Memo | VAR andis Paidele sellise kogemuse, millega peavad ka teised klubid kiirkorras ära harjuma (galerii!) (0)

Ei mingit karikapohmelli! Superkarika tšempion Paide Linnameeskond alustas uut Premium liiga hooaega võidukalt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga uustulnuk VAR ehk videokohtunik jättis endast Paide ja Transi vahelises kohtumises maha kindla ja karmikäelise märgi.

Esimene poolaeg kulges rohkem Paide taktikepi all, ent ka Trans suutis end vastaste karistusalas ilmutada. Kohtumise esimestel sekunditel (!) oli Robi Saarmal hea võimalus Paide ette viia, kui Kaimar Saag andis noorele kolleegile oivalise läbisöödu, Saarma jõudis Transi karistusalasse ning virutas peale, ent Aleksei Matrossov tõrjus ning kohtunik fikseeris suluseisu.

Siiski sai Paide 18. minutil enda tahtmise, kui Saarma nurgalöögist antud pallile sai pea vahele Gerdo Juhkam, kellest lendas nahkkera Matrossovi selja taha. Sel talvel meeskonnaga liitunud Juhkami jaoks oli tegu debüüttabamusega Paide särgis.

Kaua Paide eduseis ei püsinud, sest Transi poolt algatatud kiirrünnakus leidis Deniss Poljakov üles vasakul äärel olnud Igor Karpenko, kes omakorda andis madala tsenderduse karistusalasse jõudnud Gleb Pevtsovile ning too juba saatis palli Ebrima Jarju väravasse. Pevtsov lõi viimati Premium liigas värava möödunud aasta augustis Vapruse vastu.

Riietusruumist tulid värskema peaga välja Paide mängijad, kes kasutasid antud olukorra enda kasuks ära. 58. minutil pääses karistusala tagant Saarma löögile, Matrossov tõrjus, ent tagasi põrganud palli koksas Mechini Gomis võrku ning viis Paide 2:1 juhtima.

Paide teine juhtvärav äratas Transi mängijad üles. Piirilinlased hakkasid üha aktiivsemalt vastaseid suruma ning sundima palliga eksima.

Transi võrk sahises 88. minutil ka kolmandat korda, kui Andre Frolov leidis üles vabaks jäänud Sten Jakob Viidase, kes suunas palli vasakusse alla nurka. Viidas ja Paide panid püsti korraliku tansupeo ning tundus, et mäng on sellega tehtud, kuniks peakohtunik Grigori Ošomkov pani enda käe kõrva juurde ja kuulas, mida räägivad talle videokohtunikud.

Pärast pikka kuulamist tõstis Ošomkov suluseisu märgiks käe püsti. Selgus, et Kristofer Piht oli rünnaku algfaasis suluseisus - audivise jõudis Sergei Mošnikovile ning too söötis Pihtile, kes oli sööduhetkel suluseisus, ning Piht viis palli omakorda tagasi Mošnikovile.

Paide sai esimese Eesti klubina kogeda seda, mis tunne on pärast löödud väravat ja uhket tantsupidu enda tabamusest ilma jääda. Kahtlemata tõmbas löödud värav pinged maha, kuid tühistatud värav tõi need pinged tagasi.

Transi surumine jätkus aga tulu ei toonud, vaid hoopis kadu, sest teisel üleminutil korjas Aleksandr Kulinitš üles teise kollase kaardi, kui jäi Jarju vastu olukorda hiljaks ning peakohtunik saatis Transi kaitsja väljakult ära. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Paide 2:1 värav. Gomise juhtvärav, mis lõpuks oli võidutabamus, tõi mängupilti suure muutuse - Transi mängijad ärkasid talveunest üles ja hakkasid Paidet suruma nii, et väljakuperemehed väristasid kohati jalga, ent piirilinlased ei kasutanud seda ära. Muidu võrdne kohtumine pöörati seisu mõttes Paide kasuks ning Kesk-Eesti esindusklubi suutis kolmest punktist käte ja jalgadega kinni hoida.

Üllatus, mis polnud üllatus | Videokohtunik ei andnud armu. Kohtumise mõlemal poolajal oli tähtsas rollis ka VAR ehk videokohtunik. Avapoolajal vaatas VAR kolme olukorda, kus kahtlustati võimalikku penaltit, ent seda siiski ei leitud. Mõlema meeskonna õnneks ei võtnud kontrollimised kaua aega, ent mänguseisakud tekitasid frustratsiooni küll.

Teisel poolajal koges Paide täiel rinnal, kui halastamatu on VAR. Viidase 88. minuti väravat, mis võttis pinged maha, tähistati kaua, ent see tabamus pärast põhjalikku kontrollimist siiski suluseisu tõttu tühistati. Igati korrektne otsus videokohtunike poolt. Kui välismaal leiavad taolised olukorrad, kus värav tühistatakse, aset pea igas mängus, siis nüüdsest peab see kujunema tavapäraseks ka Eesti klubide jaoks.

Staar | Robi Saarma. Möödunud hooaja komeet Saarma jätkas sealt, kus mullu pooleli jäi. Kui enda värav jäi täna löömata, siis kaks resultatiivset söötu sai ta kirja küll. Eks täna oli see mäng, kus Saarma pidi ütlema, et tema ei suuda ka kõiki Paide väravaid lüüa, nagu ta tegi seda hooaja-eelsetes kontrollkohtumistes ja superkarikafinaalis.

Ilus hetk | 17-aastane Oskar Hõim algkoosseisus. Paide peatreener Karel Voolaid üllatas tänases algkoosseisus sedasi, et sinna oli edutatud 17-aastane Hõim, kes veel mullu mängis Esiliiga B-s JK Tabasalu eest. Hõimu partneriks oli keskväljal kogenud Karl Mööl ning noor kolleeg ei jäänud väga palju tema varju, sest avapoolaja ühel rünnakul leidis Hõim kena läbisööduga Gomise, kes enda suutmatuse tagajärjel ei virutanud palli võrku.

65. minutil lõppes Hõimu tööpäev, kui tema asemele toodi Sten Jakob Viidas. Arvatavasti teenis Hõim Voolaidi silmis palju usaldust edaspidiseks.

Tsitaat | "Alguses on hea tunne, kui värav lüüakse. See võtab pinged maha, kui 88. minutil 3:1 lüüa, aga kuna värav ei lugenud, siis pinged tulid tagasi. Huvitav uus tunne." Paide keskkaitsja Gerdo Juhkam rääkis intervjuus, milliseid tundeid tekitas videokohtuniku poolt tühistatud värav.