Luup peale | Transil puudus aju ning Vaprad Karud sammusid Kuressaarest ja Tammekast mööda (1)

Pärnu Vaprus sai Premium liigas hooaja kolmanda võidu, kui kodusel Pärnu Rannastaadionil alistati mannetu Narva Trans 2:1 ning mööduti liigatabelis Kuressaarest ja Tartu Tammekast.

Vaprus startis ideaalselt, kui Henri Hanson mängis juba kolmandal minutil Enrico Veensalu karistusalast löögile. Veensalu ei eksinud ja lõi palli Richard Alandi selja taha - 1:0.

Seejärel kulges mäng üpris võrdselt ja mõlemal meeskonnal olid poolvõimalused. Trans proovis rohkem kauglöökidega õnne, aga Ott Nõmm oli Vapruse väravas kindel. Vaprus tegi avapoolaja keskel sunnitud vahetuse, sest Marek Kaljumäe ja Kristi Marku põrkasid Transi nurgalöögi olukorras peadega kokku ja Kaljumäe ei saanud edasi mängida.

Kümmekond minutit enne poolajavilet sai Kristen Saarts Transi kaitseliini taha jooksu ja Tabrezi Davlatmir jooksis talle karistusalas jalgadesse. Mängu peakohtunik määras Vapruse kasuks 11 meetri karistuslöögi, mille realiseeris Anton Krutogolov - 2:0.

Esimese poolaja lõpus oli Transil kaks poolvõimalust. Eduard Golovljov tegi Vapruse karistusala nurgast ülepuusalöögi ja pall lendas esiposti juurde, aga Nõmm oli valvel ja tõrjus. Vitali Kalenkovitš virutas samuti kaugelt peale, aga mõned sentimeetrid posti kõrvalt mööda.

Teisel poolajal olid külalised Ida-Virumaalt veidi aktiivsemad kui esimesel poolajal, aga nad ei suutnud Vapruse kaitseblokki lahti muukida, kuni 84. minutil eksis Nõmm tsenderduse klaarimisel ja Roman Nesterovski suunas palli peaga tühja väravasse - 2:1.

Enne seda tegi Nõmm aga suurepärase tõrje, kui korjas Nikita Zagrebelnõi lähilöögi lati alt ära. Ka Transi väravavaht Richard Aland säras korraliku tõrjega, kui pareeris Veensalu kauglöögi. Trans jahtis kül viigiväravat, aga seda nad kätte ei saanud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. 16-aastane Nõmm Vapruse väravasuul

Ott Nõmm oli enne Transiga mängu käinud Premium liigas väljakul ainult korra, kui vahetati 21. juunil kohtumises Viljandi Tuleviku vastu 69. minutil sisse, sest Hendrik Vainu sai peatrauma. Juba kaks nädalat hiljem debüteeris Nõmm Vapruse algkoosseisus ja tegi suurepärase partii.

Kui tuleb võimalus, siis tuleb võimalus ära kasutada. Ja Nõmm kasutas. "Olid mingid momendid, kus oleksin saanud paremini tegutseda, aga üldplaanis jään pigem rahule, sest esimesel poolajal tegin nullimängu, ei saa midagi kurta," lausus Nõmm mängujärgses intervjuus Soccernet.ee-le.

Pärnu Vapruse väravavaht Ott Nõmm. Foto: Soccernet.ee

2. Polnud Zakarljukat, polnud Transi mängu

Transi koosseisust puudus tervislikel põhjustel keskväljamaestro Aleksandr Zakarljuka. Ja Transi mäng ei toiminud ilma Zakarljuka loovuseta. Kuigi Mihhail Belov ja Vitali Kalenkovitš proovisid Transi rünnakut dirigeerida, siis loogilisi käike nappis. Zakarljuka on Transi aju ja ilma ajuta on keeruline mängida.

Transi väravavaht, kaks palli välja korjanud Richard Aland vihjas mängu järel, et meeskond tundis Zakarljukast puudust. "Võib öelda, et liiga suurt ohtu me vastaste väravale otseselt ei kujutanud, mingisugused poolvõimalused olid. Pärnu mängis taktikaliselt päris targalt ja pani meie käigud kinni. Loovusest jäi natuke puudu, et keegi võtaks kuskil ette ja teeks kellelegi ära, et tekiks edasi mingi käik. Praegu on meil hõre seis," kommenteeris Aland.

3. Vaprus jääb Premium liigasse püsima?

Kui hooaja eel ennustati, et Vaprus on Premium liiga selge autsaider ja langeb tagasi Esiliigasse, siis enam ei saa seda nii kindlalt öelda. Tabeliseis räägib enda eest, sest Vaprus edestab praegu Kuressaaret ühe ja Tartu Tammekat kahe punktiga. Jah, Vaprusel on konkurentidega võrreldes rohkem mänge peetud, aga Kuressaarel ja Tammekal tuleb need mängud ära mängida ja positiivne tulemus kätte saada.

Vaprus sai hooaja kolmanda võidu, aga kui Viljandi Tuleviku tehniline kaotus välja jätta, siis viimati suudeti kedagi võita 18. aprillil, kui Sportland Arenal alistati Nõmme Kalju. Seega on Vaprus on võidupunktid saanud meeskondade vastu, kes asuvad liigatabelis eespool: Kalju on praegu neljandal, Tulevik seitsmendal ja Trans kuuendal kohal.

Võrdluseks: Kuressaare on alistanud Vapruse, Tammeka ja Tuleviku ning Tammeka on jagu saanud Kuressaarest ja Vaprusest. Kui pärnakad soovivad liigasse püsima jääda, siis omavahelised mängud Kuressaare ja Tammekaga on väga olulised.

4. Mängu parim - Ott Nõmm

Ta oli enesekindel ja tegi olulisi tõrjeid. Jah, oleks saanud Transi värava puhul paremini tegutseda, aga lõpuks see ei maksnud Vaprusele kätte. Kui Nõmm poleks kolme väga head tõrjet teinud, siis poleks Vaprus tõenäoliselt kolme punkti saanud.