Luup peale | Šapovalov jooksis Vapruse kaitseliini ribadeks ja Legion sai isukalt väravanälga kustutada (galerii!) (0)

Sel hooajal varasemalt ainult üheväravalisi võite korjanud TJK Legion lõi kümnemehelise Pärnu Vapruse vastu aga mitme mängu jagu, lahkudes väljakult 7:1 võiduga.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli alt

Kohtumise otsustavad sündmused leidsid aset juba esimese kaheksa minuti jooksul, kui Aleksandr Šapovalov pääses kaks korda läbijooksule. Esimesel korral lõi ta Artjom Artjunini pika läbisöödu ühe puutega väravasse, teisel korral aga niitis Magnus Villota ta viimase kaitsjana maha ja saadeti duši alla.

Vaprus ei olnud siiski veel murtud, püsides üsna südilt mängus ja omades ka ise võimalusi, aga 40. minutil torkas jällegi Šapovalov, kes lõi peaaegu analoogse värava esimesega, ainult et seekord oli sööduandjaks Kirill Nesterov. Olgugi et kolmanda väravani jõudis Legion alles 57. minutil, oli just teine värav see, mis Vapruse vastupanu lõplikult murdis.

Sealt alates domineerisid punasärgid mängukäiku peaaegu totaalselt, luues ühe hea väravavõimaluse teise järel. Lõpuks sahises pärnakate väravavõrk kokku seitsmel korral (Šapovalov vormistas kübaratriki, Kirill Nesterov lisas kaks ning Leonid Arhipov ja Albert Prosa ühe), aga kaks korda päästeti pall ka väravajoonelt ning veel palju kordi raiskasid Legioni ründajad ise võimalusi. Vapruse auvärava eest hoolitses Enrico Veensalu, kes tegi skoori harval vasturünnakul. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Vaprus maksis vapruse eest ränka hinda

Vaprus katsetas kolmemehelist kaitseliini, mille südames tegutses Marek Kaljumäe ning tema kõrval Magnus Villota ja Uku Kõrre. Paberil nägi see välja kui konservatiivne lahendus, ent reaalsuses tõusid ääred kohe isukalt kõrgele ning see jättis kolm kaitsjat kiirrünnakutele haavatavaks.

Usutavasti oli oma osa selle juures ka mängijate harjumatuses uue formatsiooniga, et Šapovalov sedavõrd hõlpsasti nende vahelt läbi puges. Kõige suurem probleem seisnes aga kollektiivses uljuses, mille tagajärjel sündiski katastroof. Selles pole midagi üllatavat, et Legion otsib kaitseliinist kohe pikki palle ette ning et neil on olemas nii kvaliteetsed pikasöödumehed kui ka kiired ja võimsad ründajad. Seega tulnuks selleks igal juhul palju paremini valmis olla.

2. Kuumus küpsetas läbi

Üheväravalises kaotusseisus püsis Vaprus tegelikult veel päris hästi mängus sees ning omas ka mitut poolmomenti seisu viigistamiseks. Legioni teisele väravale eelnes viieteistminutine periood, mil Vaprus näis kohati isegi parem meeskond väljakul. Šapovalovi teise tabamuse järel käis aga krõps ära ning sealt alates andis Legion sisuliselt kuni lõpuvileni turmtuld.

Oma osa on pärnakate äravajumise juures kahtlemata ka ilmataadil, sest mäng algas 25-kraadises kuumuses ning esmakordselt sel hooajal rakendati mõlemal poolajal joogipause. Legion eelistas seejuures rääkida vaheajajutud ära väljaku kõrval.

Legion vaheajal. Foto: Ott Järvela

Kümnekesi üheteistkümne eest jooksmine küpsetas pärnakad teiseks poolajaks ilmselgelt läbi ning olukorda ei teinud mõistagi lihtsamaks ka see, et Legion oli saanud vere maitse suhu ega lasknud korrakski jalga gaasipedaalilt koomale, sest kõik ründajad soovisid oma viimastes mängudes löömata jäänud väravaid nüüd vaeste pärnakate arvelt tagasi teha.

3. Aeg punkte korjama hakata

Legioni hooaja algus on olnud vastuoluline ja punktisaagi poolest keskpärane. Kui tippklubide vastu näidatakse väga head mängu, aga ei suudeta kuidagi seda resultaadiks realiseerida, siis eeldatavalt nõrgemate klubide vastu on omakorda satutud raskustesse, aga punktid on sellegipoolest kuidagimoodi ära kangutatud. Tänane hiigelvõit tähistas selles seerias erandit, kuid ei tasu unustada, et see sündis ka arvulises ülekaalus mängides.

Sellegipoolest näib tulevik Legioni jaoks helge. Esiteks läheb nende mängukalender nüüd oluliselt lihtsamaks: kui hooaja esimesest kümnest mängust koguni kuus peeti eeldatavate esinelikumeeskondade vastu, siis tänasega algas omakorda kümnemänguline seeria, mille jooksul kohtutakse tippklubidega ainult kaks korda.

Lisaks sellele kogusid Legioni mängumehed ja eeskätt ründajad täna kõvasti enesekindlust, olgugi et senine esiründaja Nikita Andrejev jäi taaskord kuivale. Šapovalov säras, Nesterov sai kaane pealt ja Prosa samuti. Kogu meeskond sai kinnitust, et senised tulemused ei vasta meeskonna tegelikele võimetele, mis lubavad loota palju enamat.

Ning lõpetuseks on Legioni koosseis hirmuäratavalt sügav. Tänagi sai peatreener Deniss Belov anda puhkust neljale eeldatavale põhimehele, ilma et see oleks tõsist jälge jätnud. 17-aastane äärekaitsja Aleksandr Nikolajev pääses esmakordselt Premium liigas põhikoosseisu, sama vana poolkaitsja Andrei Smirnov juunior teenis vahetusest sekkudes esimesed tänavused minutid ja sai kirja ka väravasöödu. Rääkimata sellistest "vanadest kaladest" nagu 18-aastased Šapovalov ja Arhipov, kes taaskord skooripunkte sisse kasseerisid. Legionil jagub kuhjaga nii kogenud tegijaid kui ka näljaseid ja kvaliteetseid noori, mis annab neile koroonaviiruse süül kokkusurutud hooajal tiheda mängugraafiku taustal väärt eelise.

4. Mängu parim - Aleksandr Šapovalov

Vara on kuulutada, et Legion oleks endale saanud uue esiründaja, olgugi et Nikita Andrejev vireleb hetkel väravapõuas ja Šapovalov hiilgas täna iga kord, kui pall temani jõudis. Ometi on 18-aastase ründelootuse minek muljetavaldav ning viis löödud väravat annavad talle Premium liiga väravaküttide edetabelis hetkel koguni viienda koha. Nagu oleme ka varem näinud, lööb Šapovalov eriti eredalt särama siis, kui vastased jätavad talle ruumi tegutseda, ning täna karistas ta pärnakaid selle patu eest vähimagi halastuseta.

11. mail kell 18.00 Sportland Arenal

Tallinna JK Legion - Pärnu JK Vaprus  7:1 (2:0)
1., 40., 65. Aleksandr Šapovalov, 57., 83. Kirill Nesterov, 76. Leonid Arhipov, 81. Albert Prosa - 73. Enrico Veensalu

Väravasöödud: 1. Artjom Artjunin, 40., 65. Kirill Nesterov, 57. Leonid Arhipov, 76. Albert Prosa, 81. Andrei Smirnov, 83. Artur Šarnin - 73. Rocco Mõtt