Uhke statistika: FC Flora on tõstnud Euroopa põhjamudas sipelnud Eesti mööda Venemaast! (13)

FC Flora jalgpallurid rõõmustamas Famagusta Anorthosisele löödud 2:2 viigivärava üle. Foto: Brit Maria Tael

2020. aasta augustis tuli vaadata statistikat ja nentida, et Premium liiga on Euroopa põhjamuda, kuna 55 UEFA liikmesriigi edetabelis paikneti 53. kohal. Aasta ja kaks kuud hiljem avaneb tänu FC Flora enneolematule euroedule hoopis rõõmustavam pilt!

Kõlab ju uhkelt, kui öelda, et Premium liiga on Euroopa tugevuselt 29. jalgpalliliiga, eespool Läti, Leedu, Valgevene, Rumeenia, Sloveenia, Ungari ja Valgevene meistrisarjadest? Kas tõesti, ilma luiskamata? Jah, hetkel tõesti nii on. Enamgi veel – 23. oktoobri seisuga võib nimekirja, kellest Eesti üle on, lisada ka Venemaa kõrgliiga!

Kontrast veel hiljuti avanenud pildiga on väga suur. Esmalt langes Eesti eurosarjades klubide poolt näidatud tulemuste põhjal koostatavas edetabelis välja 50 parema seast, mis tähendas neljanda eurokoha kaotamist. Tänavu oligi Eesti eurosarjades esindatud ainult kolme klubiga ja sama on seis ka 2022. aasta suvel.

Seejärel langeti veelgi, Euroopa 55 jalgpalliriigi seas suisa 53. kohale ehk totaalsesse mutta. Edestati ainult San Marinot ja Andorrat, mis tähendab, et järgmisel suvel peab Eesti tšempion alustama Meistrite liigat eelringi eelringist. Esimesse eelringi, kust alustas tänavu oma euroteekond FC Flora, pääseb ainult nelja klubi miniturniiri võitja.

Mõlemad kirjeldatud juhtumised põhjustasid Premium liiga kogukonnas nukrust ja nõutust – teed ja pühendud ja nuputad ja arendad ja möllad, aga tolku ei miskit. FC Flora jõudmine Konverentsiliiga alagrupiturniirile on pilti jõuliselt muutnud. Esmalt toodi play-off'is Shamrock Roversi alistamisega Eestile 2023. aasta suveks tagasi neljas eurosarjakoht.

Aga nüüd, pärast neljapäeval Küprosel avatud punktiarvet (Famagusta Anorthosisega vastu tuldi tänu Rauno Sappineni kahele väravale välja 0:2 kaotusseisust ja saadi kirja 2:2 viik) võib rääkida veelgi uhkematest numbritest. Ning edasine perspektiiv pole erinevalt paari aasta tagusest nukker, vaid lootustandev.

Enne Euroopa klubijalgpalli edetabeli uurimist meenutame selle koostamise põhimõtteid: 1) arvesse lähevad viie eelmise hooaja tulemused, mille kõigi kaal on võrdne (erinevalt näiteks FIFA edetabelist, kus hilisemate tulemuste osakaal tähtsam), 2) eurosarjakohti jagatakse aastase viitega ehk pärast 2021. aasta Meistrite liiga finaali pandi lukku tabel 2022-23 eurosarjahooajaks ning praegused mängud mõjutavad edetabelit, mille järgi jaotatakse kohti hooajaks 2023-24,

3) iga klubi poolt eurosarjade eelringides saavutatud võit annab riigile 1 punkti ja viik 0,5 punkti, alagrupiturniiril ja hiljem vastavalt 2 ja 1 punkti, alagrupist edasipääsemist premeeritakse boonuspunktidega; ühe riigi klubide poolt ühe eurohooaja jooksul kogutud punktid liidetakse ja jagatakse sel hooajal eurosarjas osalenud klubide arvuga, mis ongi riigi tolle hooaja koefitsient; edetabelis liidetakse omakorda viie hooaja koefitsiendid.

FC Flora ääreründaja Henrik Ojamaa. Foto: Brit Maria Tael

Jooksvat edetabelit saab vaadata siit. Eesti paikneb seal hetkel 49. kohal, mis on küll parem kui 51. või 53., mis olid vastavalt neljanda eurosarjakoha kaotamise ja Meistrite liiga eelringi eelringi pudenemise põhjused, aga eraldiseisvalt tohutut vaimustust, oleme ausad, ei tekita. Aga kui vaadata eraldiseisvana ainult käimasolevat ehk 2021-22 hooaega, on pilt tõesti uhke:

  • Kolme eurosarja alagrupiturniiril on esindatud UEFA 55 liikmesriigist 36, nende seas ka Eesti. Marjamaale jõudnute seast puuduvad näiteks Valgevene, Iirimaa, Läti ja Leedu.
  • Sarnaselt Eestile on alagrupiturniiril ühe klubiga esindatud veel 14 riiki (nende seas tunnustatud jalgpallikantsid Horvaatia, Norra, Rootsi, Rumeenia, Poola, Ungari, Slovakkia, Sloveenia)
  • Eesti tänavune koefitsient on pärast Flora neljapäevast 2:2 viiki 2,666, mis on hetkel 55 riigi seas paremuselt 29. (!), selja taha jäävad näiteks [eelmise 10 aasta jooksul Meistrite liiga alagrupiturniiri kogenud] Küpros, Rumeenia, Ungari, Kasahstan, Sloveenia. Aga see pole kõik, Eestile jääb hetkel alla isegi Venemaa (2,500)!
  • Et 36 riigi klubid on endiselt konkurentsis, saavad need riigid oma punktisaaki parandada, aga juba praegu on kindel, et Eesti edestab tänavuse saagiga vähemalt 21 riiki ehk saab hooaja lõikes kirja vähemalt 34. koha. See oleks keskmiku koht. Kui Flora kolmest eesootavast kohtumisest punktilisa hangib, siis võib Eesti isegi kõrgemalt tõusta.

Eelpool ära toodud faktid toovad kaasa mitmed küsimused, millest mõned olgu järgnevalt ka vastatud.

Kui suur osa Eesti tänavusest punktisummast on Flora töö?

Hetkel täpselt 75% ehk 2,000 punkti 2,666-st. Flora teenis eelringides 5 võitu ja 3 kaotust (5 punkti), Levadia 1 võidu, 2 viiki ja 1 kaotuse (2 punkti) ning Paide 2 kaotust (0 punkti). Neljapäevane viik Famagustaga andis Eestile samuti 1 punkti. Seega tänavusest 8 punktist on Flora teeninud 6 ja Levadia 2. Kuna Eestit esindas kolm klubi, siis 8/3=2,666, mis ongi Eesti praegune skoor

Kuidas jaguneb Eesti klubide vahel meie üldskoor?

Praeguse ja nelja eelmise eurohooaja kokkuvõttes on Eestil hetkel tabelis 6,041 punkti. 2017 teeniti 0,625 punkti, mis kõik pärinesid Nõmme Kaljult. 2018 saadi 0,5 punkti, mis jagunes võrdselt Kalju ja Flora vahel. 2019 oli saagiks 0,875 punkti, millest enim tõi Flora (0,375), Kalju ja Levadia panustasid 0,250 punktiga.

2020 oli saagiks 1,375 punkti, millest Flora tõi 1,000, kunas Levadia, Paide ja Kalju panustasid igaüks 0,125 punktiga (koroonapandeemia tõttu ei mängitud eurosarju kodus-võõrsil põhimõttel, mistõttu oli erandkorras ka kaotuse eest ettenähtud minimaalne punktisumma). 2021, nagu öeldud, on senisest 2,666 punktist toonud Flora 2,000 ja Levadia 0,666. Praegused 6,041 punkti jagunevad klubide vahel seega nii:

  • Flora 3,625 ehk 60%
  • Kalju 1,250 ehk 20,7%
  • Levadia 1,041 ehk 17,2%
  • Paide 0,125 ehk 2,1%
  • Trans 0
  • Infonet 0

Kas Eesti võib tõesti eurohooajal 2021-22 kogutud punktidega Venemaad edestada?

Jah, aga see on väga keeruline. Sisuliselt ei tohi Venemaa teenida edasise eurohooaja jooksul juurde rohkem viike ja võite kui Eesti, aga kui meid esindab Flora üksinda, siis Venemaal on konkurentsis kolm klubi (Peterburi Zenit Meistrite ning Moskva Lokomotiv ja Spartak Euroopa liigas, kusjuures tuleb silmas pidada, et neist kahest liigast pääsevad alagrupist edasi ka kolmanda koha omanikud, kes jätkavad vastavalt Euroopa ja Konverentsiliigas.

Aga kui juhtub nii, et Zenit, Lokomotiv ja Spartak kaotavad kõik oma allesjäänud kolm alagrupikohtumist, siis on tõesti kindel, et Eesti edestab sel eurohooajal ka Venemaad. Rumeeniast parema punktisumma kogumine tundub aga Cluji kehva seisu vaadates tõenäoline, Ungari ja Sloveenia edestamine on võimalik (kui Ferencvaros ja Mura kontole lisandub kolm kaotust, on see tehtud, kui neile midagi näppude vahele jääb, peaks ka Flora punktilisa koguma).

* * *

Kaunid numbrid, mida eespool sai esile tõstetud, peegeldavad eelkõige käimasoleval hooajal juhtunut ja puudub garantii, et 2021. aasta Eesti meister suudaks järgmisel hooajal eurosarjas midagi sarnast korda saata (nagu öeldud, alustada tuleb eelringi eelringist ehk teekond on keerukam kui see, mille Flora tänavu läbis).

FC Flora kapten Konstantin Vassiljev. Foto: Brit Maria TaelEesti edetabelikoha parandamiseks pole aga järgneva kolme eurohooaja jooksul vaja alagrupiturniirile jõudmist, vaid isegi eelringides kamba peale korjatud saldo kolm võitu + kaks viiki võitu oleks piisav, et koefitsienti veidi kergitada, kuna eest ära kukkuvatel hooaegadel ehk 2017, 2018 ja 2019 jäi saldo kasinaks.

Kevadel Eesti Jalgpalli Liidu üldkogul kinnitatud strateegilises arengukavas vahemikuks 2021-25 oli eurosarjade osas kirjas kaks konkreetset eesmärki: 1) Eesti asub UEFA klubijalgpalli edetabelis 50 parema seas, 2) Eesti klubi on esindatud Euroopa klubisarja alagrupiturniiril.

Esimene latt on madal, aga seatud just sellele kohale ilmselt põhjusel, et 50 parema sekka kuulumine tagab neli eurosarjakohta. Järgnevate aastate jooksul ei tohiks selle ületamine Eestile olulisi raskusi valmistada, vaid on võimalik sihtida 40 sekka mahtumist, mis tähendaks ligi kolmandiku riikide edestamist ehk keskmike sekka kuulumist.

Teine latt on tänavu Flora poolt esimest korda ületatud. Et Eesti meistril see igal aastal õnnetuks (teiste puhul ei tasu seda eesmärgiks seada, sest ülejäänud eurosarjas osalevatel Eesti klubidel on Konverentsiliiga alagrupiturniirile jõudmiseks vaja alistada järgemööda neli vastast, mis väga-väga ebatõenäoline), ei tasu loota, aga kuniks tabavus on 50% ehk keskmiselt üle aasta on Eesti alagrupiturniiril esindatud, pole nurisemiseks põhjust.

* * *

Eesti kohast Euroopa klubijalgpalli edetabelis, mis kujuneb läbi klubide eurosarjaesituste, on Soccernet eelmise kahe aasta jooksul kirjutanud pidevalt. Teema edenemist saab meenutada näiteks läbi järgnevate artiklite:

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

EstonVilla   •  
(79.193.223.***)
huumor
metssiga   •  
(195.50.215.***)
kui tahta omasoodu numbreid väänata on võimalik kõike kõigest välja lugeda. tihti mõjub see totra eneseupitamisena. nii ka seekord.
rainer44   •  
(80.235.120.***)
Huvitav, et kui antud tabel näitas Eestile tagantpoolt top3-e siis ei seadnud selle tabeli päevust keegi kahtluse alla.
metssiga   •  
(195.50.215.***)
siis ei tõlgendanud ka keegi seda mingite sektorite kaupa, nagu järvela siin artiklis teeb, stiilis, kui arvestada ainult selle aasta tulemusi… mainimata selle aasta eripära, vaatame mõne aja pärast, kui konverentsi liiga tulekust anomaaliad on leevenenud.
Hunt   •  
(93.106.134.***)
Metssiga sul vist pidevalt kärss kärnas. Enne polnud eriti mõttet midagi arutada, kui punkte lihtsalt ei tulnud.
A. Polõnski   •  
(85.253.119.***)
Piisas Floral Eesti klubide positsiooni paremuse poole muuta, kui ilmub välja lärmaja, kes leiab, et fakti mainimisest on tema vaimne tasakaal häiritud.
Kalmer Liimets   •  
(85.76.138.***)
Mu meelest eelringide-eelringid ja nende eelringid on vesi Eesti veskile. Eeldatavalt nõrgemad vastased ja lihtsamad punktid. Rohkem mänge, enne kui tõsised tegijad Eesti klubi välja lülitab ja oppaa!!! Statistika, mis sugune!
metssiga   •  
(195.50.215.***)
just. ma ei väidagi, et flora midagi pahasti teinud on. kõik väga äge. aga seda pole mõtet suuremaks väänata, kui see on.
Jaak   •  
(62.65.211.***)
Ei pea ju lugema kõiki artikleid eks
elx   •  
(85.253.164.***)
Mis täpsemalt takistab teistel neid lihtsaid punkte noppida?
Valus Tõde   •  
(90.190.171.***)
Anti-Flora liikumine võib praegu ikka päris marus olla, sest selle aasta euromängudega on nende argumendid täiesti katki läinud. Flora on edukas, kasutab ainult Eesti mängijaid, mängib ilusat jalgpalli ja pälvib tunnustust, sest just nemad vastutavad pea üksinda Eesti klubijalgpalli väljatõmbamise eest sealt, kuhu Levadia ja Infoneti halvad tulemused selle kukutasid. Mõnede jaoks on see kohutav košmaar!
Wo1dK1d   •  
(87.119.182.***)
Kui Levadia peaks järgmine aasta esimeses mängus võidu saama, siis tehke ka statistikaartikkel, kus mainitakse et Levadia on tol hetkel Euroopa nr. 1

Kahtlemata teeb Flora õigeid asju, mänguliselt on teistest paremad ja väärib konverentsil iga alagrupi kohta.


Kahjuks aga selliste iseennast upitavate artiklite voolang kahjuks natukene vähendab selle asja väärtust. Isegi tekitab veits trotsi.
metssiga   •  
(195.50.215.***)
infoneti ja levadia tulemused kukutasid? kes see mõni aeg tagasi oli meil siin euroopas kymnendijagu täiesti saamatu?! mitte, et see peaks kellelegi rõõmu valmistama, aga olgem realistid siiski.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0