Videokohtunik | Penalti või sukeldumine, punane või kollane? Paide ja Tammeka jaoks polnud päevad vennad (0)

Tammeka pidanuks saama ühe punase, aga ka ühe penalti rohkem. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Soccernet.ee rubriik "Videokohtunik" vaatleb seekord Premium liiga 17.-19. vooru kohtumisi. 16 peetud kohtumise peale analüüsis RefPal läbi 220 olukorda.

Kollaste kaartide õigesti määramise protsent on vaadeldud perioodi jooksul kõrgem kui senise hooaja keskmine. Enne mainitud voore ehk esimese 16 vooru lõikes oli vastavas kategoorias õigete otsuste protsent 86 ning "Videokohtuniku" senise kuue osa peale on see vaid kahel korral olnud napilt kõrgem kui nüüd.

Punaste kaartide määramise osas langetasid keskmist kõvasti eelmised kolm vooru, kus peaaegu pooltel puhkudel tehti vale otsus, seda nii teise kollase kaardi kui ka otse punase kaardi määramise korral. Nüüd vaadeldud kolmes voorus on punaseid kaarte määratud õigesti vaid kahe erandiga, mis tõstab õigete otsuste protsendi taas senise hooaja keskmisest märgatavalt kõrgemale.

Karistusala olukordadest ehk penalti määramise ja mitte määramise osas on vaatlusaluse perioodi puhul õigete  otsuste protsent samas suurusjärgus "Videkohtuniku" eelmise osa ehk eelmise kolme vooru omaga. Hooaja senisele keskmisele jääb see siiski alla, kuid õige napilt, sest 16 vooru lõikes langetati selles valdkonnas õigeid otsuseid 86-protsendilise täpsusega.

1) kollased kaardid (117 olukorda, millest õigeid otsuseid 107 ehk 91%),
2) punased kaardid (16 olukorda, millest õigeid otsuseid 14 ehk 88%),
3) penaltid (22 olukorda, millest õigeid otsuseid 18 ehk 82%).

OLUKORD NR 1

Premium liiga 19. vooru kohtumine JK Narva Trans - Paide Linnameeskond (1:1) 2. juulil. Mängu 90+2. minut, kui seis 1:1. Kohtunik Karl Koppel.

Mis juhtus? Paide ründaja Robi Saarma kukkus karistusalas.
Milline oli otsus? Paide kasuks määrati penalti. Transi kaitsja Deniss Dedetško sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andis Paidele üleminutitel hea võimaluse mäng võita. Lisaks oli kollane kaart Dedetškole antud mängus teine, mistõttu ta eemaldati väljakult ja pidi vahele jätma ka järgmise kohtumise.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Kuigi kaitsja libistab olukorda ja tekib ka jala kontakt, siis ründaja ei kuku selle kontakti tulemusena, vaid võtab täies tasakaalus veel järgmise sammu ja siis viskab ennast pikali. Antud juhul on selge, et kukkumist ei põhjusta kaitse tegevus, vaid selle tekitab ründaja ise ning seega pidanuks saama kollase kaardi simuleerimise eest hoopis ründaja. Kindlasti on olukord selline, mis vajab kohtuniku otsust ning mängul jätkuda laskmine ei ole oodatud."

* * *

OLUKORD NR 2

Premium liiga 19. vooru kohtumine Pärnu JK Vaprus - Tartu JK Tammeka (1:1) 2. juulil. Mängu 90+2. minut, kui seis 1:1. Kohtunik Joonas Jaanovits.

Mis juhtus? Vapruse mängija Enrico Veensalu sirutas karistusalas jala välja ning Tammeka ründaja Patrick Genro Veelma kukkus.
Milline oli otsus? Penaltiviga ei määratud, Veelma sai simuleerimise eest kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andnuks Tammekale üleminutitel hea võimaluse mäng võita. Lisaks oli kollane kaart Veelmale antud mängus teine, mistõttu ta eemaldati väljakult ja pidi vahele jätma ka järgmise kohtumise.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Ründaja vasaku jala küljele liikumine on tingitud palli mängimisest ja mitte kontakti otsimisest. Vahetult enne kontakti mängib ründaja oma vasaku jalaga palli ja jalg jääb maha, st rohkem ei liigu. Kaitsja tuleb olukorda sisse ja paneb ründajale jala ette. Ründaja kukub pisut teatraalselt ning lisaks ei ole head kaameranurka, mis näitaks küljelt kontakti täit olemust. Pigem on tegemist penaltivea, mitte simuleemisega. Kindlasti on olukord selline, mis vajab kohtuniku otsust ning mängul jätkuda laskmine ei ole oodatud."

* * *

OLUKORD NR 3

Premium liiga 18. vooru kohtumine Tallinna JK Legion - Paide Linnameeskond (0:1) 29. juunil. Mängu 19. minut, kui seis 0:0. Kohtunik Andrei Karhu.

Mis juhtus? Paide ründaja Kaimar Saag põrkas õhuvõitluses kokku Legioni mängija Leonid Arhipoviga.
Milline oli otsus? Saag sai hoolimatu vea eest kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? 38. minutil sai Saag teisegi kollase kaardi ning eemaldati seetõttu väljakult. Paide pidi mängima enam kui terve poolaja ühemehelises vähemuses.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Paide mängija läheb õhuvõitlusesse ning kasutab enda paremat kätt lubamatul viisil ehk vea vääriliselt. Siiski näitab videokordus, et tegevuses puudub hoolimatu kontakt vastasmängija pea piirkonda ning toimub vaid toetamine õlale. Olukorras piisanuks vaid karistuslöögi määramisest."

* * *

OLUKORD NR 4

Premium liiga 17. vooru kohtumine JK Narva Trans - JK Tallinna Kalev (1:1) 18. juunil. Mängu 65. minut, kui seis 1:0. Kohtunik Kristo Külljastinen.

Mis juhtus? Kalevi ääreründaja Ioan Jakovlev murdis karistusalasse ja saatis teele söödu, mis tabas Transi mängija kätt.
Milline oli otsus? Penaltiviga ei määratud ja lasti mängul jätkuda.
Miks intsident tähtis oli? Jakovlevi sööt jõudis Kalevi ründajale Ats Purjele, kes palli seisuks 1:1 väravasse suunas.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Väga huvitav ning harvaesinev olukord, kus on koos penalti vääriline käega mängu rikkumine (käsi kehast eemal ja ebaloomulikus asendis), millele järgneb suluseisu rikkumine (selge pallimängimise üritus, mis mõjutab vastasmängijat) ja lõpuks ka värava saavutamine. Kuna käega mängu rikkumised sisaldavad endas mängija teadlikkust käte asendi suhtes, siis on need suluseisu mõistes arvestatavad kui tahtlik tegevus ning võrdsustatud tahtliku mänguga, mis kustutab suluseisu. Kokkuvõtvalt mängib kohtunik olukorras korrektselt edu ning värava saavutamine on igati määrustepärane."

* * *

OLUKORD NR 5

Premium liiga 17. vooru kohtumine Tartu JK Tammeka - Tallinna JK Legion (1:4) 18. mail. Mängu 46. minut, kui seis 0:2. Kohtunik Jagnar Jakobson.

Mis juhtus? Tammeka poolkaitsja Sander Puri tõmbas karistusalasse jooksnud Legioni ründajat Nikita Grankinit õlast ja Grankin kukkus.
Milline oli otsus? Legioni kasuks määrati penalti, Puri sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Teise poolaja avaminutitel kätte saadud 3:0 eduseis kindlustas Legioni olukorda märkimisväärselt, sest Tammeka mängis alates avapoolajast juba ka kümnekesi.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Kaitsja käekontakt vastasega ei ole hetkeline, sisaldab tõmmet ning selget soovi peatada ründaja edasi liikumine. Kohtunik määrab korrektselt penalti. Arvestades palli liikumise suunda, kohest ründaja poolset palli üle kontrolli saavutamist, olukorra lähedust väravale ning teiste kaitsjate asukohta, siis on tegu ilmse väravavõimaluse peatamisega ning rikkuja tulnuks mängust eemaldada ning kollane kaart ei ole olukorras piisav. Kohtunik jääb hiljaks kiirendusega vasakule ja seetõttu on sunnitud tegema pausi, millega ta kaotab olulisel määral vahemaad ning ülevaadet mängijate asetustest."

* * *

OLUKORD NR 6

Premium liiga 17. vooru kohtumine Paide Linnameeskond - FC Kuressaare (1:1) 18. juunil. Mängu 90+2. minut, kui seis 1:1. Kohtunik Kevin Kaivoja.

Mis juhtus? Paide ründaja Ebrima Singhateh spurtis karistusalasse ja üritas tõsta palli keskele. Pall tabas Kuressaare keskkaitsja Sander Alex Liidu kätt.
Milline oli otsus? Paide kasuks määrati käega mängule viidates penalti, Liit sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andis Paidele üleminutitel hea võimaluse mäng võita.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Videonurk ei ole kõige parem ning ei saa kinnitust, kas käe tahtlik liigutus ka palli tabab. Juhul kui kontakt toimub, on kaitsja käe liigutus palli suunal teadlik ning piisab vähesest käe liikumisest, et see oleks rikkumise vääriline. Kohtunik näeb olukorda healt positsioonilt ning on enda otsuses kindel. Lisaks saab rikkuja lubava rünnaku peatamise eest korrektselt kollase kaardiga karistatud. Peamised argumendid, miks olukord ei ole ilmse väravavõimaluse peatamine, on ründaja palli mängimise suund väravast eemale, ründaja enda tasakaalukaotus ja kukkumine ilma tema vastu rikkumiseta ning eelnevat arvestades rikkuja enda võimetus uuesti olukorda sekkuda."