Luup peale | Viik alustas napi kaotusega! Flora andis Sloveenias lahingu, mida oodanuks ka Tallinnas (0)

Celje edasipääs otsustati juba Tallinnas peetud avamängus ära. Foto: Jana Pipar

Valitsev Eesti meister FC Flora sai uue peatreeneri Taavi Viigi debüütmängus napi kaotuse, kui Meistrite liiga esimese eelringi kordusmängus jäädi võõrsil Sloveenia meistrile NK Celjele 1:2 alla. Kahe mängu kokkuvõttes langes Flora seisuga 1:7 konkurentsist.

Korduskohtumine Sloveenias ei alanud nii tormiliselt nagu avamäng Tallinnas, kus Flora jäi juba kümne minutiga 0:2 kaotusseisu. Flora elas Sloveenias esimesed kümme minutit üle, seejuures Celje ei olnud mängu alguses isegi ohtlik. 12. minutil nõelas Flora, kui Daniil Kuraksin leidis hea äärevahetusega karistusalast Sergei Zenjovi, kes söötis palli esimese puutega 16 meetrile, kust Tony Varjund lõi selle alla nurka - 1:0 Florale!

Celje proovis seejärel Flora kaitseliini ja väravalukku lahti murda tsenderduste abil, aga nii Aljoša Matko kui Mario Kvesici pealöögid lendasid napilt mööda. Lisaks olid ebatäpsed Luka Bobicaneki kauglöögid. Floral avanes esimese poolaja keskel korralik šanss, aga Mark Anders Lepiku löök karistusalast ebaõnnestus täielikult. Vaheajale mindi Flora 1:0 eduseisus, seejuures Evert Grünvald ei pidanud tegema ainsatki tõrjet.

Celje peatreener Damir Krznar tegi vaheajal kolm muudatust, vahetades välja kaks mängijat kollase kaardiga ja saates teiste seas väljakule ka tänavusel EM-finaalturniiril mänginud paremkaitsja Žan Karnicniku. Celje asus viigiväravat otsima, aga esialgu tulutult.

Celje esimene pealelöök raamidesse sündis alles 52. minutil, kui Karnicnik proovis kaugelt, aga Grünvald püüdis selle probleemideta. Celje sai surve peale ja 62. minutil avanes supervõimalus, kuid Armandas Kucys lõi umbes seitsmelt meetrilt palli napilt posti kõrvalt mööda.

Lõpuks saadi pall siiski Flora väravasse. Karnicnik leidis karistusalast Flora mängijate vahelt Matko, kes kukkus pärast kontakti Vladislav Kreidaga ja realiseeris ise 73. minutil penalti - 1:1! Kolm minutit hiljem lõi Karnicnik karistusala joonelt palli Grünvaldi näppudest lati alla - 2:1 Celjele!

Floral oli seejärel mitu võimalust, aga Matjaž Rozman tõrjus Rauno Alliku kauglöögi, Varjund ei suutnud mõnelt meetrilt palli raamidesse suunata ja Marco Lukka kauglöök lendas üle värava. Lõppseis 2:1 Celjele ja kahe mängu kokkuvõttes 7:1 Celjele! Soccernet.ee tähelepanekud:

Flora peatreener Taavi Viik. Foto: Brit Maria Tael

1. Viik alustas napi kaotusega

Flora treeneritetiimis toimusid kahe mängu vahel suured muutused, kui peatreener Norbert Hurt astus tagasi ja tema koha võttis üle seni duubelmeeskonda juhendanud 37-aastane Taavi Viik, kes tõi endaga kaasa abitreenerid Taavi Trasbergi ja Karl-Sander Eensoo.

Eesti treeneritel ei ole võimalik eriti keerulisemas olukorras debüteerida, kui Meistrite liigas Sloveenia meistri vastu. Ja positiivne tulemus ei jäänud kaugele. Viik alustas viigiga või Viik alustas võiduga - oleks palju vingem! Natuke jäi siiski puudu.

Viik tegi avamänguga võrreldes koosseisus ainult ühe muudatuse, kui saatis Rauno Alliku asemel algkoosseisus väljakule Tony Varjundi. Ja võib öelda, et see oli geniaalne lüke, sest Flora asus just Varjundi väravast kohtumist juhtima. Samal ajal Celje peatreener Damir Krznar tegi ühe muudatuse kaitses, kaks poolkaitses ja ühe ründes.

2. Flora jäi häbisse kodus, aga võõrsil mitte

Olgem ausad, kui Florale loositi Meistrite liiga esimeses eelringis vastaseks Sloveenia meister Celje, kes oli võimalikest vastastest eeldatavalt kõige tugevam, siis oleks oodanud korralikku lahingut, aga edasipääsu poleks isegi kõige rõõmsamas unenäos julgenud ennustada, sest meeskondade klassivahe paberil oli ilmselge.

Tallinnas peetud avamängus pääses klassivahe maksvusele ka väljakul ja Celje otsustas 5:0 võiduga edasipääsu ära. Tagantjärele võib öelda, et edasipääs otsustati juba esimese kümne minutiga. Seega Flora ei suutnud kodus isegi lahingut anda. Kordusmängus seda suudeti. Seda näitab kasvõi asjaolu, et 60 minutit mängiti eduseisus.

"Tahame selle mänguga näidata, et kurat, me ei ole nii s*tad! Avamängu järel, ütlen otse, oli ikka täitsa piinlik. Jah, võime rääkida, et vastane oli tugev, aga 0:5 on igas mängus ja igal rindel liiga palju," sõnas Flora poolkaitsja Markus Soomets enne korduskohtumist.

Flora suutis seda näidata! Tõsi, mõned Celje põhimängijad alustasid kordusmängu pingilt, aga see ei ole Flora mure. Flora mängis südikalt ja naaseb Sloveeniast püsti päi. Kas selle mänguga pesti 0:5 kodukaotuse häbi maha, on juba igaühe enda otsustada.

3. Floral lasub nüüd suur võidukohustus

Mis saab edasi? Eesti meistri eurohooaeg ei ole lõppenud, sest Meistrite liiga esimese eelringi kaotaja kukub Konverentsiliiga teise eelringi, kus minnakse vastamisi San Marino meistri Virtusega, kes jäi kahe mängu kokkuvõttes Rumeenia meistrile FCSB-le alla koguni 1:11.

Kui Celje vastu oli Flora selge autsaider, siis Virtuse vastu kindel soosik. Praegu on veel vara Flora eurohooajale hinnanguid anda, aga kui Virtusele jäädakse kahe mängu kokkuvõttes alla, siis võib seda põrumiseks nimetada. Kordusmäng Celjega süstis optimismi, et Flora saab siiski Virtusest jagu.

Kõige olulisem on edasipääs järgmisesse ringi, aga Eesti klubijalgpall vajab ka koefitsiendipunkte, mida antakse mängu võidu eest poole rohkem kui viigi eest. Seega Flora mängb eelkõige enda, aga ka kogu Eesti jalgpalli nimel. See on koht, kust tuleb kahe võiduga edasi minna!