Meie ja nemad ehk miks Setienile Barcelonas kaua tööd ei jätku (0)

Quique Setien. Kas Barcelona jaoks õige mees? Foto: FC Barcelona Twitter

Quique Setien sobib omaduste poolest Barcelona peatreeneriks ideaalselt, aga tulevik ei ole siiski tema päralt.

Suvel värskenduskuuri läbinud Barcelona treeningkompleksi seina kaunistab nüüd Johan Cruyffi kuulus ütlus "ma võidaksin pigem 5:4 kui 1:0" ja seepärast Ernesto Valverdele kahest Hispaania meistritiitlist ei piisanudki.

Kuigi irooniline, et Quique Setieni ametiaeg algas just 1:0 võiduga, rahuldasid puriste teised numbrid. Setieni Barcelona üritas Granada vastu sööta 1005 korda, palli hoiti 82,6 protsenti mänguajast ehk napilt enam eelmise hooaja rekordist, mille püstitas Setieni Betis. Ainult kahel korral on see protsent La Ligas olnud suurem, mõlemal puhul taas peasüüdlaseks Barcelona, kui tüüri hoidis Pep Guardiola. Jah, pühapäevane oli vaid üks matš, aga paljudele polnudki rohkem vaja.

Jalgpall on binaarne mäng. Seda saab ajada väga keeruliseks või väga lihtsaks. On taktikud ja on filosoofid; on need, kes tahavad palli kiirelt liigutada ja need, kes armastavad seda hoida; need, kelle süsteemi õppimine vajab treeningväljakul tunde ja tunde ning need, kes eelistavad selle asemel pigem murul istudes mängijatega juttu ajada. Pragmaatikud ja unistajad. Quique Setien vastab igas võrdluses teisele ja kirtsutab esimese peale nina.

Setieni nägemus jalgpallist on lihtne. Nõnda seletas ta täpselt kaks aastat tagasi El Paisi lugejatele: "Mängija tahab palli saada, mitte selle järel joosta. Jalgpalluri parimad omadused kerkivad esile siis, kui temani tuua põhjus, miks temast jalgpallur sai: pall. Mitte keegi ei mängi lapsena oma sõpradega, et kaitsta või tsenderdada. Sinust saab jalgpallur, sest sulle meeldib palli mängida. See on sinu juurtes. Ja siis tulevad treenerid, kes hakkavad sind muutma kellekski, kes sa pole, mängima mängu, mis sulle ei meeldi. Taktika piirab mängijaid."

Pierre Bourdieu räägib oma sotsiaalse praktika teooria raames habitusest, elu jooksul omandatud mõtte- ja käitumissüsteemist, mis on indiviidi või grupi jaoks enesestmõistetavaks. Kui su isa on eluaeg armastanud auto kapoti all nikerdada ja sina näitasid talle alati lapsena taskulambiga valgust, siis on sul tõenäoliselt raske mõista nende inimeste kogemusi, keda pärast 20 kohustusliku sõidutunni läbimist veel ARK-i eksamile ei lubata. Kui ühe grupi habitusest tulenev enesestmõistetavus pole teisele grupile arusaadav, toob see endaga kaasa meie-nemad vastandamise.

Paari viimase aastakümne jooksul ei ole Barcelona suurimaks võiduks see, mis seisab klaasi taga klubi auhinnakapis. Karikad on lihtsalt võidu loomulik tulem. Barcelona suurimaks võiduks on geniaalse meie-nemad välja konstrueerimine.

Barcelona tahab palli hoida ja sööta, sööta, sööta, sest kui sa hoiad palli 82,6 protsenti, on vastastel värava löömiseks aega ainult 17,4 protsenti mängu kogupikkusest. Sellega luuakse vaakum, mis imeb teisel võistkonnal õhu aeglaselt kopsudest. Aga sa pead olema kannatlik, jube kannatlik. On väga palju inimesi, kellele selline mäng ei meeldi. Nemad tahavad näha ründavat, mitte kägistavat mängu. "Mulle ei meeldi Barcelona, sest nad mängivad nii igavalt," võivad nad öelda. Ehk nad asetavad ennast Barcelona poolt vaadates automaatselt nemad-poolele, aga selle asemel, et neid hakata usklikeks pöörama, hõõrub Barcelona käsi kokku. Mitte miski ei tee Barcelona imidžit tugevamaks kui nende häälekad vastased. Millisel klubil on neid rohkem?

Bourdieu'lt veel nii palju, et ühiskonnas on sotsiaalne ruum alati asümmeetriline ehk üks grupp on teise suhtes domineeriv ja teine domineeritav. Kui hiilgavalt on Barcelona enda ümber kõrged seinad ehitanud? Katalaanide vastandumine kuninglikule Hispaaniale (mille käepikenduseks seisab abivalmilt Real Madrid), Mes que un club ja kõik sellega kaasnev, söödumäng üle kõige. Kuigi kadestamisväärselt rikas, elab Barcelona nende enda poolt isoleeritud maailmas ja saab kõigil binaarsetel võitlusväljadel valida domineeritava poole. Armastada Barcelonat tähendab olla vastukultuuri poolel.

Seda ja just eriti seda kannavad edasi Barcelona treenerid. Johan Cruyff, Louis van Gaal, Pep Guardiola, mööndustega Frank Rijkaard, nüüd Quique Setien. Mis neid ühendab? Väga tugevad, aga samal ajal pentsikud (quirky) ja ühise mõttemaailmaga isiksused. Setien, kes oli enne suurde jalgpalli tagasipöördumist kaks aastat Venemaa rannavutikoondise abitreeneriks, armastab malet ja mängis omal ajal isegi Garri Kasaparovi vastu. Binaarsed: asjade tegemiseks on õige moodus ja vale moodus. Barcelona tee ja mingi teine tee. Tito Vilanova ja Luis Enrique olid vähem konfliktsed, aga neid sidus Barcelonaga imidž, nende ajalugu. Ernesto Valverde ei mahtunud kumbagi kategooriasse.

Nüüd Barcelona ohjad haaranud Quique Setien on tõeliselt hardcore Cruyffi austaja. Ühel korral Racing Santanderi eest Cruyffi Barcelona vastu mängides ajas Setien meeskonnakaaslastega 80 minutit palli taga ja mõistis, et nende filosoofia on jalgpalli mängimiseks ainuõige. Pärast matši lubas Setien Cruyffile ohverdada oma väikese sõrme, kui Hollandi legend ta Barcelonasse kutsub. Sõrm jäi alles, aga samuti mõte.

Mu lemmikintervjuu Setieniga ilmus nelja aasta eest Panenkas, siis, kui Setien oli veel Las Palmase juhendajaks. Samas intervjuus, kus tema sõnul räägitakse tänapäeval taktikast mõttetult palju ja kus ta mõtiskleb pimeduse vajalikkuse üle, meenutab ta ühte käiku Buenos Airesesse. "Käisin vaatamas Boca ja Riveri mängu. Järgmisel päeval ostsin [Argentina päevalehe] Clarini, lugesin matši kokkuvõtet ja tundsin, et olen tagasi staadionil fännidega rääkimas. Ma ei läinud ainult selleks, et näha, ma läksin ka selleks, et õppida. Mida ma avastasin? Seda, et need pealtvaatajad võiksid väga vabalt olla treenerid, sest neil on mängu kontseptsioon, mängu idee selge." Punk mõtteviis, midagi sellist, mis oleks vabalt võinud kõlada Cruyffi või Guardiola suust. Täpselt see, millele Barcelona apelleerib.

Paberil on kõik ju ilus ja Setien sobib nagu rusikas silmaauku. Aga paraku ei piisa mõnikord isegi sellest, kui saad linnukese joonistada pea kõikidesse kastidesse. On tõenäoline, et Quique Setieni ametiaeg Barcelonas lõppeb juba järgmisel suvel toimuvate valimistega, sest klubi uuel presidendil on õigus Setieni leping 2021. aasta juulis lõpetada.

Barcelonat ootab peatselt aastakümnete suurim kriis, mis ei ole otseselt seotud sellega, mis võib või ei või juhtuda väljakul. Nende kaotus saab olema oluliselt suurem kui mõned puudu jäävad karikad, sest Lionel Messi tähistab hooaja lõpus juba 33. sünnipäeva. Tema jalad ei pea vastu igavesti. Juba on läinud Xavi ja Andres Iniesta, tuumik, mis sai Barcelona sünonüümiks ja mis aitas meeskonna olemust ülemaailmselt kinnistada. See ongi nende endi töö mõruks viljaks: seinad said nii kõrged ja paksud, et õhk hakkab ka seespool otsa saama.

Kui kaua Lionel Messi veel jaksab? Foto: Ballon d'Or / Twitter

Seda üritab parandada Victor Font, kes on esimene oma nime ametlikult välja käinud presidendikandidaat. Fonti nimi ei ole ehk kõige kõlavam, aga viimasel ajal on ta harfil mänginud täpselt õigeid noote. Näiteks suunas ta Valverde vallandamise järel tähelepanu sellele, et praegune juhatus ei tegutse juba ammu kindla plaani järgi, vaid improviseerib metsikult, ning müüs mõni aeg tagasi maha oma osaluse Kataloonia päevalehes Ara, millega tõestas, et tema plaanidel on tõsi taga. Ja ta mõtleb ette, vahest kaugemale, kui teised.

Fonti ja tema kaaskonna üllitiseks on projekt "Si al futur" ehk "jah tulevikule", mis kaardistab Barcelonat ootava aastani 2030. Ajani pärast Messi ajastu lõppu. Plaanis on mitmed muudatused, neist kõige kõlavamad puudutavad personali. Tuleviku Barcelona juhatusse ei kuulu Fonti nägemuses enam ärimehed, vaid endised mängijad ja teised jalgpallitegelased, kes on Barcelonaga tihedalt seotud. Esirinnas muidugi Messi, Iniesta ja Xavi, aga ka Gerald Pique, Carles Puyol ja Victor Valdes. Neist Puyol ja Xavi on Fonti häälekad toetajad, viimane Fonti enda sõnul tema projekti nurgakiviks. Kui Victor Font peaks järgmise aasta suvel Barcelona presidendiks saama, määrab ta esimese asjana klubi peatreeneriks Xavi Hernandeze. Ühel päeval juhtub see niikuinii.

Hiljuti toonitas Font oma ideid Hispaania uudisteagentuurile EFE. "Peame looma tingimused, et inimestel nagu Xavi oleks järgmise kümne aasta jooksul meie projektis selge autoriteet ja vastutus, vahet pole, kas nad tegelevad esindusmeeskonnaga või mitte. Me tahame siin näha Barcelona mudeli, Barcelona stiili ainulaadseid edasikandjaid," sõnas ta. Tundub väga sarnane sellele, mida üsna hiljuti tegi Amsterdami Ajax. Barcelona ja Ajax, poteito-potaato.

Muidugi jääb õhku rippuma küsimus, mis saab siis, kui Xavi ei osutugi väga heaks treeneriks. Paar hooaega Kataris ei anna tema võimetest ju täielikku aimu. Pärast Pep Guardiolat on oma endise koduklubi üle võtnud teisedki, näiteks Zinedine Zidane ja Ole Gunnar Solskjaer. Ühel puhul on tulemus olnud edukam, teisel mitte nii väga. Siinkohal on need kõrged Barcelona seinad päästvateks. Xavi ei pea nendest läbi murdma. "Kui me mängime meie enda mängu, ei saa meile keegi vastu," ütles Pep Guardiola Barcelona hiilgeaastate tipul. Meie mäng. Sest kui sina oled meie ja teised on nemad, ongi sinu jaoks ainult üks õige tee. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
TASKUHÄÄLINGU UUS OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Eurovastane Dinamo on Florale eeskujuks, aga Eesti liigajalgpallile hoiatuseks
Antonov otsib sõjaolukorras Armeeniast pääseteed: pole öeldud, et oled pask mängija, mine ära, aga selle treeneriga ma platsile ei saa
HIIGLASED HÄDAS
PREMIUM LIIGA PÜHAPÄEV
SILM JA KÕRV PEALE!
Mikker külge! 90 minutit luubi all olnud Koppel: kui mäng hakkab, siis ma olen väga-väga siniste prillidega
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
21
15
0
6
54:24
45
3.
Nõmme Kalju FC
21
13
3
5
41:13
42
4.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
5.
Viljandi JK Tulevik
21
9
1
11
26:37
28
6.
Tartu JK Tammeka
22
6
6
10
23:35
24
7.
JK Narva Trans
22
5
5
12
21:33
20
8.
Tallinna JK Legion
22
5
5
12
17:37
20
9.
FC Kuressaare
22
4
7
11
21:43
19
10.
JK Tallinna Kalev
22
2
3
17
11:57
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T, 19.00 Welco  - Kuressaare (karikavõistlused)
  • K, 19.00 Kalju - Tulevik (Premium liiga)
  • N, 19.00 PJK - Elva (Esiliiga)
  • L, 16.00 Kuressaare - Kalev (Premium liiga)
  • P, 13.00 Flora - Tulevik (Premium liiga)
  • P, 13.00 Kalju - Legion (Premium liiga)
  • P, 16.00 Flora - Saku (naiste meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
45
Nõmme Kalju FC
42
Tallinna FCI Levadia
41
Viljandi JK Tulevik
28
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
20
Tallinna JK Legion
20
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK