Rändurid, kulgejad ja Sheffieldi "kolmapäev" – kes ja miks Inglismaa jalkaklubid nõnda ristis? (1)

Nii Arsenal kui ka Tottenham Hotspur on nime poolest Inglismaal ainulaadsed klubid. Foto: Scanpix / AP Photo / Kirsty Wigglesworth

8. september 1888. Just sel päeval alustavad 12 Briti kõige priviligeeritumat jalgpalliklubi mängimist esimese üleriigilise karika peale, selgitamaks välja maa meister jalgpallis. Teiste seas on kohal "rändurid", "kulgejad", maakonnad ning vutisats nimega Aston Villa, kes oma piirkondlikku kuuluvust klubinimes üldsegi ei soostu avaldama.

Miks on osa Inglismaa jalgpalliklubisid Cityd, teised Unitedid ja miks kolmandad omale hoopis isemoodi nime valisid? Toome teemasse selgust!

City, Town, County

Alustame lihtsamatest. Selliseid järelliiteid nagu City või Town kasutavate klubide puhul ei ole saamislood teab mis erilised. Siinkohal tuntakse enamasti uhkust fakti üle, et esindatakse mõnda kindlat linna. Sageli võis nime põhjuseks olla ka tõsiasi, et üks jalgpalliklubi oli linnas juba olemas. County ehk maakond on teisendanud selle sama idee lihtsalt laiemaks, soovides esindada kogu maakonda.

Ent nimes võib kajastuda ka viide ühele kindlale piirkonnale. Preston North End, Inglismaa klubijalgpalli esimene meister, nimetab end nii seepärast, et klubi keskus paikneb linna põhjaosas.

Tuntumad näited: Manchester City, Leicester City, Ipswich Town, Derby County

United

Kahtlemata üks kõige populaarsemaid nimesid Inglise vutiväljakutel on United ehk "ühinenud". Seesuguste klubide ajaloo alguspunktiks ongi tihtilugu liitumine mõne teise jalgpalliklubi või organisatsiooniga. Tegu võib olla kahe varasemalt omapäi tegutsenud võistkonnaga või on ühe mütsi alla koondunud hoopiski mitmed eraldi tegutsenud spordiühingud ja alad.

Manchester Unitedi liignimi on harjumuspärasem, Tottenham Hotspuril aga eriline. Foto: Scanpix / Andrew Yates / EPA

Ent mitte ainult – näiteks kuulsa Manchester Unitedi puhul on põhjuseks hoopiski sõna enda tähenduslikkus, mis sümboliseerib ühtekuuluvustunnet ja koondumist ühise eesmärgi nimel.

Tuntumad näited: Manchester United, Leeds United, Newcastle United, Sheffield United

Rovers, Rangers ja Wanderers

Ei, 1995. aasta Inglismaa meistril, Blackburn Roversil pole mingit seost tuntud maastikuautoga Land Rover. Nimi Rovers tuleneb hoopis sellest, et klubil puudus esiti kindel kodustaadion ja nii "kulgesid" nad ühelt väljakult teisele, mängides seal kus parajasti võimalik oli. Enne 1890. aastal Ewood Parki enda omaks tunnistamist jõudis Blackburn 15 aasta jooksul kodumänge pidada neljal erineval staadionil.

Täpselt samamoodi on ka kõigi Wandererside ("rändurid") ja Rangersitega. Viimaste hulgast leiab tõelise nomaadklubi, sest Londonis baseeruv Queens Park Rangers on läbi ajaloo kodumänge mänginud koguni 15 erineval staadionil!

Tuntumad näited: Blackburn Rovers, Wolwerhampton Wanderers, Bolton Wanderers, Queens Park Rangers

Albion

"Albion" ei ole midagi muud kui sünonüüm kutsumaks teise sõnaga Suurbritanniat. Väidetavalt hakkasid saareriiki niimoodi esimesena nimetama keldid. Nähes mandri-Euroopast üle mere purjetades esmalt Doveri valgeid kaljusid ja paljandeid, nimetasid nad nähtut Albioniks ehk tõlkes "valgeks maaks".

Nime on omale järelliiteks valinud mitu klubi, kõige esimesena väidetavalt West Bromwich, Birminghami külje alt. Uduseks Albioniks armastavad Suurbritanniat kutsuda ka eestlased, Näiteks leiad siitsamast Soccerneti portaalist samanimelise Premier League teemalise podcasti!

Tuntumad näited: West Bromwichi Albion, Brighton & Hove Albion, Burton Albion FC, Albion Rovers FC

Arsenal

Kui eelnevaid nimesid võib Inglise jalgpallis kohata ikka ja jälle, siis osa klubisid võib uhke olla teadmise üle, et sellist nime nagu neil naljalt juba mujal ei kohta.

Üheks selliseks on Londoni Arsenal. Vutiseltsile panid aluse Woolwichi linnaosa töölised, kelle põhiline leivaisa oli kohalik relvatehas nimega Royal Arsenal. Ühtlasi sai klubist, mille hüüdnimi on The Gunners, aastaid hiljem ka esimene professionaalne jalgpalliklubi Suurbritannia pealinnas.

Maailmas ei ole Arsenali nimi siiski ainulaadne, sest relvatootja taustaga ehib end ka näiteks Venemaal asuv Tula Arsenal.

Tottenham Hotspur

Arsenali kangeim rivaal Londonis on teadupärast Tottenham, kes baseerub nendega sarnaselt linna põhjaosas. Mida tähendab aga klubinimes figureeriv Hotspur?

Vastust tuleb otsida 14. sajandist. Sir Henry Percy oli ammustel aegadel elanud rüütel, kes võitles saja-aastases sõjas prantslaste vastu ning mitmel puhul ka Šotimaal. Vapper sõjamees oli tuntud oma kiiruse ja osavuse poolest, mistõttu olid šotlased hakanud teda kutsuma hüüdnimega "Hotspur".

Tottenhami superstaar on praegu Harry Kane. Foto: Scanpix / IMAGO / Ken Sparks

Kui jalgpalliklubi 1892. aastal loodi, asus nende kodustaadion paigas, kus Percy oli sündinud ja kasvanud. Kuna sealsed maavaldused olid endiselt kuulsa rüütli järeltulijate käes, leiti inspiratsioon klubi nimetamiseks just nõnda.

Crystal Palace

Londoniga ei ole siinkohal veel kõik, sest ka järgmise pealinna jalgpalliklubi lugu väärib rääkimist. Linna lõunaosas paiknev Crystal Palace on oma nime saanud samanimelise ettevõtte järgi, mille tõmbenumbriks oli hiiglaslik klaaspaviljon, mis avati 1851. aasta maailmanäituseks. Ettevõte panustas usinalt ka sporti, asutades esmalt kriketiklubi ning seejärel 1861. aastal ühe esimestest Inglise jalgpalliklubidest.

Kes mõtles nüüd Selhurst Parkil jalgpalli nautimisele lisaks ka näitusehoonet uudistama sõita, on paraku väga kõvasti hiljaks jäänud. Klubi nimega lähedalt assotsieerunud pompöösne hoone põles 1936. aastal suures tulekahjus kahjuks maani maha.

Aston Villa

Huvitavaid nimesid võib kohata ka mitmes teises riigi piirkonnas peale pealinna. Vast üks omapärasemaid on Birminghamis asuv Aston Villa. Kauni kõlaga nimi on osake klubi erilisest aurast ja midagi, mille üle fännid varjamatult uhked on. Just nime pärast olevat klubi poolehoidja ka näitleja Tom Hanks!

Kõik sai alguse piirkonnast, kus kohtusid kolm tänavat – Villa, Lozells ja Heathfield Road. Ristumiskohas kõrgunud hoonet kutsuti aga just Aston Villaks. Lähedal asunud kirikukogudusest sai esmalt alguse kriketimeeskond ning veidi aega hiljem, 1874. aastal, juba ka jalgpalliklubi. Üks Inglismaa vanimaid ja edukaimaid jalgpallikantse oligi sündinud!

Sheffield Wednesday

Jalgpalli mõttes on Sheffieldi linn vaat et tähtsamaid punkte kogu pallimängu ajaloos. 1857. aastal loodud Sheffield FC-d loetakse maailma esimeseks jalgpalliklubiks üldse ning ega tema linnarivaalgi palju noorem pole, olles sündinud vaid kümme aastat hiljem.

Wednesday teadupärast tähendab inglise keeles kolmapäeva. Miks on aga ühel jalgpalliklubil nädalapäeva nimi? Põhjus on lihtsamast lihtsam – just kolmapäev oli see päev, mil klubi oli harjunud esmalt kriketi ja hiljem juba jalgpalli mängimiseks kogunema. Kas oli tegu väga hajameelse seltskonnaga või peitub põhjus kusagil mujal, jääb saladuseks, ent nädalapäev on sellest ajast saati igaveseks klubi nimesse tsementeeritud. 

Nottingham Forest

Veidi kentsakas võib tunduda ka tänavuseks hooajaks kõrgseltskonda tõusnud Nottinghami meeskonna lisanimi, milleks on Forest ehk mets. Tuleb aga meenutada, et Nottinghamshire'i piirkond Inglismaal on koduks maailmakuulsale Sherwoodi metsale ning legendi kohaselt seal elanud Robin Hoodile. Kaunist loodust jagub sealkandis rohkelt, seega pole imekspandav, et jalgpalliklubi seda kohaliku rikkust oma nimel ja embleemil uhkelt presenteerib.

Mängus Liverpooliga lõi Nottingham Foresti võiduvärava Taiwo Awoniyi. Foto: Scanpix / Joe Giddens / PA via AP

Klubi parim periood jääb 1970-ndate lõppu ja 80-ndate algusse, kui vastu ootusi võideti järjepanu kaks Euroopa karikat. Hoolimata praegusest nigelast tabeliseisust Premier League'is alistati hiljuti 1:0 Liverpool, mis näitab ehedalt, et sarnaselt kultuslegendile osatakse jalgpalliväljakulgi röövida rikkaid ja jagada vaestele

Kommentaarid

kalmistuvaht   •  
(84.50.130.***)
Ägeda ''kastist väljas'' tegumoega artikkel. Võimalik, et juba kodumaises jalgpalli eetris arutamist, kirjutamist leidnud teema, ent igatahes tore vaheldus.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MADALAMAD EUROSARJAD
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
13
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!