Memo | 32-aastase ründaja imedebüüt vaigistas lõpuks ikkagi Haalandit igatsema jäänud Norra (Walesi nooruk kurvastas Horvaatiat) (0)

Joselu täitis mõne minutiga suure unistuse - kahekordselt! Foto: Scanpix / AP Photo / Manu Fernandez

Hispaania ja Norra EM-valikmängu ümbert tõmbas veidi furoori maha külaliste suurima tähe Erling Haalandi kõrvalejäämine, aga hispaanlased leidsid oma sangari täiesti ootamatust kohast ning võtsid südilt tegutsenud norrakate vastu Malagas magusa, ehkki skoori poolest petliku 3:0 võidu.

Avavilest saadik palli enda valdusesse võtnud Hispaania ei lasknud põhjamaalasi õieti üle poole väljakugi, kuniks 12 minuti järel oma tahtmine saadi. Alejandro Balde andis vasakult äärelt karistusalasse terava söödu, mille Dani Olmo viielt meetrilt välisküljega osavalt võrku suunas – 1:0!

Kõigest kaks minutit hiljem oli Norral šanss viigistada, kui söötudega murti vastaste karistusalasse ja Martin Ödegaard pääses lööki üritama. Hetk pärast pallist vabanemist niitis Hispaania poolkaitsja Rodri tal võrdlemisi robustselt jalad alt, kuid prantslasest kohtunik Benoit Bastien leidis, et selles polnud midagi määrustevastast.

Edu kätte saanud Hispaania rahunes veidi ja enne pooltunni täitumist tõrjus Kepa tagumise posti juurde hiilinud Fredrik Ausnesi terava löögi. Kohe ehmatas Mikel Merino teises väljakuotsas Örjan Nylandit, aga norralaste väravavaht sai käe palli teele ette. Kui Bastien avapoolaja lõppenuks vilistas, võis selle üle märksa õnnelikum olla Hispaania, sest Norra surve aina kasvas ning mäng kaldus üha enam külaliste kätte.

Teist poolaega oli mängitud kümme minutit, kui pall oli Nacho põrkest võtmas suunda Hispaania võrku, kuid Kepa suutis selle enne väravajoont minema lüüa. Norra pikkade ja tulutute viigiväravaotsingute järel pääses veerand tundi enne lõppu healt positsioonilt proovima Yeremy Pino, täpsust polnud aga ka tema löögis.

80. minutil avanes Norrale lõpuks kauaoodatud supervõimalus. Patrick Berg tsenderdas väravaesisele, kuhu hispaanlased olid täiesti vabaks unustanud Alexander Sörlothi. Näis, igapäevaselt La Ligas mängivale ründajale on jäänud vaid vormistamise vaev, ent väravajoonele tagasi tormanud Kepa ja kaitsjad sundisid Real Sociedadi ründajat oma lööki üleliia täpseks sättima – ning lõpuks sättis ta selle väravast mööda.

Vana jalgpallitõde ise löömise kohta sai Norra jaoks valusa topeltkinnituse vaid mõni minut hiljem. Äsja vahetusest sekkunud 32-aastane koondisedebütant Joselu lõi peaga võrku Fabian Ruizi tsenderduse – 2:0! Lahtimängu järel kaotasid norralased kohe uuesti palli ja Mikel Oyarzabali löögi järel jõudis Nylandi jalatõrjest pall mitme Norra kaitsja vahelt uuesti Joselu ette – 3:0!

Unelmate debüüdi teinud ründaja tabamused vormistasid Hispaania võidu lõplikult, 3:0 võiduga tõusti Šotimaa kõrvale alagrupi esikohta jagama. Teisipäeval kohtutakse Glasgows omavahel, Norra sõidab aga Batumisse külla Gruusiale.

***

D-alagrupis kerkis samuti esile koondisedebütant, League One'is ehk Inglismaa tugevuselt kolmandas liigas mängiva Ipswich Towni ründaja Nathan Broadhead. Splitis pääses ta Horvaatia vastu viimaseks pooltunniks väljakule olukorras, kus võõrustajad Andrej Kramarici väravast juhtisid.

Horvaatia vahetas üleminutitel oma sangari Luka Modrici puhkama, aga Wales pani seejärel küljeaudist palli mängu, Chris Mepham suunas selle tagumise posti juurde ja esimesena oli jaol Broadhead. Tegu oli seejuures Walesi ainsa raamidesse läinud pealelöögiga kogu mängu jooksul, aga hinnaline 1:1 viik saadi võõrsilt kätte.

Võidukalt alustas uut tsüklit ka Rumeenia, kes lõi võõrsil Andorrale ühe värava avapoolaja lõpus ja lisas teise tabamuse seisuks 2:0 teise poolaja alguses. Viimased pool tundi mängisid võõrustajad ka vähemuses, sest poolkaitsja Marc Rebes tegi keskväljal mõne minuti sees järjest kaks kollase kaardi väärilist viga.

Soccernet.ee tegi Hispaania-Norra mängust järgmised tähelepanekud:

Pöördehetk | Kui ise ei löö, lüüakse sulle. Olnuks vaid 80. minutil Sörlothi asemel värava ees Haaland ... Oleks-poleks-mängud ei maksa jalgpallis muidugi midagi, aga fakt on see, et mõni minut hiljem oli pall teist korda Norra väravas ja mäng sellega tehtud. Norra suutis suurema osa 90 minutist näidata Hispaaniaga täiesti võrreldavat mänguklassi, aga näiteks esimese kümnekonna minuti äravajumine ja eelkirjeldatud olukord ongi need, mis lahutavad teineteisest lihtsalt perspektiivikat ja ka halval päeval võiduvõimelist tippmeeskonda.

Staar | Dani Olmo. Ebaõnnestunud MM-i järel võttis Luis de la Fuente Hispaania koondises ette korraliku noorendus- ja uuenduskuuri. Kohtumise eel olid hispaanlaste koosseisu kuulunud 23 mehest 30 A-koondise mängu piiri ületanud vaid Alvaro Morata, Rodri ja Dani Carvajal, selle mänguga samasse “klubisse” kerkinud Olmo hõivas koondisesiseses pingereas neljanda koha. Igapäevaselt Leipzigi ridades mängiv 24-aastane ründav poolkaitsja on juba mõnda aega olnud üks hispaanlaste silmapaistvamaid tulevikulootusi, nüüd on vaja hakata kandma ka liidrikoormat. Küps esitus annab lootust, et see ei käi Olmole sugugi üle jõu.

Üllatus | Norra ei tähenda siiski ainult Haalandit. Muidugi tunti oma esiründajast kõvasti puudust, sest Haaland on võimeline värava(d) välja võluma ka olematutest olukordadest, kuid noori talente eesotsas Inglismaal Arsenalis särava Martin Ödegaardiga on norralastel teisigi. Näiteks Leo Östigard on Itaalias Napolis saanud liigamängudes minuteid näpuotsaga, Hispaania vastu näitas end aga heast küljest. Mis kõige tähtsam, peale Haalandki mängib näiteks Ödegaardki koduklubiga sel hooajal tiitlimängu, mis tähendab, et ühe liidri kõrvalejäämisel on norralastel võtta järgmine.

Ilus hetk | Joselu superdebüüt. Kunagi Real Madridi duubelmeeskonnas säranud ründaja taandus seejärel Saksamaal ja Inglismaal mängides keskpärasusse. Alles 2019. aastal kodumaale Alavesi naasmise järel hakkas väravaid jälle tulema ja sel hooajal on Joselul Espanyoli eest kirjas tosin tabamust, mis teeb temast praeguse seisuga La Liga paremuselt kolmanda ründaja.

Koondisedebüüdist julges esmaspäeval 33. sünnipäeva tähistav mees küllap veel unistada, aga seesugusest kindlasti mitte. 81. minutil pääses ta Alvaro Morata asemel platsile, jõudis seejärel ühe pika palli rinnaga alla võtta ja väravaesisel Yeremy Pino söödust napilt mööda lüüa, kaks järgmist puudet olid aga juba kuldsed – esmalt tuli peaga 2:0 ja siis jalaga 3:0. Jalgpall kirjutab vahel väga ilusaid lugusid.

Kole hetk | Benoit Bastieni vilepartii. Kogenud prantslane on FIFA tasemel vilistanud juba üle kümne aasta, kuid seekordne etteaste oli leebelt öeldes küsitav, otsesõnu kehv ja õelutsemisse kaldudes kohati suisa küündimatu. Bastieni nägemuses ei tohtinud norralased oma nurgalöökide ajal hispaanlastega ka kõige väiksemasse kehalisse kontakti astuda – vile järgnes vea märgiks sõltumata sellest, kas kaitsja jooksis ise ründajale otsa või puudutati teda õrnalt sõrmeotstega, millele järgnes dramaatiline pikalikukkumine.

Samal ajal lubati Dani Carvajalil karistusalasse spurtinud Mohamed Elyounoussi nahaalselt ja palli mängimata pikali tõugata, Rodril aga jällegi trahvikastis lõhkuda Martin Ödegaardi. Norralaste kapten ise sai aga kollase kaardi selle eest, et jättis frustratsioonihoos pärast kohtuniku vilet palli löömata, kuigi näis plaanivat seda teha. Norra ei kaotanud mängu vilepartii tõttu, kuid Bastien ei suutnud 90 minuti jooksul mängu dünaamikat kuidagi tunnetada, kinnitades, et tänavu Prantsusmaal valitsev pahameel kõrgliigakohtunike kehva taseme üle ei ole tühjast võetud.

Tsitaat | "Paremal kaitsmel on mu isa foto, puhaku ta rahus. Vasakul on naine, lapsed, ema. Saan neilt kõigilt jõudu, nad on mind alati toetanud, et suudaksin nii kaugele jõuda. Uskumatu: see on parim võimalik tänu raske töö eest, mida olen kogu karjääri jooksul teinud!" Joselu selgitas mängu järel, miks ta alati enne platsile astumist oma säärekaitsmeid suudleb ning mida selline debüüt tema jaoks tähendab.