Millenniumi lõpus sündinutele toetuv Santos proovib jalga esikolmiku ukse vahele saada (3)

Foto: Imre Pühvel

2017. aastal võrreldes hooaja eel seatud eesmärkidega selgelt lati alt läbi jooksnud Tartu Santos on suutnud peamiselt ühe põlvkonna mängijatest koosneva tuumiku üldjoontes säilitada. Pisikeseks optimismiks annavad põhjust ka korralikult kulgenud hooajaeelsed sõprusmängud.

2016. aastal iseseisvate klubide arvestuses kolmandaks jäänud Santose mulluse hooaja alguses seatud eesmärgist sekkuda tabeli ülemisse poolde ei tulnud lõpuks midagi välja. Kuigi taaralinlastest lõi rohkem väravaid vaid kaks meeskonda, siis kärisev kaitseliin rikkus Premium liiga unistuse. Korraliku hooaja teise poole toel välditi küll turvaliselt viimase kahe sekka langemist, kuid kaheksandast kohast pääsu ei olnud. Üleminekumängudele minekust päästsid nii Santost kui ka nende seljataha jäänud Tartu Welcot ja FC Elvat vaid Eesti klubimaastikku tabanud muutused.

"Eks seda ole üksjagu analüüsitud ka. Positiivse poole pealt jäime püsima – juhtus siin Eesti jalgpallimaastikul, mis juhtus. Olen üsna kindel, et oleksime ka oma jõududega püsima jäänud," vaatas Santose peatreener Janar Sagim hooajale tagasi. "Samuti saab rahule jääda hooaja teise poolega. Esimene pool kuni juunini ning ka august-september ei läinud kõik päris nii nagu oleks võinud, kuid hooaja teises pooles võitsime neid vastaseid, kellega muidu olime negatiivses bilansis."

"Samuti saab positiivse poole pealt välja tuua uute noormängijate pealekasvu – meil oli selliseid juhtumeid, kus kõige vanem mees oli 1996. aastal sündinud. Negatiivse poole pealt kindlasti tabelikoht, hooajaeelsed plaanid olid kindlasti suuremad. Aga just see kaitsepool – lõime küll palju väravaid, aga võtsime ka võrgust üsna palju."

REKLAAM

Suve lõpus vahetas senine abitreener Sagim peatreeneritoolil välja Siim Säeski. Teatavat mõju see vangerdus Sagimi hinnangul omas:  "Kahe otsaga asi. Ega see vahetus ei olnud nii, et vana staff välja ning uus asemele – ma olin enne ka ju abitreener, seega selle koha pealt on raske öelda. Aga sisekliima läks paremaks ja tänu sellele mingid pinged meeskonnas võib-olla veidi leebusid. Taktikalise koha pealt mängisime veidi konservatiivsemalt, et saada kaitset rohkem pidama."

Äärmiselt ebastabiilsed treenimistingimused ning korralikud treeningmängud

Eestimaa meteoroloogilised iseärasused põhjustasid kvaliteedi kõikumist ka Santose kantsiks saanud Annelinna kunstmuruväljakul. Kui veel jaanuaris avaldas Sagim tingimuste üle rahulolu, siis kuu aega hiljem seis enam nii kena ei olnud. "Täna (13. veebruaril - M. P.) trenni tehes oli alla igasugust arvestust.  Ettevalmistuse esimesel kuul detsembri keskpaigast jaanuari keskpaigani oli väga hea, kuna olid plusskraadid ja sadas vihma – jalgpalli mõistes ideaalne talv. Võib-olla sõnusin liiga ära."

"Jaanuari lõpp ja veebruari algus on olnud kehva. Jalgpallurite suurim vaenlane välistingimustes on sademed ning temperatuuri kõikumine plussi ja miinuse vahel. Tänane jalgpalliväljak ei kannata mingit kriitikat – see on uisutamine."

Janar Sagimi asumisega peatreeneriks muutus Santose sisekliima paremaks ja mängupilt konservatiivsemaks. Foto: Santose koduleht

Santose juhendaja sõnul lootsid nad ettevalmistuse eel võrreldes mullusega koormust veidi langetada: "Aga meil on hea koostööpartner spordiklubi näol ja koos spordiklubi, rühmatreeningute ja jõusaalitreeningutega on meie tegelik koormus isegi tõusnud. See puudutab siis ideaalset perioodi (tingimuste mõistes – M. P.) jaanuari keskpaigani. Pärast seda oleme pidanud väljakuga veidi rohkem arvestama."

Plaanitust veidi tugevam koormus ja ka koduse kunstmuru ebastabiilne kvaliteet ei ole Santose õnneks suuri probleeme vigastustega kaasa toonud. Pikaajalisi laatsaretis olijaid 2014. aasta karikafinalistil ei ole ning vaid meesteklassis esimesi samme tegevatel mängijatel on pisiprobleeme olnud. "Kuni jaanuari keskpaigani ei olnud viga. Me püsisime terved, võib-olla mõnele noorele oleks pidanud natukene rohkem aega andma hinge tõmmata. Aga ettevalmistuse teises pooles ei olnud võimalik 100% traumasid vältida. Aga üldjoontes ei ole põhjust muret tunda." 

Viiest treeningmängust kaotas Santos vaid ühe, kui jäädi 3:4 alla võimalikule otsesele rivaalile  Rakvere Tarvasele. "See on jällegi selline klišee, aga nagu kõik ütlevad, siis need mängud ei tähenda mitte midagi. Aga halliturniir on hea võimalus proovida uusi asju, võib-olla kedagi tavapärasest teisel positsioonil. Seda me oleme hoolega teinud. Mida mäng edasi, seda rohkem need mängud tähendama hakkavad. Ilma vastaste koosseise üldse vaatamata, siis laias laastus võib hooajaeelsete mängudega rahule jääda. Kindlasti oleks tahtnud ka mõne Premium liiga meeskonnaga mängida.”

Abiturientide rohkus on Santosele tegemas nii teene kui ka karuteene

Santose tuumikus mängivad peamist rolli eelmise aastatuhande viimastel aastatel sündinud mängumehed ning seetõttu on mitmed neist tänavu ka gümnaasiumi lõpetamas. Just sel põhjusel jäi vähemalt esialgu katki ka kahe juhtfiguuri Alex Meinhardi ja Karl-Rudolf Õiguse järgmise sammu tegemine. Kui viimase kahe hooaja klubi suurim väravakütt Meinhard viibis testimisel linnarivaali Tammeka juures, siis Õigus näitas enda oskusi FCI Levadiale.

"Meie punt on valdavalt ühe vanuse keskne ja paljud hakkavad sealt gümnaasiumi lõpetama või on just lõpetanud.  Seega on raske sellist otsust teha, kui sul on kolm kuud kooli lõpuni," kommenteeris Sagim 19-aastaste noorukite edasisi plaane. "Nad käisid, huvi oli, aga nad ise koos perega võtsid sellise otsuse vastu, et nad jätkavad vähemalt esimesel poolaastal meiega."

Mulluse hooaja fännide lemmik Alex Meinhard jätkab vähemalt hooaja esimeses pooles Santosega. Foto: Imre Pühvel

Hooaja eesmärkidest üldiselt rääkides märkis Sagim, et kuigi ka tänavu sihitakse tabeli esimestele kandadele astumist, siis peamiselt ühe vanuse keskne koosseis võib neile hooaja teises pooles ka veidi probleeme valmistada. Miinimumeesmärk on aga alumisse kolmikusse sattumise vältimine. "Täispildi saame kätte pärast hooaja esimest ringi, kui oleme kõigi vastastega ära mänginud. Loodetavasti tingimused meie mängu väga ei sega. Aga eelmise hooaja tabelit ja esikolmikut vaadates ning arvestades, et meie tuumik on säilinud, siis ei ole põhjust, miks me ei võiks jalga sinna ukse vahele saada."

"Aga jällegi tuleb mainida, et meie meeskond on sellises vanuses, mis on suures osas kooli lõpetamas. Armee eest keegi ei põgene ja võib juhtuda, et neid minejaid on hooaja lõpus veel, kes lähevad sõjaväkke."

Esiliiga konkurente kommenteerides ennustas Sagim, et võrreldes mullusega jäävad jõujooned üpris sarnaseks: "Eesti jalgpallis on toimunud väga huvitavad ajad ja tundub, et need ajad ei ole veel möödas, sest neid üleminekukõlakaid on päris paljudel kuulda. Paberi peale vaadates ei tohiks esikohas küsimust olla. Maardu on meeskonna tuumiku säilitanud ning veel lisajõudugi saanud. Kui need mehed suudavad pettumuse alla neelata, et nad üles ei läinud ja hooaja uuesti motiveeritult mängida, siis ei tohiks küsimust olla."

"Flora U21 on väga hea mulje jätnud, aga jällegi keegi kurat ei tea, kes need pärlikesed ära võtab. Kuressaared ja asjad on neid siin juba võtnud. Ning jällegi, mis on Infoneti duubli meestest saanud? Praegu on mõni üksik Levadiasse duublisse pääsenud – ka tugev meeskond. Alumisest poolest rääkides on duublitega alati küsimärk, aga praeguse komplekteeritusega võivad Keila ja Kalevi U21 pika hooaja jooksul hätta jääda.”

Praktiliselt ideaalselt mehitatud koosseisust on puudu vaid Soomets

Santose pingi pikkust hinnates tõi Sagim välja Eesti klubijalgpalli talve ühe suurima ülemineku. "See suur uudis jaanuari lõpus, et Markus Soomets läheb Itaaliasse [Sampdoriasse], tegi meid sel positsioonil mitte küll nõrgemaks, aga vähem mitmekülgsemaks. Mees tegi ikkagi põhjusega sellise hüppe. Üldjuhul meie suurimaks trumbiks olev keskväli on pinki silmas pidades vähem mehitatud, aga üldjoontes meeskonna tuumik on säilinud. Seega pole põhjust nuriseda."

Märtsi alguses 18. sünnipäeva tähistava Soometsa üleminekusaaga Itaalia suurklubisse pakkus omakorda kerget segadust. "Itaalia asjaajamine on juba selline, seega pole midagi teha. Nii kui see kõlakas siia jalgpallimaastikule tuli, et flirtimine Sampdoriaga käib, siis sellest ajast oleme seda minekut oodanud. See pidi toimuma juba novembris, aga kuna seal meeskonna peatreener vahetus, siis see lükkus ja lükkus. Markus alustas hooaja ettevalmistust meiega, aga jaanuari keskpaigas ta sinna läks ja siis me olime juba suhteliselt kindlad, et see asi toimub," rääkis Sagim ning lisas ka, et ühegi teise Santose mängija vastu pole seni veel piiri tagant huvi üles näidatud.

Markus Soomets. Foto: Tartu FC Santos

Talve jooksul täiendas Santos esindusmeeskonda end nelja väljaspoolt klubi noortesüsteemi tuleva mängijaga. Klubiga liitus Sillamäe Kalevis meistriliiga karastust saanud kaitsja Artur Laks, Tallinna Kalevist tuli poolkaitsja Andree Porila, Nõmme Unitedist väravavaht Rasmus Kriisa ja värskeima uudisena sõlmis lepingu sõprusmängudes Santose eest kolm väravat löönud endine Welco ääremängija Kristofer Reinberg.

Sagimi sõnul on kõik neli meest algaval hooajal olulist rolli mängimas ning neist vaid Kriisa puhul on eeldatav algkoosseisukoht küsimärk: "Võrreldes eelmiste aastatega on kindlasti suurenenud konkurents väravavahi kohale. Sellega saab olema huvitav, kes esikinnas saab olema."

Santos esialgu "Tammeka 2020" stiilis stratreegia suunas ei pürgi

Kui Tartu hetke esiklubi Tammeka on endale seadnud eesmärgiks 2020. aastaks eurosarja pääseda, siis Santos on selles vallas veidi rahulikum. "Noh, me oleme eurosarjas käinud," alustas Sagim lõbusalt Santose pikaajalisemate eesmärkide kommenteerimist. "Aga vaata kust otsast tahad, kõik, välja arvatud Tallinn, on Eesti mõistes provints. On sellega hädas kõik meistriliiga väikeklubid ja isegi Narva, kes kurdab, et mängijad ei taha tulla, kuigi Narva mängib tõenäoliselt euroliiga kohale see aasta."

"Meil on väike pluss ülikooli näol, aga isegi Tammekal on probleeme, et meeskonna liidrid ei suuda mitut asja poolprofessionaalsel tasemel teha. Meil meeskonna üldine eesmärk on hoida praegune tuumik – ükskõik, kas nad käivad vahepeal sõjaväes, ülikoolis – jalgpalli juures, et me suudaks seda püramiidsüsteemi veelgi edasi arendada. Praegu on meil nii olnud, et noored tulevad viie-kuue kaupa peale. Tegelikult see nii ei tohiks olla, vaid igast aastakäigust võiks üks-kaks noort tulla, kes suudavad esindusmeeskonna uksele koputada.

Kui me suudame siit edasi minna, et meeskonna tuumik – meie esimesed kasvandikud 1998-1999 sündinute näol – jätkavad jalgpalli juures järgmised viis-kuus aastat, siis ei ole meistriliigasse tõusmine mingi utoopia. Kuna jalgpalliliidu solidaarsusmehhanismid soosivad noorte jalgpalli juures hoidmist, siis kõiki neid asju arvestades tahame me meistriliigas mängida vähemalt üleminekumängude ohtudeta."

Tartu FC Santos
Peatreener: Janar Sagim
Füsioterapeut/abitreener: Raiko Kokmann
Kapten: valitakse 20. veebruaril
EJL-i stipendiaadid: Kevin Märtmaa, Alex Meinhard, Karl-Rudolf Õigus, tõenäoliselt ka Kristofer Reinberg
Eelarve: 450 000 eurot (kogu klubi peale)
Koduväljakud: Annelinna kunstmurustaadion
Duubelvõistkond: Tartu FC Santos II (Teise liiga põhja/ida tsoon)
Koduleht: fcsantos.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 24. veebruaril kell 16 vs. Tartu Welco (Annelinna kunstmurustaadionil)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Rasmus Kriisa, Ermo Ojaste, Georg Koros, Peeter Samoldin.
Kaitsjad: Kaarel Kallandi, Kenn Laas, Frederik Pelska, Oskar Meus, Marten Zovo, Kevin Märtmaa, Artur Laks.
Poolkaitsjad: Joonas Kartsep, Karl Rudolf Õigus, Ander Vool, Joonas Luts, Jarmo Aaviste, Andree Porila, Chris-Robin Heinakroon, Steven Õssu.
Ründajad: Alex Meinhard, Robert Pluum, Artur Aus, Karl Markus Kõivastik, Kristofer Reinberg, Mark-Oskar Arst.

Eeldatav algkoosseis:

Tartu Santos - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Rasmus Kriisa (väravavaht) Nõmme Unitedist (.
Artur Laks (kaitsja) Sillamäe Kalevist.
Andree Porila (poolkaitsja) Tallinna Kalevist.
Kristofer Reinberg (ründaja) Tartu Welcost.

Välja:

Mark Sandor Kolts (poolkaitsja) on Austraalias.
Rene Prans (ründaja) siirdus Pärnu Vaprusesse.
Markus Soomets (poolkaitsja) Sampdoria noorteakadeemiasse.
Karl-Erik Vidaja (ründaja) võttis vaheaasta.

Hooajaeelsed mängud:

13.01. FC Tartu Santos - Pärnu JK Poseidon (II) 2:1 (Zukker, Õigus)
20.01. Tallinna FC Levadia U21 (EL) - Tartu FC Santos 1:1 (Reinberg)
27.01. Tartu FC Santos - Nõmme Kalju FC U21 (EL) 3:0 (Õigus, Kõivastik, Reinberg)
04.02. Tartu FC Santos - Rakvere JK Tarvas (EL) 3:4 (Meinhard, Õigus, Porila)
11.02. Tartu FC Santos - JK Tallinna Kalev U21 (EL) 5:1 (Porila, Reinberg, Kallandi, Õigus, Meinhard)

Võitkaotus.
E
L - Esiliiga; ELB - Esiliiga B; II - II liiga.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (3)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

EUROOPAST
ETTEVALMISTUS UUEKS HOOAJAKS
PREMIUM LIIGAST
VÄLISMAALT
Mets: väärisime enamat, kui saime
EESTLASED VÕÕRSIL
Mets: väärisime enamat, kui saime (0)
 
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
FÄNNITURNIIR 2018

Fänniturniir jõuab suure juubelini. Juba 22. detsembril Kalevi spordihallis!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitas lõppenud hooajal otsepilti kokku üle 80 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK