Luup peale | Tammeka pusis kuis jaksas, aga Kalev karistas oma punktimasina jälle ära (galerii!) (2)

Kalev osutus Tammekale taaskord peatamatuks. Foto: Imre Pühvel

Tallinna Kalev kerkis Tartu Tammekast liigatabelis vaid kolme punkti kaugusele, rikkudes sel hooajal juba kolmandat korda tartlaste päeva nõelteravate kontrarünnakutega.

Tammeka valdas avapoolajal lõviosa ajast palli, teenis 13 nurgalööki ja mitmeid karistuslööke ning jõudis ka vähemalt kümne pealelöögini, kuid palli raamide vahele toimetamisega jäädi ikkagi püstihätta. Head šansid langesid nii Reio Laabusele kui ka Kevin Mätasele, aga kumbki ei olnud piisavalt täpne.

Seevastu Kalevi esimene arvestatav rünnak hargnes lahti alles 22. minutil, aga tõi otsekohe tulemuse. Ioan Jakovlev pääses vasakul äärel jooksu, pani Laabuse pikali, konksutas end ka Tanel Langist mööda ning kui väravavaht Richard Aland talle viiekastinurgas vastu jõudis, siis söötis ta palli värava ette, kus Ats Purjel jäi üle see vaid ülejäänud kaitsjatest mööda suunata - 0:1!

Värava järel muutus hakkas ka Kalevil rohkem ohtlikke rünnakuid esinema, aga domineeris jätkuvalt Tammeka. 30. minutil jõudis Tammeka nurgalöögi järel väga lähedale, kui kõigepealt jäi pall värava ette lahti ja seejärel vajutas Lang kümnelt meetrilt jõuga peale, aga kaitsjad suutsid ikkagi enne väravajoont löögile ette jääda.

Kalevi väravavaht Maico Rimmel pidi lõpuks oma esimesed tõrjed tegema, suunates eriliste probleemideta üle lati nii Sander Puri lubava võimaluse kui ka Sander Kapperi hea kauglöögi. Sihile jõudis aga jällegi hoopis Kalev, kui 43. minutil leidis Kaspar Lauri pikk karistuslöök Tammeka keskkaitsjate vahelt Tristan Toomas Teevälja, kes võttis palli rinnaga ette ja pääses Alandiga silmitsi, lüües seisuks 0:2!

Teisel poolajal jätkus samalaadne mängupilt, kus Tammeka ründas erilise särtsuta ja Kalev nõelas palju teravamalt vastu. Tasapisi hakkasid tartlased küll palli raamide vahele saama, kuid kolmanda värava pidanuks lööma ikkagi Kalev, kui 64. minutil pääsesid külalised ohtlikule kontrale, ent Jakovlev saatis suurepärase võimaluse üle värava.

Minut hiljem ilmus Tartu kohale lootuskiir, kui keskväljamees Tanel Lang sattus vasakult äärelt tsenderdama ning paremäär Taijo Teniste oli eespostis jaol, et pall ühe puutega väravasse suunata - 1:2! 67. minutil võinuks juba viik tabloole ilmuda, kuid Sander Puri pealöök viielt meetrilt langes Rimmeli saagiks.

69. minutil jõudis omakorda Kalev taas lähedale, kui Daniil Sõtšugov tsenderdas järjekordsel kiirrünnakul värava ette, kus Purje pääses Gerdo Juhkamiga võideldes jalaga löögile, aga suunas palli latti!

Tammeka ähvardas edasi ning pinge püsis mängus kuni viimaste sekunditeni, mil Jakovlev pääses Purje söödu järel veelkord jooksu, pääses Alandiga silmitsi ja lahendas seekord kindlalt, lüües lõppseisuks 1:3Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalevi punktimasin

Kalev pidanuks mängima sel hooajal Esiliigas ning kui viimasel hetkel kõrgliigakoht avanes ja see vastu võeti, siis kujunes algus oodatult väga raskelt. Esimese kaheksa mängu järel oli neil tabelis üksainus punkt. Siis mindi aga vastamisi Tammekaga ning 1:0 võit juhatas sisse nende kiire tõusu.

Kalevi 24 punkti on konteksti arvestades suurepärane tulemus ning sisuliselt tagab see neile juba ka liigasse püsimajäämise. Arvestades seda, kui vähe tabeli viimased meeskonnad üldiselt punkte teenivad, siis kümnepunktiline edumaa ohutsooni ees on turvaline.

Huvitav on aga see, et just Tammeka on panustanud Kalevi püsimajäämisse kõige heldemalt. Kõik kalevlaste punktid pärinevad tabeli tagumise poole meeskondadelt: Tammekalt on saadud üheksa, Vapruselt kuus, Legionilt viis ja Transilt neli punkti.

2. Tammeka ründenüridus

Kalev oli üksteist mängu järjest korjanud enda võrgust välja vähemalt kaks palli, aga Tartust leidsid nad lõpuks piisavalt nürida ründemänguga vastase, et see seeria lõpetada. Tammeka ründas küll isukalt, aga tundis hädasti puudust just viimasest teravusest.

Hoolimata Tammeka tohutust hulgast standardolukordadest, tsenderdustest ja löögiüritustest, pidi Maico Rimmel Kalevi väravasuul vaid paar keerulisemat tõrjet tegema, sest trahvikastis võimutsesid ikka ja jälle kaitsemängijad.

Avatud mängust on Tammeka löönud sel hooajal vaid 16 väravat, millest vähem pole kirjas ühelgi teisel tiimil Premium liigas. Näiteks Kalevil on avatud mängust kirjas 27 väravat.

InStati voorueelse raporti kohaselt oli Tammeka heade väravavõimaluste poolest (4,4 võimalust mängu kohta) küll paremuselt kuues meeskond, kuid neist oli realiseeritud vaid 22%, mis tähistas kõige kehvemat realiseerimisprotsenti liigas. Kalev oli tekitanud pisut vähem võimalusi (4,3 mängu kohta), aga realiseerinud neist 27%.

3. Pidurdamatu Jakovlev

Nii uskumatu kui see ka ei ole, siis InStati statistika kohaselt oli Jakovlev enne seda mängu olnud osaline koguni 69% Kalevi väravaga lõppenud rünnakutest. Ning tänagi tuli sellele lisa, sest Kalevi esimesele andis ta väravasöödu, teise puhul teenis ta karistuslöögi ning kolmanda lõi ta ise.

Tammeka kaitsjad võivad kergendatult hingata, et neil sel aastal enam Jakovleviga vastamisi ei tule astuda. 22. aprillil lõi Jakovlev Kalevi võiduvärava, 17. mail andis ta kaks väravasöötu, 13. augustil veel ühe väravasöödu ning täna lisandusid siis veel üks väravasööt ja värav. Tartlased katsetasid hooaja käigus tema pidurdamiseks erinevaid lahendusi, aga kinni teda ei saadudki.

Täna jäi Jakovlevi katmine ennekõike parempoolse keskkaitsja Reio Laabuse hooleks, kuid kiirrünnakutel jäi ta pidevalt hätta.

4. Kaamerameeste õnnetu nädal

Jakovlevi kiirust ja teravust sai enda nahal tunda ka otseülekande operaator, kelle Kalevi ründaja 83. mänguminutil kogemata maha niitis. Kaamerameestel on üldse raske nädal olnud, sest alles hiljuti löödi Legioni ja Paide mängus üks objektiiv tükkideks.

Video olukorrast:

5.  Mängu parim - Kaspar Laur

Kalevi hiiglasekasvu keskkaitsja klaaris ühe tsenderduse teise järel ja puhastas ka hoolega lahtiseid palle. Samuti sai ta kirja väravasöödu teisele tabamusele, näidates seejuures nii head väljakunägemist kui ka säravat tehnilist sooritust.

17. septembril kell 19.30 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - JK Tallinna Kalev 1:3 (0:2)
63. Taijo Teniste - 22. Ats Purje, 43. Tristan Toomas Teeväli, 90+2. Ioan Jakovlev

Väravasöödud: 63. Tanel Lang - 22. Ioan Jakovlev, 43. Kaspar Laur, 90+2. Ats Purje
Hoiatused: 22. David Addy, 45+1. Gerdo Juhkam - 15. Ats Purje, 41. Kaspar Laur, 76. Daniil Petrunin
Mänguolud: +12, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras