Luup peale | Tammeka ja Vapruse paarist on saamas keldrikorruse heitlus (galerii!) (0)

Tartu Tammeka ja Pärnu Vaprus on Premium liiga tabeli kaks kõige alumist meeskonda, mis muutis nende omavahelise heitluse eriti oluliseks. Vaprus asus kaks korda juhtima, Tammeka viigistas mõlemal puhul penaltist ja lõpu eel avanes mõlemal võimalusi võit endale haarata. 2:2 lõppseis jättis aga tabeliseisu üsna mõlema jaoks sama pingeliseks.

Tammeka domineeris enamuse ajast mänguliselt, aga häid väravavõimalusi ei avanenud avapoolajal kuigi palju. 13. minutil pääses Tristan Koskor läbijooksule, kuid tema löök jäi nõrgaks. Minut hiljem pääses Andre Paju kastist jalaga löögile, aga oli ebatäpne. Hiljem said kastist jalaga täpsust proovida veel Koskor ja Dominic Laaneots, aga ükski löök ei ohustanud Vapruse väravat tõsiselt.

Seevastu pärnakate vähesed šansid olid tõesti ohtlikud. 20. minutil võideti Tammeka karistusala ees pall ja Henri Hanson läks pikemalt mõtlemata trahvikasti joonelt löögile. Tammeka õnneks vihises tugev löök mõned meetrid mööda. 34. minutil sellist õnne aga ei olnud, kui Vapruse kapten Magnus Villota vabanes nurgalöögi olukorras Sander Kapperist ja koksas Anton Krutogolovi tsenderduse viiekasti tagant peaga posti kõrvale – 0:1!

Teisele poolajale tuli Tammeka uue taktikaga, asendades 3-4-3 avantüüri klassikalise 4-4-2 vastu, ja saavutas selle abil tormilise surve, millist avapoolajal näha ei saanud. 50. minutil pääses Laaneots Hendrik Vainuga silmitsi, aga ei suutnud palli väravavahist mööda lüüa. Minut hiljem tõrjus Vainu Patrick Genro Veelma löögi enda ette ja "lauapall" langes Koskorile, aga Tammeka ründaja löök blokeeriti kaitsja poolt. Veel kaks minutit hiljem sai Andre Paju hea šansi Kapperi tsenderduse järel, aga ei tabanud palli jalaga korralikult.

Pikalt õhus olnud viigivärav sündiski, aga penaltipunktilt, kui 58. minutil hüppas Villota seljatagant Koskorile otsa. Igor Dudarev realiseeris 11-meetri karistuslöögi pommlöögiga lati alla – 1:1!

Viigivärav äratas üles ka Vapruse, kes oli teise poolaja alguses seni justkui unne suikunud. Sisuliselt kohe pärast eduseisu käest andmist pääses Virgo Vallik kaitsjate vahele slaalomit jooksma ja kuigi tema löök blokeeriti nurgalöögiks, realiseeriti see ikkagi ära. Nagu esimese värava puhulgi, lendas nurgalöök tahaposti, kust just Villota selle väravasse rammis - 1:2! Seekord edestas ta kahevõitluses Koskorit, kelle vastu ta loetud minutid varem ise penaltivea oli teinud.

Tammeka ehmatas sellest niimoodi ära, et endisest survest ei olnud enam lõhnagi - palli küll vallati, aga ründetegevus oli täiesti nüri. Kaotusest pääseti alles 79. minutil tänu Vapruse äärekaitsja Tõnis Vihmoja poolt tehtud tarbetule penaltiveale trahvikasti nurgas Kapperi vastu. Dudarev saatis penaltipunktilt palli seekord tugevalt alla vasakule – 2:2!

Lõpu eel sai Tammeka jälle üsna tugeva surve peale, teeniti palju standardolukordi ja sooritati palju tsenderdusi, leiti mitmed lubavad löögikohad, aga Vaprus võitles keskkaitses ennastsalgavalt ja Tammeka ei suutnudki Vainult enam tõsist tõrjetööd nõuda. Mängu lisaminutitel võinuks aga mõlemad meeskonnad võidupunktid endale krabada. Vapruse poolelt oli värava ees löögile pääsemas Marek Kaljumäe. Teises väljakuotsas jõudis aga väga lähedale Kevin Mätas, kelle väravaesisest puutest lendas pall üle Vainu, aga maandus värava katusel. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tammeka keskväli kohaneb muutustega

Vapruse väravatega lõppenud rünnakud enne seda vooru olid kestnud keskmiselt vaid 5,6 sekundit (Premium liiga väikseim näitaja), Tammekal 8,7 sekundit. Vapruse resultatiivsed rünnakud olid sisaldanud keskmiselt 1,9 söötu, Tammekal isegi vähem – 1,89. Kui pärnakate madalad numbrid ei ole üllatavad, sest need illustreerivad hästi kontrarünnakute ja standardolukordade peale panustamist, siis Tammeka viljeleb palju rohkem ka positsioonirünnakut (Vapruse pallivaldamise protsent oli enne seda mängu kokku 38, Tammekal 49). Numbrid viitavad aga, et ka Tammekale on edu toonud pigem sirgjoonelised rünnakud.

Tammeka peatreener Kaido Koppel on üldiselt eelistanud lühikeste söötudega pallivaldavat mängu, aga tänavune keskväli on jäänud sel moel rünnakute ehitamisega mõnevõrra hätta. Tammeka keskväljal on käsil paras muutuste aasta, sest Tauno Tekko lahkumise ja Reio Laabuse pika vigastuspausi järel on põhiraskus kandunud üleeile 21-aastaseks saanud Mihkel Järvistele, kellest oodatakse uut liidrit kasvõi selle põhjal, et talle usaldati hooaja eel särginumber 10. Tema kõrval on kasutatud senist keskkaitsjat Kevin Anderson, samuti on tõsisemaid tuleristseid saamas 19-aastane Dominic Laaneots. Keskväljal on mänginud ka Andre Paju, kes valdavalt täidab siiski ründavamat rolli.

2. Lihtne jalgpall ületas taktikalised nõksud

Tammeka tänane asetus, mis kaitses oli 5-4-1 ja rünnakul 3-4-3, oligi sihitud kiirrünnakute peale, sest kaitsefaasis tõmbuti madalale ja lubati Vaprusel oma poolel palli lükata. Palli võitmise järel tormasid aga kolm meest kohe ette. Avapoolaja teisel poolel ja eriti pärast kaotusseisu jäämist hakati ka kõrgelt survet avaldama, aga plaan jäi samaks selles osas, et esimese hooga otsiti alati Koskorile läbisöötu või läbimurret äärelt. Tegelikult see mitmel korral ka õnnestus, aga ründajad jätsid seekord oma võimalused löömata.

Samal ajal kui Tammeka katsetas taas uut taktikat, võttis Vaprus lihtsakoelise lähenemise 4-2-3-1 asetusega, häbenemata vajadusel kohe pikkade pallidega mängu avada. Põhirõhk oli seatud võitluslikkusele, mis pääseski maksvusele standardolukordades, kus Tammeka üritused blokeeriti ja ise sepistati nurgalöögist juhtvärav.

Teiseks poolajaks loobus ka Tammeka jalgratta leiutamisest, kui Sander Kapper suundus paremale äärele, Tanel Tammik vasakkaitsesse ja Andre Paju ette Koskori kõrvale, mis kõik kokku tähendas üleminekut vana hea 4-4-2 peale. Tammeka domineeris selle toel enamust teisest poolajast, kuigi vahepeal esines ka Vaprusel tugevaid perioode.

3. Keldrikorruse heitlus?

Pärnu Vaprust peeti juba hooaja eel suurimaks autsaideriks, aga ilmselt ei eeldanud keegi, et nende lähimaks konkurendiks võib kujuneda Tartu Tammeka, kes eelneval kahel hooajal on enda valdusse haaranud viienda tabelirea. Mõistagi on hooaeg veel noor ning Tammekal ja Vaprusel on peetud vähem kohtumisi kui konkurentidel, ent tartlaste viimase aja tulemused ei kannata mingit kriitikat. Hooaega alustati küll järjestikuste võitudega Kuressaares ja Pärnus, aga seejärel ollakse kaheksa mänguga kogunud vaid kolm viigipunkti.

Sellise vormi jätkudes jäävadki nad Vapruse lähimaks jälitatavaks ning nagu nende omavahelised mängud on näidanud, siis Tammeka ei ole selles paaris sugugi mitte ilmselgelt tugevam meeskond.

4. Tammeka terveneb puhkuse ajaks

Enamuse hooaja algusest vahele jäänud Taijo Teniste kogub praeguseks juba tippvormi, esmakordselt sel hooajal kuulus meeskonna pingile Reio Laabus, lühemate pauside järel kosuvad ja sekkusid täna mängu Sander Kapper ja Kevin Mätas. Põhimeestest on seega jätkuvalt täiesti audis vaid Artur Uljanov.

See kõik on muidugi tartlastele väga hea uudis, kuid ajastuse üle võiks samas nuriseda, sest just nüüd lõppes tihe mänguperiood ja algas koondisemängudest tingitud paus, kust naastakse alles jaanide paiku. Ühest küljest saavad mehed nüüd oma hädad korralikult välja ravida, teisest küljest aga on kolm nädalat pikk aeg ja mine tea, kui suureks laatsaret vahepeal jälle muutuda võib.

Esimene uus mure tabas meeskonda juba täna, kui vasakkaitsja Kevin Aloe avapoolaja keskel vasakut reit vigastas ja kohe Sander Kapperi vastu välja vahetada tuli.

5. Mängu parim - Magnus Villota

Pärnu kaptenist keskkaitsja hingele jäi küll liigsest agarusest tingitud penaltiviga, aga ka kaks võimast väravat ja loendamatu hulk trahvikastist klaaritud tsenderdusi. Pärnakad suutsid pikale kaotustejadale punkti panna paljuski tänu maksimaalsel tasemel võitluslikkusele ning Villota näitas selles vallas kõigile eeskuju.