Luup peale | Tulevikul puudus jaks ja Beglarišvili penaltite kaabutrikk tegi Levadiast ainuliidri (0)

Igor Žurahhovski õnnitleb penalti realiseerinud Zakaria Beglarišvilit. Mängus Viljandi Tuleviku vastu sai Beglarišvilile sel puhul õnne soovida koguni kolm korda! Foto: Liisi Troska

Premium liigal on nüüd ainuliider. Enne pühapäeva koos Paide Linnameeskonnaga esikohta jaganud FCI Levadia alistas võõrsil 4:0 Viljandi Tuleviku ja on hetkel ainuke meeskond, kel kolme mängu järel kirjas täisedu.

Levadia asus juhtima juba 4. minutil, kui Zakaria Beglarišvili realiseeris penalti, mille kohtunik Roomer Tarajev määras, kui Ridwan Banatunde tegi trahvikastis rumala vea Strahinja Krstevskile. 6. minutil ohustas ka Tulevik, aga Kaimar Saag ei suutnud soodsast olukorrast pealelöögini jõuda. Seejärel haaras Levadia aga ohjad taas kindlalt enda valdusse.

15. ja 24. minutil lõi karistusalast peale Igor Žurahhovski, ent edutult. Aga 31. minutil sai Levadia teise värava kätte, kui Tanel Lang kukutas trahvikasti murdnud Frank Liivaku. Beglarišvili realiseeris ka teise penalti. Kui esimesele oli Marten Ritson käe vahele saanud, siis seekord hüppas Tuleviku väravavaht ühes ja Beglarišvili löök lendas teises suunas.

Vaheajalt naastes mängupilt ei muutunud. Levadia meeskondlik surve ei võimaldanud Tulevikul end platsil mugavalt tunda. Külaliste kvaliteet torkas silma igal pool. 64. minutil teeniti järjekordne penalti, kui Atandale fikseeriti viga õhuvõitluses Krstevskiga. See oli kolmest penaltist vaieldavaim, mis Beglarišvilit aga ei häirinud. Tema saatis ka selle palli kindlalt võrku ja kaabutrikk penaltitest oligi kirjas!

Lõppseisu vormistas Levadia 73. minutil, kui Liivaku tsenderduse lõi akrobaatilise sooritusega väravasse Krstevski. Kaaslaste hea eeltöö serveeris 84. minutil väga soodsa šansi ka Liivakule, ent ääreründaja leidis oma pealelöögiga üles Ritsoni jalad. See oli aga väike detail, mis ei rikkunud Levadia jaoks väga kaunist üldpilti. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Penaltispetsialist Beglarišvili

Premium liigas on sel hooajal praeguseks lõppenud 11 mängus määratud kokku 6 penaltit, millest neli on teeninud Levadia. Need kõik on löödud väravateks ja alati on realiseerijaks olnud hooaja eel Soome esiliigaklubist Kotka TP kodumaale naasnud Beglarišvili. Täna Tuleviku vastu saatis ta sihile kolm penaltit, kolm nädalat tagasi Pärnu Vapruse vastu ühe.

Lisaks on Beglarišvili arvel tänavu ka viies realiseeritud penalti, sest enne Premium liiga algust mängitud Evald Tipneri karikasarja veerandfinaalis Maardu Linnameeskonnaga saatis ta samuti palli 11 meetri punkti pealt sihile, vormistades meeskonna 2:0 võidu.

Nelja väravaga juhib Beglarišvili hetkel Premium liiga täpsusküttide edetabelit ning kui Levadia suudab sama jõudsalt penalteid teenida ja poolkaitsja neid sama kindlalt realiseerida (ja ka avatud mängust mõned väravad juurde lüüa), võib FC Flora ridades neli korda Eesti meistriks tulnu pretendeerida Premium liiga parima väravaküti tiitlile, mida tema kollektsioonis seni pole.

Roomer Tarajev vilistas FCI Levadia kasuks kolm penaltit. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Kas Tulevikul polnudki mingit šanssi?

Sisuliselt ei olnud. Kui hakata näpuga järge ajama, siis võib leida ühe momendi, kus Levadia kiiresti juhtima lubanud võõrustajatel olnuks võimalik mäng endale soodsamasse rööpasse suunata. See leidis aset 6. minutil, kui Carson Emanuel Buschman-Dormond vasakult äärelt läbi murdis ja värava ette väga hea tsenderduse andis.

Tuleviku kapten Kaimar Saag oli valinud õige koha ning pääses viie meetri pealt löögile, aga ei suutnud palli korralikult suunata ja see veeres ohutult üle otsajoone. Suutnuks Tulevik sealt viigivärava lüüa, saaduks kindlasti juurde tubli doos enesekindlust ning ühtlasi tõmmatuks Levadia kuraasi tagasi. Aga ei suutnud, ei saanud ja ei tõmmanud. Levadia hoidis auru all ja kihutas kindla võiduni.

Lõpuks suisa nii kindlani, et Levadia väravavaht Karl Andre Vallner tänases mängus mitte ainsatki tõrjet tegema ei pidanud (85. minutil korra trahvikastist välja tõttama küll) Ilmselt esimest korda oma kõrgliigakarjääri jooksul, sest enne käesolevat hooaega mängis ta Tallinna Kalevis, kus puurivahtidele Vallneri tänasega sarnaseid tööpäevi ei võimaldatud.

Samas tippvõistkonna väravavahtidelt ei nõutagi igas mängus mitut väga head tõrjet, vaid seda, et kui ühel või kahel puhul kaitse eksima juhtub, siis nad meeskonna päästaksid. Et Vallner on Levadia esiväravavahikindad enda kätte saanud – sümpaatne otsus treeneritelt! –, saab ta sedagi tunda, sest meeskonda ootavad järgmistes voorudes huvitavad mängud.

3. Levadia on kehtestanud end hooaja esimese majakana

2020. aasta hooajal tegi FC Flora juba kaheksa vooruga selgeks, et just nemad on see meeskond, kes seab kvaliteedistandardi, mis on vajalik saavutada meistritiitli nimel võitlemiseks. Üpris kiiresti sai selgeks, et see pole jõukohane mitte ühelegi rivaalile, sest Levadia, Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju ei suutnud rohevalgetega sammu pidada ei platsil ega liigatabelis.

Flora alustas tänavustki hooaega võidukalt, kui alistas superkarikafinaalis Paide 1:0, aga Premium liigas pole nad koroonaisolatsioonide tõttu seni platsile saanud tulla ja ei saa enne järgmist nädalavahetust. Levadia on aga praeguseks pidanud kolm mängu, neil on kirjas täisedu ja 13 löödud väravat. Jah, vastasteks on olnud Pärnu Vaprus, Tallinna Legion ja Tulevik ehk klubid, kes keegi eelmisel hooajal liigatabeli esimesse poolde ei kuulunud. Aga Levadia rütm on hea.

Järgmistes mängudes ootavad ainuliidreid järgemööda Kalju (11. aprill), Paide (18. aprill), Narva Trans (21. aprill) ja Flora (25. aprill) ehk nelja mängu jooksul kohtutakse oma põhirivaalidega. Selle tiheda ja põneva perioodi eel on just Levadia kehtestanud end Premium liiga selle hooaja esimese majakana, kelle järgi teised peavad sihte seadma.

FCI Levadial on kolmest mängust kirjas täisedu ja 13 löödud väravat. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Igor Žurahhovski

Levadia tänase võidu võti polnud mõne üksiku mängija panus, vaid igatpidi ja mitmekülgselt kvaliteetne meeskondlik esitus. Iga lüli oli tasemel ja panustas kõvasti. Tulevikku ohustati mõlemalt äärelt ja keskelt kah ning sel hooajal esimest korda põhikoosseisu kuulunud mehed (Rasmus Peetson, Milijan Ilic ja Igor Žurahhovski) sulandusid valutult.

Tegelikult ei piirdunud ümberkorraldused ainult nende kolme mehe lisandumisega, vaid kontrolliva poolkaitsjana alustas täna eelmistes mängudes paremkaitsjana mänginud Ilja Antonov, mitte Brent Lepistu. Et vaatamata kõigile neile muudatustele saadi oma mäng kiiresti ja efektiivselt käima ega lubatud eelnevates mängudes nii Kaljut kui ka Paidet kollitanud Tulevikul piiksatadagi, näitab kvaliteeti.

Tõstkem esile Žurahhovskit, kes enne tänast kuulus Premium liigas viimati põhikoosseisu 2019. aasta 13. aprillil. See on väga pikk paus, aga ukrainlase poolkaitsja loominguline esitus näitas, et ta on (peaaegu?) tagasi tasemel, mida nägime 2019. aasta esimestes mängudes.

4. aprillil kell 15.00 Viljandi kunstmurustaadionil

Viljandi JK Tulevik- Tallinna FCI Levadia  0:4 (0:2)
4. pen., 31. pen., 64. pen. Zakaria Beglarišvili, 73. Strahinja Krstevski

Väravasöödud: 4. Strahinja Krstevski, 31., 73. Frank Liivak, 64. Volodõmõr Bajenko
Hoiatused: 31. Tanel Lang, 63. Ganiu Atanda Ogungbe, 77. Arcenciel Mintongo, 81. Jaanus Reitel (peatreener) - 16. Zakaria Beglarišvili, 25. Milijan Ilic, 25. Ilja Antonov
Mänguolud: +6, pilves tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajad: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Roomer Tarajev
Abikohtunikud: Thor Vaas, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Elar Tarkus

Tulevik: Marten Ritson, Martin Allik, Ridwan Babatunde, Ganiu Atanda Ogungbe, Tanel Lang, Arcenciel Mintongo, Nikita Komissarov, Herol Riiberg (74. Kazeem Bolaji), Kaimar Saag (88. Daniel Tuhkanen), Carson Buschman-Dormond, Kristjan Kask (67. Daniil Petrunin).
Varus: Karl Erik Jürisson, Kazeem Bolaji, Gustav-Hendrik Seeder, Raimond Mets, Daniil Petrunin, Daniel Tuhkanen.

Levadia: Karl Andre Vallner, Rasmus Peetson, Volodõmõr Bajenko, Maksim Podholjuzin, Milijan Ilic, Ilja Antonov (70. Brent Lepistu), Frank Liivak, Zakaria Beglarišvili (70. Mark Oliver Roosnupp), Ihor Žurahhovski, Ernest Agyiri, Strahinja Krstevski (76. Hannes Anier).
Varus: Artur Kotenko, Mark Oliver Roosnupp, Brent Lepistu, Robert Kirss, Hannes Anier, Trevor Elhi, Karl Rudolf Õigus.