Trumpi vihavaenlane Rapinoe lõpetas Prantsusmaa unistuse kodusest MM-tiitlist (7)

Naiste maailmameistrivõistluste teine poolfinalist on tiitlikaitsja USA, kes alistas 45 595 pealtvaataja ees finaalturniiri võõrustava Prantsusmaa 2:1 tänu Megan Rapinoe väravatele. Teisipäevases poolfinaalis kohtuvad ameeriklannad Inglismaaga.

Tänast veerandfinaali nimetati mängu eel naiste jalgpalli ajaloo oodatuimaks kohtumiseks, sest kõigi aegade vaadatuimal MM-finaalturniiril läksid vastamisi tiitlikaitsja ja suursoosik USA ning kodupubliku ees mängiv ja väga talendikat koosseisu omav Prantsusmaa, keda kihlveokontorid pidasid turniiri eel soosikuks number kaks. Panused olid tohutud, tähelepanu samuti.

Seda kinnitas ka varjatud finaaliks peetud kohtumisele eelnenud platsiväline ažiotaaž. Mängu pileteid müüdi mustal turul väidetavalt neljakohalise summa eest ning Prantsusmaa riiklik telekanal TF1 prognoosi järgi kavatses matši otseülekannet vaadata 14 miljonit prantslast, mis oleks muljetavaldav number ka meeste mängu puhul.

Luuravat algust Pariisi, Parc-des-Princes' staadionile kogunenud täismaja publik ei näinud. Teisel minutil proovis Prantsusmaa kaitsja Amel Majri sukeldudes penaltit välja meelitada ja minut hiljem tõstis Ukraina kohtunik Katerina Monzul esimest korda kollase kaardi, sest Prantsusmaa keskkaitsja Griedge Mbock Bathy oli kukutanud vasakult äärelt läbi murdnud Alex Morgani.

Kiire avavärav mängis trumbid USA naiskonna kätte

USA teenis ühtlasi karistuslöögi. Nurk oli terav, aga Megan Rapinoe madal vintpall võttis põrke, lendas mitme mängija jalge vahelt läbi ning lipsas Prantsusmaa väravavahi Sarah Bouhaddi külje alt võrku. USA oli juba 5. minutil saavutanud juhtvärava, mis võimaldas neil edaspidi viljeleda endale sobivat mänguplaani.

Füüsiliselt võimas USA loovutas initsiatiivi Prantsusmaale ja kimbutas vastaseid kontrarünnakutega, kus nende mängijate kiirus ja jõud vastastele probleeme valmistasid. Samas kaitse ei rebenenud, sest Prantsusmaa ründajad Eugenie Le Sommer ja Valerie Gauvin ei suutnud USA kaitsjaid üle mängida. Ainult paremal äärel tegutsenud Kadidiatou Diani tekitas järjekindlalt teravusi. Ent USA väravavaht Alyssa Naeher avapoolajal tõrjeid tegema ei pidanud.

Teist poolaega alustas USA maruliselt, sest Bouhaddi pidi juba 15 sekundi jooksul tegema kaks hiilgavat tõrjet. Järgnenud nurgalöögist avanes USA-l veel üks soodne võimalus, mis jäi aga samuti realiseerimata. Hoiatus Prantsusmaale ei mõjunud ja mängupilti murrangut tuua ei suudetud. Karistus saabus 65. minutil, kui USA kontrarünnak lõppes Rapinoe teise tabamusega.

33-aastane ründaja on MM-i käigus lisaks väljakul korda saadetule – ja seda on rohkesti! – paistnud silma ka avaliku sõnasõjaga, kus tema vastaseks USA president Donalt Trump. Rapinoe ei laula kaasa USA hümni ega pane kätt südamele, sest protesteerib nii kodumaal valitseva ebaõigluse vastu. "Ma ei kavatse kuradima Valgesse Majja minna," teatas Rapinoe ühes intervjuus, kui temalt uuriti, mida ta teeb, kui USA naiskond MM-i võidab ja presidendi vastuvõtule kutsutakse. Trump võttis seejärel muidugi Twitteris sõna, mis andis Rapinoele ainult hoogu juurde.

Tänane veerandfinaal Prantsusmaaga tõestas, et ameeriklanna sportlikku tähelepanu pole muudel rinnetel peetav aktiivne võitlus põrmugi häirinud, vaid pigem hoopis teravdanud. Kui välja jätta kaks väravaepisoodi, tuleks Rapinoe esitust ikkagi hinnata ülivõrdes, sest kogenud ründaja tegutses täpselt, targalt ja näitas korduvalt üles suurepärast füüsilist vormi.

Prantsusmaal nappis lõpuspurdi jaoks täpsust ja kvaliteeti

Minut enne Rapinoe 2:0 väravat oli Prantsusmaa sooritanud oma kohtumise 13. pealelöögi, mis oli paraku esimene raamidesse suundunud. Tasapisi hakkaski Prantsusmaa platsil toimuvat valitsema, aga enne lootuskiire tekkimist elati 76. minutil üle ehmatus, kui Tobin Heath lõi palli võrku, ent värav jäi suluseisu tõttu lugemata.

81. minutil suutis Prantsusmaa lõpuks ometi standardolukorras tarnida karistusalasse kõrgest kvaliteedist tsenderduse ning kohe sündis ka kohtumise lõpusirgeks põnevuse taganud värav, kui keskkaitsja Wendie Renard lõi oma selle MM-i neljanda värava ja tegi seisuks 1:2. Väga head võimalust viigiväravaks aga Prantsusmaa enam tekitada ei suutnud. 85. minutil apelleeriti küll penaltile, aga Monzul leidis, et USA kaitsja käega mäng polnud tahtlik.

Kokkuvõttes jäi Prantsusmaa naiskonnal enim vajaka ründeteravusest, sest võimsaid USA kaitsjaid ei suudetud piisavalt sagedasti surve alla panna. Prantsusmaa naiskonna MM on seega lõppenud ja Lyonis peetavaid medalimänge peavad nad vaatama telekast.

Prantsusmaa kaotus tähendab ühtlasi, et Suurbritannia on kvalifitseerunud järgmise aasta Tokyo olümpiamängudele, sest sinna tagavad sellelt MM-ilt koha kolm paremat Euroopa naiskond. Seoses USA võiduga on kindel, et poolfinaalides mängib kolm Euroopa naiskond, kes kõik ka Tokyosse sõidavad.

Viimased kaks poolfinalisti selguvad laupäeval, kui veerandfinaalides kohtuvad Holland – Itaalia ja Saksamaa – Rootsi.