Tähendusrikas Eesti on müsteeriumliku Vanuatu uue imepõlvkonna viimaseks proovikiviks (1)

Matvei Igonen saab tõenäoliselt kirja oma debüüdi. Foto: Kasper Elissaar

Eesti aja järgi neljapäeva varahommikul kell 5 kohtuvad Vanuatu pealinnas Port Vilas kohalik koondis ning neile Euroopast külla sõitnud Eesti. Vanuatu jaoks on mäng Eestiga viimaseks testiks.

Eesti külastus on Okeaania satsi jaoks ülimalt oluline peamiselt kahel põhjusel. Esiteks pole varem eurooplastega mängitud ja kuivõrd jalgpall on nende jaoks ala number üks, on mäng enam kui tähtis. Teiseks algavad järgmisel kuul Vanuatul Vaikse ookeani minimängud ehk ookeani lõunapiirkonna "olümpiamängud". Iga nelja aasta tagant toimuv võistlus on rahvale oluline, eriti kui suurvõistlus toimub nende enda koduõuel.

Suurvõistluse tarbeks renoveeriti üsna pirakas spordikompleks. Esiti taheti homne maavõistlus ka seal pidada, kuid selle regiooni nö olümpiamängude korraldustiim tõmbas plaanile pidurit - uue staadioni avamäng peab toimuma võistluste raames. Seetõttu kohtuvad Vanuatu ja Eesti linna teises otsas staadionil, mis on küllalt väike ja nigelas seisus. Sellest hoolimata ootavad kohalikud tribüünidele 4000-5000 inimest, kuigi sinna nii palju isegi ära ei mahu.

Uus imepõlvkond ja segadus koosseisu osas

REKLAAM

"Mingisugust infot ikka on, aga nagu selliste riikidega on, siis me ei tea, kui hästi seda infot usaldada," rääkis koondise peatreener Martin Reim sellest, kui palju vastase kohta teatakse. "Need mängud, mis me näinud oleme, on üle aasta tagused, meie andmete järgi viimase ametliku mängu mängisid nad üle aasta tagasi suvekuudel, et sellest ajast on kindlasti palju võinud muutuda.

Neil on ka uus treener, nii et me teame natuke seda tüüpi mängijaid, mida nad endast kujutavad, ja mis iseloomuga see mäng olla võib, aga taktikalise poole pealt tuleb jällegi keskenduda oma mängule," lisas Reim.

Segadust koosseisu osas on tõesti rohkem kui küll ja lõplikku tõde on raske tuvastada. Kui viimases ametlikus mängus alistas Vanuatu eelmise aasta suvel 3:2 Fidži, siis tänavu suvel on mitteametlikus maavõistluses Saalomoni saartega väravateta viiki lepitud. Sel kuul koguti meeskond kokku, et Vaikese ookeani minimängudeks valmistuda, kuid seda tehti kolme kaotusega Austraalia kõrgliigaklubide noortevõistkondadele. Lisaks lepiti viiki Austraalia tugevuselt teisel liigatasemel oleva poolprofiklubiga.

Maavõistlust võõrustav staadion. Foto: Kasper Elissaar

See ei rahuldanud kohalikku vutiliitu, mispeale koondis suures osas laiali saadeti. Üles korjati 11 U20 koondislast, kes mais Lõuna-Koreas toimunud omaealiste MM-il mängisid ning segati nad mõne kogenuma palluriga. Seda põhjusel, et täiskasvanud ja U23 vanuseklassi mängijad näitasid kehva taset ning U20 koondis sai seoses MM-iks ettevalmistumisega välismaal hunniku kõvasid rahvusvahelisi mänge pidada.

U20 meeskond on kodumaal kangelase staatuses. Kuigi MM-il kaotati kõik oma kolm alagrupimängu, jäädi nii Mehhikole kui ka Saksamaale (!) alla vaid 2:3 skooriga. Kohalike jaoks tähendas see sisuliselt võitu.

Kogu eelneva tõttu olemegi seisus, kus ei saa päris kindel olla, keda Vanuatu peatreener Etienne Mermer homme kasutada saab. Isiklikult olen näinud kolme täiesti erinevat nimekirja. Antud loo all on välja toodud neist kaks - üks, mis edastati võõrustava alaliidu poolt EJL-ile ja teine, mille leidsin kohalikust meediast. Viimane on oluliselt tõetruum, sest kohalikege vesteldes selgus, et suur osa vutisõpradest kavatseb homme staadionile tulla ainult selleks, et näha Šveitsis mängivat senist U20 koondise kaptenit Bong Kalot, kes lõi finaalturniiril kolm väravat.

Turniiri järel käis Kalo testimisel Hispaania kõrgliigaklubis Leganes, misjärel seostati teda Šveitsi kõrgliigasse kuuluva Lugano ja Austraalia kõrgliigas mängiva Wellington Phoenixiga, ent kõikide üllatuseks sõlmis ta lepingu amatöörklubiga Šveitsi tugevuselt viiendalt liigatasemelt. Seega selgub alles staadionil, kas ta on kohal või ei.

Foto: Kasper Elissaar

Eesti keskendub oma tegemistele ja saadab väljakule debütandid

Kuigi Eesti on võrreldes Okeaania turnee algusega Fidži Vanuatu vastu välja vahetanud, on olud endiselt troopilised. "Ei saaks öelda, et kergem on tänaseks. See pidev reisimine ja ringi tuuseldamine mõjub kehale päris koormavalt. Igal võimalusel tuleb kehale puhkust anda ja üritada värskust säilitada," ütles poolkaitsja Brent Lepistu matši eel.

Äärekaitsja Karl Mööl lisas, et ise tuleb hästi meeskondlikult mängida: "Nad mängivad väga vabalt. Suhteliselt sellisena, nagu nad soovivad mängida. Tundub, et neil väga kindlaid juhiseid ei ole, mida nad peaksid tiimina jälgima. Pigem nad panustavad individuaalsetele oskustele ja sellele spontaansele mõtlemisele väljakul. Kindlasti tuleb väga huvitav mäng. Sellistest meeskondadest on raske midagi ette aimata. Ainus, mida teha saab, on tiimina neile distsiplineeritult vastu mängida ja otsida oma võimalusi."

Eesti valmistumist on veidi seganud mitmed asjaolud. Näiteks jäi mitusada kilo varustust lennufirma saamatuse tõttu Fidžile ja pole teada, millal asjad kohale jõuavad. Samuti tuli mängueelne treening teha väljakul, mis saaks kriitikat isegi Eesti III liigas. "Aasta tagasi Kariibidel oli veel hullem," meenutas Reim, "aga kindlasti 100% me seda treeningul teha ei saanud, mida plaanisime. See, mida tegime, läks mu arvates hästi."

Reim tahaks uskuda, et meeskond on võõraste oludega tänaseks paremini kohanenud, kuid päris kindel ta selles ei ole: "Arvan, et oleme kindlasti rohkem harjunud selle kliimaga ja siin olemisega. Samas keeruline on treeningute pealt öelda, ise ka nägite täna seda treeningväljakut. Ma arvan, et seal sai trenni teha, aga kvaliteedi osas ei olnud kindlat pilti. Samas emotsioon oli treeningul hea. Arvan küll, et mängijad on paremas seisus kui eelmine mäng."

Foto: Kasper Elissaar

Reim avaldas, et plaani kohaselt jooksevad algkoosseisus väljakule kõik kolm meest, kel seni koondises debüüt veel tegemata ehk siis Matvei Igonen, Michael Lilander ja Mihkel Ainsalu. Lilander seejuures ka enda jaoks veidi ebatavalisel positsioonil. Lisaks on põhikoosseisus veel mitu muudatust.

Homme sooviks peatreener oma hoolealustelt näha, et nad suudavad mängu tempoga varieerida ja targalt tegutseda. "Eks jalgpallis üks olulisemaid asju ole, et suudad õigel ajal survestada ja tempot hoida ja teine hetk rahustada ja vastavalt vajadusele mõlemas suunas tempot dikteerida. See on kindlasti Eesti jalgpallis üldse raskus. Eks see tuleb kogemuse ja mängutarkusega ning loomulikult kui saaks ka tehnilist praaki vähendada, oleks väga meeldiv."

Juhendaja tõdes, et Eesti eesmärk on keskenduda peamiselt oma asjadele ja mitte liialt palju vastasest lähtuda. Kuidas ta aga Vanuatut ikkagi iseloomustaks? "Eks nad selline lõbus sats ole. Hästi ründav ja väga entusiastlik just palliga mängus ja rünnakule minekus. Eks näeb, kui tasakaalus nad on. Eelnevate mängude pealt on nii, et võrreldes Fidžiga on nad vähe väiksemad, aga teravamad ja kiired ning hästi rünnakule suunatud. Organiseeritud võivad nad olla selliselt, et väga kaitsele ei mõtle, pigem ründele. Eks näeb," ütles Reim.

Soccernet.ee toob matši lugejateni tekstipõhise LIVE-ülekande vahendusel.

23. novembril Eesti aja järgi kell 5 (kohaliku aja järgi kell 14) Port Vilas

Vanuatu - Eesti
Peakohtunik: Mederic Lacour (Uus-Kaledoonia)
Abikohtunikud: Bertrand Brial (Uus-Kaledoonia), Avinesh Narayan (Fidži)
Neljas kohtunik: George Time (Saalomoni saared)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

Eesti koondise koosseis mänguks Vanuatuga:

Väravavahid
1 Marko Meerits (26.04.1992) – Vaasa PS (FIN) 9/0
12 Andreas Vaikla (19.02.1997) – IFK Mariehamn (FIN) 2/0
22 Matvei Igonen (02.10.1996) – FCI Tallinn 0/0

Kaitsjad
31 Joonas Tamm (02.02.1992) – Tallinna FC Flora 14/3
33 Karl Mööl (04.03.1992) – Nõmme Kalju FC 6/0
2 Hindrek Ojamaa (12.06.1995) – JJK Jyväskylä (FIN) 3/0
21 Madis Vihmann (05.10.1995) – Tallinna FC Flora 3/0
13 Trevor Elhi (11.04.1993) – Nõmme Kalju FC 2/0
18 Sören Kaldma (03.07.1996) – Paide Linnameeskond 1/0
26 Marek Kaljumäe (18.02.1991) – Kemi PS (FIN) 1/0
27 Joseph Saliste (10.04.1995) – Tallinna FC Flora 1/0
6 Deniss Tjapkin (30.01.1991) – Nõmme Kalju FC 1/0
5 Michael Lilander (20.06.1997) – Paide Linnameeskond 0/0

Poolkaitsjad ja ründajad
8 Henri Anier (17.12.1990) – FC Lahti (FIN) 45/9
16 Sergei Mošnikov (07.01.1988) – Kemi PS (FIN) 33/2
11 Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 14/2
10 Brent Lepistu (26.03.1993) – Tallinna FC Flora 7/0
23 Frank Liivak (07.07.1996) – FK Sarajevo (BIH) 6/1
9 Albert Prosa (01.10.1990) – FCI Tallinn 6/1
7 Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 4/1
17 Mark Oliver Roosnupp (12.05.1997) – Tallinna FC Levadia 1/0
20 Mihkel Ainsalu (08.03.1996) – Tallinna FC Flora 0/0

Peatreener: Martin Reim
Abitreenerid: Janno Kivisild ja Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom
Füüsilise ettevalmistuse treener: Ott Meerits
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt ja Helvis Trääder
Mänedžer: Miko Pupart
Varustaja: Timo Künnapas

Vanuatu koondise koosseis (EJL-ile teatatu):

Väravavahid
1 - Chikau Mansale - Tupuji Imere FC
22 - Dick Taiwia - Ifira Black Bird FC
23 - Kaloran Firiam - Tafea FC

Kaitsjad
2 - Godshen Dona - Amicale FC
3 - Joseph Iaruel - Shepherds United FC
4 - Jason Thomas - Solomon Warriors (SOL)
5 - Selwyn Vatu - Shepherds United FC
15 - Michell Kaltak - Erakor FC
16 - Lucien Hinge - Tafea FC

Poolkaitsjad
6 - John Alick - Erakor FC
7 - Jacky Ruben - Erakor FC
8 - John Wohale - Shepherds United FC
9 - Bong Kalo - Tafea FC
10 - Ronaldo Wilkins - Ifira Black Bird FC
13 - Elkington Molivakarua - Tupuji Imere FC
17 - Johnathan Spokey - Shepherds United FC
18 - Claude Aru - Shepherds United FC
21 - Jason Timatua - Shepherds United FC

Ründajad
11 - Tony Kaltack - Erakor FC
12 - Kencie Tangis - Amicale FC
14 - Alex Saniel - Shepherds United FC
19 - Bernard Daniel - Erakor FC
20 - Azaraiah Kenneth - Tupuji Imere FC

Vanuatu alternatiivne koosseis (kohalikust meediast):

Väravavahid
Chikau Mansale (Tupuji Imere FC)
Dick Taiwia (Ifira Black Bird FC)
Kalo Firiam (Tafea FC)

Kaitsjad
Lucien Hinge (Tafea FC)
Jason Thomas (Solomon Warriors, Saalomoni saared)
Michel Kaltak (Erakor Golden Star)
Gordshem Sahtjen Dona (BSP Amicale FC)
Joseph Iaruel (Shepherds United FC)
Selwyn Vatu (Shepherds United FC

Poolkaitsjad
Jason Timatua (Shepherds United FC)
Jacky Ruben (Erakor Golden Star FC)
Ronaldo Wilkins (Shepherds United FC)
Elkington Molivakarua (Tupuji Imere FC)
John Well Wohale (Shepherds United FC)
John Alick (Erakor Golden Star FC)
Bong Kalo (FC Ascona, Šveits)
Jonathan Spokey Jack (Shepherds United FC)
Claude Aru (Shepherds United FC)

Ründajad
Alex Saniel (Shepherds United)
Azaraiah Kenneth (Tupuji Imere FC)
Kensi Tangis (BSP Amicale FC)
Tony Kaltak (Erakor Golden Star FC)
Bernard Daniel (Erakor Golden Star FC)

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: KASPER ELISSAAR
Fotograaf: KASPER ELISSAAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

..   •  
(1.124.104.***)
Identsed koosseisud teises järjekorras. Tubli töö.

Sisene
Ojamaa lõi hooaja teise värava
EESTLASED VÕÕRSIL
OLULIST KOLMAPÄEVAST
JÜRGENS ITAALIAS
Ametlik: Jürgens liitus Itaalia kõrgliigaklubi akadeemiaga
HOOVIVUTILE MÕELDES
Fotod ja kommentaarid: kus saab Mustamäel jalgpalli mängida?
MUSTA MÕTISKLUSED
Sellest, kuidas mälestus lahkunud fännidest üht mängu ilmestas
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | KTM-reegel, Vaštšuk, imeväravad, sündimata ja sündinud üllatused, ABC-raamatud ...
REKLAAM
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
24
19
2
3
80:18
59
2.
Tallinna FC Flora
23
19
1
3
66:15
58
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
22
12
8
2
43:21
44
5.
Tartu JK Tammeka
24
8
5
11
36:41
29
6.
JK Narva Trans
24
6
8
10
35:37
26
7.
FC Kuressaare
24
4
5
15
15:56
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
59
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
49
Nõmme Kalju FC
44
Tartu JK Tammeka
29
JK Narva Trans
26
FC Kuressaare
17
Viljandi JK Tulevik
16
JK Tallinna Kalev
16
Maardu Linnameeskond
15
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK