käega peast kinni hoidma. Thomas Müller mängis hiilgava välisküljesöödu liini taha, kuhu oli liikunud Serge Gnabry. Bayerni mees söötis palli tühja värava ette, kust Timo Werner selle võrku veeretas.

Läks veel minut, Saksamaa lõi viienda ja asi oli Itaalia jaoks juba piinlikumast piinlikum. Mulluse EM-i parim mängija, itaallaste väravavaht Donnarumma tegi oma värava ees lühikese sööduga praaki, sakslased lõikasid Gnabry isikus palli vahelt ning Werner lahendas olukorra külmavereliselt omade viiendaks väravaks.

78. minutil röövis Itaalia aga Manuel Neuerilt nullimängu. Federico Dimarco lajatas karistusala vasakust servast väravale ning Neuer tõrjus, kuid tagasipõrkunud palli juures oli esimesena jaol 18-aastane Wilfried Gnonto, kes nahkkera võrku lükkas, vähendades omade kaotusseisu "vaid" neljale väravale.

Sakslaste järelejäänud mängu ohtlikem võimalus sündis normaalaja viimasel minutil, kui Anton Stach kümnelt meetrilt löögile sai, kuid palli napilt vasakust postist mööda vuhistas. Korra sai veel eemalt löögile ka itaallaste äärekaitsja Dimarco, kelle löök otsis vaat et ristnurka, kuid imeline Neuer koukis palli taas ülanurgast välja.

Itaalia polnud veel siiski oma viimast sõna öelnud, kuid paraku oli selle ütlemiseks juba ka liiga hilja. Dimarco andis nurgalöögi väravaesisele ning Bastoni koksas palli peaga võrku, seisuks Itaalia poolelt 2:5. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Sakslaste joovastusele jäi mõru maik külge

Saksamaa kontrollis tervet mängu. Tegemist oli ka igati mõistetava stsenaariumiga, sest itaallaste koosseis läbis juunikuu esimesel päeval peetud Finalissima järel selge eksperimenteerimiskuuri ning kuivõrd sakslased tulid mängule vastu selge põhirivistusega, polnud nende initsiatiivihaaramine kaugeltki mitte ootamatu.

69. minutiks oli Saksamaa teinud Itaalia täielikult ja julmalt maatasa. Seda eelkõige kahe viimase tabamusega: neljanda värava olukorras harutasid Thomas Müller ja Serge Gnabry vastase kaitseliini ribadeks ning Timo Wernerile jäi vormistamise vaev, viimase tabamuse puhul eksis rängalt Itaalia väravavahtide osakonna au ja uhkus Gianluigi Donnarumma.

Kuid viienda värava järel võtsid sakslased käigu välja ning lubasid vastase üha enam mängu sisse. Itaalia esimese tabamuse võib kanda sakslaste tööõnnetuste kategooriasse, kuid teise ajaks olid võitjad mängimise juba lihtsalt lõpetanud. Alessandro Bastoni sai nurgalööki uhkes üksinduses peaga suunata ning ega keegi sakslastest õieti midagi tema peatamiseks ei teinudki.

Lõpuvile järel ilmutas näoilme põhjal rahulolematust ka Saksamaa peatreener Hansi Flick. Võit oli küll veenev, aga mängu lõpu säärane käestandmine ei peaks kuuluma Saksamaa-suguse meeskonna ampluaasse.

2. Imeline Neuer

Ehkki Saksamaa tegutses ründefaasis hiilgavalt, võib mängu parima tiitli julgelt anda hoopis nende viimasele mehele oma värava ees. Manuel Neuer on tänaseks küll juba 36-aastane, kuid pani oma tõrjetega interneti taaskord kihama.

Eriti märkimisväärne oli tema ennastsalgav supertõrje Nicolo Barella löögile, mille hetkel itaallane, tõsi küll, suluseisus asetses. Suluseisu puudumise korral võinuks toda pareeringut ülisuure tõenäosusega pidada vaat et üheks parimaks tõrjeks, mida jalgpalliüldsus läbi ajaloo näinud.

3. Saksamaa tõestas, et kümne päeva tagune oli juhus

Lõppenud Rahvuste liiga mängudeakna esimeses kohtumises viigistasid Saksamaa ja Itaalia 1:1. Tänase mängu esimesel poolajal näitasid sakslased, et see oli tõepoolest juhus ning viisid Itaalia noore koosseisu hulgas läbi korraliku reaalsuskontrolli.

Ehkki teisel poolajal võrdsustus ka mängupilt, pidanuks Saksamaa tolle mängu võitma märksa võimsamalt kui 5:2. Antud mängu lõpufaasis jäi purustav 5:0 puhtalt distsiplineerituse taha, kuid klassi poolest oli Saksamaa täna Itaaliast mäekõrguselt üle.

4. Aga Saksamaa ei ole alagrupi liider. Ungari on!

Jalgpalliõhtu suurim üllatus sündis aga hoopis Inglismaal Wolverhamptonis. Kodumeeskond sai krae vahele uskumatu sahmaka, kui Ungari kottis neid seisuga 4:0 ning võttis kümne päeva jooksul samade meeskondade vastasseisus juba teise võidu – eelmine kohtumine lõppes ungarlaste 1:0 võiduga.

Kahe väravaga panustas Ungari võitu Roland Sallai, ühe lisasid Zsolt Nagy ja Daniel Gazdag. Mängu eel igas mõttes favoriidikoormat kandnud Inglismaa valdas küll rohkem palli, kuid madjarite masinavärk oli sedapuhku uskumatult võimas.

Ungari võit tähendab, et just nemad on nüüd Rahvuste liiga A-divisjoni kolmanda grupi liidrid. Neljast mängust on kogutud seitse punkti – need pärinevad võidumängudest Inglismaa üle ning viigist Saksamaaga, Itaalia vastu tuli tunnistada vastase 1:2 paremust.

Inglismaa jaoks on senine Rahvuste liiga hooaeg olnud täielik lati alt läbi jooksmine. Nelja mänguga on kirjas kaks närust viigipunkti Itaalialt ja Saksamaalt, mis eraldiseisvate tulemustena polegi vaat et nii hullud, kuid laiemat pilti vaadates on jalgpalli sünnimaa esinduskoondis täielikult ebaõnnestunud.