Luup peale | Tammeka noored ründajad trampisid Kalju medalilootuse peal (galerii!) (0)

Nõmme Kalju madalseis jätkus Tartus šokeeriva 0:3 keretäiega Tammekalt, mis tähendab ühtlasi seda, et pronksmedalite saatus ei ole enam ainult nende endi kätes, vaid nüüd tuleb hakata lootma ka Paide Linnameeskonna libastumistele.

Avapoolaeg Tamme staadioni üha tiheneva vihmasaju all kuulus Tammekale ning millestki polnud aru saada, et üheks osapooleks on esineliku tiim ja teiseks tabeli teise poole meeskond. Pigem kruttis tempot hoopis Tammeka ning neil avanes ka palju rohkem väravavõimalusi.

Kui Tammeka 14. minutil juhtima asus, siis oli see juba nende neljas ohtlik olukord. Taijo Teniste sööt leidis penaltipunkti lähistelt 17-aastase Henri Käbliku, kelle täpne löök leidis omakorda tagumise nurga – 1:0! Kümmekond sekundit varem oli seejuures Käblik ise äärevahetusega Teniste üles leidnud, enne kui too Artur Šarninist möödus ja söödu teele pani.

Kaljul olid samuti omad võimalused, kuid korraliku surve said nad peale vaid paaril korral ja mitte kauaks. Nende avapoolaja parim šanss avanes 21. minutil, kui William Jebor pääses kaitseliini seljataha ja sai palli ka Richard Alandist mööda, aga nurk läks teravaks ning pealelöögile jõudis Gerdo Juhkam värava ees vahele.

Tammeka noor ründekolmik näitas jätkuvalt teravust ning Käbliku kiired jalad teenisid Tammekale 33. minutil penalti, kui Kalju kapten Giannis Tsivelekidis ei suutnud temaga sammu pidada ning nende jalad läksid sõlme. Sel hooajal igas mängus Kaljule värava löönud Kevin Mätas jätkas oma seeriat, realiseerides penalti kindla löögiga – 2:0!

Kalju tegi teiseks poolajaks ühe vahetuse ning muutis 4-4-2 asetuse 3-4-3 vastu. Külalismeeskond suutis kohe ka tugeva surve peale panna, mis tipnes 53. minutil kuldse võimalusega kaotusseisu vähendamiseks, aga Igor Subbotin ei suutnud Pavel Marini tsenderduse järel kolmelt meetrilt palli jalaga raamide vahele suunata.

Tammeka elas selle surve üle, sai kaitses asjad kontrolli alla ning mida aeg edasi, seda rohkem hakkasid ka tartlased jälle Kalju väravat ohustama. Kalju tegi vastukaaluks 62. minutil oma viimased käigud, tuues platsile vigastusest taastuva Alex Matthias Tamme, kuid ka tipuründaja ei suutnud mängu murrangut tuua.

Punkti pani mängule hoopis Tammeka vahetusmees Aleksandr Kuhharev, kes murdis vasakult Trevor Elhi ja Pavel Marini vahelt läbi trahvikasti ning saatis löögi etteposti, kust Marko Meerits selle sisse puterdas – 3:0!

Mõlemal tiimil avanes palju väravavõimalusi, aga vihmasel Tamme staadionil kukkusid pallid seekord ainult Kalju väravasse. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju keskväljamured

Andre Fortune’i vigastus ja Nikita Komissarovi mängukeeld tingisid selle, et mitmeks kuuks esindusmeeskonnast kõrvale jäetud Igor Subbotin teenis Tartus oma esimese stardi Premium liigas pärast 23. juulit. Kuna ka suvine horvaadist täiendus Daniel Sudar ei ole viimastes voorudes koosseisu kuulunud, siis tähendab see Kalju keskväljale paratamatult sundvalikuid.

Nii otsustas peatreener Eddie Cardoso loobuda 4-3-3 asetusest, mida nad on viimased kaks kuud kasutanud, valides 4-4-2 asetuse ehk kahemehelise keskvälja. See ei toiminud sugugi, sest Kalju jäi mängu avamisel Tammeka kõrge pressiga hätta ning kuna nad ei saanud palli korralikult enda kontrolli alla, siis ei suudetud seda ründepaarini toimetada.

Teiseks poolajaks lülituti 3-4-3 peale, mida mängib ka Tammeka, ning siis õnnestus neil vähemalt mänguliselt domineerida, olgugi et lõpuks kaotati ka teine poolaeg.

2. Tammeka noor ründekolmik

Tammeka ründemäng toimis seekord väga ladusalt ning see on miski, millest tartlased on läbi terve hooaja puudust tundnud. 17-aastane Henri Käblik teenis oma teise stardi Premium liigas ning tänas usalduse eest suurepärase esitusega. 20-aastane Patrick Genro Veelma ja 22-aastane Kevin Mätas olid samamoodi väga teravad ja näljased, pressides isuga ning võttes palliga julgelt kaitsjaid ette. Ka viimase värava löönud vasakäär Aleksandr Kuhharev on vaid 20-aastane.

Realiseerimise osas jagus tartlastel veel tublisti parandamisruumi, aga kolm väravat tipptiimi vastu on niigi kõva saavutus.

Kui enne tänast oli Kevin Mätas ainus mees, kes suutnud Tammeka eest üle kahe värava lüüa, siis nüüd tõusid nii Käblik kui ka Kuhharev kolme peale. Täna parempoolse ründajana tegutsenud Mätase jaoks oli see üheksas tabamus, neist neli penaltist.

3. Kalju peab lootma Paide libastumisele

Kalju alavorm on neile kolmanda tabelikoha maksma läinud, kuid enne seda mängu võisid nad end veel rahustada mõttega, et võites kõik ülejäänud kohtumised, on pronks ikkagi nende. Enam see nii ei ole, sest ühe enampeetud mängu juures jäädakse Paidest kahe punktiga maha, nii et ka omavahelise mängu võitmine ei tee vahet tasa, kui Paide oma ülejäänud mängud võidab.

Eesseisvate mängude graafikut vaadates ei ole Kalju medalilootused veel kadunud, sest Paidel on rohkem raskeid mänge ees, kuid selleks tuleb Kaljul ise taas võitma hakata. Viimasest kaheksast kohtumisest on nõmmekad võitnud üheainsa ning järgmiseks ootab ees FC Flora, kellelt nad ei ole juba peaaegu kaks aastat ühtegi punkti kätte saanud.