Luup peale | Tulevik tasus Paidele kahe kuu taguse võla täpselt sama valusalt (galerii!) (0)

21. märtsil tegi Viljandi Tulevik kodus südi partii, aga kaotas Henri Anieri 90+3. minuti värava tõttu Paide Linnameeskonnale 0:1. Täna, 19. mail kohtuti Paides ning Tulevik võitis 1:0 tänu Kaimar Saagi 90+2. minuti väravale!

Paide mängule vajutas valusa pitseri Ghana keskkaitsja Ishaku Konda punane kaart, mille ta teenis juba neljandal minutil viimase lootuse vea eest Kristjan Kase vastu. Tulevik oli alustanud isukalt ja järgnenud karistuslöögist oleks nad äärepealt ka juhtima asunud, kui Gerdo Juhkami löök võttis müürist tugeva rikošeti, aga juba valele poole hüpanud Mihkel Aksalu suutis selle ikkagi jalaga tõrjuda.

Avapoolaeg kujunes võrdsete heitluseks, kus mõlemal meeskonnal avanes mitmeid poolvõimalusi ja suur hulk standardolukordi, kuid võrgud ei sahisenud. Kõige lähemale jõudis ootamatult Sergei Mošnikov, kelle 41. minuti ülikauge tsenderdus langes kõrge kaarega lati peale, üllatades Tuleviku väravavahti Marten Ritsonit, kes oli veel korduvalt kõrgete pallide hindamisel raskustes.

Teisel poolajal haaras Tulevik arvulisele ülekaalule kohaselt initsiatiivi korralikult enda kätte ning üks ohtlik olukord järgnes teisele. 58. minutil suutis Carson Buschman-Dormond palli Aksalust mööda lüüa, kuid Martin Kase päästis peaaegu väravajoonelt. Neli minutit hiljem oli Kanada poolkaitsja ise söödu autoriks, kui Herol Riiberg saatis viielt meetrilt hiilgava võimaluse üle värava.

76. minutil mängis omakorda Herol Kazeem Bolaji väga heale löögivõimalusele, aga temagi otsustav puude ebaõnnestus. 87. minutil pääses Nikita Komissarovi karistuslögi järel Atanda Ogungbe peaga löögile, aga Aksalu suutis palli üle otsajoone suunata.

Paidelgi olid oma võimalused, kuigi teisel poolajal oluliselt vähem. Lubavalt said proovida Edgar Tur ja Kevor Palumets. Paide esiväravakütt Henri Anier oli enamuse ajast varjus, aga pääses 89. minutil kümnelt meetrilt Raimond Eino tsenderdust  suunama - otse Ritsoni suunas.

Kui kohtunik Kristo Tohver lisas mängule vaid kaks lisaminutit ja tunduski juba, et mäng maabub viigisadamas, siis Kaimar Saag arvas teisiti. Järjestikuste nurgalöökide järel kerkis Saag teisel lisaminutil kõige kõrgemale ja suunas Komissarovi tsenderduse viielt meetrilt tagumise posti kõrvale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kask tegi seda jälle

Tuleviku ründaja Kristjan Kask valmistab oma agressiivsuse ja kiirusega vastaste kaitsjatele tõsist peavalu. Kaks nädalat tagasi sundis ta FCI Levadia keskkaitsja Volodõmõr Bajenko 11. mänguminutil viimase lootuse viga tegema. Täna kulus tal vaid kolm minutit kopikatega, et sundida sama tegema Paide keskkaitse liider Ishaku Konda.

Paide keskkaitsjad küpsetasid selle olukorra täiesti tühja koha pealt. Martin Kase sööt Kondale oli pehmevõitu, mida võis osaliselt põhjustada ka kevadine murukate. Konda hindas seejärel olukorda täiesti valesti, jäädes palli ootama, selle asemel et vastu astuda. Kask haistis võimalust, jõudis vahele, lükkas palli ühelt poolt Kondat, jooksis ise teiselt poolt ja pääseski Mihkel Aksalu suunas punuma. Konda lükkas ta napilt enne trahvikastini jõudmist seljatagant pikali ning teenis mõistagi punase kaardi. Seejuures oli tal õnne, et viga sai tehtud murdosasekund enne kasti jõudmist, sest vastasel juhul olnuks karistuseks olnud penalti ja ikkagi ka punane kaart.

Erinevalt mängust Levadiaga suutis Tulevik seekord arvulise ülekaalu ka ära kasutada. Tõsi, avapoolajal jätkus niivõrd võrdne mäng, et Paide vähemus ei paistnud üldse välja. Võimalik, et Tulevikku kammitses mälestus sellest, kuidas nad Levadia vastu rünnakule tormates valusalt vastu näppe olid saanud. Teiseks poolajaks tuldi aga välja täis otsustavust ning teeniti dramaatiline võiduvärav igati välja.

2. Anier on muru peal kuival

Paide väravamasin Henri Anier kõmmutas hooaja esimese 7 mänguga koguni 9 väravat, lahkudes ainult ühe korra väljakult ilma skoori tegemata. Pärast seda kuumalainet on ta aga 5 mänguga löönud ainult 1 värava. Seejuures on ta kuivale jäänud kõigis kolmes kohtumises, mis Paide on sel hooajal loodusliku muru peal pidanud.

Kunstmurult pärismurule üleminek teeb mõistagi ründajate olukorra keerulisemaks, sest lisaks uue väljakukattega harjumisele on kevaditi probleemne ka muruväljakute kvaliteet. Kaitsemängijaid see nii palju ei mõjuta, sest palli puhtaks löömiseks ei ole tavaliselt tarvis nii kvaliteetseid puuteid kui selle väravasse toimetamiseks.

Paide igatseb Anieri väravaid väga, sest viimase nelja mänguga on nad kogunud vaid kaks punkti. Täna sai neist aga esimene meeskond, kes ei ole sel hooajal suutnud Tulevikuga mängides väravat lüüa - tegemist oli viljandlaste esimese nullimänguga.

3. Tulevik andis Zahovaikole teemakohase ninanipsu

Ametlikku mängueelsesse ankeeti pakutavad kommentaarid on valdavalt kujunenud kohaks, kus klubide esindajad kas vahetavad vastasega viisakusi või siis esinevad tühjade käibefraasidega. Tervitatavalt oleme viimastel hooaegadel üha rohkem näinud seal ka sisukaid kommentaare meeskonna seisu ja oodatava mängu iseloomu kohta.

Vastaste kritiseerimine ja kohtunike töötlemine on teemad, mida kohtumise eel reeglina ei puudutata. Kui sedalaadi kriitika esile tõuseb, siis tavaliselt vahetult kohtumise järel koos esmaste emotsioonidega. Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko jättis aga tänase mängu eel igasugused meelitused kõrvale ja lajatas otsekoheselt: "Meenub Viljandi strateegia viivitada aega alates avavilest. Kummalised vigastused, aeglased mängupanekud. Loodame, et seekord seda ei lasta juhtuda. Tahame tempokat mängu, mis on rahvusvahelises jalgpallis normiks. Valmistume nii nagu alati. Oleme profid ja vastast ei alahinda."

Ei tea, kas Zahovaiko vihjas sellega 21. märtsi kohtumisele Viljandis, mida vilistas sarnaselt tänasega Kristo Tohver, või eelmise hooaja kohtumistele. Mäletatavasti suutis Tulevik eelmisel aastal koguni kaks korda Paidet nende enda koduõuel frustreerida, kui päevapealt üks aasta tagasi võideti seal Premium liiga mäng 2:1 ning novembris löödi paidekad 2:2 viigi järel penaltitega välja ka karikasarjast.

Igatahes ei saa Tulevikule täna vähimalgi määral ajavenitamist ette heita, sest nad alustasid kohtumist positiivse lähenemisega juba enne Paide punast kaarti. Tempokas värava alt värava alla jalgpall jätkus sisuliselt kuni kohtumise lõpuni, mil Saag lõpuks ühe võimaluse ära koksas. Kümne mehega mängimise tulemusel oli aga hoopis Paide ise see, kel tempo lõpuks üle jõu käis.

Kõige parema vastuse andis Tulevik vastastele hilise võiduväravaga, aga omapoolse torkega tuli juba veidi varem välja viljandlaste peatreener Jaanus Reitel, kes hüüdis pärast Kazeem Bolaji 76. minuti raisatud võimalust üle väljaku: "Miiniväli noh!" Märtsikuise mängu järel oli nimelt just Zahovaiko ise Viljandi kunstmuruväljakut miiniväljaks nimetanud.

4. Mängu parim - Kaimar Saag

Jäänuks lõpuminutite kulminatsioon saabumata, võinuks mängu parima au anda Mihkel Aksalule, kelle saldosse kogunes lausa kümmekond tõrjet. Saag olnuks aga samuti kandidaat ka ilma väravata, sest lisaks kvaliteetsetele ründeomadustele paistis Tuleviku veteranründaja silma väga kohusetundliku tagasitöötamisega.