Luup peale | 0:2 Belfastis ehk närb esitus, kehv tulemus ja kindel kaotus (galerii!) (7)

Foto: Jana Pipar / EJL

Kõik võinuks olla teisiti, kui Henri Anier suutnuks 71. minutil avanenud üks-üks olukorrast lüüa Eesti viigivärava, aga sügisel Rahvuste liigas Ungari vastu analoogses olukorras elegantse lahendusega hiilanud Eesti esiründaja jäi seekord kuivale. Nagu ka Eesti, sest protokollis pole väravat, tabelis pole punkte ja hinges ei kübetki rahulolu.

Belfastis, Windsor Parki staadionil 18 176 pealtvaataja ees peetud EM-valiksarja avamängus kaotas Eesti Põhja-Iirimaale 0:2. Väravate autoriteks olid Niall McGinn 56. ja Steven Davis penaltist 76. minutil. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kaotus oli selge ja õiglane

Tõsi, seesama Anieri 71. minuti šanss võinuks palju muuta, aga kui Eesti pääsenuks Windsor Parkilt tulema viigiga, oleks see olnud suur vedamine. Eesti meeskond polnud esmalt mänguks valmis ega suutnud Põhja-Iirimaad kordagi tõsiselt muretsema panna.

Terve kohtumise jooksul omas Eesti meeskond vaid ühte natukenegi arvestatav perioodi, kui lühikese aja jooksul suudeti sooritada mitu mõtestatud rünnakut (21.-25. minut). Põhja-Iirimaa oli palli vallates enesekindlam ning duellides täpsem, julgem, võimsam ja ahnem. Niimoodi jalgpallimänge võidetaksegi. Või siis kaotatakse, kui vaadata juhtunut Eesti vaatevinklist.

2. Eesti treenerite üllatus

Peatreener Martin Reim sõnas eilsel pressikonverentsil: "Meil on oma plaan, mis on teoreetiliselt alati väga hea, aga väljakul selgub, kas see töötab või mitte." Plaan seisnes mitte kohtumise kaliibrit arvestades tavapärases 5-4-1, vaid 5-2-1-2 asetuses, kus keskvälja vundamendi moodustasid Artjom Dmitrijev ja Karol Mets (mis tähendas omakorda, et kaitseliinis alustas Nikita Baranovi ja Joonas Tamme kõrval sügisel Rahvuste liigas tõusvas joones esinenud Madis Vihmann).

Eesmine kolmik koosnes Mattias Käidist ettenihutatud poolkaitsja kohal ning ründepaarist Henri Anier – Henrik Ojamaa, kusjuures kaitsefaasis moodustasid need kolm mängijat ühise ülemise liini (asetus 5-2-3), mille eesmärk oli takistada Põhja-Iirimaal lühikese sööduga ääretele jõudmast, vaid suunata nad keskele, kus ootasid Dmitrijev ja Mets.

Eesti treenerite idee läheneda matšile konkreetse kohtumise tarbeks käsitööna valmistatud plaaniga on arusaadav. Selle jaoks treenerid ongi, et otsustada, kas minna nii või minna naa. Ent plaani kvaliteet selgub lahingus ning täna ei saanud plaani kiita ei esituse ega tulemuse vaatevinklist, sest esimene oli närb ja teine halb.

3. Kohutavad 20 minutit, kus vedas palju ja korduvalt

Esimesed 20 minutit oli Eesti meeskonna esitus igas mõttes kehv. Initsiatiiv loovutati võõrustajatele ning kui ka pall enda valdusse saadi, kingiti see kiiresti põhja-iirlastele tagasi, sest Eesti mängijate puuted olid rasked ja konarlikud. Tolle perioodi jooksul ei suutnud Eesti üles ehitada ainsatki positsioonirünnakut, millega oleks jõutud vastase väljakupoolel järjestikuste täpsete söötudeni.

Muidugi avanesid Põhja-Iirimaa meeskonnal seda kõike arvestades soodsad võimalused väravani jõuda. Neist parim 19. minutil, kui Paddy McNair suutis talle värava ette pea peale riputatud tsenderduse neljalt meetrilt maapõrke kaudu üle Eesti värava lüüa (kui mängus jäi episoodi nägemata, soovitan lause igaks juhuks uuesti üle lugeda, et juhtunu fenomenaalsus ikka kindlasti kohale jõuaks!).

Seejärel Eesti mäng viivuks mõnevõrra paranes. Saadi paar positsioonirünnakut, millest üks lõppes Henri Anieri kauglöögiga, mille põhja-iirlased üle otsajoone blokeerisid, ja teine Gert Kamsi sissemurdega karistusalasse, mis jäi aga kahjuks täpse jätkuta. Poolaja lõpusirge kuulus aga taas Põhja-Iirimaa meeskonnale. Eesti õnneks oli ühel puhul Sergei Lepmetsa kohavalik eeskujulik ja teisel läks Jordan Jonesi 15 meetrilt sooritatud löök napilt mööda.

4. Eesti edutu avantüür keset vaheaega

Horvaadist kohtuniku Ivan Bebeki vaheajavile järel kulgesid asjad esmalt tavapäraselt – Eesti algkoosseisus suundus riietusruumi ning vahetusmehed asusid soojendust tegema. Ent juba paari minuti pärast juhtus midagi ootamatut – pallid korjati kotti ning kõik Eesti vahetusmehed suundusid riietusruumi ega tulnudki sealt enne teise poolaja algust välja. Põhja-iirlased tegid ühel poolel sooja, teine seisis jõude.

Mis eesmärgil Martin Reim, Andres Oper ja Mart Poom meeskonna riietusruumi kokku kamandasid? Äkki loodeti niiviisi, eeldatavasti mingi välkkoosolekulaadse tootega saada allapoole ärevuse nivood, mis paiknes terve avapoolaja vältel naeruväärselt kõrgel. Plaan võis olla hea, aga kasu sellest polnud, sest mäng jätkus põhja-iirlaste taktikepi all ning 56. minutil läksid võõrustajad ka 1:0 juhtima.

Eesti keskkaitsjatest ümbritsetud Kyle Lafferty suutis palli karistusalas surmata ja jätkas selle siis trahvikasti joone suunas, kust olid valvamata kaks põhja-iirlast. Löögivastutus langes McGinnil, kelle vasak jalg ei vääratanud ning vundament Põhja-Iirimaa võidule oli sellega laotud.

5. Väikesed detailid läksid pea kõik nihu

Et keerulisest mängust tulemus saada, on reeglina ikka sportlikku õnne ka vaja. Seda Eestil polnud, sest mitmed väikesed asjad läksid nihu: 1) paremkaitsja Taijo Teniste sai soojenduse lõpuhetkedel vigastada ja Norra kõrgliigas mängiva mehe asemel pidi alustama Premium liigas palliv Gert Kams,

2) Sergei Lepmets sai juba 4. minutil kokkupõrkes vastasega paugu sama parema puusa pihta, mis sai haiget ka 3. märtsi superkarikafinaalis Nõmme Kalju vastu; Eesti väravavahi esitusest kumas seejärel läbi kerge puisus, mis võis mõjutada ka meeskonna üldist enesekindlust, 3) kui Gert Kams 24. minutil paremalt äärelt karistusalasse murdis, ei õnnestunud madala sööduga kaaslast leida,

4) kui Henri Anier 71. minutil Kamsi osava läbisöödu järel üks-üks olukorda pääses, jäi duellis peale Põhja-Iirimaa väravavaht Bailey Peacock-Farrell, 5) 74. minutil jäi Karol Mets hiljaks ainult natuke, aga ikkagi jäi; tulemuseks penalti, millest Steven Davis lõi mängu otsustanud 2:0 värava.

Jäänuksid episoodid 1 ja/või 2 sündimata ning olnuks episoodidest 3, 4 ja 5 kasvõi ühes lõpptulemust teistpidine, võiksime praegu äkki rääkida 1:1 viigist. Aga kurtmiseks pole mingit põhjust, sest õnn tuleb välja teenida. Eesti seda tänase esitusega paraku ei suutnud. Kaotus oli teenitud.

Vigade paranduseks avaneb võimalus 8. juunil Tallinnas, kui sama vastasega valiksarja teises matšis uuesti kohtutakse. 

Protokoll:

21. märtsil kell 21.45 (Eesti aja järgi) Belfastis Windsor Parkil

Põhja-Iirimaa - Eesti  2:0 (0:0)
56. Niall McGinn, 75. pen Steven Davis

Hoiatused: 35. Joonas Tamm
Mänguolud: +13, vahelduv pilvisus; muruväljak väga heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 18 176
Peakohtunik: Ivan Bebek
Abikohtunikud: Goran Pataki, Bojan Zobenica
Neljas kohtunik: Igor Pajac (kõik Horvaatia)

Põhja-Iirimaa: Bailey Peacock-Farrell, Jamal Lewis, Jonny Evans, George Saville, Niall McGinn (84. Conor McLaughlin), Steven Davis, Kyle Lafferty (76. Josh Magennis), Stuart Dallas, Jordan Jones (81. Shane Ferguson), Paddy McNair, Craig Cathcart.
Varus: Michael McGovern, Conor Hazard, Conor McLaughlin, Tom Flanagan, Liam Boyce, Shane Ferguson, Jordan Thompson, Daniel Ballard, Aaron Hughes, Conor Washington, Josh Magennis, Paul Smyth.

Eesti: Sergei Lepmets, Artur Pikk, Mattias Käit, Henri Anier (77. Sergei Zenjov), Henrik Ojamaa (68. Konstantin Vassiljev), Madis Vihmann, Joonas Tamm, Karol Mets, Artjom Dmitrijev (84. Rauno Sappinen), Nikita Baranov, Gert Kams.
Varus: Mihkel Aksalu, Marko Meerits, Taijo Teniste, Dmitri Kruglov, Brent Lepistu, Märten Kuusk, Frank Liivak, Sergei Zenjov, Konstantin Vassiljev, Rauno Sappinen, Mark Oliver Roosnupp, Ken Kallaste.

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Holland
1
1
0
0
4:0
3
2.
1
1
0
0
2:0
3
3.
Saksamaa
0
0
0
0
0:0
0
4.
1
0
0
1
0:2
0
5.
Valgevene
1
0
0
1
0:4
0

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kodu keset linna Helen   •  
(120.22.209.***)
Henri tegi pahandust
artjoma   •  
(165.231.161.***)
A Miks ma koondis?
neljapäev   •  
(165.231.161.***)
kass paev neh ei tulnud välja
Paio Riiroja   •  
(165.231.161.***)
Poisid peaks mult kala võtma see paneb hea puraka enne mängu
Mestnyi5   •  
(85.253.58.***)
#REIMOUT!!!
Vaataja   •  
(145.14.32.***)
Minule küll I poolaeg meeldis. Eesti suutis harjumatult kõrge tempoga piirlastega tempot pidada poolaja lõpuni. Huvitav, et analüüsist jäid välja kõik viis Vassiljevi valesöötu/pallikaotust, millest üks ka penalti põhjustanud situatsiooni tekitas. Kostja, kogu respekti suhtes, võiks pensionile mineku mängu aja paika panna. Nii nagu ka Klavan.
.   •  
(82.131.23.***)
Kostja sugusel professionaalil võiks olla niipaljugi enesekriitikat ja öelda Reimile, et sorry Martin, mu vorm on nii sitt et piinlik on koondise eest väljakule joosta. Teeme trenni ja kui läheb paremaks, siis vaatame edasi.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MADALAMAD EUROSARJAD
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
13
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!