Luup peale | Suur draama kuuenda koha nimel lõppes sellega, et Trans kärpis Kure tiibu (0)

Kuues koht on Transil nüüd peaaegu taskus. Foto: Liisi Troska (arhiiv)

Kuuendale tabelikohale konkureerivad Narva Trans ja FC Kuressaare pidasid maha dramaatilise heitluse. 2:2 lõpptulemus peaks olema rohkem meeltmööda Transile, kes on jätkuvalt suur soosik esikuuikusse pääsemisele.

Mäng algas lahtise heitlusega, kus mõlemad meeskonnad ründasid väga sirgjooneliselt, aga see tõi esialgu kaasa vaid standardolukordi ja mitte ühtegi head väravavõimalust. Ometi sündis sellisest mängust peagi ka värav, kui 17. minutil klaaris Nikita Mihhailov peaga ebaõnnestunult palli Sander Lahe jalale ning tänane juubilar saatis selle kasti tagant posti kõrvale - 0:1!

Värava järel haaras Trans initsiatiivi, kuid ei suutnudki avapoolajal ühtegi mainimisväärt väravavõimalust tekitada. Kure vasturünnakud olid ohtlikumad ning 34. minutil võinuks nad ka edu duubeldada, kui Laht leidis kaarpalliga üles Mattias Männilaane, aga too ei saanud seitsmelt meetrilt pealööki raami.

Teine poolaeg algas esialgu samas vaimus. Trans valdas palli, kuid Kure oli ohtlikum pool. 47. minutil jäi Lahe karistuslöök värava ees mängijate vahele põrkama, aga kollasärgid ei jõudnud seda sisse susata. Kõik muutus aga veidi pärast tunni möödumist, kui Mihhail Belovi löök 17 meetrilt põrkas vastu Märten Pajunurme küünarnukki ja kohtunik hindas seda penaltivääriliseks. Aleksandr Zakarljuka realiseeris selle kindlalt - 1:1!

Kui enne viigistamist ei olnud Transil olnud ainsatki märkimisväärset väravavõimalust, siis viigivärava järel muutus mäng lahtiseks ja mõlema värava all hakkas juhtuma. Juba 70. minutil jõudiski Trans ka teise täistabamuseni, kui Belovi karistuslöök põrkas Rauno Tutki pea kaudu tagumise posti kõrvale - 2:1!

Kuressaarel oli standardolukordade järel otsekohe kaks head võimalust viigistamiseks, aga Ranon Kriisa pealöök lendas otse väravavahi kätte ning Otto-Robert Lipu jalalöök viielt meetrilt raksatas latti. 79. minutil pääses Nikita Zagrebelnõi teises väljakuotsas 15 meetrilt jalaga löögile, aga Kristen Lapa vastas hea tõrjega.

Külalised said oma tahtmise lõpuks üleminutitel. Lipp teenis penalti, kui ta murdis paremalt äärelt kasti ja Belov koperdas talle tagant jalgadesse. Pajunurm saatis penaltipunktilt pehme palli värava keskele, kuid Pavlov hüppas eest ära - 2:2!

Ühtekokku kümmet kollast kaarti näinud kohtumine pakkus draamat kuni viimaste lisaminutiteni välja, kui Zakarljuka suunas nurgalöögi järel palli kolmandat korda saarlaste väravasse, aga kohtunikud märkasid õigesti, et ta tegi seda hoopis käega. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kure tundis end Kreenholmil kui kala vees

Kohtumise esimesed veerand tundi pakkusid eriskummalist vaatepilti. Mõlemad meeskonnad tegid aktiivselt pressi, aga mängisid palliga väga sirgjooneliselt ega olnud pikemast pallikontrollist huvitatud. Nii oli veerandtunni möödudes nähtud juba kümmekond standardolukorda, suur hulk mänguseisakuid ja tavatult vähe lahtist mängu. Ka Kure värav sündis lõpuks standardijärgsest olukorrast, kui Transi kaitsjad eksisid Mairo Miili pika audi klaarimisel.

Kure juhtvärava järel liikus kohtumine juba harjumuspärasematesse rööbastesse, kui Trans haaras pallikontrolli enda kätte ja Kuressaare vastas kontrarünnakutega. Avaminutite näiliselt kaootiline edasi-tagasi jooksmine sobis saarlastele selgelt paremini ning ka mängu iseloomu muutudes leidsid suurem osa ohtlikest olukordadest aset ikkagi Transi värava ees. Tähelepanuväärne on seegi, et lõpuks sündisid kõik neli väravat standardolukordadest.

Oma osa selle kõige juures on ilmselt ka Narva Kreenholmi staadioni murul, mida on palju kritiseeritud ja mis peakski soosima pikema palliga ründamist.

2. Miks nii palju draamat?

Milleks heitlus kuuenda koha pärast nii palju elevust tekitab? Eelkõige on küsimus selles, et tabeli poolitamine kolmanda ringi järel eraldab esikuuiku ja tagumise neliku, kusjuures esimesed kuus saavad nautida kõvemaid mänge ilma väljalangemisohuta, samas kui viimased neli peavad veel elu eest higistama. Teiseks põhjuseks on see, et Kuressaare jaoks oleks kuues koht midagi erilist, milleni nad kunagi varem veel küündinud ei ole. Mis Transile peaks tähendama kohustuslikku programmi, oleks väiksemate klubide jaoks magus boonus.

Kuressaare ajaloo parim koht Eesti kõrgliigas on seitsmes, aga see juhtus 2000. aastal, mil osales kaheksa võistkonda. Kümne meeskonna konkurentsis on nende parimaks tulemuseks kaheksas koht, mis saavutati 2009. aastal. Selle ületegemine on tänavu igati reaalne, kui neil õnnestub Viljandi Tulevik enda seljataga hoida. Just viljandlasi võõrustavad saarlased järgmises voorus.

Transi jaoks paistab kuues tabelikoht nüüd peaaegu kindlana, sest Kuressaaret ja Tulevikku edestatakse viie punktiga. Transil ja Tulevikul on jäänud pidada kaks kohtumist ja Kuressaarel kolm, kuid see ei tõsta oluliselt Kure šansse, sest selles järelepeetavas mängus on vastaseks FC Flora.

3. Kaks otsust Kuressaare kahjuks

Kui eelmises voorus oli Kuressaarel õnne, et Silver Alex Kelderi punasehõnguline viga Pärnu Vapruse vastu vaid kollase kaardi kaasa tõi, siis täna läksid kohtunik Andrei Karhu kaks olulist otsust saarlaste vastu.

Esiteks määrati avapoolaja lõpus Karl Möölile sukeldumine ja kollane kaart, kuigi videokorduste põhjal oli Roman Nesterovskiga selge kontakt. Vähe sellest, et Kurelt võeti seal ära võimalik penalti või vähemalt lubav olukord, peab Mööl nüüd järgmise mängu Tuleviku vastu vahele jätma.

Ning teiseks määrati Kuressaare kahjuks penalti olukorras, kus pall tabas Pajunurme küünarnukki, mis oli korduste põhjal hinnates vastu keha ehk loomulikus asendis. Kuni selle hetkeni ei olnud Trans suutnud luua ainsatki korralikku väravavõimalust, aga penalti järel muutus mäng tundmatuseni.

4. Mängu parim - Sander Laht

Tänane juubilar näitas avaminutitest peale head minekut, olles rünnakuil pidevalt sündmuste keskpunktis. Avavärava lõi ta ise kauni kauglöögiga ning veel enne vaheaega jagas ta hea passi Mattias Männilaanele, kes jättis selle aga realiseerimata.