Valeüheksa, varastatud Fiat ja tüliõun Totti ehk 10 lugu Luciano Spalletti põnevast karjäärist (4)

Luciano Spalletti lõpetas kevadel Napoli 33-aastase ootuse. Foto: Scanpix / Reuters / Massimo Pinca

Veni, Vidi, Vici - tulin, nägin, võitsin. Vana-Rooma kuulsa keisri Julius Caesari lausutud sõnad minevikust sobivad täna nagu valatult Luciano Spalletti huultele. Seal, kus kümned teised treenerid olid loobunud, surus ta edasi. Seal, kus paljud olid ebaõnnestunud, tema võitis. Seal, kus eelkäijad leppisid kahvatute kohtadega, kergitas Spalletti meistrikarikat.

Alljärgnevad 10 punkti jutustavad loo Napoli jalgpalliklubi nüüdseks juba endisest peatreenerist Luciano Spallettist, kes tänavu kevadel Napoliga Itaalia meistriks tulles end igaveseks jalgpalli ajalukku vannutas.  

0 - Täpselt see on rahasumma, millega Spalletti peab arvestama, kui ta juhtub sisse astuma mõnda Napoli kohvikusse, pubisse või restorani. Õigupoolest ükskõik kuhu seal linnas. Tõenäoliselt ei pea Spalletti Napolis, kus jalgpall on suurem kui elu, enam kunagi oma taskust ühegi klaasikese ega õhtusöögi eest tasuma ning väljakäristajad jätkub linnas varavalgeni.

Napoli ootas liigatriumfi 33 pikka aastat, jõudis vahepeal kukkuda kolmandasse liigasse, minna pankrotti, tõusta taas ning pettuda kordi ja kordi jälle. Kus aga varasemad treenerid ebaõnnestusid, tegi Spalletti töö ära. Isegi kurikuulsalt nõudlikud Napoli ultrad jäid viimaks kiilaspäise treeneriga rahule.

2021. aasta sügisel oli kamp marufänne varastanud Spallettile kuuluva tillukese Fiat Panda ning lubanud talle kuuluva tagastada, kui mees oma ametipostilt tagasi astub. Spalletti vastas, et ei lähe kuhugi ning kavatseb kord auto tagasi saanuna kontrollida läbisõitu ning seda, kas kohaliku muusiku Pino Daniele plaadid on ikka endiselt oma kohal.

Pärast võidukat hooaega tagasiastumisest teatanud Spalletti ei pidanud pettuma, sest lubatule jäädi kindlaks!

1 - Nii palju on mister Spalletti auhinnakapis scudetto'sid ehk Itaalia meistritiitleid. Vähe? Tõsi, seda pole pika karjääri kohta palju. Ent Spalletti tööks on tihti olnud panna mängima klubid, kus rahalised võimalused on piiratud ja suuri nimesi napib. 

2021. aastal Napolisse tulles oli võistkond samuti teelahkmel ja mitmed kogenud mängijad nagu Lorenzo Insigne, Dries Mertens, Fabian Ruiz ja Kalidou Koulibaly olid lahkumas. Ees ootas noorenduskuur ning ka kõige optimistlikumad panustamiskontorid ei ennustanud Napolile kohta esikolmikus, ammugi siis tiitlit.

Ent stiil kuidas Spalletti oma esimese ja seni ainsa meistritiitli napsas, oli erakordne. Esimesed 15 mängudevooru läbiti kaotuseta, lubades vastasel viigiga lahkuda vaid kahel korral. Põlist rivaali põhjast, Torino Juventust võideti kodus 5:1 ja võõrsil 1:0. Terve hooaja jooksul hoiti konkurentide ees rasvast punktiedu ning lõpuks edestati teiseks jäänud Rooma Laziot uskumatu 16 punktiga.

Edu aluseks oli tiimitunne, julgelt ründav taktika ning seni tundmatute mängijate, Victor Osimheni, Hvitša Kvaratshelia ning Min-Jae Kimi särama löömine.

4 - Ajalugu ei saa kinni hoida. Õigupoolest pidanuks 4. mail toimunud kohtumine Udinese ja Napoli vahel kestma veel viis sekundit, kuid peakohtunik Rosario Abisso vilistas 1:1 viigisadamasse triiviva mängu aegsamalt lõppenuks. Nüüd oli kõik matemaatiliselt kindel – Napolist oli saanud kolmekordne Itaalia meister, Spalletti aga oli välja teeninud oma esimese kohaliku kuldmedali!

Voor varem oli raisatud kuldne võimalus tulla meistriks kodusel Diego Maradona staadionil. Kõigest kuus minutit enne mänguaja täis tiksumist lasti naaberlinna meeskonnal Salernitanal viigistada, mis tähendas, et tiitlipidustuste algus lükkus vähemalt nädala võrra edasi. Ent kes teab, võib-olla oli see hoopis Spalletti salakaval nöök? Udine linn, kus ajalooline võit viimaks saabus, mängib nimelt Spalletti karjääri kujunemises väga olulist rolli. 

8 - Napoli kõrval on Spalletti juhendanud veel kaheksat meeskonda. Kõik algas 1993. aastal Empolis, kus mees just oma mängijakarjääri oli lõpetanud. Kui üsnagi silmapaistmatu karjääri "tipphetkeks" võis lugeda ühes karikasarja mängus Diego Maradona varju jälitamist, siis ega esimesed aastad uues ametiski lihtsad polnud.

Noored treenerid olid tol ajal haruldus ning 34-aastase Spalletti jaoks oli edu visa tulema. Kuigi Empoliga tõusti Serie C-st kõrgliigasse, ei pidanud mees Sampdoriat, Anconat ega ka Veneziat juhendades oma ametipostil pikalt vastu. Tõeline läbimurre saabus alles Udineses.

2004/05 hooajal üllatas väikese provintsilinna klubi kartmatu ja julge ründemäng liigarivaale niivõrd, et Spalletti noor meeskond kerkis hooaja lõpuks Meistrite Liigasse viivale neljandale kohale. See oli sensatsioon, mis oli ehitatud kannatlikusele, järjepidevusele ning eneseusule.

Mälestusväärsel hooajal lõid võrratud Antonio Di Natale ja Vincenzo Iaquinta kahe peale 20 väravat, keskväljal tegutses noor ghanalane Sulley Muntari ning meeskonna väravavahtide osakonnas tõstis pead hilisem Interi puurivaht Samir Handanovic.

9 - Spalletti pole olnud lihtsalt edukas treener, ta on ka innovaator. 2005. aasta sügisel AS Romaga liitudes taaselustas ta kontseptsiooni, mida tuntakse "valeüheksa" all. Ta liigutas seni loova keskpoolikuna tuntud Francesco Totti ründesse ning muutis sellega täielikult mängu iseloomu.

"Totti kasti ligidale liigutamine oli nagu rebase kanakuuti laskmine. Oma suurepärase oskusega ruumi leida külvas ta vastaste kaitses ohtralt kaost ning teda ei pidanud raiskama kaitsetööle," kirjeldas Spalletti oma geniaalset käiku.

Süsteem polnud küll midagi uut, aga taaselustas mõne unustuse hõlma vajunud põhimõtte, mida olid praktiseerinud ungarlased 50-ndatel ning Johan Cruyffi aegne Holland ja Amsterdami Ajax kümnend hiljem. Taassünnist said inspiratsiooni ka FC Barcelona ja Pep Guardiola, kes kasutasid paar aastat hiljem samu võtteid Lionel Messi peal.

Aastatel 2007 ja 2008 võitis AS Roma järjest kaks Coppa Italiat, ühe superkarika ning jäi liigas alla vaid Interile, lõpetades hõbemedalitel kolmel aastal järjepanu. Tottist sai aga mandri pidurdamatuim ründaja, kes võitis 2007. aastal ka Euroopa kuldse saapa auhinna.

10 - Spalletti suhe AS Roma legendaarse kapteni, number 10 all mänginud Francesco Tottiga oli sel perioodil mõistagi suurepärane. Ent päevad pole vennad. Kui Spalletti 2016. aastal teistkordselt Rooma saabus, pöörasid kaks meest õige pea tülli.

Töörahu sai kesta vaid mõni kuu, kui 39-aastane Totti Spallettit avalikult vähese mänguaja võimaldamise eest kritiseerida võttis. Spalletti vastas, et tegutseb vaid meeskonna parimates huvides ning reageeris kriitikale kapteni ajutiselt meeskonnast külmutamisega. Tõepoolest, peatreeneril oli rohkem usku Edin Džeko, Mohamed Salahi ja Diego Perotti triossse ning vanameister pidi paratamatult leppima vahetusmehe rolliga.

Mõistagi ajas Roma legendile osaks saanud kohtlemine marru klubi fännid ning õhkkond klubis muutus äärmiselt pingeliseks. Totti mänguaeg sai omaette teemaks, mille varjus pöörati vähe tähelepanu faktile, et Spalletti oli taas suutnud formeerida löögirusika, mis ainsana liiga ülekaalukale liidrile, seekord Torino Juventusele, konkurentsi suutis pakkuda.

2017. aasta kevadel teatas Totti viimaks, et tema mängijakarjäär jõuab lõpule. Oma hilisemas autobiograafias on iidse linna jalgpallistaar tunnistanud, et sassis suhted peatreeneriga olid ainsaks põhjuseks, miks ta putsad varna riputas. Leppimist pole toimunud ning must kass seisab meeste vahel tänaseni.

33 - See on treenerite arv, kes juhendasid Napoli meeskonda tänase triumfi ja viimatise edu vahel. 1990. aastal oli võitjate treeneriks Alberto Bigon, meeskonna staariks aga Napoli ebajumal, argentiinlane Diego Maradona.

Niisiis sai vahepeal kätt proovida lausa uskumatu arv mehi, kellest ühelgi ei õnnestunud taevasiniste tähesära taastada. Tõsi, mitmed Napoli peatreenerid olid sunnitud tegelema märksa maisemate probleemidega kui jaht scudetto'le.  Näiteks 2004-2006 klubi juhendanud Edoardo Reja ülesandeks oli hoopis vahepeal pankrotistunud klubi Serie C-st tagasi kõrgliigasse tõstmine.

Kuulsamatest nimedest üritasid neil aastatel Napolist maksimumi välja pigistada Marcello Lippi, Zdenek Zeman, Roberto Donadoni, Walter Mazzarri, Rafa Benitez ning Carlo Ancelotti.

64 - See number tähistab mister Spalletti vanust. 64-aastasena on Toskaana päritolu mees vanim treener, kes kunagi suutnud Itaalia meistritiitli võita. Teatepulga võttis ta üle Maurizio Sarrilt, kes on samuti endine Napoli juhendaja. Sarri tuli meistriks aga Juventuses, olles siis õlgadele kogunud 61 aasta jagu elukogemust.

Spalletti vitaalsuses ei saa tõepoolest kahelda ning tema vanus võib tulla paljudele üllatusena. Särava naeratuse ja veatu jume taga on mees, kes võib vabalt sammu pidada aastakümneid noorematega. Kindlasti on selle taga armastus oma töö vastu, aktiivne elustiil, hea ja tervislik toit ning võimalik, et ka klaasike head veini.

100 - Haarake kaardirakendus, kui järgmine kord Itaaliat külastate, ning toksige sisse järgmine aadress: Via Sogliano 100, Castello di Ribano, Toscana. Teid võtab vastu piltilus Itaalia külake, kus keskaegse lossi ümber laiutavad viinamarjapõllud, munakivisillutisega teed ning panoraam sügavsinisest taevast ja mägedes rohetavatest oliivisaludest.

See hingematvalt kaunis paik on koduks Luciano Spalletti isiklikule veiniistandusele, mis asub pisut eemal tema sünnilinnast Certaldost. Kirg väärt joogi vastu on teda saatnud terve elu, ent tõsisemalt läks äri käima 2019. aastal.

See oli periood, mil said läbi Spalletti kaks aastat Milano Interis, mis ei toonud küll karikaid, ent valmistasid Meistrite Liiga kohtade abil ette edu, mille vilju Inter on viimastel aastatel lõiganud.

Veinisõprade jaoks oli paus treeneritööst ja energia veinikööki suunamine kahtlemata meeltmööda otsus. Kel pole olnud õnne Spallettilt isiklikult külakosti saada, nagu sellel õnnelikul ajakirjanikul, võib Itaalia meistri veinidega tutvust teha koha peal!

287 - See on Spalletti võidumängude arv Serie A-s, mis on ühtlasi Itaalia meistrisarja rekord. Ükski teine treener pole toonud koju nii palju võite ning lähim jälitaja selles arvestuses on hetkel Real Madridi juhendav Carlo Ancelotti.

Statistika näitab, et hoolimata võitudest ja atraktiivsest jalgpallist on tihti tulnud lõpetada paremuselt teise meeskonnana ning edu on ennast kaunis pikalt oodata lasknud.

Serie A edukaima treeneri, seitse tiitlit võitnud Giovanni Trapattonini on Spallettil aga veel pikk maa minna. Vähemalt praegu näib, et tegu pole eesmärgiga omaette. Vaid mõni nädal pärast ajaloolist tiitlitvõitu teatas mees kindlameelselt, et töö on tehtud ning uuel hooajal teda Napolis ega ka kuskil mujal juhendajana ei näe. 

Võimalik, et nagu paljud klubi tõsiusksed fännid, arvab ka Spalletti, et tiitel Napolis on väärt sama palju kui tuhat tükki mujal.

Kommentaarid

Õhkkardin   •  
(46.131.32.***)
Allikaviide?

Loo tõlkimine ei tee tõlkjast autorit.
atleticomadrid   •  
(87.119.179.***)
Tegu pole tõlkega.
paroolon12345678L.   •  
(176.46.124.***)
Serie A edukaima treeneri, seitse tiitlit võitnud Giovanni Trapattonini on Spallettil aga veel pikk maa minna. Vähemalt praegu näib, et tegu pole eesmärgiga omaette. Vaid mõni nädal pärast ajaloolist tiitlitvõitu teatas mees kindlameelselt, et töö on tehtud ning uuel hooajal teda Napolis ega ka kuskil mujal juhendajana ei näe

kes selle lõigu mulle eesti keelde tõlgib? :)
paroolon12345678L.   •  
(176.46.124.***)
ah ei nyyd on selge, lugesin Trappatonininime valesti. andestused

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
NUMBRID RÄÄGIVAD
Graafikud | Kolmveerand hooajast selja taga: mille pinnalt võib Eesti saada uue euroklubi?
VÄRAVATESADU MÜNCHENIS
Luup peale | Bayern ja United heitlesid, kelle köök ruulib
REKORDHÄÄLED TASKUST!
TEEKOND TIPPU
Lisette Tammik: laste jalgpallitrennides võiksid poisid ja tüdrukud mängida koos
INGLISMAA
VÄRSKE PILK
Videokohtunik | Kas Florale anti derbis pehme või ilmselge penalti? Miks Paide punaseta jäi?
SN X PL
Soccernet vs. Premium liiga | Testime kalevlaste täpsust: kas rohkem palle saadeti ristnurka või raudteele?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
27
16
9
2
48:15
57
2.
Tallinna FC Flora
27
16
9
2
58:17
57
3.
Pärnu JK Vaprus
27
10
9
8
34:34
39
4.
JK Tallinna Kalev
27
9
9
9
29:33
36
5.
Paide Linnameeskond
27
8
12
7
30:23
36
6.
Nõmme Kalju FC
27
9
9
9
34:30
36
7.
FC Kuressaare
27
9
5
13
31:48
32
8.
JK Narva Trans
27
10
2
15
23:42
32
9.
Tartu JK Tammeka
27
4
12
11
25:42
24
10.
Harju JK Laagri
27
3
6
18
19:47
15
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
57
Tallinna FC Flora
57
Pärnu JK Vaprus
39
JK Tallinna Kalev
36
Paide Linnameeskond
36
Nõmme Kalju FC
36
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
24
Harju JK Laagri
15
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 18.00 Eesti - Kasahstan (naiste Rahvuste liiga)
  • R 19.45 Flora - Kalev (Premium liiga)
  • L 17.00 Kalju - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Levadia - Kuressaare (Premium liiga)
  • P 19.00 Viimsi - Legion (Esiliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!