Ott Järvela | Tom Brady parem kui Lionel Messi ja Washington Nationals parem kui Liverpool. Absurd või mitte? (3)

Lionel Messi, Tom Brady, Anthony Rendon ja Roberto Firmino. Fotod: Liverpooli, FC Barcelona, Washington Nationalsi ja New England Patriotsi Twitter

Megan Rapinoe on 2019. aastal igasuguse kahtluseta maailma parim naissportlane, aga Lionel Messi parim mees kindlasti ei ole. Ning Liverpooli Meistrite liiga võit jääb alla ameerika pesapalli profiliiga esikohale ja ragbi MM-tiitlile. Kuidas nii?

Laureuse spordiauhinnad on 2000. aastal asutatud ettevõtmine, mille raames pärjatakse maailma parimaid sportlasi. Praeguse seisuga on kategooriaid kaheksa. Laureuse auhindadel puudub ametlik seos Rahvusvahelise Olümmpiakomitee või mõne muu spordiorganisatsiooniga, aga spordimaailmas on tegu tunnustatud üritusega. Laureuse auhinnagalaga kogutud tulu suunatakse heategevuseks.

Laureuse spordiauhindu on nimetatud spordimaailma Oscariteks. Paralleel filmitööstuses välja antava maailma ilmselt tuntuima kultuurivaldkonna auhinnaga pole ülearu täpne ega ülearu väär.

Oscarite roll filmimaailmas on kindlasti palju olulisem Laureuse auhindade omast spordis. Oscarid suudavad karjääridele hoogu juurde anda ja mõjutavad filmide kassanumbreid. Laureuse auhinnad spordis säärast mõju ei oma ning mõjutavad selle pälvinute menukust vähe või üldse mitte.

Kui Oscar on filmimaailma kõige tähtsam tunnustus, siis Laureus kaugeltki mitte. Näiteks Roger Federeri esitusi tenniseväljakul jälgitakse tema 20 Suure Slämmi tiitli, mitte viie Laureuse aasta meessportlase auhinna pärast.

Samas selguvad nii Oscarid kui ka Laureuse auhinnad võrreldamatute asjade võrdlemisel, kus kriteeriumiks eelkõige abstraktne parameeter – hindaja isiklik maitse. Komöödia ja muusikali või draama ja märuli võrdlemine, ammugi näitlejatöö meisterlikkusele hinnangu andmine pole ju ühegi joonlauaga mõõdetavad.

Ning tegelikult kehtib sama ka Laureuse spordiauhindade puhul, sest kuidas on võimalik sisuliselt pingereastada saavutusi maailma kõige populaarsematel spordialadel? Vajadus võrrelda Magnus Kirdi ja Maicel Uibo MM-hõbedaid ning mõelda, kuidas suhestuvad nendesse medalitesse (ja ka üksteisesse) Heiki Nabi MM-pronks, Ragnar Klavani hooaeg ja Tanel Kangerti 7. koht MM-il, on kukesupp võrreldes valikuga Laureuse spordiauhindadel.

Siinkirjutaja kuulus kolmandat aastat ülemaailmsesse spordiajakirjanike paneeli, kes valivad välja viie kategooria (aasta mees- ja naissportlane, aasta naiskond, aasta come-back, aasta läbimurdja) kuus nominenti, kelle seast valivad Laureuse akadeemia liikmed (endised tippsportlased, praeguse seisuga 68) võitjad. Minu ankeet nelja esmalt mainitud kategooria lõikes oli säärane.

Nagu näha, hindasin Super Bowli võitnud New England Patriotsi mängujuhti Tom Brady't kõrgemalt kuuenda vormel 1 MM-tiitli saavutanud Lewis Hamiltonist. Samuti laskesuusakuningast Johannes Thignes Böst, 11-aastase pausi järel golfi tippturniiri võitnud Tiger Woodsist, maailma parimast jalgpallurist Lionel Messist ja esimese inimesena maratonidistantsi alla kahe tunni läbinud Eliud Kipchogest.

Võistkondade lõikes asetasin esikohale vastu kõiki ootusi ameerika pesapalli profiliiga MLB võitnud ehk World Series'i tšempioni Washington Nationalsi, kellele järgnesid maailmameistriks tulnud Lõuna-Aafrika Vabariigi ragbimeeskond, MM-tiitli võitnud USA jalgpallinaiskond, Super Bowli pälvinud Patriots, maailmameistriks kroonitud Hispaania korvpallimeeskond ja jalgpalli Meistrite liiga võitnud Liverpool.

Kuidas need pingeread sündisid? Laureuse hääletusel olen leidnud, et kõige õigem on anda hääled sümbolväärtuse põhjal. Kuivõrd palju kaalu omab too konkreetne saavutus seda näiteks 10 aasta pärast meenutades?

Seega kui ragbi maailmameistriks oleks tulnud Uus-Meremaa või Inglismaa, poleks nad mu edetabelis teist kohta saanud, sest tulemus poleks olnud niivõrd eriline. Ning kui World Series oleks kuulunud favoriidile Houston Astros'ile, poleks nad võib-olla üldse mu esikuuikusse mahtunud.

Just ülikõrge sümbolväärtuse, mis ei koosnenud ainult sportlikust panusest, vaid ka selle abil poliitikaväljal tekitatud resonantsist, polnud naiste arvestuses minu silmis vastast Megan Rapinoele.

Liverpooli jaoks oli Meistrite liiga saavutus, aga selle sümbolväärtus ei olnud ülearu kõrge. Võidust puudus erakordsus. Kui Madridi Real suutis esimese meeskonnana Meistrite liiga võitu kaitsta, oli see erakordne. Samuti see, kui nad selle ka kolmandat aastat järjest võitsid.

Aga Liverpooli tiitel oli nagu Reali 2016. või Barcelona 2015. või Reali 2014. või Müncheni Bayerni 2013. aasta võit – üks kuuest-seitsmest eeldatavate soosikute ringi kuulunud klubist osutus seekord parimaks. Kui Meistrite liiga võitnuks poolfinaali jõudnud Amsterdami Ajax, olnuks jutt hoopis teine ja Hollandi tippklubi mu ankeedis väga kõrgel kohal. Ilmselt tipmisel.

Jutt on eeldatavasti hoopis teine ka siis, kui Liverpool võidab käimasoleva Premier League'i, sest 30-aastase tiitlipõua lõpetamise sümbolväärtus oleks väga suur. Samas kui EM-finaalturniiril teeb keegi Kreekat (2004) või isegi Portugali (2016), siis oleks nende kahe saavutuse Laureuse kontekstis võrdlemine paras peavalu.

Messi ei saanud kõrgemat kohta samuti põhjusel, et tema standardite järgi oli 2019. aasta argentiinlase jaoks üpris tavaline. Isegi arvestades, et FC Barcelona mäng pole ilmselt kunagi toetunud temale nii palju kui praegu. Aga ikkagi tundub see kõik Messi jaoks niivõrd jõukohane, et ma ei kippunud asetame teda ettepoole ealisi iseärasusi eiranud Brady'st (42) ja Woodsist (43).

Aga kui Messi oleks maailma parim 36- või 37-aastaselt või juhiks Argentina koondise 2022. aastal maailmameistriks, siis oleks see kahtlemata oluliselt kõrgema sümbolväärtusega saavutus kui tema lihtsalt oivaline 2019. aasta.

Aga ons siis tegu absurdiga või mitte? Vastus sõltub – täpselt nagu ka antud konkursil pingeridu koostades – ikka inimese sisetundest. Ei millestki muust.

PS! Selgituseks, et kuigi Laureus annab hääletajatele ette mõniteist valikut, jäetakse lahti võimalus kanda ankeedile nimed, keda eelvalikus pole. Tänavu kasutasin seda võimalust ainult Bö puhul, kelle puudumine kriipis tugevalt silma. Muidu ei näe olulist mõtet eelvalikus olevaid kandidaate eirata, sest üldtulemust see ei mõjuta ning võistluse konteksti suurel määral eirata ei tundu mõistlik. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

ronrein   •  
(90.190.172.***)
Ameerika jalgpalli fännina ei saa kuidagi aru kuidas Tom Brady esikohta see aasta väärib, ei olnud küll statistiliselt see aasta tema jaoks paremaid (regular seasonil polnud isegi viie parima QB seas näitajate järgi) ja ka superbowli võit tuli suuresti tänu meeskonna kaaslastele tema jaoks mitte kõige paremas mängus.

Ning ka Rapinoe aasta parim naissportlane on ikka korralik marketingi võit, mis ei põhine küll mingitel mängulistel oskustel vaid puhtalt aktivismil - Kerr, Lavelle, Bronze ja Miedema olid temast peajagu üle väljakul ning ega ka Rapinoe polnud isegi USA parim tegelikult MMil ning üldiselt klubi eest oli ikka päris mitte midagi ütlev aasta.

Eks kriitikat väärivad ka teised nominendid (Andy Ruiz, Alex Morgan jne. või Bilesi madal koht) või puudujad [Canelo, Ben Stokes (huvitav, et Ragbi on näiteks mainitud MMi puhul, aga kriketist pole juttugi kuigi oli ka neil suur ja tähtis MM)], aga las ta jääda, pole õnneks nagunii tegu kõige tõsiseltvõetavama auhinnatseremooniaga.
staykool   •  
(62.65.54.***)
Rapinoe säras MMil paaris mängus ja ülejäänud hooaja klubis oli üpris tagasihoidlik. See pole isegi mitte subjektiivne arvamus.
Aimar Veri   •  
(87.119.179.***)
Korras asjapulk ikka😂😂

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0