Ulmeliselt raisanud Chelsea ja punasärkide suursugune kapten tõid Liverpoolile Kloppi viimase hooaja esimese karika (4)

Liverpool võitis 2024. aasta Inglismaa liigakarika. Trofee tõstsid koos pea kohale peatreener Jürgen Klopp ja tema vasakul käel olnud kapten Virgil van Dijk. Foto: Carl Recine / Reuters

Inglismaa liigakarikafinaalis oli 2022. aasta lõppmängu kordusmatš - vastamisi läksid Londoni Chelsea ja Liverpool. Postid praksusid, kohtunikud tegid küsitavaid otsuseid, meeskonnad mängisid 120 minutit jalgpalli, aga oli, mis oli, lõppsõna ütles Liverpooli kapten Virgil van Dijk.

Tunamulluse finaali võitja Liverpool alustas tormakalt ning surus Chelsea piltlikult öeldes kandadele. Punasärgid tegid Jürgen Kloppi mängustiilile omaselt kõrget ja intensiivset pressi, mistõttu jäi Chelsea rünnaku ülesehitusfaasis jänni. Seda ilmestab hästi seik viiendast minutist, mil Siniste keskkaitsja Levi Colwill tegi enda trahvikasti lähistel lohaka puute, kaotas palli ning lendas uljalt Alexis Mac Allisterile jalgadesse, kuid pääses mõneti üllatuslikult kollasest.

Mõni minut hiljem sooritas Liverpool esimese pealelöögi, kui Luis Diaze peapall maandus Chelsea väravavahi Djordje Petrovici süles. 15. minutil tulistasid Chelsea mehed taas lühikese söödumänguga endale jalga, tänu millele avanes hea võimalus Diazel, aga Petrovic tõrjus ka selle kolumblase ürituse.

Sinisärgid osutusid esimest korda ohtlikuks 21. minutil, kui Cole Palmer sai viiekasti lähistel õnnega pooleks palli, ent virutas vastu Liverpooli kindameest Caoimhin Kelleheri. See olukord näitas korraga Chelsea tugevust ja Liverpooli nõrkust - Chelsea (pool)kiired rünnakud valmistasid Liverpoolile kõvasti peavalu, kuna punasärkide keskväli oli pigem ametis pressinguga. Samas nagu ülalt saab lugeda, oli survestamine enamjaolt tulemuslik.

See sama Liverpooli keskväli jäi 24. minutil ühe mehe tõttu vaesemaks, kui mullu suvel Chelseale 116 miljonit eurot maksma läinud poolkaitsja Moises Caicedo astus Ryan Gravenberchi jalale, hollandi mängumees lahkus platsilt kanderaamil. Tema asemele sekkus Joe Gomez, kes võttis sisse koha paremkaitses, seal alustanud 20-aastane Conor Bradley liikus keskväljale. On märkimisväärne, et nagu varem Colwill, pääses ka Caicedo puhaste paberitega.

Gravenberchi vigastus oli punasärkide vaatest halb nii finaali kui ka hooaja mõttes, sest Premier League'i liidrite laatsaret on mehi täis - finaali vaatasid tribüünilt kaitsjad Trent Alexander-Arnold ja Joel Matip, poolkaitsjad Curtis Jones ja Dominik Szoboszlai, väravavaht Alisson ning ründajad Diogo Jota, Mohamed Salah ja Darwin Nunez. Kõik mehed (võib-olla peale Jota ja Jonesi) oleksid tavapärastes tingimustes kuulunud algrivisse.

Chelsea peatreener Mauricio Pochettino sõnas enne mängu, et vahet pole, kui palju on Liverpoolil vigastusi, favoriidikoorem kuulub ikka punasärkidele. 32. minutil tundus, et skoori avab hoopis autsaider. Palmer söötis äärele Nicolas Jacksonile, kes võttis hoo üles ja leidis seejärel värava eest Raheem Sterlingu, aastatel 2010-15 punasärkide hingekirja kuulunud inglane lahendas kindlalt. Aga enne veel, kui ta tähistada sai, tõusis abikohtuniku lipp. Videokohtunikud küll kruttisid olukorda pikalt edasi-tagasi, aga algne otsus jäi püsima.

Chelsea näitas taas, et kui nad jooksma saavad, peab Liverpool kartma. Aga ka Liverpool võlgu ei jäänud - 40. minutil jäid nad avatabamusest mõne sentimeetri kaugusele. Vasakkaitsja Andy Robertson tsenderdas värava ette, kust Cody Gakpo suunas palli peaga vastu paremat posti.

See ei jäänud avavaatuse viimaseks ohtlikuks olukorraks. Nimelt Liverpool jõudis 45. minutil taas vastase trahvikasti, kust Harvey Elliott söötis keskele Diazele. Kolumblane jätkas viiekasti joonega paralleelselt Bradleyle, kelle löögile heitis ennast salgavalt ette Conor Gallagher.

Üleminutitel sai esimest korda näha tõeliseid finaaliõhustikku, kui Chelsea vasakkaitsja Ben Chilwell ja Bradley otsustasid tekkinud lahkheli lahendada füüsiliselt. Ka teised mehed ei jätnud kähmlusepakkumist kasutamata, mistõttu sai Wembley staadioni publik nautida pisikest kukepoksimatši. Kähmluse alustajad ehk Chilwell ja Bradley läksid vaheajale kollase kaardi võrra rikkamana.

Teist poolaega alustas teravamalt Liverpool. Esimestel minutitel murdis vasakult äärelt sisse Diaz, kelle tsenderdus lendas kaitsjate põrkest üle otsajoone. Järgnenud kornerist pääses kasti otsast löögile Wataru Endo, kuid jaapanlase hirmkõva lajatus läks üle jala ja väravast selgelt mööda.

52. minutil näitas teravust Chelsea, kui Gallagher jõudis palliga kasti ja söötis selle värav alla Enzo Fernandezile, kes proovis kiirustades sättida mänguvahendit kannaga parema posti kõrvale, ent kuigi mõte võis olla hea, kukkus teostus välja kehvasti. Lisaks sellele, et argentiinlane võinuks keerata ja siis lüüa, oli tal kõrval täiesti vaba Palmer. Viimane oli kaaslase lahenduse peale silmnähtavalt ärritunud.

Chelsea raiskas, Liverpool 60. minutil mitte. Robertson lennutas vasakult tiivalt karistuslöögi kasti, kus kerkis kõigist kõrgemale Van Dijk. 32-aastane punasärkide kapten suunas palli võrku ning tormas juubeldades Loode-Inglismaalt pealinna sõitnud fännide ette. Aga ennatlikult! Kuna suluseisus olnud Endo, kes palli ei puutunud, hoidis Colwilli kinni ning ei lasknud tal Van Dijkiga kaasa minna, kutsusid videokohtunikud vilemehe Chris Kavanagh' monitori juurde. Ja pärast ülevaatust näitas arbiiter, et värav ei loe.

Ülemisel pildil on Endo suluseisusus (number 3), alumisel takistab ta kaitsjat:

Chelsea pääses, 69. minutil oli neil suurepärane võimalus hõõruda Liverpooli haavale soola. Gallagher riputas nurgalöögi vasakult äärelt viiekasti joonele, kust Colwill jätkas peaga tagumisse posti Axel Disasile, kes skoorimise asemel lõi palli hoopis taevasse ning see maandus Kelleheri süles. Minut hiljem avanes hea võimalus Gakpol, aga hollandlane virutas trahvikasti otsast üle.

Van Dijki lugemata värava järel sai initsiatiivi Chelsea, taas jõudsid nad skoorimisele lähedale 76. minutil. Palmer leidis oivalise passiga Gallagheri, kes otsis siseküljega vasakut alanurka, ent tabas hoopis posti.

Üheksa minutit hiljem sai Gallagher jälle proovida, kui pääses väravavahiga üks-ühele, aga jäi pikalt ootama ning lõi lõpuks vastu Kelleheri. Minut hiljem üritas Gallagher 16 meetri pealt, kuid siis vuhises mänguvahend napilt paremast ristnurgast mööda.

Liverpool jäi turmtule alla, aga sellest polnud hullu, sest Kelleher hiilgas. 90+2. minutil leidis Palmer kavalalt Christopher Nkunku, kelle löögi blokeeris kaitsja. Jätkupall maandus ette Palmeril, kes lõi, aga Liverpooli iirlasest puurilukk tõrjus. Hetk hiljem proovis viiekastist Nkunku, aga nõrgavõitu üritus oli Kelleheri jaoks juba lihtne saak.

Chelsea suutmatus viimasel veerandtunnil rünnakuid lõpetada jättis mulje, et kui neile pandaks toit lusikaga suhu, suudaksid nad ikka selle kuidagi maha ajada. Kuna lõpuvile kõlades oli seis jätkuvalt 0:0, läks tarvis lisaaega.

Nii nagu mõlemal poolajal, kuulus ka lisaaja algus Liverpoolile. Punasärgid ründasid, Sinised keskendusid kaitsetööle. 94. minutil oli Liverpool lähedal eduseisu haaramisele, kui vahetusest sekkunud 18-aastase mängumehe Jayden Dannsi pealöök oli teel lati alla, aga Petrovic sai näpud vahele. 99. minutil leidis Diaz trahvikastis valveta jäänud Elliotti, kes lõi esimese puutega otse õhust napilt mööda. Need olid lisaaja avapoolaja ainsad märkimisväärsed šansid.

Teine poolaeg algas rahulikumalt. Esimene ohtlik moment tekkis 111. minutil, mil Chelsea ääreründaja Noni Madueke murdis paremalt äärelt keskele ja lõi, aga Kelleher tõrjus kauglöögi enda ette ning korjas selle üles enne, kui sinisärgid pärale jõudsid.

Kohtumise üks ohtlikuim võimalus tekkis 115. minutil Liverpoolil. Kostas Tsimikas tsenderdas vasakult äärelt tagumisse posti Elliottile, kes lõi väravast paari meetri kauguselt peaga, aga Petrovic tõrjus.

Van Dijk, kes 60. minutil jäi üpris küsitavatel põhjustel väravast ilma, sai viimaks oma kätte 118. minutil. Tsimikas lennutas nurgalöögi esimesse trsooni, kust hollandlasest keskkaitsja suunas palli oivaliselt värava tagumisse nurka - 0:1! Van Dijki liikumine oli väga hea, sest kui algselt kattis teda Disasi, sattus ta löögi hetkel võitlusesse endast palju väiksema Mõhhailo Mudrõkiga.

Chelseal oli palju võimalusi, et võita, kuid lõpuks läks ikkagi nii, nagu kaks aastat tagasi - Sinised lahkusid nukralt, Loode-Inglismaa mehed naasid kodulinna õnnelikult ja koos liigakarikaga. Aga tänavu polnud tarvis penaltiseeriat, sest Liverpooli suur kapten lõi suure värava, mis tõi Kloppi hoolealustele peatreeneri viimase hooaja esimese karika.

Chelsea - Liverpool 0:1 (0:0; 0:0; 0:0)