Luup peale | Vana trumpäss Kostja toimis jälle ja vinditas Eesti võidule (hinda mängijaid ja vaata galeriid!) (37)

Eesti koondis rõõmustamas Gibraltarile löödud värava üle. Foto: Jana Pipar / EJL

Eesti meeste jalgpallikoondis saavutas 2019. aasta teise võidu, kui alistas Victoria staadionil tohutu tugeva tuulega peetud maavõistluses kaljuriigi Gibraltari tänu Konstantin Vassiljevi 53. minuti meisterlikule karistuslöögile 1:0.

Ekstreemsed olud panid proovile jalgpallurite tarkuse, ettenägelikkuse, tähelepanelikkuse ja kohanemisvõime, sest mitmeid tavapäraseid võtteid ei olnud võimalik kas üldse või osaliselt kasutada.

Arvestada tuli ootamatustega ning esimesel poolajal oli nendega toimetulemisel raskusi mõlemal meeskonnal. Vaheaja järel kohanesid mõlemad paremini, ent Eestil oli lauda lüüa trump – Vassiljevi meisterlikkus – mis Gibraltaril puudus. See otsustas mängu ja tõi Sinisärkidele võidu. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kostja pani maskeeringu enda kasuks tööle

Pole mingit põhjust salata või varjata, et Gibraltaril puhunud tugevad iilid mõjutasid kohtumist oluliselt. Tund enne mängu staadioni kõrval asuval maanduma pidanud reisilennuk sööstis tuule tõttu raja kohalt õhku tagasi ja suunati teise lennujaama. Selle artikli autori sülearvuti tõusis esimesel poolajal tuulest kantuna õhku nii, et lauda jäi puutuma vaid üks nurk.

Tuul oli tohutult tugev ja valmistas mängijatele pidevalt raskusi, eelkõige kõrgete pallide hindamisel. Konstantin Vassiljev teadis seda, kui 53. minutil karistuslöögiks palli taha asus. Kostja andis kehakeelega mõista, et tsenderdab. Maskeering pettis Gibraltari väravavahi Kyle Goldwini ära ning tuulelt hoogu juurde saanud löök maanduski võrgus.

Et koondisekarjääri 24. värava löönud Vassiljevi ootamatuks lahenduseks ei oldud valmis, viitab Gibraltari (väravavahi/treenerite) puudulikule kodutööle.

2. Noormängijate proovietendused pigem õnnestusid

Eesti peatreener Martin Reim sõnas päev enne kohtumist: "Noorematele on see hea test ning võimalus haarata koht põhikoosseisus või anda konkurentsi. Nagu näeme, on meil seda väga ja väga vaja." Põhikoosseisust liigitusid võimaluse haarajate alla Brent Lepistu ja Mark Oliver Roosnupp (Rauno Sappineni ja Madis Vihmanni kvaliteet koondisejalgpalli kontekstis on treeneritele sügisestest Rahvuste liiga mängudest enam-vähem selge) ja vahetusest pälvis arvestatava võimaluse (32 minutit) Frank Liivak. Kuidas see kolmik hakkama sai?

Mark Oliver Roosnupp (nr 17) tegi vasakul äärel südika partii. Foto: Jana Pipar / EJL

58 minutit mänginud Roosnupp esines õnnestunult. Mäng oli enese- ja sihikindel, meeskondliku tempo tajumine ja sellega kaasaminemine ei valmistanud probleeme. Vasakul äärel kombineeris mitmel puhul õnnestunud Dmitri Krugloviga ja oli ühel lainepikkusel teistegi tiimikaaslastega.

Lepistu tempo jäi esimesel poolajal aeglaseks, mitmel puhul ei liikunud pall tema juurest piisavalt kiiresti edasi ja rünnaku hoog vaibus. Vaheaja järel oli Lepistu oluliselt paremini mängus sees, liigutades palli kiiremini ning andes 58. minutil filigraanse söödu kaitseliini taha avanenud Mattias Käidile, kelle löögi Gibraltari puurivaht Goldwin tõrjus.

58. minutil Roosnupu asemel sekkunud ja mõlemal äärel tegutsenud Liivak jäi sellest kolmikust kõige kahvatumaks, sest palli vallates kaotas selle mitmel puhul kohmakate puudete tõttu. Samas kahevõitlustes näitas Liivak üles sümpaatset julgust, võites Eestile mitu standardolukorda.

Kokkuvõttes näitasid kõik kolm, et Reimil tasub nad ka juunikuisteks EM-valikmängudeks koondisesse kutsuda.

3. Aksalu kollane kaart oli kohtunikult õige otsus

Kohtumise esimene ärev moment tekkis 7. minutil, kui Madis Vihmann lubas kõrgel pallil maha põrgata selmet seda otse õhus rünnata. See pani Vihmanni sundseisu – tuli anda väravavaht Mihkel Aksalule tagasisööt, mis jäi aga nõrgaks ja pallini jõudis esimesena Gibraltari ründaja Tjay De Barr, kellele karistusalast välja rutanud Aksalu vea tegi.

Šotimaa kohtuniku Nicolas Walshi taskust tõusis Gibraltari publiku pahameeleks kollane kaart, mis oli ka õige otsus, sest enne Aksalu tehtud viga oli De Barr mänginud palli küljejoone suunas. Seega polnud tegu väravavõimalusega ja punane kaart jäi taskusse. Suutnuks Gibraltari ründaja suunata palli enne Aksalu poolt tehtud viga Eesti karistusalasse ja/või värava suunas, olnuks kaart punane.

Eesti koondise fännid Victoria staadionil Gibraltaril. Foto: Jana Pipar / EJL

Eesti meeskond pärast võitu fänne tänamas. Foto: Jana Pipar / EJL

4. Gibraltari jalgpallibuum on fakt

Kaljuriigi peatreener Julio Cesar Ribas lubas päev enne mängu, et kuigi punkte ei jagata, kohtleb ta maavõistlust Eestiga täie tõsidusega ja valikmänguna. Mängijatevalik kinnitas Ribase sõnu – Gibraltari algrivistusse kuulus vaid üks mängija (Alain Pons), kes laupäevases EM-valikmängus Iirimaa vastu seal ei olnud.

Kindel märk, et Gibraltari meeskond soovis mängust Eestiga tulemust, sest riigis on pärast sügisest Rahvuste liiga edu jalgpallibuum. Koondis on popp, mida kinnitas ka vaatamata ülituulisele ja -ebameeldivale ilmale staadionile kogunenud ligi 1500 pealtvaatajat (sh sadakond aktiivse fänlusega tegelejat, keda võib äkki isegi ultrateks liigitada). Aga kuna koondis mängib harva, siis soovitakse iga võimalus maksimaalselt ära kasutada. Täna see ei õnnestunud.

5. Võitu tuleb hinnata

Mis siis, et vastas oli kõigest Gibraltar, aga Eesti jaoks on iga võõrsil saavutatud võit väärtuslik. Eriti keerulistes tingimuste kiuste võetud. Eesti tahtejõud oli täna kodus mänginud Gibraltari omast tugevam ja see on ka võit omaette. Umbes 80 Eesti fänni olid võidust igatahes sillas. Rahul peab olema ka meeskond. Töö tehti korralikult ära.