Milline näeks Premium liiga tabel välja pärast kohtunike eksimuste tasaarveldust? (4)

Foto: Oliver Tsupsman

Kohtunikud on Premium liigas kuum teema ning seda eriti pärast hiljutist karmi eksimust, kui FCI Levadia määrustepärane värav Pärnu Vapruse vastu lugemata jäi.

Mitmelt poolt on kõlanud käesoleva loo pealkirjaks oleva küsimuse variatsioone ja üleskutseid vastava kokkuvõtte koostamiseks. Aga palun! Jalgpallikohtunikud teevad sel hooajal ise regulaarselt avalikke videoanalüüse, mille alusel peaks meil olema võimalik üles lugeda suur enamus tõsistest eksimustest ning hinnata nende mõju tabeliseisule.

Seni on ilmunud 24 "Videokohtuniku" rubriigi kokkuvõtet, mis katavad Premium liiga esimese 32 vooru kohtumisi. Selline läbipaistev analüüs on äärmiselt tänuväärne ettevõtmine ja siinkohal tuleb kohtunike ees vabandada, et praegu nopime me sealt välja ainult eksimused ega pööra tähelepanu VAR-i positiivsele mõjule. Motivatsiooniks ei ole siin mitte kohtuniketöö hindamine, vaid pealkirjas esitatud küsimusele vastuse otsimine.

Mõnes mõttes on see küsimus jabur ja kasutu, sest see viib paratamatult tõestamatute spekulatsioonideni selle kohta, milline võiks olla mingite teoreetiliste minevikusündmuste praktiline mõju tänapäevale. Pealegi ei muuda see mitte midagi, kohtunike eksimused on alati jalgpalliga kaasas käinud ning lõplikku tõde näitab ikkagi liigatabel ja mitte oleksid.

Ometi see küsimus huvitab paljusid ning kuna juhtumisi on käeulatuses ka andmed, mille alusel on võimalik vastusele vähemalt osaliseltki läheneda, siis ega me rohkem põhjuseid selle uurimiseks ei vajagi.

Allolevasse loetellu on valitud vaid sellised "Videokohtuniku" rubriigis tunnistatud eksimused, mis võivad mängukäiku oluliselt mõjutada (näiteks väravate lugemine, penaltite määramine või punaste kaartide jagamine). Väiksemaid eksimusi siin ei ole, samuti mitte tõlgenduspiiridesse mahtuvaid piiripealseid olukordi.

Eksimuste nimistu ei pruugi olla ammendav, sest "Videokohtunik" ei kajasta kõiki võimalikke eksimusi, vaid käsitleb ainult VAR-i töösse puutuvaid seiku. Samas ongi VAR ju ellu kutsutud selleks, et kontrollida kõige tähtsamaid otsuseid. Valeotsuste mõju mängude tulemustele peaks seega valdaval osal juhtudest videokohtunike töö põhjal välja tulema.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Videokohtuniku" poolt tunnistatud tõsised eksimused:

#1 Videokohtunik | Kaadri taga: mida VAR peale värava tühistamise veel tegi?

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#2 Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#3 Videokohtunik | Väljakukohtunik paikas oma eksimuse 16 sekundiga

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#4 Videokohtunik | VAR pani esmakordselt puusse: Levadiale löödud värav poleks tohtinud lugeda

Eksimus Levadia kahjuks, Kuressaare kasuks. Kuressaare 45+1. minutil löödud 1:3 värav Levadia vastu tulnuks ilmselt vea tõttu tühistada. Punkte see maksma ei läinud, Levadia võitis 4:1.

#5 Videokohtunik | Kalju kätt uuriti seitse minutit ilmaasjata. Miks Flora värav luges?

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#6 Videokohtunik | Tammeka sai penalti, mida poleks tohtinud määrata

Eksimus Kalevi kahjuks, Tammeka kasuks. Tammeka 35. minuti penaltit, mis võinuks teha seisuks 1:1, poleks pidanud määrama. Penalti jäi aga realiseerimata ja tulemust see seega ei mõjutanud.

#7 Videokohtunik | VAR puuris kordusi liiga pikalt ja Kuressaarelt võeti värav

Eksimus Kuressaare kahjuks, Kalevi kasuks. Kuressaare 75. minuti 3:0 värav pidanuks ilmselt kehtima jääma. Punkte see maksma ei läinud, Kuressaare võitis ikkagi 3:0.

#8 Videokohtunik | Levadiale tehti penaltiga liiga, Kalev sai topeltabi

Eksimus Levadia kahjuks, Harju kasuks. Harju 52. minuti penalti oli vale otsus ja tegi seisuks 1:1. Sama olukorra eest antud punane kaart oli aga õigustatud. Harju võitis lõpuks 2:1. Tõenäoliselt maksis see otsus punkte (Levadia kaotas punkti, Harju võitis kaks), olgugi et pole võimalik teada, milliseks oleks mäng kujunenud 1:0 seisul.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eksimus Flora kahjuks, Kalju kasuks. Flora pidanuks 20. minutil 0:1 kaotusseisus ilmselt penalti saama. Punkte see maksma ei läinud, sest Flora võitis lõpuks 3:1.

#9 Videokohtunik | Tabasalu punane läks täppi, Kuressaarele tegi kohtunik külma

Eksimus Kuressaare kahjuks, Flora kasuks. Kuressaare 72. minuti punane kaart 0:2 seisul ei olnud oodatud otsus. Tõenäoliselt see otsus punkte maksma ei läinud.

#10 Videokohtunik | Kehva nädalalõpu kolmest penaltiprohmakast peab saama tuleviku väetis

Eksimus Tammeka kahjuks, Levadia kasuks. 68. minutil pidanuks Tammeka 2:2 viigiseisul penalti teenima. Mäng lõppeski 2:2. Üsna suure tõenäosusega maksis see otsus punkte (Tammeka kaotas kaks punkti, Levadia võitis ühe).

Eksimus Kalju kahjuks, Transi kasuks. 85. minutil pidanuks Kalju 1:0 eduseisul ilmselt penalti teenima. Kalju võitis lõpuks 2:0, nii et punkte see maksma ei läinud.

Eksimus Kalevi kahjuks, Kuressaare kasuks. 23. minutil pidanuks Kalev 0:0 seisul penalti teenima. Kalev võitis lõpuks 2:1, nii et punkte see maksma ei läinud.

#11 Videokohtunik | Flora sai käe abiga keelatud värava, Paides tõugati meest

Võimalik eksimus Flora kahjuks, Transi kasuks. 43. minutil 1:0 eduseisul jäi Flora kasuks võimalik penalti määramata. Flora võitis 1:0, punkte see maksma ei läinud.

Eksimus Kalevi kahjuks, Flora kasuks. Flora 8. minutil 1:0 värav tulnuks käegamängu tõttu tühistada. Flora võitis lõpuks 3:0 ja tõenäoliselt see otsus punkte ei maksnud, kuigi pole võimalik teada, kuidas mäng 0:0 seisul edasi oleks läinud.

Eksimus Paide kahjuks, Transi kasuks. Transi 17. minuti 1:1 viigivärav Paide vastu ei oleks tohtinud lugeda. Trans võitis lõpuks 2:1, nii et kuigi me ei saa teada, kuidas kulgenuks mäng edasi Paide eduseisul, maksis see eksimus tõenäoliselt punkte (Paide kaotas punkti, Trans võitis kaks).

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

#12 Videokohtunik | Karikafinaali penalti küttis kirgi, Pärnu suvine sukeldumine lipsas läbi

Eksimus Flora kahjuks, Vapruse kasuks. 28. minutil määrati Vaprusele 0:0 seisul sukeldumise eest penalti. Penalti ka realiseeriti, kuid Flora võitis lõpuks ikkagi 5:1, nii et punkte see maksma ei läinud.

#13 Videokohtunik | Võta penalti või anna penalti, Harju jääb ikka kaotajaks

Eksimus Harju kahjuks, Kalevi kasuks. 19. minutil jäi Harjule 0:1 kaotusseisus ilmselt penalti määramata. Mäng lõppes 1:1 viigiga, nii et kuigi me ei saa kunagi teada, kuidas õige otsus mängukäiku muutnud oleks, maksis see eksimus tõenäoliselt punkte (Harju kaotas kaks punkti, Kalev võitis ühe).

#14 Videokohtunik | Anda või mitte anda, selles on küsimus! Poole hooaja kokkuvõte paljastab numbrid

Võimalik eksimus Kuressaare kahjuks, Kalevi kasuks. Kuressaare penaltiga pidanuks ilmselt kaasnema ka punane kaart Kalevile. Samas olukorras sündis lõpuks ka vähemmäärav eksimus Kalevi kahjuks, Kuressaare kasuks, sest edukas penaltilöök pidanuks minema kordamisele. 45. minutil tühistati aga Kuressaare teine penalti õigustamatult, nii et see oli jällegi eksimus Kuressaare kahjuks, Kalevi kasuks. Lõpuks võitis Kuressaare 3:1, nii et need eksimused tõenäoliselt punkte ei maksnud.

#15 Videokohtunik | Harju pääses kaks korda puhta nahaga, Šapovalovi punane oli õigustatud

Kaks eksimust Kalju kahjuks, Harju kasuks. 24. minutil jäi Harjule Kalju 1:0 värava olukorras punane kaart andmata. 38. minutil jäi Kaljule 1:0 eduseisus penalti määramata. Kalju eduseis püsis lõpuni, nii et punkte need eksimused ei maksnud.

#16 Videokohtunik | Kalevile kingiti sentimeetrite mängus lubamatu värav, aga enne seda rööviti neilt penalti

Eksimus Kalevi kahjuks, Tammeka kasuks, kui 57. minutil jäi Kalevi kasuks määramata penalti. Samas mängus tehti aga ka eksimus Kalevi kasuks ja Tammeka kahjuks, sest Kalevi 76. minuti 1:1 viigivärav ei oleks tohtinud lugeda. Mäng lõppes 1:1 ja kuigi värava ebakorrektne lugemine mõjutas tulemust kindlamalt kui penalti mittemääramine, ei läinud need eksimused tõenäoliselt punkte maksma, tasakaalustades teineteist.

#17 Videokohtunik | Miks sai Marin kollase, aga Veensalu punase kaardi? Üks otsus kahest oli vale

Eksimus Tammeka kahjuks, Kalju kasuks. 10. minutil jäi Kaljule 0:1 kaotusseisus punane kaart määramata. Kalju päästis lõpuks lisaminutite penaltist 1:1 viigi ja on kaheldav, kas nad arvulises vähemuses selleni jõudnud oleks. Eksimus võis maksta punkte, aga ei pruukinud (Tammeka võis kaks punkti kaotada ja Kalju ühe võita).

Eksimus Vapruse kahjuks, Flora kasuks. 18. minutil 0:0 seisul puudus õigustus Vapruse kollase kaardi ümberpööramisel punaseks. Vaprus päästis ka kümnekesi mängides lõpuks 1:1 viigipunkti, aga võimalik, et täiskoosseisus saavutanuks nad enamatki. Eksimus võis maksta punkte, aga ei pruukinud (Vaprus võis kaks punkti kaotada ja Flora ühe võita).

Foto: Brit Maria Tael

#18 Videokohtunik | Punane pöörati õigustatult kollaseks, aga mis on tõukamine ja mis on käsi?

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#19 Videokohtunik | Kas Florale anti derbis pehme või ilmselge penalti? Miks Paide punaseta jäi?

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#20 Videokohtunik | Vassiljevi verine huul ja Maksimkini tald andsid vajaliku kinnituse

Eksimus Kalevi kahjuks, Harju kasuks.78. minutil 1:1 seisul jäi Kalevile penalti määramata. Kalev võitis lõpuks 2:1, nii et punkte see eksimus maksma ei läinud.

#21 Videokohtunik | Kolm on kohtu seadus! VAR-vurr seadis Tammeka ja Kalju pusimises tõe jalule

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#22 Videokohtunik | Penalti või sukeldumine? Vassiljev jäi karistamata, kaks ilmselget viga vilistamata

Eksimus Kuressaare kahjuks, Kalju kasuks. 49. minutil jäi Kuressaare kasuks 0:1 seisul penalti määramata. Kalju võitis lõpuks 2:0, nii et tõenäoliselt see eksimus punkte maksma ei läinud.

Eksimus Flora kahjuks, Vapruse kasuks. 90+6. minutil jäi Flora kasuks 1:0 seisul penalti määramata. Flora hoidis edust kinni, nii et see eksimus punkte maksma ei läinud.

#23 Videokohtunik | Palju tüli tekitanud Harju käsi saab lõpuks klaariks

Tulemust mõjutavad eksimused puudusid.

#24 Videokohtunik | Harju-Flora madinas jäeti punane andmata ja penalti nullimata

Kaks eksimust Flora kahjuks, Harju kasuks. Harjule jäi 3. minuti vea eest punane kaart andmata. Harjule anti 54. minutil põhjendamatult penalti. Flora võitis kõigele vaatamata, nii et need eksimused punkte maksma ei läinud.

33., 34. ja 35. vooru otsuseid kokkuvõttev osa pole veel ilmunud, aga Eesti Jalgpalli Liidu kohtunike osakonna juhataja Hannes Kaasik kinnitas Soccernetile, et Levadia 36. minuti värav Vapruse vastu tühistati ebaõiglaselt.

Seega oli seal eksimus Levadia kahjuks ja Vapruse kasuks ning tõenäoliselt läks see punkte maksma (Levadia kaotas kaks punkti, Vaprus võitis ühe).

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Vastus pealkirjas esitatud küsimusele

Kohtunike suuri eksimusi loetledes tuvastasime vaid viis kohtumist, kus eksimused mõjutasid tõenäoliselt ka punktide jaotust. Nende põhjal:

- Levadial peaks olema 2 punkti rohkem
- Tammekal peaks olema 2 punkti rohkem
- Paidel peaks olema 1 punkt rohkem
- Transil peaks olema 2 punkti vähem
- Kalevil peaks olema 1 punkt vähem
- Vaprusel peaks olema 1 punkt vähem

Lisaks on võimalik, et kahes kohtumises tehtud eksimused punaste kaartide määramisel läksid Tammekale ja Vaprusele punkte maksma ning Kalju ja Flora oleksid omakorda punkti vähem teeninud.

Küsimus on seega igal juhul üksikutes punktides, kuid juhtumisi on Premium liiga sel aastal niivõrd tasavägine, et ka väiksed muudatused mõjutavad tabelit väga oluliselt.

Kui teha praegusesse tabelisse vastavad korrektsioonid, siis oleks viimase vooru eel liidriks hoopis Levadia, Paide oleks juba kindlustanud pronksmedalid ning Harju oleks võib-olla juba välja kukkunud.

Põhjused seda vastust mitte liiga tõsiselt võtta

Selliste väidetega tuleb siiski ettevaatlik olla, sest need toetuvad mitmetele vaieldavatele eeldustele. Esiteks on eelmise lõigu oleksite eelduseks, et ülalolev kohtunike selgete vigade loetelu on ammendav ning seni veel analüüsimata voorud rohkem tulemusi muutvaid eksimusi ei sisalda.

Teiseks kaheldavaks ja tõestamatuks eelduseks on see, et siin tõenäoliseks arvatud stsenaariumid oleksid kohtunike korreksete otsuste korral tõesti realiseerunud. Tegelikult ei tea me kunagi täie kindlusega, kuidas üks muudatus oleks mõjutanud järgmisi olukordi, järgmisi mänge, tervet hooaega jne.

Õhku jäävad veel ka need ebakõlad, mis võivad ilmneda tõlgendusruumi sees. Paljude otsuste puhul on kohtunike silmis üsna suur tõlgendusruum ning piiripealsed otsused saavad tagantjärele ametliku heakskiidu. Selliste piiripealsete otsuste võimalikku kaldumist mõne meeskonna kasuks või kahjuks ei saa me olemasoleva info põhjal välistada.

Ja lõpuks on idee poolest võimalik, et alateadlikud hoiakud mõjutavad ka tõlgendajate tõlgendajaid ehk siis kohtunike tegevust hindavaid ametnikke. Siiski näib mõistlik eeldada, et kui otsused läbivad kolm filtrit – kohtunikud väljakul, videokohtunikud ja kohtuniketöö hindajad –, siis selle ahela lõpuks on hinnangud suure tõenäosusega korrektsed.

Kommentaarid

Tomm Tamm   •  
(87.119.178.***)
Arveldage tasa ära siis!
Richard Kolga   •  
(87.119.179.***)
Vaprusel üks punkt vähem nagu Kalevil no ei moosi ära sellega.
Lamemaalane   •  
(46.131.35.***)
m445   •  
(84.50.52.***)
Selle artikli lugemisel on minu meelest oluline pöörata tähelepanu nendele lõikudele:

Selliste väidetega tuleb siiski ettevaatlik olla, sest need toetuvad mitmetele vaieldavatele eeldustele. Esiteks on eelmise lõigu oleksite eelduseks, et ülalolev kohtunike selgete vigade loetelu on ammendav ning seni veel analüüsimata voorud rohkem tulemusi muutvaid eksimusi ei sisalda.

Teiseks kaheldavaks ja tõestamatuks eelduseks on see, et siin tõenäoliseks arvatud stsenaariumid oleksid kohtunike korreksete otsuste korral tõesti realiseerunud. Tegelikult ei tea me kunagi täie kindlusega, kuidas üks muudatus oleks mõjutanud järgmisi olukordi, järgmisi mänge, tervet hooaega jne.

Õhku jäävad veel ka need ebakõlad, mis võivad ilmneda tõlgendusruumi sees. Paljude otsuste puhul on kohtunike silmis üsna suur tõlgendusruum ning piiripealsed otsused saavad tagantjärele ametliku heakskiidu. Selliste piiripealsete otsuste võimalikku kaldumist mõne meeskonna kasuks või kahjuks ei saa me olemasoleva info põhjal välistada.

Ja lõpuks on idee poolest võimalik, et alateadlikud hoiakud mõjutavad ka tõlgendajate tõlgendajaid ehk siis kohtunike tegevust hindavaid ametnikke. Siiski näib mõistlik eeldada, et kui otsused läbivad kolm filtrit – kohtunikud väljakul, videokohtunikud ja kohtuniketöö hindajad –, siis selle ahela lõpuks on hinnangud suure tõenäosusega korrektsed.

///

Lisaks veel seda et mõni vale punane kaart võis mõjutada ju ka järgmist mängu st mõju võis olla suurem mõnele võistkonnale. Või siis kui vastase kasuks tehtud eksimusest tingituna peab üks võistkond rohkem pingutama et võita siis see muudab selle võistkonna esitust järgmiseks mänguks jne.

Et siis autor on väga täpselt kirjutanud et tegemist on mõnusa mõtteharjutusega millel on väga palju agasid.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PIKK TEEKOND SAI LÕPU
KOONDIS ASUB VÕISTLUSTULLE
Rahvuste liiga matšiks valmistuva koondise juhendaja: neli tundi ajavahet on jätnud oma jälje
INTERVJUU
Salakaval vigastus jättis koondise esiründaja tagaajajaks. Kubassova: meie konkurents on tervislik, aga ...
ÜLEMINEKUMÄNG
LAHKUJAD
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
EESTIST
KUUMAD KÜSIMUSED
NAISTE KOONDIS
Tammeka kapten ajaloolisest medalivõidust, uurija ametist ja usaldusest Eesti koondises
VUTIJUTTU
Pikk ette (ja ise järele) | Millise treeneridoomino vallandab Vassiljevi välismaale siirdumine?
INGLISMAAL TOIMUB
Udune Albion | Trent sidus Etihadil hargnema hakanud lõngakera otsad sealsamas kokku
KUUMA JOOGI KÕRVALE
KOKKUVÕTTED 2023
Premium liiga hooaeg numbrites 2023
KOKKUVÕTTED 2023
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
https://www.zone.ee/
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
79
Tallinna FCI Levadia
77
JK Tallinna Kalev
53
Paide Linnameeskond
53
Nõmme Kalju FC
49
Pärnu JK Vaprus
48
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
38
Tartu JK Tammeka
27
Harju JK Laagri
23
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!