Sorga üleminekust avameelselt mängija, klubi ja agendiga: Manchester City huvi, Real Madridi unistus ja konkurents zlatanliku ründajaga (1)

Sorga lõi Premium liigas esimese värava aastal 2017 ja kokku on neid tema kontol 41. Foto: Brit Maria Tael

Eelmisel kolmapäeval formaalselt küll Loudoun Unitediga lepingu sõlminud, ent reaalsuses D.C. Unitediga käed löönud Erik Sorga on veendunud, et uues klubis hakkab ta väravaid paugutama.

Kolmapäevahommikune intervjuu algas poolteist tundi enne Sorga viimast sisenemist Flora riietusruumi, kus klubi talle lahkumiskingituse üle andis. Sorga paistis ilmselgelt väsinud. Mida viimane nädal talle siis toonud on? "Intervjuusid, kogu aeg. Olen rääkinud ETV ja ETV+ kanalitega, Delfiga, teiega praegu. Käisin oma vanas koolis laste ja õpetajatega suhtlemas," loetles Sorga. Ilmselgelt pole 20-aastane mängija varem sellise tähelepanu alla sattunud.

Ees ootab Washington ja iganädalaselt 20 000-pealise publiku ees mängimine. "Ma olen valmis," kinnitas ta, aga USA glamuurist suurt numbrit ei tee. "Ma ei mõtle sellele üldse ja mind ei huvita, et Trump on seal president. Mina lähen sinna jalgpalli mängima."

REKLAAM

Keskkonnavahetus toob kaasa ka suhtluskeele vahetuse. Venekeelsest perest pärit Sorga kinnitas, et keelebarjäär probleemiks ei saa. "Sellega on hästi. Inglise keeles saan ma isegi paremini hakkama kui eesti keeles," naeris ta.

Lisaks intervjuudele ja trenni tegemisele on Sorga viimase nädala veetnud ka eeltöö tähe all, kuigi Joel Lindperega pole veel jõudnud rääkida. "Vaatasin, kuidas Washingtonis inimesed elavad ja mis reeglid seal on. Ma olen väga palju uurinud kohalike maksude ja seaduste kohta. See on ju normaalne, et uues riigis viid end sealse eluga kurssi. Esimesed nädalad ja kuud lähevad kindlasti keskkonnaga harjumiseks."

Sorgale jääb Florast mälestuseks raamitud särk. Foto: Brit Maria Tael

Ta tunnistas, et tegelikult ei olnud perekond üldse Ameerikasse kolimise poolt, ent lõpliku otsuse võttis ta vastu täiesti ise.

"Mul olid variandid ka Euroopast ja pere oli nendega väga rahul. Nad ütlesid, et Euroopa sobib hästi, kuna siis saavad nad mind hõlpsalt vaatama lennata. Tutvustasin neile ka Ameerika võimalust, aga seda nad küll ei tahtnud. Kõige perspektiivikamaks valikuks saigi MLS ja kui leping allkirjastatud oli, siis oli perel päris kahju, aga nad leppisid sellega," tõdes Sorga.

D.C. United on neljal korral MLS-i meistriks tulnud klubi ning Sorga usub, et kuigi mullu kaotati juba play-off'i avaringis, on neil sel aastal tiitlipotentsiaali. "See on väga reaalne. Isiklikus plaanis tahan lüüa rohkem väravaid kui Wayne Rooney (11 - R. V.). Lisaks minule on meeskonnas veel üks ründaja ja me veel ei tea, kes alustab," oli Legioni kasvandik endale iseloomulikult enesekindel.

"Ola Kamara on 30-aastane Norra ründaja. Hoopis teise stiiliga kui mina ja mulle meeldib, kuidas ta mängib. Ta on pikk, mängib Zlatani stiiliga," iseloomustas Sorga oma tulevast meeskonnakaaslast.

Enesekindel Sorga on veendunud, et tegelikult oleks ta võinud Floras oluliselt suuremas rollis olla juba tunamullu, kui sai oluliselt väiksemate minutitega kirja üheksa väravat. "Kui ma sain vähemalt 20 minutit mängida, siis lõin alati värava. Mõtlesin, et anna mulle rohkem aega ja küll ma siis alles näitan," meenutas Sorga.

Päriselt tundis ta end Flora esiründajana alles pärast möödunudkevadist mängu Maardu Linnameeskonna vastu, kus lõi neli väravat, aga ka siis taandus pingile. "Istusin veel kaks mängu ja lõin vahetusest kaks väravat. Pärast seda treener otsustas, et mind tuleb algkoosseisu panna."

Mänguaja kasvu ja Sorga esiletõusu taga on ühe olulise osana individuaalselt tehtud töö, sest pelgalt võistkonnaga harjutamisest tippu jõudmiseks ei piisa. "Tegin alati pärast trenni veel pool tundi ise juurde. Võtsin mõne teise mängija, kes mulle söödaks ja siis harjutasin väravate löömist. Tahtsin karistusalas enda mängu arendada."

"Inglise keeles saan ma isegi paremini hakkama kui eesti keeles." Foto: Brit Maria Tael

Jalgpallimaailmas (vähemalt Eesti mõttes) tippu jõudmiseks on ta pidanud ka ohvreid tooma, näiteks haridustee katkes tal juba gümnaasiumi esimesel aastal. 

"Koolis käies olid mul tihti turniirid. Võtame näiteks üheksanda klassi, kus ma eriti koolis käia ei saanud ja tegin turniiril olles kontrolltöösid. Pärast üheksandat klassi mõtlesin, et teen ikka gümnaasiumi ära, aga 3-4 kuuga pääsesin Flora esindusse ja siis loobusin koolist. Mõtlesin, et ei saa sellele piisavalt pühenduda. Tagantjärele arvan, et see oli õige otsus," hindas ta.

Kõige selle mõjul unistab Sorga kõrgelt, kahtlemata: "Pärast D.C. Unitedit tahan Euroopasse tagasi tulla ja võimalikult heasse klubisse. Suurimaks unistuseks on kunagi Real Madridis mängida. Ma vaatan igat Reali mängu. Muidugi teisi suurklubisid ka, aga Reali eriti. Vaatasin ka superkarikafinaali ja kuidas Federico Valverde punase kaardi võttis. Ta tegi kõik hästi, õige otsus."

Sorga lahkub Eestist tõenäoliselt järgmisel nädalal ja siis ootab esmakohtumine uue koduklubiga. Oma liigadebüüdi võib Premium liiga parim väravakütt teha 20. veebruaril, kui D.C. United võõrustab MLS-i hooaja avamängus Colorado Rapidsit. Eestlaste õnneks asub Washington mõistlikus ajatsoonis ja enamik mänge saavad alguse meie aja järgi hilisõhtul, avamatš suisa kell 20.00.

***

Agent Harri Ojamaa: suvel tundis Sorga vastu huvi ka Manchester City

Juba enne Sorga üleminekut, aga eelkõige pärast seda on jalgpalliüldsuses arutatud mängija teiste variantide üle. Mis siis ikkagi oli laual, kust huvi tunti ja kuidas asjad toimusid? Sellest rääkisid Soccernet.ee-ga mängija agent Harri Ojamaa ning senise koduklubi FC Flora spordidirektor Norbert Hurt.

Räägime siis kõik ülejäänud võimalused ka lahti. Kes olid huvitatud ja kes tegid reaalse pakkumise?
Harri Ojamaa: Siin on oluline see, et huvidel on erinev tase. Kui me hakkame nendest rääkima, kellega me üldse suhtlesime, siis see list on väga pikk. Üks asi on see, et osad klubid võtavad klubi või minuga ühendust ja teine asi on see, kellega ma ise räägin nendest liigadest, mis mängijale peaks sobima. Ma arvan, et kokku peaks see tegema üle saja klubi, kellest siis ligikaudu kümnega läksid asjad esialgsest huvist juba konkreetsemaks.

Üldiselt pole see klubide suhtes korrektne nii rääkida, aga tõsiseltvõetavaid ja konkreetseid jutte oli ühe tugeva Portugali klubiga ning Poola kõrgliigaklubiga. Taanist oli üks jutt. Hollandist oli kõrgliigaklubi, kelle duubel mängib esiliigas ja arvatavasti oleks Sorga alustanud mängimist esiliigas - ja see polnud enam jutt, vaid konkreetne pakkumine. Hollandi kõrgliigast oli veel üks klubi, kes oli väga huvitatud, aga nemad vaatasid suve suunas. Selliseid oli veel - näiteks Inglismaa esiliigast, Rootsist AIK tundis huvi, aga konkreetseks ei läinud, ja veel üks suurklubi, kes oli tegemas pakkumist, aga see ei olnud nii tõsine, kui see variant, mis lõpuks käiku läks.

Ametlik debüüt MLS-is ootab Sorgat tõenäoliselt ees veebruari lõpus. Foto: Brit Maria Tael

Kui võtta aluseks lihtsalt glamuur, siis kui kõrgetasemeline klubi on Erik Sorga vastu huvi tundnud? Kasvõi telefonitorke tasandil.
H. O.: Suvel enne euromänge tundis tema vastu huvi Manchester City, kelle skaudid käisid teda ka Serbias kohapeal vaatamas. Praegu oli kõige kõrgematasemelisem klubi, kes oli teda ka Hollandi vastu vaatamas, Inglismaa kõrgliiga keskmik. Pigem on tegu sellise klubiga, kelle mängustiili puhul ei arvaks, et sellist tüüpi ründajat skauditakse.

Üks asi on kindlasti mänguaeg, aga mida Flora veel vaatas välja selgitamiseks, et just D.C. United on parim valik?
Norbert Hurt: Kui me vaatame mängija liikumist edasi, siis esmalt lähtume sportlikust huvist - milline on keskkond, milline on mängutaktika, kas õpetatakse või oodatakse mängijalt resultaati. On väga palju klubisid, kes ei pühendu mängija arendamisele, aga meie nägemuses peaks see toimuma kogu aeg. Ükskõik kui kõrgel tasemel mängija on, pole ta kunagi valmis. Loomulikult ka reaalne mänguaeg - ideaalis tahaks leida keskkonna, kust järgmine samm on kõrgemale. Ameerika oli meie jaoks küll hea pakkumine, aga omab ka teatud riske.

Rääkisid juba järgmisest sammust. Ma usun, et teil on välja mõeldud ka Sorga pikemaajaline karjäär - milline peaks olema järgmine samm D.C. Unitedist?
N. H.: Järgmine samm tähendab seda, et selle võib teha ka meeskonna sees. Mul ei meeldi öelda, et D.C. United on hüppelaud järgmisesse klubisse. Kui ta läheb D.C. Unitedisse, siis on see tema jaoks tähtis klubi, mida ta peab aitama. See on juba korralik klubi ja me ei pea kohe mõtlema sellele, et on vaja edasi minna. Ta peab end seal kehtestama ja head tööd tegema.

Loomulikult oleks koondise jaoks ja ka tema enda arenguks kasulik taas Euroopas mängimine. See on see, kus me ideaalis Sorgat näha tahame.

Norbert Hurt otsis Sorgale keskkonda, mis arendaks mängijat edasi. Foto: Brit Maria Tael

Räägitakse sellest, et kui sa lähed MLS-i, siis oled sa justkui Euroopa klubide vaateväljast väljas. Kas see on müüt ja saab selle ümber lükata?
H. O.: See, millised klubid tema osas ühendust võtsid ja ka üleminek ise D.C. Unitedisse näitab, kui kõrge see skautimise tase praegu on. MLS-i üleminekuid Eestis väga ei kajastata, aga see liiga ei ole selline, et sinna lähevad tippmängijad, kes Euroopas enam hakkama ei saa ja tahavad raha teenida. Sinna lähevad Lõuna-Ameerika tipud ja noored, keda jälgivad ka Euroopa tippliigad. Ja jätkavad jälgimist ka seal.

Kui me räägime sellest, milline võiks olla järgmine samm, siis mina näen seda nii, et on kaks varianti. Kui seal end tõestada ja läbi lüüa, siis on võimalus MLS-is teha väga edukas karjäär või tulla tagasi Euroopasse. Ja see on ka plaan, nagu Norbert ütles. See on kindlasti reaalne, sest need samad klubid, kellele sai öeldud, et me teeme nüüd sellise sammu, reageerisid sellele positiivselt. Öeldi, et see on hea mõte ja jätkatakse tema jälgimist. Ei ole nii, et ta on läinud. Sorga on endiselt nii noor ja kui ta jätkab väravate löömist, siis need samad klubid on lihtsalt veelgi kindlamad. Kõik need klubid võivad maksta väga suuri üleminekusummasid.

See on minu arust vale suhtumine ja keegi nii ei mõtlegi, et see on lihtsalt üks vaheetapp. Aga fakt on see, et kui minna näiteks Portugali kõrgliiga tippu, siis üks asi on sinna minna Eestist ja teine MLS-ist.

Eriku mängijatüübi jaoks peaks MLS olema sobiv liiga. Tema väravalöömise oskus on väga kõrgel tasemel. Seal liigas tekib palju võimalusi. Muidugi on kaitsjate tase tõusnud ajaga, aga kui vaadata meeskondade koosseise, siis sinna tulevad lõuna-ameeriklased on tavaliselt ründavad poolkaitsjad või ääreründajad, kes jagavad häid sööte. See on väga suur pluss Eestist väljaminevale ründajale, et tal oleks koht, kus on võimalus jätkata väravate löömist.

Läbi on käinud ka see, et Flora jaoks ei olnud primaarne teenida ilmtingimata võimalikult suurt üleminekusummat, aga kui palju oleks mõne teise pakkumise vastuvõtmise korral see suuremaks läinud?
H. O.: Tegelikult oli üks suurem pakkumine, aga see ei olnud kindlasti mängijale õige samm. Need, kes rääkisid suve kontekstis, oleksid potentsiaalselt rohkem maksnud, aga summad oleks endiselt kuuekohalised olnud.

Erik Sorga karjäär jätkub Ameerika Ühendriikides. Foto: FC Flora

Kui Sorga lepingust rääkida, siis mis on need punktid, mis tulevad võrreldes Flora lepinguga juurde või hoopis ära kaovad? Kui palju te sellest rääkida saate?
H. O.: D.C. United on praegu tegelemas sellega, et üleminek toimuks ikkagi koheselt nii, et ta läheb Florast otse D.C. Unitedisse. See protsess on praegu käimas. Kui see nii läheb, siis MLS-i lepingud on sellised, et selle teeb liiga, mitte klubi. Seal on punkte ja asju väga palju ning seetõttu on erinevus sees. Seda nad jälgivad hoolega, et kui temast saab MLS-i mängija, siis näiteks tuleb väga täpselt vaadata, milliste toodetega ta pilte tohib postitada ja millistega mitte.

On see päris nii, et kui Sorga tahab kanda üht pusa, siis tegelikult seda ei tohi?
H. O.: Päris nii ei ole, et tuleb kogu aeg USA lipu sees kõndida, aga sellised asjad lähevad lepingusse sisse, et milliseid jalatseid ta kasutab ja millised sponsorlepingud on olemas. Lepingud on pikad küll, isegi väga pikad.

Mitmest leheküljest me räägime?
H. O.
: Uus leping on 25 lehekülge äkki.

Ja kui pikk on Kostja leping Floraga?
N. H.
: Kostja ei erine teistest mängijatest, aga äkki umbes neli-viis lehekülge.

On teil nende lepingute jaoks juristid ka abis?
H. O.
: Selle jaoks on meil rahvusvahelised FIFA juristid, kellelt on võimalik igal hetkel abi küsida, aga need punktid on piisavalt selged. Kuigi Floral on küll neli-viis lehekülge, siis enamus lepingud võiks minu silmis olla üks lehekülg.

N. H.: Ega Flora lepingutes on ka olnud selliseid punkte, mis hiljem välja võetud. Minu teada on Flora lepingus olnud punkt, et ei tohi lumelauaga sõita. Ma faktina ei kinnita, aga kui mu vend (Martin Hurt - R. V.) Floras mängis, siis minu arust midagi sellist oli.

***

Erik Sorga

Sünniaeg: 8. juuli 1999
Vanus: 20
Pikkus: 176 cm
Positsioon: tipuründaja
Klubikarjäär: 2007 Štrommi, 2008-2015 TJK Legion, 2015-2020 FC Flora, 2020 - ... D.C. United
Koondisekarjäär: 6/1

Kuula ka värsket osa taskuhäälingust "Pikk ette (ja ise järele)", mille esimene pool rääkis justnimelt Sorga üleminekust Ameerikasse!

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Olavi Kullus   •  
(213.180.0.***)
DC Unitedi MLS avamäng siiski 29. veebruar, mitte 20. veebruar nagu artikkel väidab

Sisene
EESTI KOONDIS
Esimene maavõistlus selge: meeste koondis mängib juunis Albaaniaga
LEVADIA VASTUOLULINE VÕIT
Luup peale | Piinlik, häbiväärne ja vastuvõetamatu. Kohtunikud kardavad ja tassivad Levadiat
EINTRACHT VÄRVIS SEVILLA VALGEKS
Premier League'i 4 suurt küsimust ehk kuidas saada Cristiano Ronaldo Tallinna?
PREMIUM LIIGA
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!