Videokohtunik | Kalevile kingiti sentimeetrite mängus lubamatu värav, aga enne seda rööviti neilt penalti (3)

Värskes "Videokohtuniku" episoodis selgub, et Tartu Tammekale tehti mängus Tallinna Kaleviga liiga ja kalevlaste viigivärav ei oleks tohtinud suluseisu tõttu lugeda. Samas oli Kalevi kasuks enne seda jäänud määramata penalti. Lisaks kontaktidele karistusalas tekitas mitmel puhul küsimärke käega mäng.

Luubi all on seekord Premium liiga 22. vooru kohtumised ning üks järele peetud 1. vooru mäng. Mitmes kohtumises leidub võrreldavaid olukordi, aga sugugi alati ei tehtud neis võrdselt õigeid otsuseid.

Lähema vaatluse alla võtame käesolevas episoodis seitse olukorda:

• Kuressaare ja Tartu Tammeka kohtumises lõi tartlaste ründaja Ahmed Basher 68. minutil värava, aga enne seda tabas pall tema kätt. Peakohtunik seda ei märganud, VAR aga küll, mistõttu tabamus ka tühistati.
  • Pärnu Vapruse ja FCI Levadia vahelises mängus tegi Ioan Yakovlev 83. minutil Levadia eduseisuks 3:0, aga kas löögi eel võttis ta palli omaks käega? Samas ei leidunud videomaterjali vaadates ühtegi kaadrit, kus käega mäng ilmselgelt kinnitatav oleks, seetõttu jäeti tabamus jõusse.
  • Tallinna Kalevi ja Tammeka kohtumise 76. minutil lõi kalevlane Daniil Ševjakov 1:1 viigivärava, ent kas vahetult selle eel oli Kaspar Laur suluseisus? Videokohtunik fikseerib ekraani taga suluseisu, ent küsib seejärel nõu ka enda abikohtunikult. Selle käigus hakatakse uuesti otsima videolt sööduhetke, kuid valitakse selle käigus vale kaader ja tehakse ekslik otsus. Värav jääb jõusse, ehkki see oleks tulnud suluseisu tõttu tühistada.
  • FC Flora ja Kuressaare mängu 46. minutil kukkus vastase karistusalas Nikita Mihhailov. Kuressaare kaitsja Märten Pajunurm tegi kohtuniku hinnangul vea, millele järgnes penalti, ning seda kinnitas ka VAR. Tagantjärgi analüüsides loeti otsus õigeks.
  • Eelmainitud Kalevi ja Tammeka duelli 57. minutil nõudis penaltit ka Kalev, sest pärast kontakti tartlaste kaitsja Tanel Tammikuga kukkus trahvikastis Kalevi ründaja Taavi Jürisoo. 11 meetri karistuslöögi jätsid siin nii peakohtunik kui ka VAR andmata, aga see oleks tulnud siiski määrata.
  • Kuressaare ja Tammeka kohtumise 15. minutil teenisid tartlased penalti, mis ka realiseeriti. Hilisem analüüs kinnitas, et Mairo Miil rikkus tõepoolest Ahmed Basheri vastu määrusi ja penalti määramine oli õige otsus.
  • Tammeka ja Kalevi kohtumise 59. minutil määrati penalti Tammeka kasuks, kui Hugo Palutaja hilines karistusalas võitlusesse Kevin Mätasega. Jällegi kinnitas hilisem vaatlus, et penalti määrati õigesti.

***

Sel hooajal vaatab "Videokohtunik" Premium liigale uutmoodi ehk ei võta pulkadeks lahti omatahtsi välja valitud olukordi, vaid need, mille on üle kontrollinud VAR ehk meie rubriigi nimikangelane - käesolevast hooajast Premium liigas tegutsev videokohtunik. Ning kuna pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna, liikuv pilt aga seda enam, kolisime meiegi oma rubriigiga üle videoformaati.

Rõhutame, et ka VAR-olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning euroväljakutelgi korda hoidva Kristo Tohveriga.