Luup peale | Varakult ärganud Atalanta kiskus Unitedilt teki pealt ja see ei meeldinud Ronaldole (1)

Cristiano Ronaldo! Kes muu?! Foto: Scanpix / Martin Rickett / PA via AP

Meistrite liiga alagrupiturniiri kolmanda vooru lõpplahendus oli kuningliku eurosarja vääriline. Bergamo Atalanta läks võõrsil Manchester Unitedi vastu avapoolajal 2:0 juhtima, ent sai lõpuks 2:3 kaotuse. Teist vooru järjest lõi Inglismaa klubi võiduvärava alles suvel Old Traffordile naasnud Cristiano Ronaldo.

Pärast avavoorus Berni Young Boysilt saadud hilist šokk-kaotust mobiliseeris Manchester United end teises kohtumises, kui Ronaldo viienda üleminuti värava toel langetati Villarreal. Kolmapäeval võõrustati tabeliliidrit ja õhtu tundus minevat täielikult sohu.

Lohakalt alustanud United jäi juba 15. minutil kaotusseisu, kui Davide Zappacosta paremalt äärelt antud madal tsenderdus leidis värava eest Mario Pasalici jala. VAR kontrollis küll võimalikku suluseisu, aga ei leidnud seda. 1:0 külalistele!

Kohe Atalanta värava järel proovis Fred teisel pool vastu nõelata, aga ei suutnud Juan Mussot üle mängida. Manchesteri punane tiim proovis ka selle järel rünnakuid üles võtta, aga pidevalt nappis täpsusest. 29. minutil näitas hoopis Atalanta, kuidas asju lahendada. Teun Koopmeinersi nurgalöök leidis karistusalast keskkaitsja Merih Demirali pea, millelt pall kindlalt David de Gea kaitstavas võrgus maandus - 2:0 ja igati teenitult!

Seejärel proovisid Ronaldo, Bruno Fernandes ja ka Marcus Rashford teravusi tekitada, ent hoopis Fred oli jälle see, kes muutus tõsiselt ohtlikuks. Keskpooliku võimas tribling viis ta kasti, kuid parema jala löök keerutas end posti kõrvalt mööda. Hea variant avanes veel ka Rashfordile, aga värskelt vigastuspausilt naasnud inglase sihik oli ebatäpne.

Teisele poolajale tuli kodumeeskond peale isukamalt. 48. minutil vabastas Fernandesi sööt Ronaldo üks-üks olukorda, kust Meistrite liiga läbi aegade suurim väravakütt tabas Mussot. 53. minutil andis aga Fernandes selg ees värava poole oivalise välisküljesöödu kaitsjate vahelt liini taha, kuhu oli spurtinud Rashford, kes sedapuhku ei eksinud ja veeretas palli parema posti kõrvale - 1:2!

Manchester Unitedi avavärava järel kõlksutas veel Scott McTominay posti ja Ronaldo ise sundis Musso suurepärase tõrjeni, ent üha enam tundus, et võõrustajad ei saagi viigiväravat kätte. 71. minutil hiilgas teisel pool väljakut hoopis de Gea, kes tõrjus esmalt efektselt Duvan Zapata ning seejärel kohe ka Ruslan Malinovski soorituse.

Atalanta mehed said öösel kuus äratust. Unitedile pakuti kaks. Pildil Mario Pasalic Atalanta juhtväravat tähistamas. Foto: Scanpix / Martin Rickett / PA via AP

Aga viigivärav tuli. 75. minutil võttis Fernandesi tsenderdus Atalanta kaitsjast väikese rikošeti ja maandus karistusalas standardolukorrast ette jäänud Harry Maguire'i ees. Unitedi keskkaitsja ja kapten lajatas palli ühe puutega madalalt vasaku posti kõrvale - 2:2 tablool!

See seis andis kodumeeskonnale juba täiesti uue energia ja eneseusu, mis konverteerus kiirelt ka kolmandaks väravaks. 81. minutil tsenderdas Luke Shaw sedapuhku vasakult äärelt, Cristiano Ronaldo kerkis karistusalas kõige kõrgemale ja pall maandus Atalanta väravavõrgus. Just täpselt nii vähe ongi vaja, et tabloole kirjutada Unitedi kolmas värav ja et Ronaldo saaks võiduka ilme saatel põlvedel nurgalipust mööda tuhiseda.

Kuigi matši täiesti lõpus otsis veel ka Atalanta oma viigiväravat, siis seda ei sündinud. United sai teise võidu järjest, mis tõstis nad kuue punktiga F-alagrupi tippu. Atalanta jätkab nelja silmaga kolmandana. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kuue äratusega üles aetud Atalanta kiskus põõnavalt Unitedilt teki

Itaalia klubi mängijate ja personali mängueelne öö Manchesteris möödus raskelt. The Edwardian Manchesteri hotellis, kus Atalanta peatus, helises keset magusaimat und tuletõrje alarm ... kuuel korral. Kõik algas kohaliku aja järgi kell 4.51 ja lõppes kell 7.13. Sellised asjad ei kipu üldiselt juhused olema.

Kõige selle mõju oli aga see, et Atalanta oli ka õhtuseks Meistrite liiga lahinguks kohe algusest peale kenasti ärkvel. Samal ajal, kui Manchester United veel põõnas, lõi Atalanta väravaid. Aga sellega koos kiskusid Bergamo mehed magava võõrustaja pealt teki, mis pahandas ja ajas torisema nende pallurid. Külma kätte jäänud United ärkas seepeale ka üles ning kallutas teisel poolajal mängu enda kasuks.

Merih Demiral järjekordset Unitedi rünnakut peatamas. Foto: Scanpix / Dave Thompson / AP Photo

2. Kangelase igatsus

Kui United ei oleks mängu võitnud, oleks mängu parima aunimetuse teeninud Merih Demiral. 23-aastane Juventuse laenumees oli Atalanta esimese poolaja mängu ankur, mis hoidis kaitset ja moraali paigas. Demiral lõi ise nurgalöögist 2:0 värava, mille järel asus ta kaitses ässama.

Ronaldo kukkus vastu teda joostes lihtsalt pikali, Rashford mõtles juba üks-üks olukorras, kuidas ta tähistama hakkab, kui selja tagant hüppas võimsa spaagega välja Demiral. Ja nii edasi! Türklane oli see liim, mis sulatas kogu Atalanta mängu ühtseks tervikuks. Ta oli liider, kes juhtis vägesid ja kangelane, kelle olemasolu sütitas turvatunnet ja eneseusku.

Kuid juba avapoolaja teise osa mängis Demiral vigastust trotsides ja teiseks poolajaks türklane enam reievigastuse tõttu ei naasnudki. Koos Demirali lahkumisega kadus Atalanta esitusest kindlus, mida tema asemel sekkunud 21-aastane Matteo Lovato pakkuda ei suutnud.

3. Rooste aktiivne mahanühkimine

Manchester Unitedi vasakäär Marcus Rashford oli enne kolmapäeva mänginud sel hooajal 25 minutit võistlusjalgpalli, kuna oli pikalt hädas õlavigastusega. Keskkaitsja ja kapten Harry Maguire oli septembri lõpus ja oktoobri alguses väljas säärevigastusega, naastes nädalavahetuse kaotusmängus Leicesteri vastu.

Kohtumises Atalantaga oli mõlema esitus esmalt üpris konarlik. Rashfordil avanes mitu võimalust, ent otsustamiskiirus oli madal ja sihik ebatäpne. Maguire'i tegutsemine kaitses lihtsalt ebakindel.

Aga siis lõi Rashford perfektse värava, mille järel Maguire viigistas samuti tehniliselt briljantse sooritusega. Kuigi mehed olid roostes, nühkisid nad selle maha ühe kohtumisega, sillutades oma koduklubi oluliste punktideni.

4. Peame rääkima Ole Gunnar Solskjaerist!

No lihtsalt peame, noh. Inglismaa meedia kirjutas enne kohtumist, et norrakale on antud kahe mängu jagu krediiti - kui ta põrub, ootab hundipass (mitte PÖFF-i oma). Põhjus peitus neljamängulise seerias: 22. septembril kaotati karikavõistlustel West Hamile. Seejärel liigas Aston Villale. 2. oktoobril tehti liigas Evertoniga viik, millele järgnes möödunud nädalavahetusel sahmakas Leicester Citylt. Liidame sellele veel juurde Meistrite liigas Young Boysile allajäämise ning järsku ongi õhus väga palju probleeme.

Aga Manchester Unitedi juhtkond on seni näidanud rahulikku meelt. Nad tunnevad, et meeskond on kunagise ründelegendi selja taga. Nad usuvad, et kehvad tulemused on mitme halva asja koosmõju ja Solskjaer suudab satsi raskustest välja tirida.

Kui Solskjaer 0:2 kaotusseisuga lõppenud avapoolaja järel riietusruumi poole tormas, kaikus Old Traffordi tribüünidelt "Ole! Ole! Ole!", millele treener vastas ergutava aplausiga. Riietusruumis pidi ta midagi tegema. Ja mida iganes ta tegi, tegi ta seda hästi. Teiseks poolajaks tuli platsile juba päriselt jalgpalli mänginud Manchester United. Et nüüd saadi kätte raske võit, näitab, et treeneris mingisugune sisu ikka on. See tähendab, et tulemused võivad nüüd positiivse emotsionaalse fooni pealt paremaks muutuda ja sellega koos kaovad ilmselt kiirelt ka kuulujutud, mis räägivad norraka vallandamisest.

0:2 kaotusseisu jäämise järel sülgas Cristiano Ronaldo tuld ja vandus. Hiljem lõi ta Harry Maguire'i eest Manchester Unitedi võiduvärava. Foto: Scanpix / Martin Rickett / PA via AP

5. Cristiano Ronaldo on endiselt ... Cristiano Ronaldo

Kui mitu hooaega on juba räägitud, et küll see Ronaldo on ikka viletsaks ja vanaks jäänud ja ega ta ei löö ikka üldse väravaid jne? No päris mitu. Ja siis saab hooaeg läbi, Ronaldo on jälle suurim väravakütt, võitnud jälle mõned karikad ja teinud jälle mitu rekordit. Ja nii see tsükkel käib.

Cristiano Ronaldo on tänaseks 36-aastane lugupeetud härrasmees. Ta on endiselt Meistrite liiga suurim väravakütt (137 tabamust) ja enim matše (179) pidanud pallur. Ta on skoorinud Meistrite liigas 38 eri võistkonna vastu, samal ajal kui vaid 17 mängijat on löönud vähemalt 38 Meistrite liiga väravat.

Cristiano Ronaldo on nüüd skoorinud kolmes järjestikuses Meistrite liiga mängus Manchester Unitedi eest. Viimati tegi ta sama 2007. aasta novembris. Järgnenud kevadel võitis ta oma esimese Meistrite liiga karika.

Muidugi Ronaldo võib üht meeskonda tassida ja ta tassibki, aga United peab midagi tegema eelkõige oma kaitsetööga. 12 järjestikuses kodumängus on lastud omale värav lüüa. See on nende pikim seeria alates 1964. aasta veebruarist, mil enda võrgud olid sahisenud lõpuks 13 järjestikuses kodumatšis. Samas saadi kolmapäeval Meistrite liigas oma ajaloo kolmas võit kaheväravalisest kaotusseisust. Samaga on varem hakkama saanud vaid Arsenal, mis mõjub tänasel päeval juba veidi kummalise faktina.

Aga kokkuvõttes võib-olla tõesti ei olegi see kaitse nii oluline, kui sul on Ronaldo. Sest Ronaldo on ka 2021. aastal endiselt ... Ronaldo, kes teeb asju, mida teeb Ronaldo.

6. Mängu parim - Bruno Fernandes

Sisuliselt kõik, mis Unitedi rünnakutel toimus, sündis Bruno Fernandesi abil. Kaks väravasöötu - millest esimene oli lihtsalt fantastiline, imeline, maagiline, suursugune, meisterlik jne - räägivad mõistagi enda eest, ent kogu kohtumise jooksul oli just tema see, kes võimalusi lõi.

Liine läbistavad püstsöödud, kavalad välisküljelükked, kerged puuted tühjadesse taskutesse, möödetud pallid kaitsjate taha, täpselt kerivad tsenderdused - seda kõike nägi. Ja mitte vähe! Ta tekitas kokku kaheksa väravavõimalust. Fernandes on Unitedi ründemängu aju ja ilma temata ei oleks Manchesteri punane võistkond pooltki seda, mis nad on. Vaatame kasvõi statistikat. Bruno Fernandes on oma karjääri jooksul pidanud 50 eurosarja kohtumist, millega on löönud 24 väravat ja andnud 22 resultatiivset söötu - see on omaette klass!

Manchester United - Bergamo Atalanta 3:2 (0:2)
53. Marcus Rashford, 75. Harry Maguire, 81. Cristiano Ronaldo - 15. Mario Pasalic, 29. Merih Demiral