Maroko tegi sama hullu lükke nagu Jaapan neli aastat tagasi – kas see viib nad raskest grupist edasi? (0)

Hakim Ziyech on koondises tagasi, aga millise jälje vastuolud jätavad? Foto: Scanpix / Josep Lago / AFP

Maroko koondis saab tunda uhkust sellist tähtede üle nagu Hakim Ziyech (Chelsea), Achraf Hakimi (PSG) ja Noussair Mazraoui (Bayern), kuid neist esimesega seotud vastuolud viisid kolm kuud enne MM-finaalturniiri algust ka peatreeneri vahetuseni.

Lugu sai alguse juba eelmise aasta suvel, mil toonane peatreener Vahid Halilhodžic süüdistas Ziyechit vigastuse teesklemises ning jättis ta koondisest välja. Chelsea täht nimetas omakorda Bosnia ja Hertsegoviina treenerit valetajaks ja teatas 28-aastaselt koondisekarjääri lõpetamisest.

Tähtmängija tahtmine jäi lõpuks peale, kui tänavu augustis vahetati Halilhodžic välja kodumaise treeneri Walid Regragui vastu ning Ziyech naasis koondisse. Seejuures oli 70-aastase Halilhodžici jaoks tegemist juba kolmanda korraga, mil ta mõne koondisega MM-ile kvalifitseerub, aga siis enne finaalturniiri vallandatakse.

2010. aastal vallandati Halilhodžic neli kuud enne MM-i Elevandiluuranniku poolt ning 2018. aastal kaks kuud enne MM-i Jaapani poolt. Ka 2014. aastal langes ta MM-i eel kriitikatule alla, aga toona jäi ta siiski Alžeeria juhendajana pukki ning juhtis meeskonna alagrupist edasi.

Elevandiluurannik jäi 2010. aastal alagruppi pidama, kuid Jaapan ületas nelja aasta eest kõiki ootuseid, murdes end raskest alagrupist läbi ning kaotades 1/8-finaalis Belgiale 2:0 eduseisust alles viimase minuti värava järel 2:3. Kas Maroko suudab viimase hetke vangerduse järel midagi sarnast korda saata?

Paberi peal taset jagub

Paberile vaadates peaks marokolastel kuhjaga potentsiaali jaguma. Aafrika tihe valiksõel läbiti mängleva kergusega ning lisaks artikli alguses nimetatud PSG ja Bayerni äärekaitsjatele ning Chelsea ääreründajale leidub nende koosseisus veel palju mehi Euroopa tippliigadest.

Väravat valvab Sevilla esikinnas Yassine "Bono" Bounou, keskkaitse esimesed valikud on Achraf Dari (Brest) ja kapten Romain Saiss (Besiktas). Kaitseliini esist turvab Sofyan Amrabat (Fiorentina) ning temaga koos peaks keskväljal alustama Selim Amallah (Liege’i Standard) ja Azzedine Ounahi (Angers). Ründekolmikus on lisaks Ziyechile Sofiane Boufal (Angers) ja tipus Youssef En-Nesyri (Sevilla).

Seejuures on peaaegu kõik loetletud mehed oma koduklubides heas hoos, eranditeks vaid Ziyech ise ja En-Nesyri, kes vaevlevad sel hooajal mänguaja nappuse käes. Mõlemad on aga koondise jaoks üliolulised mehed, olles vastavalt 17 ja 14 koondiseväravaga praeguse koosseisu kõige resultatiivsemad.

Septembrikuised maavõistlused Regrarui käe all andsid märku, et võib-olla on viimase hetke muudatus meeskonnale isegi kasuks tulnud ja uue impulsi andnud. Hispaanias peetud sõprusmängudes alistati 2:0 Tšiili ning mängiti Paraguayga 0:0 viiki. Enne MM-i algust ootab ees veel üks vormitest, kui AÜE-s mängitakse Gruusiaga.

Ziyech, Hakimi, Saiss ja teised olid koondises juba nelja aasta eest, mil valmistuti MM-iks Tallinnas. Foto: Brit Maria Tael

Alagrupis hõbe ja pronks 

Kataris ootab Marokot aga ees raske F-alagrupp, mille soosikuteks on eelmise MM-i hõbe Horvaatia ja pronks Belgia. Lisaks kuulub gruppi Kanada, kes naaseb suurele areenile esmakordselt pärast 1986. aastat.

Maroko võimalusi hinnatakse Kanada omadest paremateks, kuid viimases grupimängus põhjaameeriklastega kohtumise ajaks võivad edasipääsulootused juba kadunud olla. Atlase lõvid mängivad MM-il kuuendat korda, kuid nende ainus edasipääs grupist pärineb samast aastast, mil Kanada viimati MM-il mängis.

Nelja aasta eest näidati Herve Renardi käe all küll head jalgpalli, aga 0:1 kaotused Iraanilt ja Portugalilt ning 2:2 viik Hispaaniaga jätsid Maroko grupis viimaseks. Samas sündis Iraani võiduvärav viienda lisaminuti omaväravast ning Hispaania viigivärav esimese lisaminuti väravast, nii et pisut parema õnne korral võinuks Maroko koguda kolm punkti rohkem ja edasipääsule konkureerida.

Kameruni ründelegend ja praegune sealse jalgpalliliidu juht Samuel Eto’o esines hiljuti ennustusega, et Kamerun alistab MM-i finaalis Maroko. Kuna tegemist on esimese MM-finaalturniiriga Lähis-Idas, siis võib see aafriklastele ja eriti põhja-aafriklastele väikese eelise anda, kuid mõistagi liigitub Eto’o ennustus soovmõtlemise alla, sest varasemalt on Aafrika meeskondade laeks jäänud veerandfinaal ning eelmisel kahel turniiril pole keegi sinnagi jõudnud.

Maroko viimasest võidust MM-finaalturniiridel on möödas 24 aastat ning see tähendaks suurt üllatust, kui neil õnnestuks üks kahest Euroopa tippkoondisest alagrupis auti lüüa.

Foto: Scanpix / REUTERS / Thaier Al-SudaniMeeskonna staar – Achraf Hakimi

Hiljuti alles 24-aastaseks saanud ründav äärekaitsja on jõudnud omale nime teha juba nii Real Madridis, Dortmundi Borussias, Milano Interis kui ka PSG-s. Samuti avaldas Madridis sündinud paremäär muljet juba eelmisel MM-il, olgugi et siis tormas ta väsimatult üles-alla mööda vasakut äärt.

Hakimi arvel on koondisesärgis 53 mängu ja 8 väravat. Küllaltki nooruslikust MM-koondisest on rohkem mänge ette näidata vaid kapten Romain Saissil (65) ning rohkem väravaid vaid Ziyechil (17) ja En-Nesyril (14). Sel kalendriaastal on Hakimi löönud koondise kasuks juba kolm olulist väravat.

Foto: Scanpix / AP Photo / Peter DejongSilm peale – Noussair Mazraoui

Maroko kõige tugevamaks küljeks ongi ääred, sest Hakimi ääre kinnipanemisele keskendumisest ei ole mingit kasu, kui Mazraoui teiselt äärelt sama ohtlikult rünnakuid toetab. Hollandis sündinud ja jalgpalluriks sirgunud äärekaitsja tõusis esile Amsterdami Ajaxis, kelle eest ta lõi eelmisel hooajal ka 5 liigaväravat, enne kui ta suvel Bayernisse siirdus.

Ka Saksamaa tippklubis on 24-aastane Mazraoui kiiresti põhimeheks kerkinud, kogudes tänaseks Bundesligas kuus starti ja Meistrite liigas veel neli. Koondise eest on tal tänaseks kirjas 14 mängu ja 2 väravat.

Suurim mure – väravate lööja

Nagu juba kirjutatud, siis Ziyech ja En-Nesyri on mõlemad sel liigahooajal pingipoisteks jäänud, aga just nemad peavad kandma peamist raskust väravate löömisel.

25-aastane En-Nesyri säras üle-eelmisel hooajal, lüües Sevilla eest Hispaania kõrgliigas 18 väravat, kuid sealt alates on tema mänguaeg ja väravad kokku kuivanud. Käimasoleval hooajal on ta Hispaania liigas vaid kaks korda põhikoosseisu pääsenud ning väravaarve ootab siiani avamist. Meistrite liigas õnnestus tal siiski kaks korda skoori teha, kuid enne seda tundis ta väravamaitset viimati juunikuistes Aafrika Rahvaste Karika valikmängudes.

Omal ajal Hollandi kõrgliigas Twente eest hooajaga 17 ja Ajaxi eest hooajaga 16 väravat löönud Ziyech sai pärast Chelsea’sse siirdumist esimesel kahel hooajal samuti palju võimalusi. Oma kolmandal hooajal Londonis on tal aga tänaseks vaid 148 mänguminutit Premier League’is. Võrku sahistas 29-aastane mees viimati märtsikuises karikamängus Middlesbrough vastu.

Foto: Scanpix / AP Photo / Toni Rodriguez

Treener – Walid Regragui

Maroko koondise eest paremkaitsjana 45 mängu teinud Regragui on töötanud kümme aastat tagasi ka koondise abitreenerina. Pärast seda on ta juhendanud klubisid Marokos ja Kataris ning tänavu mais viis ta Casablanca klubi Wydad AC Aafrika Meistrite liiga võitjaks, samuti tuldi Maroko meistriks.

Klubijalgpalli tippsaavutuste järel toodi 47-aastane juhendaja kodumaa koondise juurde rahu sobitama, kuid seda alles 31. augustil ehk vähem kui kolm kuud enne MM-i. Regragui on paistnud silma just vastandumisega Halilhodžici vastuolulisele stiilile, tuues esimese asjana koondisse tagasi Ziyechi ja Mazraoui ning kutsudes MM-ile ka 31-aastase Al Ittihadi ründaja Abderrazak Hamdallahi, keda fännid koosseisu nõudsid.

Siim Pulst: "Belgia ja Horvaatia kõrval võib tekkida kiusatus Maroko edasipääsulootused kohe maha kriipsutada, kuid nende koosseisus leidub maailmaklassi mehi ning Katar on nende jaoks küllaltki kodune kant. Usutavasti antakse edasipääsu nimel korralik lahing, aga eurooplaste kogemused jäävad siiski peale."

Mängud alagrupis:

K, 23. novembril kell 12.00 vs Horvaatia (Al-Khor)
P, 27. novembril kell 15.00 vs Belgia (Doha)
N, 1. detsembril kell 17.00 vs Kanada (Doha)

Kinnitatud koosseis:

Väravavahid: Yassine Bounou (Sevilla), Munir Mohamedi (Al Wehda), Ahmed Reda Tagnaouti (Wydad AC).

Kaitsjad: Nayef Aguerd (West Ham), Yahia Attiyat Allah (Wydad AC), Badr Benoun (Qatar SC), Achraf Dari (Brest), Jawad El Yamiq (Real Valladolid), Achraf Hakimi (PSG), Noussair Mazraoui (Müncheni Bayern), Roman Saiss (Besiktas).

Poolkaitsjad: Selim Amallah (Standard Liege), Sofyan Amrabat (Fiorentina), Bilal El Khannous (Genk), Anass Zaroury (Burnley), Yahya Jabrane (Wydad AC), Azzedine Ounahi (Angers), Abdelhamid Sabiri (Sampdoria).

Ründajad: Abde Ezzalzouli (Osasuna), Zakaria Aboukhlal (Toulouse), Sofiane Boufal (Angers), Ilias Chair (Queens Park Rangers), Walid Cheddira (Bari), Youssef En-Nesyri (Sevilla), Abderrazak Hamdallah (Al-Ittihad), Hakim Ziyech (Chelsea).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
INTER ON ITAALIA MEISTER
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
JALKAJUTUD
KARIKAMADINAD
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
VÄLISMAA MÄNGUDEL TOIMUB
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
4
FC Nõmme United
4
JK Narva Trans
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karika veerandfinaal)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karika veerandfinaal)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!