Luup peale | Tabasalu 12. mängija tegi finaalist finaali! Aga karika kergitas taas Flora (0)

Flora tuli aastase pausi järel taas karikavõitjaks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Klubijalgpalli pidupäev algas suvises leitsakus peetud naiste karikafinaaliga. JK Tabasalu võitles vapralt, aga FC Flora ülemvõim jäi kukutamata – lõppseisuks 2:0.

Tabasalu alustas kartmatult. Juba teisel minutil röövis Anette Salei Flora kaitsekolmandikul Kelly Rosenilt palli, liikus sellega rünnakule ja tsenderdas värava ette, kuid Sandra Pärna jaoks jäi pall veidi ebamugavale kõrgusele.

Napilt minut hiljem avanes suurepärane võimalus hoopis Floral, kui endine Tabasalu mängija Egle-Eliise Kurg karistusala parempoolsest servast sisse murdis ja värava ette söötis, aga ei Helina Tarkmeel ega Anastasia Ivanova suutnud palli võrku suunata. Viienda minuti lõpetuseks jõudis Flora väravale juba päris lähedale, kui Kurg sai karistusala joonel palli jalga ning mängis end Karina Korgiga silmitsi – ehkki katse polnud üldse kehv, suutis Eesti koondise esiväravavaht end pikaks sirutada ja lähilöögi pareerida.

Ehkki valitsev Eesti meister Flora kandis kohtumises tahes-tahtmata favoriidikoormat, rullus avapoolaja vältel pealtvaatajatele lahti täiesti võrdsete võistkondade heitlus – Tabasalu isegi domineeris! 20 minuti täitumise eel röövis Salei taas Rosenilt palli ja vedas omad vastase kasti, aga rünnaku lõpetamisel jäi ideedest vajaka.

Kui aga esimesest poolajast oli mängitud pool, näitas Flora, et meistritele piisabki väga vähesest. Senise mängu vältel täiesti nähtamatuna ründefaasis sörkinud Lisette Tammik avanes 23. minutil väledalt liini taha ja sai söödu jalga; järgnes konks keskele, tõste tagumise posti juurde ning Kurg koksas palli siseküljega väravasse – Flora 1:0 juhtima!

Ehkki favoriit Flora haaras eduseisu, ei lubanud Tabasalu mastil langeda. Napilt mõni minut pärast Flora juhtväravat jäi Rosen oma karistusalas taas hätta, sedapuhku röövis palli Pärn. Sööt jõudis Anne-Grethe Pajuviidikuni, kes otsis 20 meetri pealt ristnurka – Flora pääses vaid tänu Victoria Vihmani supertõrjele. Juba järgmisel minutil pääses Heidi Melis standardolukorra lõpetuseks tagumise posti juurest suunama, aga pall veeres ülinapilt vasakust postist mööda.

Enne poolaja lõppu jõudis Flora teisele väravale väga lähedale. Rünnakule liikunud Rosen koolitas vastaste kasti paremas servas Evelyn Šilinat ja söötis väravaesisele, aga Mia-Lisette Sarapiku ennastsalgav sekkumine suunas palli värava eest eemale. Olukorra lõpetas Liselle Paltsi pealelöök, mis lendas üle värava.

Flora ja Tabasalu pakkusid vägeva vaatemängu. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Teist poolaega alustas Flora särtsakalt ja saigi kiirelt teise värava kätte. Kristina Teerni nurgalöök leidis tagumise posti juurest üles Siret Räämeti pea, keskkaitsja suunas palli tagasi värava ette ja Jaanika Volkov lõi selle peaga võrku – Flora 2:0 ees!

Pidupäev on aga pidupäev. Tabasalu fännid jätkasid täie auruga andmist – nende toetav lauluviis kaikus katkematult üle A. Le Coq Arena. Kui teist poolaega oli mängitud umbkaudu kümme minutit, avanes Tabasalule taas väravavõimalus, aga Pajuviidiku pealöök võttis kaitsjast rikošeti ning veeres väravast mööda.

Tabasalu lõi mängu vältel ohtlikke võimalusi Florast märksa rohkem. Hätta jäädi aga realiseerimisega – ikka ja jälle lõpetasid löögid teekonna Victoria Vihmani käte vahel või läksid väravast sootuks mööda. Periooditi tiirutas ka Flora päris usinalt Tabasalu kasti läheduses – teist poolaega hoidsid rohevalged kindlalt kontrolli all. 68. minutil sai Teern proovida karistuslööki, aga madal löök ei valmistanud Korgile raskusi.

Viis minutit enne normaalaja lõppu oli Flora seisu vormistamas. Avaväravale söödu andnud Tammik mängis löögipettega Sarapiku üle ja pääses Korgi vastu üks-ühele, aga Tabasalu puurilukk tassis taas. "Ka-ri-na! Ka-ri-na!" kõlas fännide suist üle staadioni.

Ehkki üleminutitel sai Heidi Melis veel korra karistuslöögist auväravat jahtida, jäi pall võrku paigutamata ning karikas kuulus 2:0 võiduga Florale. Mis aga kõige tähtsam – nii võitjad kui ka kaotajad said lahkuda platsilt püstipäi, sest võitmiseks tegid mõlemad kõik endast oleneva.

Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Tähendusrikka finaalmängu etalon (feat. Markus Vaherna & Peeter Klein)

Rahvusstaadionil valitsenud atmosfääri kirjeldamiseks ei piisa sõnadest. See, millise mürgli Tabasalu kogukond laupäeva pärastlõunal A. Le Coq Arenal püsti pani, on Eesti jalgpalli kontekstis imetlusväärne. Finaali tähendus sellele väiksele klubile oli silmaga näha.

90 minuti vältel kaikusid Tabasalu fännide trummilöögid ja lauluviisid peaaegu katkematult üle staadionikatla. Ja selle tähendust mängijatele tõstsid kohtumise järel Soccernet.ee-ga vesteldes esile nii Tabasalu ääremängija Anette Salei kui ka Flora kapten Lisette Tammik. Ühtedele tõukas lauluviis hoogu juurde, teistele pakkus innustavat vastutuult.

Karikafinaalis tehti tribüünid siniseks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Ehkki A. Le Coq Arenal asuvad Flora kontor, köök, hing ja mis kõik veel, oli finaal melu poolest Tabasalu kodumäng. Tribüünilaulude vaprateks dirigentideks olid seejuures endine Tabasalu ääreründaja Markus Vaherna ja praegune esindusmeeskonna mängiv abitreener Peeter Klein!

Samaväärset atmosfääri võiks ja peaks pakkuma iga finaalmäng. Kuigi eduga on võimalik ära harjuda, siis Tabasalu klubi kogenematus säärase kaliibriga mängudel tegigi seekordsest Karikafinaalist Karikafinaali suure algustähega. Staadionil valitsenud pidupäevatunne kaalus sedapuhku tulemuse üle.

2. Mängust ka ...

Flora mängu saab kokku võtta kahe lihtsa sõnaga: tehti Florat! Ehkki esimesel poolajal kontrollis Tabasalu pealtnäha platsil toimunut ja omas rohkem võimalusi, istus Aleksandra Ševoldajeva rahulikult pingil ega näinud omade korralekutsumisega liialt vaeva. Kuigi Tabasalu hoidis palli, kontrollis Flora tegelikult olukorda.

Kui lõpuvile kõlades seisab tablool eduseis, sai töö järelikult korralikult tehtud. Suutlikkus mistahes mäng mistahes mängupildiga ikkagi enda kasuks kallutada näitab Flora kvaliteeti.

Tihti kaasneb Flora ülimale kvaliteedile orienteeritud, ent riskivaba stiiliga pealtvaatajate jaoks igav mängupilt. Täna seda ei juhtunud, sest Tabasalu võitles viimse hingetõmbeni – Valeri Makarovi hoolealused võivad auga välja öelda, et jätsid täna endast kõik väljakule.

3. Kas käes on muutuste aeg?

Aastaid naiste Meistriliigat suveräänselt valitsenud Flora on võitmisega harjunud – tunnistagu nad seda või mitte. Naiskonna tööeetika on Aleksandra Ševoldajeva käe all siiski sedavõrd tugev, et järeleandmisi ei tehta iialgi – olgu seis milline tahes. Flora naiskond jahib alati perfektsust.

Tunamullu Meistriliigas debüteerinud Tabasalu näitab sarnast iseloomu. Kui viimastel aastatel on Flora peamiseks koduseks konkurendiks peetud Saku Sportingut, siis olgem ausad – Saku ei ole tegelikult kordagi olnud Florale taseme poolest kuigi lähedal. Erinevus on silmaga näha ja paar Saku kasuks kukkunud mängu, sealhulgas mullune karika poolfinaal, ei muuda seda. Saku on olnud väga hea, aga Flora ikka ja jälle parem.

Tabasalus paistab peituvat midagi enamat. Kui jätkatakse samas vaimus, võime ehk juba aasta-paari pärast rääkida mitte Flora ainuvõimust, vaid hoopis võimsast kaksikduellist. Anette Salei kinnitas mängu järel samuti, et see on Tabasalu naiskonna üks suurtest unistustest.

Kas Tabasalu püüab varsti Flora kinni? Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Maarja Saulep

Flora keskkaitsja oli finaalmängu dirigent. Ehkki Lisette Tammik tõmbas niite keskväljal ja jagas pidevalt sööte karistusalasse, oli just Saulep see, kes naiskonda vajalikel hetkedel utsitas ja alati kompromissitu võitleja eest väljas oli.

Saulepi hoiak ja võitlustahe hoolitsesid selle eest, et Tabasalu sihile ei jõuaks – kasti jõuti küll, aga tõrjetööd pidi Victoria Vihman tegema vaid paaril üksikul korral. Ehkki Flora esitus oli ülimalt võistkondlik, võib just Saulepit teiste seast ehk veidike esile tõsta.

Protokoll:

25. mail kell 13.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - JK Tabasalu  2:0 (1:0)
23. Egle-Eliise Kurg, 48. Jaanika Volkov

Hoiatused: 82. Marta Liisa Staalfeldt, 90+5. Lisete Tammeveski
Pealtvaatajaid
: 682
Peakohtunik: Paul Kask
Abikohtunikud: Oliver Kiisk, Madis Pajula
Neljas kohtunik: Kristjan Siilak

Flora: Victoria Vihman, Eline Ruth Häberli (64. Elisabeth Õispuu), Kelly Rosen (88. Kristiina Tullus), Siret Räämet, Maarja Saulep, Liselle Palts (88. Kaisa Triin Arike), Jaanika Volkov, Lisette Tammik, Helina Tarkmeel, Anastasia Ivanova (45+3. Kristina Teern), Egle-Eliise Kurg (64. Karola Purgats).
Varus: Katarina Elisabeth Käpa, Anett Joandi, Karola Purgats, Elisabeth Õispuu, Kristina Teern, Kaisa Triin Arike, Kristiina Tullus.

Tabasalu: Karina Kork, Anni Iiris Ilisson, Mia-Lisette Sarapik, Heidi Melis, Lisete Tammeveski, Marta Liisa Staalfeldt, Evelyn Šilina (90+1. Lola Boberg), Laada Tereštšenkova (73. Reti Marleen Ränk), Sandra Pärn (81. Marie Heleen Lisette Kikkas), Anette Salei (90+1. Jana Tugo), Anne-Grethe Pajuviidik (81. Keidy Pööra).
Varus: Melani Lisandra Kõrran, Reti Marleen Ränk, Laura Jaansen, Lola Boberg, Jana Tugo, Keidy Pööra, Marie Heleen Lisette Kikkas.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EESTLASED VÕÕRSIL
B-ALAGRUPP
LIVE: kas Horvaatial või Albaanial õnnestub Itaaliast mööduda?  (Horvaatia ja Hispaania juhivad!)
A-ALAGRUPI LÕPP
Memo | Ungarile meenutati, et on tähtsamaid asju kui jalgpall, aga 90+10. minuti võiduvärav on siiski ka päris suur asi
EM-FINAALTURNIIR
ETV ja TV3 järgivad viimases voorus sportlikku prioriteeti 50% ulatuses
SAKSAMAALT TAGASI
Intervjuu | Mis Saksamaal EM-i ajal tegelikult toimub? Kogemus finaalturniirilt
EM-FINAALTURNIIR
VIKTORIINISAADE
VIDEO | Kes paremini matsu jagab? Palumets ja Järvela  vs.  Pajunurm ja Õigus
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kaks suurt prohmakat: Kaljult võeti värav, Levadiale kingiti penalti
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!