Luup peale | Välkkiired väravad ning Lepmetsa supertõrjed panid Kalevi punktiseeriale punkti (2)

Kalju võttis mängust kolm punkti. Foto: Mauri Levandi

Premium liiga tänavuse hooaja keskpunktis läksid kokku heas hoos olnud Tallinna Kalev ja viimasel ajal palju punkte kaotanud Nõmme Kalju. Seekord vahetati varasemad rollid omavahel ära ehk kolm lisapunkti said nõmmekad, kes lõid võõrustajatele kolm vastuseta väravat.

Tõenäoliselt polnud kõik fännid isegi veel tribüünile jõudnud, kui juba oli tablool seisuks 1:0. Nimelt läks kohe esimesest hetkest peale Kalju ründama ning oma väljakupoolel alustati kauni söödukombinatsiooniga. Lõpuks lendas parema äärejoone juurest tsenderdus kasti, mille võttis vastu Alex Matthias Tamm, kes mänguvahendi peaga edasi Pavel Marinile lükkas. Endine Viljandi Tuleviku pallur lükkas terava söödu värava ette, kus oli ka Maksim Gussev, kes libistas end koos palliga 45. sekundil väravasse - 0:1.

Järgmised minutid ei olnud märkugi Kalju taandumisest: endiselt oldi vägagi agressiivsed ning otsiti auke Kalevi kaitseliinis. Kuigi võõrustajad said tänu Foday Trawallyle oma esimese pealelöögi tehtud, siis juba 15. minutil oli pall jällegi Kalevi võrgus. Seekord autoriks Yohan Mannone, kes sutsas peale nurgalööki tekkinud segadust palli väravasse - 0:2.

Nagu mainis ka mängujärgselt Ats Purje, siis oli Kalev alguses liimist täitsa lahti. Juba 23. minutil oli õhus ka Kalju kolmas, kui kodutiimi kiiper Stiven Raider tegi viletsa puute ja lasi pallil veereda otse Gussevile. Avavärava autor proovis väravavahi eksimust kärmelt ära parandada, ent kodufännide õnneks suutis kapten Tanel Tamberg pallile ette hüpata.

Lõpuks sai ka Kalev enda mootori tööle ning vastaste väljakupoolel tekitati paar teravat olukorda. Esimene supervõimalus tekkis 34. minutil, kui Kalev pääses vasturünnakule ning pall jõudis Trawallyni. Mees proovis koheselt palli alumise nurga suunas veeretada, kuid viimasel hetkel hüppas nahkkera trajektoorile ette Sergei Lepmetsa väljasirutatud jalg.

Ainult kaheksa minutit hiljem olid taas samad mehed pildis. Kalevi ründajad jooksid jällegi kontrarünnakule ning lõpuks saatis Gambia pallur söödu värava ette. Kui Hannes Anier lõi pallist mööda, siis Ioan Jakovlev suunas mänguvahendi täpselt tagumise nurga suunas. Taas oli aga õigel ajal õiges kohas Lepmets, kelle jalg hoidis vastaste värava ära.

Teisel poolajal alustas Kalju pisut rahulikumalt, ent siiski päris ohtlikult. Esiteks sai Raider teha kaks tõrjet, kuid 54. minutil ta enam päästetööd teha ei saanud: Daniil Sõtšugov tõmbas trahvialas pikali Pavel Marini ning kinkis sellega vastastele penalti. Lööma läks Tamm, kes saatis Raideri valele poole ja veeretas palli ... posti.

Alex Matthias Tamm lõi penalti posti. Foto: Mauri Levandi

Suurt kurbust 21-aastane mängumees tundma ei pidanud, kuna ainult 20 minutit hiljem sai ta siiski jala valgeks. Nimelt andis talle ilusa läbisöödu hetk tagasi mängu sekkunud Henri Järvelaid ning Tamm jõudis Raideriga üks ühele. Siinkohal nõmmekas enam ei eksinud ning pani matšile suures plaanis punkti - 0:3.

Viimastel minutitel oli pigem õhus Kalju neljas kui Kalevi esimene, kuid väravaid ei näinud lõppkokkuvõttes kummalgi pool. Kalju sai taas kirja võidu ning Kalev jäi üle pika aja nullile. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Lõppenud ja lõpetamata seeriad

Enne tänast oli mullu Esiliigas pallinud Kalev ootamatult heasse hoogu sattunud. Nimelt oldi punkte võetud lausa neljas matšis järjest: 1:1 viik Transiga, 2:2 viik Legioniga, 1:0 võit Vapruse üle ja 3:1 võit Tammeka üle. Korralik punktisaak kergitas klubi ka tabelis, kuna hetkel lahutab võistkonda kuuendast kohast ainult kaks (!) punkti.

Ilmselge oli see, et Kalju on pisut teisest puust kui eelmised vastased. Teisalt pole 2018. aasta meister viimastes matšides sugugi edukas olnud: kaotatud on nii Florale, Levadiale kui ka Paidele (karikafinaalis) ning viik tehti Kuressaarega. Kuid jällegi tuleb mainida, et antud vastased on kõik tabeli esimeses pooles.

Igatahes lõppes tänasega mõlema seeria. Kalev pidi jälle nulli lisapunktiga leppima ning Kalju naasis võidureele. Üks seeria sai aga jätku: omavaheliste duellide arvestuses on Kalju saanud nüüdseks juba kaheksa võitu järjest. Kusjuures viimase 18 heitluse jooksul pole Kalev kordagi suutnud vastaseid võita (kolm korda on mängitud viiki).

2. Lepmetsal oskused endiselt olemas

Kui Kalju tegi sotsiaalmeedias teatavaks oma algkoosseisud siis paistis koheselt silma üks suuremat sorti üllatus. Nimelt oli klubi väravaesine mehitatud 35-aastase Sergei Lepmetsaga. Tosin korda Eesti A-koondist aidanud kiiper pääses viimati jalgpallimängus platsile eelmise aasta 6. novembril ning Premium liiga matšist on möödas veel poolteist kuud rohkem. Tänavu on mees keskendunud rohkem treeneritööle ning võis eeldada, et platsil teda enam ei näe.

Kahjuks on aga hetkel klubi esikinnas Marko Meerits tõbine ning varukiiper Henri Perki kurnab väike vigastus. Seega otsustatigi platsile saata kokku 238 korda kõrgliigas platsile saanud Lepmetsa.

Kuigi kiiper ei saanud liialt palju tööd teha, siis avapoolaja lõpus tuli mehel kaks supertõrjet siiski teha. Mõlemal korral säras kiiper reaktsioonitõrjega, kuna sutsas täpselt õigel hetkel jala pallile ette. Lõppkokkuvõttes jäigi mehe seljatagune puhtaks ehk võib öelda, et mees on veel täitsa Premium liiga tasemel.

3. Korralik publikuhulk

Tänasel lämbel ning vastikult palaval päeval oli Kadrioru staadioni tribüünidele kogunenud lausa 407-pealine publik. Kui antud number jääb tõepoolest paarikordselt alla mõnele Flora/Levadia/Kalju/Paide vahelisele duellile, mis on suutnud A. Le Coq Arenale meelitada üle tuhande inimese, siis ikkagi tuleb kiita Kalevit (ja ka Kaljut), kuna üldjuhul pole sel hooajal nõnda palju fänne staadionile saadud.

Tribüünidel oli mõnusalt fänne. Foto: Mauri Levandi

Kokkuvõttes on tegemist hooaja suuruselt üheksanda pealtvaatajate arvuga. Antud duellist on rohkem fänne staadionile kutsunud ainult järgmised mängud: Levadia - Flora (29.05 / 1401 inimest), Flora - Kalju (19.06 / 1061), Flora - Levadia (24.04 / 871), Levadia - Paide (15.05 / 713), Kalju - Flora (19.03 / 605), Levadia - Kalju (13.04 / 501), Flora - Paide (08.05 / 482), Vaprus - Paide (01.03 / 461).

4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm

Kuigi head tööd tegi Kalju kaitseliin ning ründeliinis olid vägagi aktiivsed nii Maksim Gussev, Pavel Marin kui ka ainult 26 minutit mängida saanud Henri Järvelaid, siis matši parima tiitlit väärib ikkagi taas klubi parimaks väravakütiks kerkinud Tamm.

Kui eelmisel nädalal tekitas mees mitu head võimalust Flora vastu, aga ei saanud väravat kirja, siis täna oli õhtu tsipa edukam. Oli see ju tema, kes aitas kaasa esimese värava sünnile tänu täpsele pealöögile. Oli see ju tema, kes edastas palli nurgalöögisegaduses Yohan Mannonele, kes seejärel tabloole 2:0 lõi. Ning oli see ju tema, kes 75. minutil meisterlikult Järvelaiu kauni söödu väravaks vormistas.

Jah, tõepoolest, ei suutnud mees realiseerida 11-meetri trahvilööki, kuid eks selliste võimalustega eksivad ka maailma parimad.