Miks hoiab Tuchel Chelsea suurimat väravakütti pingil ja mängitab kaasmaalasi? (0)

Tammy Abrahami käsi ei ole Thomas Tucheli juhendamisajal üleliia hästi käinud. Foto: Scanpix / Reuters / Lee Smith

Pärast seda, kui jaanuari lõpus nimetati Chelsea peatreeneriks Thomas Tuchel, on ründaja Tammy Abraham saanud kõigis sarjades väljakule vaid üheks täismänguks. Ehkki kõigis sarjades löödud 12 väravaga hoiab Abraham endiselt meeskonna hooaja suurima väravaküti tiitlit, pole Tuchel teda väljakule usaldanud. Enne laupäevast liigamängu Crystal Palace'iga selgitas sakslane, miks asjad on nii läinud.

Tuchel on jätkuvalt jaganud mänguminuteid Timo Wernerile, ehkki ründaja ei ole kuidagi suutnud head hoogu leida. Samuti korjab korralikult minuteid Olivier Giroud ning viimastes kohtumistes on Tuchel valeründaja rollis kasutanud isegi Kai Havertzit, kuid mitte Abrahami.

22-aastane Abraham sai jaanuari lõpus alustuseks vahetusest väljakule Wolverhamptoni vastu, alustas siis kohtumist Burnleyga, ent vahetati avapoolaja järel välja. Kahes järgmises liigamängus Tottenhami ja Sheffiled Unitediga istus Abraham pingil, lõi siis karikasarjas Barnsley vastu mängu ainsa värava ja aitas Chelsea järgmisesse ringi, kuid vigastas liigakohtumises Newcastle'iga 20. minutil hüppeliigest ja pidi mängu pooleli jätma.

Viis päeva hiljem oli Abraham kohtumises Southamptoniga tagasi algkoosseisus, kuid jälle jäi tema mäng 45 minuti pikkuseks. Meistrite liiga mängu Atletico Madridiga jälgis ta pingilt ja pidi seejärel kogu märtsikuu jooksul jalga ravima, naastes meeskonna koosseisu - ent mitte väljakule - alles kolmapäevases Meistrite liiga kohtumises Portoga.

"Tammyl pole kerge olnud," tõdes Tuchel pressikonverentsil. "Kahel korral pidin taktikalistel põhjustel ta avapoolaja järel välja vahetama. Ta ei suutnud mõjutada meie mängu sellisel tasemel nagu meie tahaksime ja nagu ta ise endalt nõuab. Siis sai ta vigastada ja ühes sellega nõrgenes tema side meeskonnaga," selgitas Tuchel. "Seetõttu on tal olnud raske oma koha eest võidelda."

Tuchel tõi välja asjaolu, et enne nädalatagust 2:5 kaotust West Bromile oli Chelsea püsinud tema käe all löömatuna, võites 14 mängust 10. "Meeskond on ilma temata väga hästi mänginud ja häid tulemusi saanud. Nüüd ootab ees hooaja otsustav faas ning mul on raske anda minuteid meestele, kes on olnud vigastatud ja püüavad vormi tõusta."

Chelsea peatreener rõhutas, et Inglismaa kõrgliiga reegel, mis lubab teha mängus vaid kolm vahetust, on äärmiselt ahistav. "See on suur puudus, sest kolm vahetust tähendab ju tegelikult seda, et pigem on sul kasutada kaks käiku. Sa lihtsalt ei taha viimast vahetust liiga vara ära teha, sest kunagi ei või teada, kes vigastada saab. Meil on täiesti terve meeskond, treeningväljakul on koos 22 meest ja liigamänguks on väga-väga raske sealt 18 mängijat välja valida," märkis ta.

"Suures plaanis ei ole midagi muutunud. Meie nõuame ja ootame Tammylt palju, Tammy ise nõuab endalt samuti palju ja kasutab ära iga minutit, veenmaks meid, et tema koht on väljakul. Praegu liigume tempos, kus meil on iga kolme päeva tagant mäng. Loodetavasti püsib Tammy terve ja kerkib veel hooaja lõpu eel võtmerolli," sõnas Tuchel.

Abrahamil on 1516 mänguminutiga kirjas 12 väravat ja kuus söötu, seejuures on näiteks Werner mänginud hooaja jooksul peaaegu kaks korda suurema arvu minuteid. Ka Giroud, kes eelmise peatreeneri Frank Lampardi käe all tihti pingile jäeti, on oma mänguminutite arvu nüüdseks Abrahami omast suuremaks kasvatanud. Prantslasel on kirjas 11 tabamust. Tuchel hindab aga jätkuvalt kõrgelt ka Werneri töötahet ja valmidust vastastele pressingut teha. Werneri vähene resultatiiivsus pole seni ka Chelseale liiga suurt muret valmistanud, sest väravate eest on teiste seas hoolitsenud nii Mason Mount, Hakim Ziyech kui ka Christian Pulisic.

Christian Pulisic. Foto: Scanpix / EPA / John Walton

Viimase ümber on samuti õhku kerkinud küsimärke, kuid Tucheli sõnul peab noor USA koondislane alustuseks oma füüsilist vormi parandama. Eelmise hooaja lõpus lõi Pulisic 11 mänguga seitse väravat ning aitas Chelseal lõpetada esinelikus ja jõuda karikafinaali, kus küll kaotati Arsenalile. Tänavu on 22-aastasel Pulisicil seevastu kirjas vaid kaks väravat liigas ja üks karikasarjas.

"Tema jaoks on füüsiline vorm alati väga tähtis, sest ta peab mängu jooksul väga palju spurtima ja intensiivselt tegutsema. See on üks tema trumpe. Samuti peab ta olema vaimselt rahulik ja enesekindel, siis on ta meie jaoks suur relv," märkis Tuchel. "West Bromi vastu lõi ta küll värava, aga seda varjutas tema üldine esitus ja vajadus avapoolaja järel vigastuse tõttu platsilt lahkuda. Porto vastu sekkus ta pingilt ja oli väga lähedal, et mängukäiku muuta." Tuchel kinnitas, et näeb Pulisicil meeskonnas olulist rolli. "Ta on kiire, tal on hea tribling ja ta oskab karistusalas ohtlikes olukordades hästi kohta valida," sõnas sakslane.