Luup peale | Tõestatud: Sappinen tõesti hoiab europohmelli ära (galerii!) (1)

Premium liiga 22. vooru viimases mängus sai neljapäeval omale Konverentsiliiga alagrupiturniiril koha kindlustanud FC Flora 5:1 võidu Tallinna Legioni üle.

Kui Flora viimati Premium liigas väljakul käis, andis Jürgen Henn euromänge silmas pidades võimaluse mitmetele varumeestele ning võõrsil saadi Kuressaarelt 0:1 kaotus. Täna rivistas Flora loots väljakule oma parima koosseisu ning selle toel saadi kodusel A. Le Coq Arenal kindlad kolm punkti.

Esimesed kümmekond minutit olid Legioni poolt isegi mingites aspektides teravamad - pääseti kaks-kaks rünnakusse ja krutiti karistuslööki -, ent kui Flora suurim väravakütt Rauno Sappinen 12. minutil jooksma sai, pidi Sander Puri ta karistusalas vea hinnaga maha võtma. Määratud penaltit asus lööma Sappinen ise, kes pettis Ivans Baturinsi valesse nurka hüppama ja viis võõrustajad 1:0 juhtima.

17. minutil mängis Flora nurgalöögi lahti ja Markus Poomi tsenderduse järel jäi pall kasti põrkama, kust Märten Kuusk selle penaltipunkti lähistele Sappinenile suunas - tugev löök ja tablool 2:0.

Teisel pool väljakut otsis seepeale Montenegro ründaja Dušan Bakic Legioni esimest tabamust nii karistuslöögist kui ka väravaesisest segadusest, ent palli Matvei Igonenist mööda ei õnnestunud saata. 33. minutil sai Legion aga oma värava kätte, kui Sigitas Olberkis hüppas nurgalöögi puhul üle Marco Lukka ja saatis kindla pealöögiga palli värava vasakusse nurka - 1:2 külaliste poolt vaadatuna.

Avapoolaja lõpus sai Flora peale väikese surve ja mõned teravamad momendid, ent tõsiselt oli värav õhus taas alles 59. minutil, kui Rauno Alliku pealöök vuhises postist mööda. Kui Allikule andis tsenderduse Sergei Zenjov, siis neli minutit hiljem oli ta ise Poomi tsenderduse sihtmärk. Kogenud ääreründaja suunas palli peaga kindlalt võrku, tuues tabloole 3:1 numbrid.

Legion proovis kohe kärmelt vastu tulla, kuid 18-aastaste Aleksandr Šapovalovi ja Erko Jonne Tõugjase madistamine lõppes vaid Kirill Nesterovi ebatäpse löögiga. 72. minutil lõi Sergei Zenjov 4:1, kui sai värava ees söödu Rauno Allikult. Flora oli tol hetkel neli-kaks ülekaalus, sest osa mehi olid jäänud nõudma viga, mida kohtunik ei andnud.

Kohe selle järel leidis Leonid Arhipov tsenderdusega Bakici, kes ei suutnud kuuelt meetrilt Igoneni üle mängida. 77. minutil keerutas Puri löögi üle tagumise ristnurga. Kohtumise viimasel kümnel minutil oli Legion aga juba täiesti murtud. 81. minutil lõi Konstantin Vassiljev posti, 89. minutil saatis Legioni kaitsjad karuselliga tiirlema, triblas osavalt mitme mehe vahelt läbi ning leidis sööduga kastist Michael Lilanderi, kelle tugev vasaku jala löök vormistas Flora 5:1 võidu.

Liigatabelis jätkab Flora 18 mängust kogutud 43 punktiga kolmandana. Neid edestavad 46 silma (22 matšist) kogunud Paide ja 21 lahinguga 55 punkti kogunud Levadia. Legion on 28 punktiga (22 mängust) viies, kaotades Nõmme Kaljule kaheksa punktiga. Flora jaoks halva uudisena pidi Henrik Ojamaa matši reievigastuse tõttu juba avapoolajal pooleli jätma. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Rauno Sappinen hoiab europohmelli ära

Tänase matši eelvaates sai püsitatud küsimus: kas europohmell saab üldse tulla, kui sul on Euroopa kuumim ründaja? Vastus: ei saa! Kuressaare vastu alustas Sappinen pingilt ning Flora kaotas punkte. Täna oli ta algkoosseisus ja otsustas esimese paarikümne minutiga matši saatuse.

Esmalt andis Lilander talle hea söödu kaitsjate vahele, väga hästi oma keha valitsema õppinud Sappinen sättis end Puri ette ning võttis kogenud koondislase vastu penalti välja. Penalteid realiseerib Sappinen juba nagu Zakaria Beglarišvili või Märten Pajunurm ehk siis väga kindlalt.

17. minutil näitas Sappinen oma suurepärast väravanina. Nurgalöögi lahtimängimisel oli ta viiekasti joonel. Kui Aleksandr Volodin oma pea Poomi tsenderdusele vahele sai, langes ründaja penaltipunkti taha. Ta ei läinud duelli, vaid sättis end eeldatava kahevõitluse asukohast mõned meetrid eemale. Tõugjas hüppas pallist mööda, sekkus Kuusk, kes sai jala vastu ning Sappinen tulistas ühe sammu pealt nahkkera Baturinsi kaitstavasse võrku. See taipamine, et tal pole mõtet oma pikkuse juures õhuduelli ronida, vaid mõistlik on end sättida veidi eemale näoga värava suunas, näitas head vaistu. Kogenematum ja kehvema väravaninaga pallur oleks lihtsalt lahtist palli nähes selle peale tormanud.

Rauno Sappinen on nüüd tänavu Premium liigas löönud 14 väravat - ühe iga 91 mängitud minuti kohta. Lisaks on ta löönud 8 väravat 8 euromängus, 2 väravat koondises, 1 superkarikas ja 1 karikavõistlustel. Kuue kuuga, kuivõrd hooaeg algas märtsis, on Eesti möödunud aasta parim jalgpallur sepistanud 26 tabamust. See on väga kõva näitaja! Sedasi laksutava kesktormajaga ei saagi teha muud kui võita.

Sigitas Olberkis Legioni auväravat löömas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Lihvitud standardolukorrad

Flora lõi oma esimese värava penaltist. Teise lahtimängitud nurgalöögist. Kolmanda samuti lahtimängitud nurgalöögist. Kõik need tabamused on treeningutel nähtud vaeva töövõit. Et standardolukordades hea olla, tuleb neid harjutusväljakul väga palju katsetada. Flora on seda teinud ja leidnud eri viisid, kuidas just sõltuvalt vastasest kõige ohtlikum olla.

Mingitel hetkedel otsitakse tsenderdust nurgalöögist otse tagumisse tsooni, siis esimesse, seejärel mängitakse lahti väljakerivaks tsenderduseks, siis aga tehakse sama sissekerivaks krossiks. Floral on need asjad läbi mõeldud ning suurepäraselt ära viimistletud ning selle eest tuleb kiita muuhulgas abitreener Joel Indermittet.

Oma auvärava lõi Legion aga samuti kornerist. Leedu mehemürakas Sigitas Olberkis kerkis lihtsalt Marco Lukkast kõrgemale. Seega oma ründestandarditega võivad mõlemad rahul olla. Kaitsefaasis saavad aga mõlemad juurde panna ning see on ka arusaadav: kui palli ründamiseks saab välja töötada laitmatult töötava skeemi, siis kaitsmine on alati palju juhuslikum, sest kunagi ei tea, millise lahenduse vastane oma märkmikust välja valib. Kodutööga proovitakse kursis olla küll levinuimate variantidega, aga alati säilib üllatusfaktor. Lisaks on ründajatel alati eelis selles, et pallile minnakse hooga, samas kui kaitsjate lähtepunkt on üldjuhul staatilisem.

Legioni värava olukorras kasutaski ju Flora topeltkaitset ehk Olberkist markeeris Lukka, lisaks oli kaks kaitsjat ees tsoonis, ent kui leedukas oli Lukka eest pehku pannud ja läks kiirusega pallile, siis viiekasti joonel seisnud Märten Kuusk ei suutnud ühe sammu pealt end sama kõrgele kergitada.

3. Tõugjase debüüt

Flora keskkaitses tegi täna oma Premium liiga debüüdi talvel Nõmme Unitedist ostetud 18-aastane noortekoondislane Erko Jonne Tõugjas. Seda põhjusel, et Henrik Pürg on katkise kõrvakilega väljas mitmeks nädalaks ning Markkus Seppik on pidanud viimastes kohtumistes mängima valuvaigistite toel vigastatud varbaga.

Kuigi variant oleks olnud alustada ka Lukka-Kuusk keskkaitseduoga, andis Henn võimaluse Tõugjasele, sest eelpoolmainitud keskkaitsjate traumasid arvestades on mõistlik seada valmisolekusse niivõrd lai arsenal kui võimalik. Tõugjas oli oma ametliku debüüdi teinud eelmisel nädalal Shamrock Roversi vastu lõpuminuteil vahetusest sekkudes, ent nüüd sai ta võimaluse 90 minutiks vutimänguks Premium liigas - tasemel, kus ta varem oma karjääris pole pallinud.

Erko Jonne Tõugjas oma karjääri esimeses Premium liiga mängus. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ausalt öeldes ei paistnud see silma, et Tõugjas oma elu esimesi kõrgliigaminuteid mängis. Ta luges väljakul toimuvat võrdlemisi hästi, oli duellides tugev ja tegi soliidse partii. Dušan Bakic pakkus talle küll mõnel korral väljakutseid, kuid suures pildis tuli Tõugjas nendega toime.

See oli keskkaitsjale hea kooliraha, et ta sai oma debüüdil madistada rahvusvahelise taustaga Bakiciga, kes on välismaa liigadeski väravaid löönud, sest mida kõvem on pakutav kvaliteet, seda suurem peab olema pingutus. Tõugjas sai siit kogemust ja enesekindlust. Ning Henn teadmise, et kui eest teised mehed ära langevad, on varnast võtta noor talent, kel on potentsiaali hakkama saada. Mida suurem on Henni valik, seda parem Flora jaoks.

4. Bakici vastuolulisus

22-aastane Bakic, kes lõi mullu Valgevene kõrgliigas kaheksa väravat, on alustanud Eestis paljulubavalt. Ta on tugev, jõuline, piisavalt kiire. Ta suudab pikki palle omaks võtta ja neid säilitada. Ta suudab kaitsjaid üks-ühel ette võtta. Ta oskab lüüa karistuslööke. Ta leiab värava ees õige koha, kus olla. Aga ...

... ta ei löö veel väravaid. On mõistetav, et kui saabud ikkagi võrdlemisi noore mehena uude riiki, on vaja kohaneda nii uue kultuuri- kui ka keeleruumiga. Lisaks täiesti teistmoodi eluga on vaja harjuda uue võistkonna, tiimikaaslaste ja treeneritega. Tarvis on aru saada nõudmistest, mida sult oodatakse, kuidas mängib sats ning kuidas tuleks mängida iseendal. See kõik nõuab aega. Kohanemine ja sulandumine võib võtta aega mitmeid kuid.

Ent Legionil pole praegu seda aega, sest esiründaja Nikita Andrejev jättis nad oma karjääri lõpetamisega ootamatult kitsikusse. Legionil on hetkel vaja väravaid. Ja Bakicil oli täna hulganisti momente, kust neid lüüa. Aga ükskõik, millised olid momendid - ja neid oli tõesti väga erinevaid -, ei õnnestunud Montenegro ründajal skoori teha.

Bakic on hetkel mänginud alles 300 minutit Premium liiga jalgpalli ja ta on jätnud väga sümpaatse mulje. Kuid Legionil pole praegu aega oodata, et ta kohaneks. Kesktormajal oleks vaja teha imet ja hakata kohe väravaid paugutama. Vastasel juhul jäävad lihtsalt tänavused eesmärgid täitmata. Samas tuleb aru saada, et seda kõike võib olla tegelikult liiga palju loota.

5. Kuhu jäi Jaanovitsi vile?

Legioni vaimu tappis paarkümmend minutit enne kohtumise lõppu löödud Flora neljas värav. Võõrustajad tormasid Markus Soometsaga eesotsas neli-kolm ülekaaluga rünnakusse. Artjom Artjunin astus Legioni kaitseliinist välja, et lõigata vahelt Soometsa sööt Olberkise ja Puri vahele sööstnud Zenjovile.

Joonas Jaanovits ei näinud Markus Soometsa tegutsemises viga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Artjunin sai jala vahele ja säilitas palli üle kontrolli, jäädes mänguvahendi ja Soometsa vahele. Olukorra vahetus läheduses olnud Pavel Dõmov ja Leonid Arhipov katkestasid viivuks mängimise, sest tundus ilmselge, et Soometsa kahe käega Artjunin rebimisele järgneb peakohtunik Joonas Jaanovitsi vile.

Aga ei järgnenud! Soomets tõstis süütu poisina kaks kätt üles ja taganes Artjuninst. Samal ajal röövis Rauno Alliku palli, mille oli Artjunin sikutamise järel tähelepanuta jätnud. Alliku jooksis kasti, kus oli Floral nüüd mängimise katkestanud Legioni pallurite tõttu neli-kaks ülekaal. Sööt kõrvale ja Zenjov lahendas ära.

Ent kuhu jäi Jaanovitsi vile? Ta oli olukorrast kolme meetri kaugusel. Pole küsimustki, kas Soometsa käed olid ümber Artjunin ja ta sikutas. Mõlema vastus on jah. Ometi vile vaikis. Jaanovis on küll arbiiter, kes lubabki korralikku kontaktset ja mehist mängu, aga tirimised on üldiselt asjad, mida jalgpallis ei tolereerita.

Premium liiga hetke üheks suurimaks probleemiks on kujunemas kohtunike ebaühtlane tase ja erinev vilistamisstiil. Tippkohtunikud, Eesti parimad, kel on rahvusvaheline kategooria, lubavad normaalset jõulisemat sorti jalgpalli, kus iga puude ei ole viga. See on väga õige lähenemine. Ometi on täna mitmeid vilemehi, kes törtsutavad iga pisemagi asja peale. Nii on tekkinud olukord, kus mõnes kohtumises võib vastasel särgi seljast rebida, teises ei tohi aga kätt õlalegi toetada. Millest peavad siis lähtuma jalgpallurid?

Eelmine nädal määrati Legioni vastu penalti, kui Sander Puri käsi oli ümber Siim Lutsu. Täna ei ole viga, kui Markus Soomets tirib oluliselt selgemalt kahe käega Artjom Artjuninit, lükates ta tasakaalust välja. Mis siis on õige ja mis on vale? Pole ime, et kui sellised olukorrad kuhjuvad - ja Legionil on selliseid näiteid sellest hoojast rohkem kui ühel käel sõrmi -, hakkabki see mõjutama meeskonda ning vihastab asjaosalisi.

Muidugi võib öelda, et Legion ei kaotanud täna selle momendi pärast. Legion kaotas, sest nende jalgpallilised asjad kukkusid kehvemini välja kui vastasel. Muidugi saab ka öelda, et kohtunikudki eksivad, täpselt nagu sportlased ja treenerid. See kõik ongi okei. Aga kui ühel nädalal on midagi keelatud ja järgmisel lubatud, siis see on bardakk, mis tuleb likvideerida.

6. Mängu parim - Michael Lilander

Flora äärekaitsja algatas olukorra, millest teeniti penalti ja millest saadi juhtvärav. Ta neutraliseeris täielikult Legioni vasakul äärel toimetanud Aleksandr Šapovalovi, keda polnud väljakul sisuliselt nähagi. Rünnakutel pakkus Lilander head toetust ja kokkumängu Zenjoviga. Matši lõpus sai Lilander kõva tööpäeva eest autasuks kirja ka värava.

29. augustil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Tallinna JK Legion  5:1 (2:1)
13. pen., 17. Rauno Sappinen, 63., 71. Sergei Zenjov, 89. Michael Lilander - 33. Sigitas Olberkis

Väravasöödud: 13. x, 17. Märten Kuusk, 63. Markus Poom, 71. Rauno Alliku, 89. Konstantin Vassiljev - 33. Aleksandr Volodin
Hoiatused: 10. Henrik Ojamaa, 60. Märten Kuusk, 82. Rauno Sappinen - 12. Sander Puri, 72. Artjom Artjunin
Mänguolud: +16, vahelduv pilvisus, muruväljak väga heas seisukorras