Luup peale | United alustas mäkketõusu, aga Veelma tõmbas hoogu maha (galerii!) (0)

Patrick Genro Veelma jättis Marko Meeritsa nõutult murule. Foto: Imre Pühvel

Nõmme United jõudis Tartus Tamme staadionil paarikümne minuti kaugusele oma esimesest võõrsilvõidust Premium liigas, kuid Ahmed Basheri puudumisel kerkis Tammeka päästjaks Patrick Genro Veelma.

Üsna rahuliku tempoga avapoolajal ringles pall rohkem Unitedi väljakupoolel ja trahvikastis, aga konkreetseid väravavõimalusi avanes mõlemal meeskonnal väga vähe. Vahe tegi sisse Murad Velijevi individuaalne meisterlikkus - Unitedi ääreründaja murdis 39. minutil vasakult karistusalasse ning jõudis terava nurga alt viiekastini välja, saates seejärel palli tagumisse ülemisse nurka - 0:1!

Teisele poolajale tuli näljasemalt peale Tammeka, kuid pikka aega ei toonud see kaasa ühtegi väravavõimalust. Tasapisi muututi aga ohtlikumaks ning 72. minutil saadigi oma tahtmine, kui Patrick Genro Veelma pusis Untiedi trahvikastis mitmete kaitsjate vahel läbi, jõudis viiekastinurka ja virutas sealt palli võrku - 1:1!

Viigivärava järel muutus mäng palju lahtisemaks ning mõlemal meeskonnal avanes võimalusi edu haaramiseks. 80. minutil läks Ezekiel Tanimowo kiirrünnakul vasakult ise löögile ja tabas posti, jättes Veelma värava ette tulutult söötu ootama. 90+2. minutil pääses Kevin Mätas teises väljakuotsas kümnelt meetrilt löögile, aga ei saanud palli raamide vahele. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Unitedi vangerduste trall

Unitedi mängueelsed koosseisumuudatused puudutasid peaasjalikult ääri, kust puudusid Kaspar Rõõmussaare ja Henri Leokese näol mõlemad mehed, kes senistes Martin Klaseni poolt juhendatud liigamängudes äärtel olid alustanud. Murad Velijev naasis põhikoosseisu ning vasakul äärel alustas Sacha Martinez, kes eelnevalt oli mänginud vasakkaitses.

Sellega vangerdused ei piirdunud, sest avapoolaja käigus vahetasid Velijev ja Martinez omavahel ääred ära. See võimaldas Velijevil väravaolukorras mugavalt äärelt sisse murda ja löögile minna - ning seejärel jooksis ta otsejoones pingi juurde, tänamaks embusega Klasenit usalduse eest.

62. minutil tehtud vahetuste järel langes Martinez vasakkaitsesse, Samuel Merilai suundus sealt paremkaitsesse ning äärepoolkaitse mehitati hoopis Kevin Mätase ja Oleksandr Musolitiniga, kes varasemalt mängisid vastavalt ründaja all ja keskväljal. 71. minutil asendati Musolitin naturaalse ääre Henri Leokesega.

82. minuti vahetustega korraldati asetused veelkord ümber. Bruno Vain võttis koha sisse vasakul äärel ning Mätas siirdus sealt tipuründajaks. Eelmistes mängudes äärel tegutsenud Rõõmussaar saabus aga ründaja alla, kust Karl Gustav Kokka laskus madalamale. Mihkel Järviste suundus omakorda keskväljalt paremkaitsesse.

Niisiis jõudsid Unitedil nii vasakpoolkaitsja kui ka parempoolkaitsja positsioonil tegutseda neli erinevat meest, paremkaitset mehitasid kolm erinevat mängijat ja vasakkaitset kaks. Suurimateks "rännumeesteks" olid Sacha Martinez, kes mängis enne vasakkaitsesse tulekut mõlemal äärepoolkaitsja positsioonil, ning kapten Kevin Mätas, kes jõudis mängida nii ründaja all, vasakul äärel kui ka tipuründes.

Akaki Gvineria esimene Premium liiga värav laseb end oodata. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Basheri suured saapad

On terve sületäis statistilisi fakte, mis iseloomustavad Ahmed Basheri tähtsust Tammeka rünnakul. Basheri arvel oli enne seda kohtumist Tammeka 25 liigaväravast 12, sealhulgas viis viimast tabamust. Kolmes eelnevas selle hooaja kohtumises, kus Nigeeria ründaja meeskonda aidata ei saanud, jäi Tammeka nulli peale. Viimati tegi Tammeka eest mõni muu mängija skoori 19. juunil, pärast mida oli väravaid löönud ainult Basher.

Basheri asendajad on löönud kõvasti väravaid Esiliiga B-s, kus Priit Peedo oli eelmise hooaja väravakuningas 36 tabamusega ning Akaki Gvineria on käimasoleva hooaja parim väravakütt 17 tabamusega, kuid Premium liiga tempoga ei ole kumbki mees veel piisavalt kohanenud.

Peatreener Marti Pähnal on muidugi õigus, et taganutmine ei aita kedagi, kuid paraku andis see mäng taaskord kinnitust, et Basherile väärilist asendust hetkel võtta ei ole. Tõsist ohtu kujutati Unitedi väravale vähem kui mängupilt eeldanuks ning peamine väravaoht sündis läbi teiste positsioonide mängijate.

3. Unitedi ees on järsk, aga ületatav mägi

Tegemist oli Unitedi kaheteistkümnenda võõrsilmänguga Premium liigas ning esimene võõrsilvõit jäi ka seekord ootele. Alles kolmandat korda saadi võõrsilt kätte viigipunkt, kuid sellest hoolimata on viimaste mängude alusel põhjust mõõdukaks optimismiks.

Pärast Martin Klaseni asumist peatreeneriks on jäädud napilt alla Narva Transile ja FCI Levadiale, nüüd teeniti punkt auga välja ning meeskonnas paistab olevat tublisti realiseerimata potentsiaali. Mõned suvised täiendused ootavad veel avanemist, laatsaretist oodatakse mehi tagasi ning ühtne tuumik on veel väljakujunemisel.

Vahe üheksandal kohal paikneva Tallinna Kaleviga vähenes 8 punktile ning hooaja lõpuni jääb 13 vooru. See on küll ränk mägi ronimiseks, kuid mäletatavasti jõudis Harju JK Laagri eelmisel aastal lähedale veelgi järsema mäe ületamisele, nii et kõik on võimalik. Harjut lahutas eelmisel aastal 9 vooru enne hooaja lõppu eelviimasest kohast 9 punkti ja viimaseks vooruks jõuti eesmärgist ühe sammu kaugusele, enne kui libastuti ja Esiliigasse tagasi kukuti.

Patrick Genro Veelma. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4.  Mängu parim - Patrick Genro Veelma

Hiilgavad individuaalsed sooritused olid need, mis selle üldiselt pigem kinnise heitluse tulemuse otsustasid. Veelma soolo oli veel grammi võrra kõrgemast klassist kui Velijevi oma, sest trahvikasti keskosas kolmest kaitsjast möödumine on miski, mida näeb Premium liiga tasemel väga harva.