Luup peale | Suurde nelikusse trügiv Legion jättis tartlased virelema (0)

TJK Legion jätkas muljetavaldavat hooaega ja kirjutas viimase 11 mängu jooksul tabelisse juba seitsmenda võidu, kui Tartus saadi 2:0 jagu sealsest JK Tammekast. Ühtlasi sündis selle mänguga Tammeka klubi rekord järjestikuste võiduta kodumängude osas.

Kuni avaväravani oli mäng üsna võrdne. Legion oli küll palliga üritavamaks pooleks, kuid teravusi lõi kõigepealt Tammeka. Neljandal minutil lõi Kevin Mätas kasti tagant paar meetrit mööda ja kaheksandal minutil Andre Paju samast kohast pisut üle. 12. minutil ähvardas ka Legion, kui Kirill Nesterov pääses peaga lubavalt löögile, aga saatis palli samuti üle värava. 17. minutil pääses Pavel Dõmov nurgalöögi järel 15 meetri pealt jalaga proovima, kuid temagi sihik ei olnud paigas.

20. minutil tekkis esimene tõsiselt ohtlik olukord Tammeka värava all, kui Dõmovi tsenderdus oli leidmas tagapostist Nesterovi, kuid Tanel Tammik jõudis viimasel hetkel vahele ja päästis oma meeskonna väravast, mis ilma tema sekkumiseta olnuks ilmselt tõsiasi. Kaks minutit hiljem sündis ka mängu esimene raamilöök, kuid Dõmovi karistuslöök ei valmistanud Karl Johan Pechterile suuremaid probleeme.

34. minutil tegi Tammik Nesterovi vastu teise hädavajaliku bloki, kui Legioni ääreründaja oli Nikolai Mašitševi tsenderduse järel kuuelt meetrilt jalaga löögile pääsemas. Järgnenud nurgalöögi järel jõudis Legion lähemale kui kordagi varem, kui Leonid Arhipov lõi kastijoonelt jalaga posti äärde, aga Pechter vastas tipptasemel tõrjega.

Tammeka avapoolaja parim šanss sündis 41. minutil, kui Mätas pööras end kasti tagaosast korralikult löögile, aga Ivans Baturins oli valmis ega vääratanud. 43. minutil sai uuesti kasti tagant proovida Paju, kuid tema üritus lendas rikošeti kaudu väravast mööda. 45. minutil jõudis Tammeka veel lähemale, aga seda hoopis omaväravale, kui Reio Laabuse varbast veeres pall napilt-napilt postist mööda.

Teine poolaeg algas lahtiselt ja mõlemapoolsete võimalustega. 47. minutil tegi Mašitšev olulise sekkumise, päästmaks tagapostis palli Patrick Genro Veelma nina eest. Loetud minutid hiljem läks Tammik kasti tagant hästi löögile, aga pall lendas napilt mööda. Juba 49. minutil leidsid sinisärgid end aga kaotusseisust, kui Nikita Andrejev söötis kiirel vasturünnakul keskele, kust Nesterov palli ühe puutega võrku suunas - 0:1! Tammeka nõudis, et eelnevast olukorrast tulnuks Dõmovile vilistada käegamäng, kuid protesteerimine tõi Pechterile vaid kollase kaardi.

Tammekal hakkas hoobilt kiire, kuid ründeinnuga kaasnes ka Andrejevi ohtlikkus kontrarünnakutel. 56. minutil pidanukski Legioni ründaja teise värava ära lööma, ent Pechter suutis üks-üks-olukorras tema löögi blokeerida. Teine värav ei lasknud end siiski kaua oodata, aga sündis hoopis positsioonirünnakul, kui Dõmov leidis 63. minutil kasti taga kõvasti ruumi ja vajutas ligi 25 meetri pealt püüdmatu pommlöögi posti kõrvale - 0:2!

Tammeka kaitse muudkui rebenes ja 65. minutil sai pisut terava nurga alt hea löögikoha ka Puri, kelle ürituse suutis aga Pechter tõrjuda. 68. minutil sai Tammeka puurivaht kätte ka Nikita Ivanovi ürituse. Tartlased läksid üle kahe ründajaga asetusele, aga Legion kontrollis mängu selleks ajaks juba pea täielikult ning Tammeka ei suutnudki lõpu eel luua midagi enamat kui üks Mihkel Järviste kauglöök üleminutitel. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Koppel muudkui otsib, aga ei leia

Tammeka peatreener Kaido Koppel on proovinud sel hooajal kõikvõimalkke asetusi, võõrad pole ei 4-4-2 ja 4-2-3-1 ega 5-3-2 ja viimati Levadia vastu kasutatud 5-2-3 variatsioonid. Täna sai taas näha uut lahendust, kui üles rivistati 4-1-4-1 asetus, kus Reio Laabus tegutses kaitseliini ees ja pikaaegne esiründaja Tristan Koskor hoopis vasakul äärel. Tipuründaja koht kuulus teist mängu järjest Kevin Mätasele. Lõpu eel suundus Koskor ette Mätase kõrvale ja Andre Paju liikus keskväljalt vasakule äärele, mille tulemusel sai asetuseks 4-4-2.

Viimaseks kümnekonnaks minutiks sekkus Paju asemele 20-aastane Mikk Raid, kelle jaoks oli tegemist Premium liiga debüüdiga.

2. Legion astub esineliku kandadele

Eesti jalgpallis on juba aastaid saanud rääkida suurest nelikust, isegi kui neljas tippklubi Flora, Levadia ja Kalju kõrval on aegajalt muutunud. Tänavu on Legion astumas jõuliseid samme suure neliku murdmiseks või vähemasti Nõmme Kalju sealt välja puksimiseks. 16 vooru järel lahutab Legionit Kaljust vaid kolm punkti ning juuli lõpus lähevad nad omavahel vastamisi.

Legionile on edu toonud stabiilne kvaliteet, mis võimaldab neil tavaliselt tabeli alumise poole meeskondade vastu võidupunktid ära korjata, isegi kui mängupildilt ei ole nende üleolek teab mis suur. Samas on siiamaani valitsenud samasugune reeglipära ka Legioni mängudes esinelikuga, kui mängupildilt ei jää Legion kellelegi selgelt alla, aga tulemused kalduvad ikka nimekamate klubide kasuks.

Nii on neil tänavu kirjas Kaljult üks kaotus, Paidelt viik ja kaotus ning nii Floralt kui ka Levadialt kaks kaotust. Kõik kaotused on olnud küll minimaalse vahega, kuid tõeliselt esinelikusse murdmiseks on vaja jõuda sinnamaale, et punkte võetakse ka suurtest duellidest.

3. Tammeka seeriad aina pikenevad

Tammeka on nüüd 11 kodumängu järjest võiduta, mis märgib klubi uut rekordit, kuid tegelikult on seis veel hullem, sest ka viimatisele koduvõidule eelnes 10-mänguline võidupõud. Niisiis on Tammeka praeguseks hetkeks suutnud võita oma viimasest 22st kodumängust üheainsa!

Üleüldse on Tammeka aga võiduta 12 mängu järjest, mis tähistab klubi ajaloo kolmandat pikimat võidupõuda. Kahel eelneval aastal viienda positsiooni enda valdusse haaranud tartlased kaotavad praeguseks sellel kohal olevale Legionile juba 14 punktiga ja peavad pigem mõtlema püsimajäämisheitluse peale.

4. Mängu parim - Pavel Dõmov

Partnerluses kõigepealt Aleksandr Dmitrijeviga ja lõpuks German Šleiniga püsis keskväli pea kogu kohtumise Legioni kontrolli all ning Dõmov lisas sellele ka suurepärast ründekvaliteeti, virutades teisel poolajal võrku kuu värava kandidaadi.