Memo | Vahet pole, kas paelaga või paelata, sest Prantsusmaa vutt on ikka Mbappe nägu (1)

Kylian Mbappe panustas meeskonna edusse kahe väravaga, lisaks ka resultatiivne sööt. Foto: Scanpix / Matthieu Mirville / LPS / ZUMA Press

Prantsusmaa alustas EM-valiksarja üliveenvalt: Stade de France'il tehti hollandlastest seda ja teist juba esimestest minutitest peale, vastata ei lubatud isegi üleminutite penaltist.

Matš polnud erilist ilmetki võtma hakanud, kui prantslastel juba küllalt sai. Hugo Lloris' taandumise järel teiseks kapteniks valitud Antoine Griezmann taklas Hollandi karistusala lähistel palli omadele, lidus värava alla ning pani Kylian Mbappe söödule jala kindlalt vastu - vähem kui kahe minutiga 1:0.

Loetud minutid hiljem oli Griezmanni jalg taas täpne, kuid hoopis karistuslöögist. Niisiis keerutas roosaks võõbatud peaga prantslane mänguvahendi paremalt äärelt päris värava peale, Jasper Cillesen proovis mis ta proovis, kuid pudistas palli Dayot Upamecano teele ning keskkaitsja kobistas selle võrku - 2:0.

Viirusest räsitud Holland ei lasknud end ka sellest kõigutada. Nii sai Aurelien Tchouameni kümmekond minutit hiljem saata liineläbistava söödu kaitsjate taha, debütant Lutsharel Geertruida jalad läksid päris sõlme ning nii pääses kapten Mbappe prii mehena plagama ja paigutama - 21. mänguminutiks 3:0. Viimati oldi nii varakult kolmeväravalises eduseisus 1953. aastal Luksemburgi vastu.

Ka teisel poolajal käisid prantslased külaliste ust kolistamas, kuid kord oli oma sihik paigast, siis jõudsid vahele oranžid kered või Cillesen. Koduste lusti kõrval näitas ka Hollandi ründemäng tegelikult kosumise märke. Kirkaimaks kriidiks tõusis Memphis Depay, kes võttis ette mõned leheküljed ka Mike Maignani portfooliost.

Ärevaim moment mängiti välja pisut enne tunni täitumist, kui Tchouameni otsustas keset ülesehitust, et pall on pisut töss. Seepeale võttis muidu nupukas keskväljamees mänguvahendi näppude vahele ja viskas üle otsajoone, arvates vast, et säärane võte võiks lubatud olla küll. Peakohtunik Maurizio Mariani fikseeris aga käega mängu, Depay sai 20 meetri pealt tulistada ning Maignan oli sunnitud maapõrkest tulnud palli üle lati suunama.

Päris mängu lõpuks jõudis Prantsusmaa oma ringreisilt aga tagasi. Kui 85. minutil Moussa Diaby sahistamine lugemisele ei läinud, sest 23-aastane Leverkuseni Bayeri mees oli napilt enne söötu suluseisu lidunud, siis minutid hiljem oli Hollandi uks taas valla ning külaline päral. Mbappe näppas lohaka tagasisöödu, liikus diagonaalis kasti paremasse nurka, viskas sekka mõne konksugi ja põrutas madalalt - 4:0.

Nii korrati 2017. aasta augustikuu tulemust, kui Hollandile kingiti samamoodi neljaväravaline sahmakas Stade de France'il.

Sellega mäng veel tehtud polnud, tulemus küll. Üleminutitel fikseeriti Upamecanole käega mäng, mis ulatas Depayle veel viimase õlekõrre - alustada valiktsüklit vähemasti väravaga. Prantslaste esikindaks tõusnud Maignani graafikusse see ei mahtunud: kindamees tõrjus nii kesise penalti kui ka sellele järgnenud poolkõva katsetuse. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Prantsusmaa teine väravKuigi selleks hetkeks oli mängitud törts enam kui seitse minutit ehk tagasitulekuks ja võiduks võinuks olla aega küll ja veel, siis vaimselt oli Holland keerulises punktis. Kuidas saada välja 0:2 kaotusseisust, kui vastas on ülivõimas Prantsusmaa? Sellele küsimusele sel korral vastust ei tulnud.

Üllatus | Hollandi kaitsetöö kärises igast otsast. Prantsusmaa mängis Hollandi kaitseliini üle igas elemendis. Esimese värava puhul ei hakanud hammas peale paarile lihtsale söödule ning seepeale magati maha ka Griezmanni sööst kasti. Teine tabamus sündis karistuslöögi järel, kusjuures Cillesen oli jaol küll, kuid mitte piisavalt jõuliselt ning siis polnud enam tolku ka väljakumängijatest. Kolmanda värava puhul kavaldas Randal Kolo Muani vastase kerge pettega üle, mida kroonis pimedasse nurka jäänud Mbappe liikumine. Ka viimase värava olukorras lubati Prantsusmaa kaptenil endaga lollitada, kuigi olukorras oldi sees mitmekesi. Hollandi järgmised treeningud on igatahes tihedalt sisustatud.

Staar | Kylian Mbappe. Prantsusmaa kapten mängis nii nagu pael ette näeb. 24-aastase mehe enesekindlus oli laes, rõõm mängust ääretu ning kaaslased pidasid sammu. Mbappe alustas väravasööduga, ning võttis seepeale kindlalt enda kanda nii kolmanda kui neljanda tabamuse. Oma koondisekarjääris 38 väravat löönud Mbappe tõusis prantslaste kõigi aegade edetabelis Karim Benzemast mööda viiendale pulgale. Kusjuures vanameister Olivier Giroud jääb küllaltki käegakatsutavale kaugusele - ka Hollandi vastu põllule pääsenud 36-aastase ründaja nimel on 53 tabamust.

Ilus hetk | Ühelt kaptenilt teisele. Prantslaste peatreener Didier Deschamps eelistas kapteni valimisel Mbapped Griezmannile, mis tegi kogenuma mängumehe meele mõruks. Samas vaibus pahameel kiirelt, mehed rääkisid asjad klaariks ning Mbappe tunnistas, et oleks Griezmanni valimisel olnud samuti löödud. Justkui tellitult avasid mehed üheskoos mänguskoori, tõestades, et mõlemad on Prantsusmaa koondise üliolulised lülid ning passivad kapteniks küll.

Prantsusmaa - Holland 4:0 (3:0)