Luup peale | Weghorst muutis pulmad matusteks, aga Argentina ja Messi tahe jäi (jälle) peale (0)

Argentina võidu viseeris Lautaro Martinezi penalti, mille järel tormas meeskond teda õnnitlema. Ainult kapten Lionel Messi jooksis teises suunas, kus lebas murul ja nautis üksinduses võitu väravavaht Emiliano Martinez, kes oli penaltiseeria hakatuseks tõrjunud kaks Hollandi lööki. Alles seejärel liitusid Messi ja Martinez Argentina ülejäänud võidupeoga. Foto: Scanpix / David Klein / CSM via ZUMA Press Wire

Lionel Messi võimalus tulla maailmameistriks jäi Lusaili staadionil ellu, kuigi Hollandi vahetusmees Wout Weghorst suutis argentiinlase miljonid andunud imetlejad ahastuse äärele viia. Erinevalt Brasiiliast olid aga Argentina närvid tugevad ja penaltiseeriast väljuti võitjana. Missioon jätkub.

Hollandi meeskond eesotsas veteranist peatreeneri Louis van Gaaliga on olnud sel MM-il huvitav ja kohati ka kaunis vaadata, ent Lusaili staadionile kogunenud 88 235 pealtvaatajast soovisid nende turniiri jätkumist vaid käputäis, sest ülejäänud olid tulnud toetama Argentinat. Täpsemalt öeldes Lionel Messit.

Seitse korda maailma parimaks valitud jalgpallur ei petnud ootusi, sest tegi 35. minutil eeltöö Nahuel Molina avaväravale ning realiseeris 73. minutil Marcos Acuna teenitud penalti. Sellega pidanuks kõik selge ja Argentina poolfinaalis olema. Aga Hollandi vastukäik 30-aastase ja 197 cm pikkuse Weghorsti näol murdis Argentina kaitse kaks korda maha ja mäng läks lisaajale.

Muidugi pani Holland Argentinale peale ka füüsilise surve ja oskustel põhineva surve, aga läbi terve lisaaja ja järgnenud penaltiseeria oli selge, et kahekordse maailmameistri peamine vastane on surve nende enda peades. Teadmine, et see on nende armastatud kaasteelise Messi viimane võimalus ja selle untsu keeramisel enam uut ei tule, on kandmiseks ränk koorem.

Viimase kümne aasta jooksul seda tassides ikka ja jälle murdunud Argentina jalgpallurid said seekord hakkama. Jälle. Täpselt nagu 2021. aasta Copa America finaalis oma suurima rivaali Brasiilia vastu. Varem ikka ja jälle murdnud Argentina suudab nüüd üha keerulisemates olukordades püsti jääda. Suutis ka täna Hollandi vastu, kelle penaltineedus jätkus.

2014. aasta MM-i poolfinaalis van Gaali juhendamisel Argentinaga viiki mänginud ja penaltiseerias alla jäänud Oranjet tabas sama saatus nüüd veerandfinaalis, sest meeskonna kaks esimest lööjat Virgil van Dijk ja Steven Berghuis riskisid liiga vähe ning andsid Emiliano Martinezile võimaluse tõrjeteks, mis lõpuks Argentina poolfinaali aitasid.

Penaltiseeriale eelnes kohtumine, mille võib igasuguse kahtluseta paigutada koheselt MM-i klassikute sekka. Hollandi kaitse pidas esimesed pool tundi suuremate probleemideta, aga 35. minutil puges Argentina liinidest läbi ning Messi sokutas kauni söödu Molinale, kes Andres Noppertiga silmitsi jäädes ei eksinud ja Argentina juhtima viis.

Argentina alistas penaltiseerias Hollandi ja jõudis poolfinaali. Foto: Scanpix / Kai Pfaffenbach / Reuters

Võimsalt kõlanud Argentina fännide laul paisus juhtvärava järel veelgi valjemaks. MM-finaalturniir on nende palverännak, staadion püha linn ja Messi jumal. Kui asjad sujuvad, valdab seda seltskonda ülim ja kõikehõlmav ekstaas, mille kõrvale ei jää ruumi ühelegi mõttele ega tundele. Jalgpall (antud juhul Messi) on tõesti fenomenaalne, et suudab inimesed säärase hingeseisundini viia!

40. minutil sai Messi ise esimest korda löögile, aga Noppert püüdis. Enne vaheaega teenis Hollandi mitu standardolukorda, aga Argentina väravat sealt ohustada ei suudetud. Vaheaja järel tõmbas Argentina end rohkem kesta, aga Holland ei suutnud end kuidagi sellest läbi närida. Hoopis Messi ähvardas 63. minutil karistuslöögist Argentina teise lüüa, aga saatis palli siiski üle värava.

Kõik paistis olevat selge 73. minutil, kui Messi saatis sihile 1/8-finaalis USA vastu fenomenaalse partii teinud Denzel Dumfreisi hooletu vea järel Argentinale määratud penalti. 2:0 edu ju Argentina ometi maha ei mängi? Seni osavusele ja kavalusele panustanud Hollandi peatreener Louis van Gaal otsustas Weghorsti pakutud jõulisuse ja sirgjoonelisuse kasuks ning see tõi ka tulu!

83. minutil saatis pikk ründaja peaga sihile – sel MM-il on nähtud väga palju väga kauneid peaga löödud väravaid! – Steven Berghuisi tsenderduse. Holland jätkas surumist ja sai jõudu kümnest lisaminutist. Argentinat selle aja jooksul surve alla ei saadud, aga 90+10. minutil teeniti karistusala lähistelt trahvilöök, mis lahendati geniaalselt.

Kogu Argentina meeskond ootas, et Teun Koopmeiners lööb peale, aga selle asemel mängis poolkaitsja madala söödu müüri kõrval oodanud Weghorsti jalale, kes pööras ja lõi palli Emiliano Martinezist mööda. 2:2 värav vakatas staadioni. Pulmad läksid hetkega üle matusteks, sest täitumisele lähedal olnud unistused ähvardasid puruneda.

Hollandi ründaja Wout Weghorst tähistamas 90+11. minutil löödud 2:2 väravat. Foto: Scanpix / AP Photo / Ricardo Mazalan

Argentina fännide ahastus oli aga mängijate omast oluliselt suurem. Untsu läinud ja hinge valusa haava löönud normaalaja järel mängis Argentina väga professionaalse ja asjaliku lisaaja, kus olid lõpus väga lähedal ka 3:2 võiduväravale. Teeniti ridamisi nurgalööke, mille kaitsmisega oli Hollandil tükk tegemist.

120. minutil proovis Angel di Maria lüüa olümpiavärava, aga Noppert sai käed ikkagi vahele ja palli üle otsajoone lükatud. Järgnes veel üks nurgalöök, mille järel jõudis pall Enzo Fernandezi jalale, kes andis kaugelt tuld, aga tabas posti. Penaltiseeria. Seal ilmnes, et normaalaja lõpuga minetatud vaimse eelise oli Argentina hea lisaajaga taastanud.

Penaltiseerias 4:3 võidu saavutanud Argentina (Holland eksis kahe esimese löögiga, Argentina poolt lõi neljas mees Fernandez mööda, ent viimasena palli taha asunud Lautaro Martinezi ei eksinud) mängib kaheksa-aastase pausi järel MM-i poolfinaalis, kus nende vastaseks väike, ent vapper Horvaatia. Messi kogudus koguneb teisipäeval uuesti Lusaili. Neid rahuldab ainult see, kui nende iidol järgmise nädala pühapäeval MM-karika pea kohale tõstab. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Argentina sitkus jäi jälle peale

Lionel Messi kaotas Argentina koondisega enne neli finaali (MM 2014, Copa Americad 2007, 2015, 2016) kui eelmisel aastal lõpuks võitis. Pärast Brasiilia rahvusstaadionil Maracanal viiekordse maailmameistri üle võetud võitu pole Argentina enam tagasi vaadanud, vaid lükanud kõrvalt kõik nende teele pandud vastased.

Ainult Saudi-Araabia suutis selle MM-i alagrupiturniiri esimeses voorus Argentinat üllatada, aga seegi osutus lõpuks kergeks tõrkeks, mis järgmise kahe mänguga parandati. Varem ikka ja jälle raskesse seisu sattudes murdunud Argentina on muutunud meeskonnaks, kes raskeid seise ikka ja jälle enda kasuks pöörab.

Peatreener Lionel Scaloni on suutnud meeskonnas mingeid nuppe õigesti vajutada ja tekitada uss võitmatusest. Nagu oleme arvukatel suurturniiridel näinud, siis just selle relvaga kõige sagedamini tiitleid võidetaksegi. Head jalgpallurid, isegi maailma kõige-kõige paremad, pole teab mis tõhusad, kui tegutsevad keskkonnas, kus napib eneseusku.

2. Louis van Gaal tõmbas järele, aga ei saanud mööda

Täpselt nagu 1/8-finaalis USA vastu, tegi Hollandi peatreener Louis van Gaal vaheajal kaks vahetust, et mäng paremini enda jaoks meeldivamasse rööpasse saada. Võib laias plaanis öelda, et see õnnestus teist kohtumist järjest. Holland oli ameeriklaste vastu teisel poolajal sidusam ja loogilisem meeskond kui esimesel ning nüüd Argentina vastu kah.

Ilmselt oli see seotud ka Argentina hoiakuga, mis 1:0 eduseisu järel kaitsvam ning kontrarünnakutele orienteeritud. Samas otsustava faasinihke saavutas van Gaal alles 0:2 kaotusseisu jäämise järel tehtud vahetusega, kui tõi platsile Wout Weghorsti, mis võimaldas Hollandil hakata häbitult pikka palli mängima. Kuna Argentina Weghorsti kartis ja valvas, siis jäi rohkem ruumi ka palli äärtele toimetamiseks, kust omakorda sai Weghorsti (ja üha sagedamini rünnakule jäänud van Dijk) toita.

Hollandi peatreener Louis van Gaal ja Argentina peatreener Lionel Scaloni pärast kohtumise lõppu. Foto: Scanpix / Reuters / Paul Childs

Nagu van Gaal läbi terve turniiri rõhutas, oli Hollandi ainuke võimalus Katarist võidukalt lahkuda läbi nutikuse, täpsuse ja meeskondlikkuse. Argentina vastu seda kõike näidati ja selle toel tõmmati end 0:2 kaotusseisust ka järele, aga mööda ei pääsetud. Käiku või muudatust, millega lisaajal Argentina veel uuesti surve alla ja hirmu tundma panna, Holland ei leidnud.

Ning penaltiseeriad on Hollandile läbi aegade probleemiks olnud. 1998 MM-il kaotati nii poolfinaalis Brasiiliale, 2014 MM-il poolfinaalis Argentinale, nüüd veerandfinaalis samale vastasele. Lisaks on EM-idel saadud penaltitega 1992 poolfinaalis kaotus Taanilt, 1996 veerandfinaalis Prantsusmaalt ja 2000 poolfinaalis Itaalialt. Nagu Inglismaa näitel teame, on penaltiseeriate kaotamine end ise taastootev probleem, mis olemasolevate andmete põhjal väga akuutne ka Hollandile.

3. Me peame rääkima kohtunikust

FIFA kohtunike komisjon rikkus mõlema tänase veerandfinaali puhul üldjuhul kehtivat maailmajagude neutraalsuse põhimõtet, mis sätestab, et kahe erineva maailmajao koondiste kohtumisi vilistab mõne kolmanda maailmajao kohtunik. Kõige keerulisem on sellest kinni pidada Euroopa vs Lõuna-Ameerika duellide puhul, sest tasemel vilemehi mujal maailmas napib.

Argentina – Poola oli sel MM-il esimene, kus reeglit rikuti (vilistas hollandlane Danny Makkelie), tänased mängud järgmised. Inglane Michael Oliver sai Horvaatia – Brasiilia matšiga hakkama pea briljantselt, hispaanlase Antonio Mateu Lahozi kohta Holland – Argentina kohtumises sama öelda ei saa.

FIFA kindel juhis kohtunikele on, et kui vähegi võimalik punast kaarti vältida, siis tuleb seda teha. FIFA ei taha arvulisi vähemusi, eriti mitte otsustavates sõelmängudes. Lahoz täitis seda juhtnööri täie innuga, aga 90. minutil poleks enam tohtinud. Kõige muu andestamine ja (teise) kollase taskus hoidmine oli tolle hetkeni arusaadav.

Hispaania kohtunik Antonio Maheu Lahoz (paremal) oli kohtumise kontrolli all hoidmisega raskustes, aga aus on öelda, et kohtunikku, kes sellega kindlalt hakkama oleks saanud, pole ilmselt olemas. Foto: Scanpix / Alberto Pizzoli / AFP

Aga Leandro Paredese 90. minuti tegude kombinatsioon enam mitte. Esmalt hakkis Argentina poolkaitsja jõhkralt maha palliga rünnakule tõtanud Hollandi kaitsja Nathan Ake (selge viga, selge kollane kaart) ja lõi siis vilet kuuldes palli täie jõuga Hollandi vahetuspingi pihta (vähemalt ebasportlik käitumine ja teine kollane, aga võibolla ka vägivaldne käitumine ja otse punane).

Lahoz piirdus Paredesele kollase andmisega ning Virgil van Dijk, kes olukorda saabudes ühe vastase ümber rammis (kollane), jäi sootuks karistuseta. Paredese eemaldamata jätmine tolles olukorras näitas, et kõik on lubatud ja punaseid Lahoz ei anna. See kõik oli lõpuks ebasportlik. Üks kannataja on muuseas Horvaatia, kelle vastu peaks Paredes võistluskeeldu kandma, aga ei kanna.

4. Mängu parim – Lionel Messi

Liider aitas meeskonnal juhtima asuda ja realiseeris siis kindlalt penalti. Seejärel aitas ta tiimil lisaajal end uuesti üles leida ja alustas penaltiseeriat kindla tabamusega, mille järel oli teistel juba hõlpsam lööma asuda. Ehk tegi täpselt kõike seda, mida ebamaisena tunduvalt jalgpallurilt oodatakse.

Holland - Argentina 2:2 (0:1; 2:2; 2:2), penaltitega võitis Argentina 3:4