Videokohtunik | Narvas käega vehkinud Promise väärinuks punast kaarti (0)

Eestile väga edukalt möödunud koondisepaus on selja taga ning "Videokohtunik" vaatab Premium liiga uute mängude lävel üle 13. ja 14. vooru olukorrad. Nagu taas selgub, lipsas paraku sisse ka üks väga oluline eksimus.

Mõlemas voorus sekkus videokohtunik mängu korra. Lisaks jäi 14. voorus üks sekkumine ka tegemata.

Saaremaal pidasid tulise ja kohtunikult palju nõudnud lahingu Kuressaare ja Vaprus. Mängus määrati küll mitu penaltit, aga kas võinuks näha ka punast kaarti? Nõmme Kalju ründaja Promise David vehkis Narvas kätega ja pääses punasest, ehkki poleks pidanud. Tartu Tammeka ja Tallinna Kalevi mängust on põhjust arutada koguni kahte olukorda - ühel puhul tabati vastase jalga punase kaardi vääriliselt, teises episoodis aga vea määramiseks alust ei olnud.

Väljavalitud olukorrad:

1. Mis on vägivaldne käitumine?

Mis mäng? Premium liiga 13. vooru kohtumine Kuressaare - Pärnu Vaprus (2:2) 28. mail.
Mis juhtus?
 42. minutil läksid palli pärast võitlusesse Kuressaare kaitsja Märten Pajunurm ja Vapruse kaitsja Magnus Villota. Püsti tõusmise järel tegi Villota liigutuse, mille tulemusena Pajunurm kukkus.
Milline oli otsus? Peakohtunik Rasmus Maalinn näitas kollast kaarti nii Villotale kui ka olukorra järel teda tõuganud Karl Rudolf Õigusele. Kuigi Kuressaare mängijad leidsid, et Villotale tulnuks näidata punast kaarti, jäid nii Maalinn kui ka videokohtunik Juri Frischer algsele otsusele kindlaks.
Miks intsident tähtis oli? Villota eemaldamise korral jäänuks Vaprus juba avapoolaja lõpu eel arvulisse vähemusse.

2. Kas löödi näkku ja kui tugev on tugev?

Mis mäng? Premium liiga 14. vooru kohtumine Narva Trans - Nõmme Kalju (4:1) 2. juunil.
Mis juhtus?
 42. minutil jäi pallivälises olukorras väljakule lebama Transi keskkaitsja Šalva Burjanadze. Kas Kalju ründaja Promise Davidi käeliigutus tabas teda näkku?
Milline oli otsus? Peakohtunik Kristo Külljastinen väljakul mängu ei peatanud. Videokohtunik Jagnar Jakobson kontrollis võimalikku punast kaarti, ent Külljastinenit ekraani juurde ei suunanud ja põgusa pausi järel mäng jätkus.
Miks intsident tähtis oli? Davidi eemaldamine jätnuks Kalju 1:2 seisul teiseks poolajaks väljakule kümnekesi.

3. Viga küll, aga kas ka punane kaart?

Mis mäng? Premium liiga 14. vooru kohtumine Tartu Tammeka - Tallinna Kalev (4:0) 2. juunil.
Mis juhtus?
 10. minutil üritas Kalevi poolkaitsja Aleksander Švedovski keskväljal palli võita, tabades väljasirutatud jalaga Tammeka poolkaitsja David Eptoni jalga.
Milline oli otsus? Kuna pall jäi Tammekale ja tartlased tormasid rünnakule, andis viga märganud peakohtunik Kevin Kaivoja edu ja lasi mängul jätkuda. Seejärel näitas ta Švedovskile rikkumise eest kollast kaarti, kuid videokohtunik Marko Liiva kutsus Kaivoja ekraani juurde ja sealt naastes muutis peakohtunik kaardi kollasest punaseks.
Miks intsident tähtis oli? Kalev jäi mängu algfaasis väljakule kümnekesi.

4. Kas astuti jalale või mitte?

Mis juhtus?
 Samas kohtumises käis teise poolaja esimene minut, kui Tammeka ründaja Ahmed Adebayo Basher mängis kokku Ezekiel Tanimowoga ja viimane avas skoori. Väravasöödu andmise eel oli Basher kahevõitluses Kalevi poolkaitsja Tristan Toomas Teeväljaga, kes nõudis olukorrast vea määramist.
Milline oli otsus? Kaivoja luges duelli määrustepäraseks ja Basheri tegutsemises ei näinud määrusterikkumist ka videokohtunik Liiva.
Miks intsident tähtis oli? Tammeka suutis arvulise ülekaalu kohe teise poolaja alguses väravaks vormistada ja juhtima asuda.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.