Luup peale | Uue hingamise saanud Trans tõestas Narva poiste taset (0)

18-aastane Maksim Pavlov lõpetas hooaja nullimänguga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tänasega sai hooaeg läbi Tallinna Legioni ja Narva Transi jaoks. Premium liiga viimases voorus võttis Trans võõrsil 2:0 võidu.

Trans alistas Tallinnas Sportland Arenal natuke aktiivsemalt, kuid vaikselt sai ka Legion end käima ja haaras palliga mängu enda valdusesse. Kuna väljak oli pideva lumesaju tõttu valge vaiba all, siis väga palju ohtlikke momente avapoolaja jooksul ei tekitatudki. Kõige teravamad momendid sündisid Legioni ääreründaja Daniil Pankovi jalast.

Teist poolaega alustas Trans aga taas väga hästi ning mõneminutilise mängu järel saadi Legioni väravale peale korralik surve. Kui Artjom Škinjovi löögid blokeeriti, siis kohe nende järel sai Martin Käos 53. minutil paremalt äärelt tsenderdama. Perfektne kross leidis Sigitas Olberkise selja tagant õhku kerkinud Arseni Kovaltšuki, kelle pealöögist Trans 1:0 juhtima läks.

Teisel pool väljakut valdas Legion küll palli, aga ei suutnud ülemäära ohtlikuks muutuda. Sander Puri tekitas mõned teravused ja lõi ka peale, ent Maksim Pavlovit suurele tõrjetööle ei sunnitud. Nii hammustaski Trans hoopis ise kavala rebasena. 85. minutil leidis Nikita Mihhailov vasakult äärelt sööduga kesktsoonis tormanud Aleksandr Zakarljuka, kes mängis end väravavaht Ivans Baturinsist hõlpsalt mööda, misjärel sai palli tühja võrku lükata - 2:0.

Selle tulemusega mäng ka lõppes. Trans sai üle üheksa Premium liiga mängu taas võidurõõmu maitsta, lõpetades oma hooaja 33 punkti ja kuuenda kohaga. Legion jäi viimases viies voorus võiduta, aga kogus kokku 40 punkti, mis annab neile oma klubi ajaloo parima tulemuse ehk viienda positsiooni. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Küta palju tahad, kui lund sajab, siis lund sajab

Viimase nädala jooksul on Eestisse kohale jõudnud talv, mis on jalgpallihooaja lõpufaasis saanud vaat isegi rohkem kõlapinda kui sport ise. Möödunud pühapäeval sai näha lumiseid lahinguid, kolmapäevases Tallinna derbis oli aga plats puhas. Esimeses üleminekumängus oli Kalevi kunstmuru kivikõva, suure pakase tõttu mängib Paide Linnameeskond oma kodumängu hoopiski Tallinnas.

Legioni ja Transi võõrustanud Sportland Arenal on juba mõnda aega sees olnud väljaku altküte ja sestap eeldati, et matši saab pidada väga heades tingimustes. Paraku sadas aga Tallinnas kogu päeva esimeses pooles lund, mille vastu on ka väljaku küte võimetu. Küttega saab küll kunstmuru temperatuuri hoida kümne soojakraadi ligidal, aga muudkui pealesadavat lund see ära ei sulata.

Nii mängisidki Legion ja Trans avapoolajal üpris valge väljaku peal, mis raskendas suunamuutusi ja pidurdamist. Vaheajal näitasid tipptaset väljaku hooldajad, kui 15 minutiga tehti plats lumest puhtaks. Kuna ka sadu peatus, sai teisel poolajal mängida juba jalgpallile omasel rohelisel platsil.

"Esimene poolaeg oli päris raske. Teiseks poolajaks ajasid traktorimehed platsi kiirelt puhtaks ja oli parem. Üldiselt aga keeruline ja väga libe. Jooksed ühele poole ära ja siis enam pidama ei saa, kui pall läheb teisele poole," tunnistas Legioni kapten Puri Soccernet.ee-le. Nagu öeldakse, siis ega tali taeva jää, kuid enam pole vaja selle pärast muretseda, sest jalgpallureid ootab nüüd lõpuks ees puhkus.

2. Saab ju ka oma poistega

Transi senine peatreener Igor Põvin küll andis ka noortele mingeid võimalusi, ent üldiselt oli tema käe all alati platsil ka nii palju võõrleegionäre kui vähegi võimalik. Viimaste tase ei olnud aga tänavu erakordselt kõrge, mis väljendub otsapidi Transi tabelipositsioonis.

Hooaja täitsa lõpuks said ka võõrleegionäride tööviisad läbi, novembriga lõppes ka Põvini enda leping. Nii tüüris täna Transi nende raudvara ja noortega väga hästi tuttav Valeri Bondarenko. Tema suutis Legioni vastu panna väljakule koosluse, mis hingas ühte rütmi, aga kus mängijad said ka oma tugevusi ära kasutada. Trans mängis täna lustlikumalt ja kombineerivamalt kui viimasel ajal on näha saanud.

Arseni Kovaltšuk näitas taset ja lõi ka värava. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kindlasti motiveeris mängijaid ühelt poolt soov lõpetada hooaeg hea emotsiooniga, teisalt ka kohtumist kõrvalt jälginud uus peatreener Aleksei Eremenko, kellele oli täna ju hea võimalus muljet avaldada. Olgu põhjused millised tahes, Trans tegi väga sümpaatse partii. Keskkaitsesse usaldatud Sergei Kondrattsev näitas hooaja lõpuga, et väärib Premium liigas minuteid. Seekord põhirivistuses alustanud Arseni Kovaltšuk kinnitas, et ta ei löö Transi duublis pangega väravaid juhuslikult, vaid ongi väga hea ninaga. Tänavu veidi kahvatumalt toimetanud Nikita Mihhailov säras suurema vabadusega keskväljal nagu varasemast mäletame.

Kokkuvõttes: võib-olla võikski Trans tulevikus senisest veelgi enam usaldada omaenda noori? Maksim Pavlov väravasuul on kvaliteeti tõestanud ja äkki polegi vaja teda kogenuma mehega uueks hooajaks asendada? Kas kaitseliini on ilmtingimata vaja Kristi Markusid ja Edgaras Žarskiseid, kui endal on varnast võtta ka Maksim Tšerezov? Kõik siin alampunkti all mainitud Narva kutid on 20-aastased või veel nooremad. Neile praegu karastust pakkudes võiks Trans endale tulevikuks suure kingituse teha.

Kuigi Legion on praegu ilmselt veidi suuremate ambitsoonidega, siis hooaja lõpp võimaldas neilgi senisest enam oma noormängijaid kasutada, kuigi terve aasta jooksul otsisid nad nooruse uljuse ja kogemuste vahel tasakaalu. Mine tea, äkki peitub ka Legioni tulevik veelgi jõulisemalt oma kasvandike mängitamises? Selge on see, et uus põlvkond tuleb koduses vutis peale vaid siis, kui sellele võimalus antakse. Täna nägime, et nad vääriksid seda.

3. Legion igatses ründejõudu

Kui keskenduda ühes punktis ka otsesemalt mängule endale ja soosiku Legioni kaotuse põhjustele, siis selgelt tunti puudust ründejõust. Nikita Andrejev jättis meeskonna ju juba suvel. Võistkonna suurimad väravakütid Aleksandr Šapovalov ja Kirill Nesterov kandsid viimases voorus mängukeeldu, täpselt nagu ka praegune esiründaja Dušan Bakic.

Daniil Pankov mängis ääreründajana. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nii alustaski täna Legioni tipus Nikita Ivanov, keda toetasid äärelt Sander Puri ja Daniil Pankov, kellel on mõlemal head ründavad omadused, kuid kes on tänavusel hooajal toimetanud peamiselt äärekaitses ja on seeläbi harjunud igapäevaselt veidi teistsugusema tegevusega. Nii ei tekkinudki rünnakul head ühtehingamist ning enesekindlust, mis tekib tavaliselt rohke kokkumängu ja väravate löömisega. Et kõnealune trio mängis sellises rollis esmakordselt koos, polnud imestada rünnaku ümmarguseks jäämist.

4. Mängu parim - Nikita Mihhailov

Noor Transi keskpoolkaitsja oli täna uue hingamise ja kerge sammuga. Mihhailov tundis end väljakul vabalt ja mugavalt - ta ei olnud raami surutud. Selle pealt tulid mõned head soolod, rünnakute avamised, pealelöögid ja ka väravasööt, mis aitas Legioni lõplikult murda.