Luup peale | Vahetusründaja tuli ja tõi uue elu sisse, aga Eesti laeks jäi taas viik (0)

Ja ongi kõik. Eesti jäi valikgrupis viimaseks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis mängis Luksemburgiga taas viiki ning lõpetas C5-alagrupi viimasel kohal. See tähendab, et 2025. aastal toimuva EM-i teekond on eestlannade jaoks lõppenud.

Mäng algas nii nagu eeldatud ehk Eesti võttis palliga mängu enda peale ning Luksemburg, olles viigiseisuga rahul, jäi parem tagasihoidlikuks. Nii veedeti esimesed kümmekond minutit rohkem vastase poolel või keskväljal, pilk suunatud värava poole, kuid eriliste tegudeni veel ei jõutud.

Esimene ärevam moment sündis 11. minuti lõpus, kui Jaanika Volkov paremalt äärelt karistuslöögi võitis ja Lisette Tammik kavala poolkõrge palli värava poole saatis. Hiilivale pallile ei saanud keegi jalga vahele, kuid Lucie Schlime oli siiski sunnitud tõrjuma. Taaskord oli Liisa Merisalu see, kes nurgalipu kõrvale läks. Esimene pall oli hea, kuid ei tekitanud vastasele muud kui kerget paanikat.

Kaks minutit hiljem oli Lukseburgi karistusalas taas kaos. Olukord rullus lahti Mari Liis Lillemäe tsenderdusest, mis jäi kasti püsima, kuniks Tammik selle osalt koostöös Vlada Kubassovaga võrku saatis. Kuigi löögi sooritas FC Flora pallur, kes tegutses määrustepäraselt, oli olukorras aktiivne ka pallile liikunud ründepartner, kelle tõttu tabamus tühistati.

18. minutil sahises hoopis vastasvõrk. Luksemburgi vasakäär Joana Lourenco Magalhaes vedas omad kiire rünnakuga Karina Korgi pärusmaale ning kuigi esimese ukse tõmbas Eesti koondise esikinnas kinni, siis polnud olukord sellega veel lõppenud. Tõrje järel jäi pall lahtiseks, Amy Thompson oli ligi ning suunas selle terava nurga alt võrku - 0:1.

Möödusid pikad minutid, kui eestlannad olukorrast toibusid ning suutsid taas rünnakutele tõusta. 25. minutil pääses standardolukorra järel löögile Jaanika Volkov, siis prooviti paaril korral leida kapten Kairi Himaneni peanuppu. Luksemburgile pudisesid samal ajal mõned standardolukorrad, mis eriti ohtlikuks kokkuvõttes ei kujunenud.

Kuigi Eestil oli mitu head standardolukorda, siis neist tabamusi ei sündinud. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Teine poolaeg algas Eesti jaoks vahetusega, kui keskväljalt võeti välja Jaanika Volkov ning asemele saadeti Kristina Teern, kes müksas Kubassova keskväljale. Ründavamaks muutunud Eesti koondis sai teenitud tasu kätte kõigest viis minutit hiljem: Schlime mängis söödu hooletult oma kastist välja, Merisalu võitis selle ja lõi kiirelt peale - latti! - ning Teernil oli esimese koondisevärava vormistamise vaev - 1:1.

58. minutil oli teinegi ülilähedal, kui Kubassova pääses nurgalöögi järel üle puusa kõmmutama - jällegi latti! Kaks minutit hiljem jagus tööd seevastu Korgile, kui esimeses episoodis tõrjus ta karistuslöögi üle otsajoone ning siis sekkus nurgalööki. Minutid hiljem tekitas talle tööd juurde Rahel Repkin, kelle sööt ettepoole ebaõnnestus ning vastane pääses üks-ühele. Eesti õnneks lõi Thompson selgelt üle.

Eesti proovis gaasipedaali rohkem põhja suruda, kuigi aega jäi aina vähemaks. 65. minutil pääses heast kohast löögile Teern, kuid pall läks liialt keskele ja langes Schlime saagiks. Kümmekond minutit jooksis Magalhaes jälle vastassuunas pahandust tekitama, kuid Kork vastas supertõrjega ning hoidis eestlannasi pinnal.

Lõpuminutite ponnistused paraku vilja ei kandnud ning Eesti ja Luksemburg leppisid taas 1:1 viiki. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Eesti algkoosseis jäi samaks

Eesti koondis läks mängule vastu samade mängijatega, kellega alustati ka võõrsil. Selles polnud kahtluski, et kui kõik on piisavalt värsked ja suuri muresid kallal pole, siis Anastassia Morkovkina ja Sirje Kapper üllatada ei ürita. Kooslus toimis hästi ning ei murenenud tükkideks ka siis, kui Vlada Kubassova Jaanika Volkovi kohale keskväljale liigutati. Pigem tekkis sellega juurde äkilisust ning võtmetähtsusega Tammik-Kubassova duo toimis isegi paremini.

Luksemburg tegi põhikoosseisus kaks vahetust. Üheks uueks nimeks oli Leticia Mateus, kellel oli paremäärel Mari Liis Lillemäega tükk tööd. Viimati Austria kõrgliigas pallinud ääreründaja sai mitmel korral kaitsjast priiks ning lasi kasti häid palle, kuid neist mitte ükski ei viinud tabamuseni. Kusjuures Mateus oli ainus Luksemburgi mängija, kes Tartust hoiatusega lahkub.

Mari Liis Lillemäe tegutses oma äärel hästi ning panid vastast korralikult proovile. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

2. Napid olukorrad, mis jäävad kripeldama

Lähtudes UEFA statistikast sooritas Eesti 10 pealelööki Luksemburgi 14 vastu. Neist väravale lõid mõlemad koondised kuuel korral. Eestlannade näitaja oli võrreldes koondiste esimese omavahelise mänguga tunduvalt parem - seitse pealelööki, millest vaid kaks läksid raami. Raske öelda, kas asi oli koduseintes, heas ettevalmistuses, õnnes või millestki neljadas-viiendas, kuid olulisim on see, et neid variante oli.

Kripeldama jäävad vast need kõige-kõige napimad. Alustuseks olukord, kus Lisette Tammik palli võrku saatis, kuid agaralt momenti tormanud Vlada Kubassova tegi seda suluseisust. Teisel poolajal oli Ungari tippliigas pallival ründajal endal hea variant ära lüüa, kuid väravalatt oli napilt liiga madalal. Eks neid momente oli teisigi ... See pole muidugi teab mis lohutus, aga võtame sellegi kaasa, et võimalusi oli ning jätkuvalt tuleb tööd teha pigem realiseerimise kui kaitsetööga.

3. Kristina Teern lõi koondisesärgis esimese värava!

Teiseks poolajaks mängu sekkunud FC Flora ründaja Kristina Teern lõi 50. minutil Eesti koondise viigile. Kuigi tabamus suures pildis kuhugi ei viinud, siis rõõmustada tasub ikka. Lausa tulebki!

Sel kalendriaastal on oma esimese värava löönud ka Anette Salei ja Annegret Kala, kes jõudisid vägeva verstapostini samuti enne 10 koondisematši täitumist. Pea täpselt aasta eest, alles oma 2. kohtumises, sai esimest korda jala valgeks Katrin Kirpu.

Natuke saab rõõmustada ikka ... Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Ja ongi kõik ...

Selleks, et Eesti koondisel säiliks võimalus püüelda 2025. aastal Šveitsis toimuvale EM-finaalturniirile, oli vaja võita. Kuna seda ei tulnud ning Luksemburgilt võeti taas vaid silm, on see teekond lõppenud.

Mis ootab Eestit sügiseses koondiseaknas? Ülisuure tõenäosusega Balti turniir, sest ei Lätil ega Leedul ole samuti asja EM-i kvalifikatsiooni play-off'idele.

5. Mängu parim - Liisa Merisalu

On saanud üsna meeldivaks harjumuseks, et kui Liisa Merisalu kõnnib nurgalipupoole, siis hakkab üsna pea midagi põnevat toimuma. 22-aastane ääreründaja näitas ka head tehnilist pagasit, pausitades ning konksutades vastaseid üle. Tema vaheltlõikest lõi Eesti viigvärava. Napi teise koha sai Karina Kork, kes tegi mitu üliolulist ning võimast tõrjet, hoides eestlannasid viimase sekundini mängus.

Liisa Merisalu esitus oli kõige veenvam. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee