6 põhjust, miks Manchester United pole enam mudas, vaid võitleb meistritiitli nimel (2)

Manchester United on Premier League'i liider. Foto: Scanpix / EPA / Peter Cziborra

Inglismaa jalgpalliajaloo kõige edukama peatreeneri Sir Alex Fergusoni errumineku järel seitse hooaega mädasoos ekselnud Manchester United on Premier League'i liider. Tiitlikaitsja Liverpool kaotab neile kuue punktiga. See kõik on väga-väga ootamatu. Mis on Manchester Unitedi edu komponendid?

Esmalt väärib meenutamist olukord veel kaks kuud tagasi. 21. novembril sai Manchester United kirja hädise 1:0 võidu väljalangemistsoonis sipelnud West Bromwich Albioni üle. Tegu oli Unitedi jaoks hooaja kaheksanda mänguga, mille järel said nad esimest korda öelda, et neil on võite rohkem kui kaotuseid (4 võitu, 1 viik, 3 kaotust).

Tabelis tõstis see nad samas ainult kümnendaks. Tõsi, vahed oli väikesed ja Unitedil mäng varuks. Aga ikkagi paistsid kõik märgid viitavat, et 20-kordset Inglismaa meistrit ootab nende jaoks tavapäraseks saanud hooaeg – tuterdava rütmiga räme kangutamine, mis annab paar korda lootust, aga päädib ikkagi võitlusega esinelikusse ja Meistrite liigasse pääsemise nimel, kus õnnestumise šansid 50:50.

Kui 8. detsembril kaotati Meistrite liiga alagrupiturniiri viimases voorus võõrsil 2:3 RB Leipzigile ja jäädi ilma edasipääsust, mis tundus kahe esimese vooru järel surmkindel (saadi ju võõrsil 2:1 jagu Pariis Saint-Germainist ja purustati Leipzig kodus 5:0), vallandusid Inglismaal hoogsad spekulatsioonid, kas ja millal peatreener Ole Gunnar Solskjaer kinga saab. Poolteist kuud hiljem on olukord sootuks teistsugune.

Pärast toda 1:0 võitu West Bromwichi üle on United pidanud Premier League'is 11 kohtumist, kust kogunud kaheksa võitu ja kolm viiki. Ainuke kaotus pärast allajäämist Leipzigile on tulnud liigakarikasarja poolfinaalis, kus tunnistati Manchester City 0:2 paremust. Olgu öeldud, et derbirivaal City kaotab Unitedile kahe punktiga ja on ühe mängu vähempidanud. Aga hetkel, kui Premier League on jõudnud tänavuse ekvaatorini, kuulub liidrikoht Manchester Unitedile.

Mille toel on Solskjaer suutnud meeskonna võidukalt, tulemuslikult ja efektiivselt mängima panna? Põhjuseid on rohkesti, järgnevad mõned neist. Sünteesimisel on abiks olnud Inglismaa ajakirjandus, mis sellele teemale viimastel päevadel hulgikaupa bitte ja baite pühendanud.

Manchester Unitedi peatreener Ole Gunnar Solskjaer. Foto: Scanpix / PA / Clive Rose1. Kaotusseisust võidetud punktid | Üks kulunumaid jalgpalliklišeesid sedastab, et "mängu esimene värav määrab palju". Põhjendatult, sest võrreldes teiste võistkondlike pallimängudega on jalgpallis ühe skooriühiku olulisus võrreldamatult palju kõrgem, kuna neid sünnib kohtumise jooksul vähe (tänavuse Premier League'i keskmine on hetkel 2,74).

Enamasti avavärava löönud võistkond mängu ei kaota. Ning kaotusseisust viigi või võidu noppimine nõuab pingutust ja õnnestumist. Tiitlikaitsja Liverpool on tänavu Premier League'is selles vallas paremuselt teine meeskond – nad on mängudest, kus on jäädud kaotusseisu, kogunud 10 punkti, mis on tubli tulemus. Aga Manchester Unitedil on samaks näitajaks… 21 punkti!

See on ebamaiselt kõrge näitaja ja vaieldamatult number üks põhjus, miks Solskjaeri meeskond tabeli tipus asetseb. Brighton, Newcastle, Everton, Southampton, West Ham, Sheffield United ja Fulham on kõik saanud tänavu rõõmustada Manchester Unitedile löödud juhtvärava üle, aga lõpuks platsilt kaotajana lahkunud.

2. Üheväravalised võidud | Veidike seotud eelneva punktiga, sest kaotusseisu võiduks pööramine õnnestub reeglina nii, et võidumarginaal on üheväravaline. Ent kui 12 võidust 7 on võetud kaotusseisust, siis ülejäänud viiest koguni neli on olnud üheväravalised (3x1:0 ja 1x2:1), mis on teatavasti märk enesekindlast võistkonnast (ja vahel ka olukorrast, kus võit saadakse kätte ilma teab mis hästi mängimata).

Kokku on Manchester Unitedi 12 võidust koguni kaheksa (sh kõik neli pärast jõulupühi saavutatut) olnud üheväravalised. Väravate vahe poolest on nad Premier League'is alles paremuselt viies meeskond, aga üheväravalise võidu väärtus on punktide osas täpselt sama kui 4:0-l.

3. Poolkaitsjad, Shaw ja de Gea said suvel konkurendi | Ei Erling Braut Haalandit ega Jadon Sanchot. 2020. aastal seostati Manchester Unitedit nende kahe noore staariga, aga mõlemad mängivad (endiselt) Dortmundi Borussias. Võrreldes näiteks Chelsea'ga oli Unitedi suvine osturalli väheglamuurne.

Kui Chelsea käis Selveris, siis United Maximas, sest äärekaitsja Alex Telles, poolkaitsja Donny van de Beek ja ründaja Edinson Cavani ei tekitanud ligilähedaseltki sama võimsaid võnkeid kui Timo Werner või Kai Havertz. Ometi tasub praegu Unitedit targa ostupoliitika eest kiita.

Telles pakub konkurentsi vasakkaitsjale Luke Shaw'le, kes on tegemas on viimaste aastate parimat hooaega. Van de Beek on seni esinenud episoodiliselt, aga tagab, et keskväljal valitseb konkurents. Muuseas, ka Fred pidi esmalt klubi ja Inglismaaga päris pikalt kohanema, ent on praegu täisväärtuslik ja kasulik meeskonnaliige.

Väga tähtis oli ka mullu Sheffield Unitedis esiväravavahiks olnud Dean Hendersoni naasmine laenulepingult, sest nii tugevat konkurenti pole David de Geal olnud aastaid. Tulemus? Eelmisel kahel hooajal arusaamatute prohmakatega patustanud hispaanlane mängib kindlusega, mis meenutab tema parimate päevade omi.

Manchester Unitedi poolkaitsja Paul Pogba. Foto: Scanpix / AP / Peter Cziborra

4. Pogba pole enam suluseisus | Kolmapäeval alistas United võõrsil 2:1 Fulhami tänu poolkaitsja Paul Pogba hiilgavale väravale. Ümber kaitsja kulgenud ja posti kõrvale võrku sahisenud vasaku jala löögi trajektoorist õhkus maailmameistri kvaliteeti. Pärast 2018. aasta MM-finaalturniiri, kus Pogba oli esikoha saavutanud Prantsusmaa üks võtmemängijaid, on seda kohanud harva.

Pogba vedas koostöös agendi Mino Raiolaga pea poolteist hooaega Unitediga vägikaigast, proovides välja pressida üleminekut, aga klubi ei lasknud end kõigutada. Kui Pogba oli kehvas vormis, jättis Solskjaer ta tseremooniata pingile või koosseisust välja. Silmnähtavalt toetas juhtkond tolles konfliktis peatreenerit, mis oli tark teguviis, sest kui järele anda ühe mängija väljapressimisele, on järgmise samasuguse ukse taha saabumine ainult aja küsimus.

Kuidas täpselt, pole teada, aga igatahes on Pogba nüüd vahepealsest suluseisust väljunud. Ta mängib isuga ja võistkondlikult, targalt ja võitluslikult. Sagedased etteheited, et Pogba ei suvatse teha musta tööd, pole viimasel ajal olnud asjakohased. Heaks näiteks tema kohusetundlik esitus Liverpooli vastu. Solskjaer mängitas teda paremal äärel, kus Pogba end muidugi kuigi mugavalt ei tundnud, aga prantslane ei vingunud, vaid rabas täiega.

5. Solskjaeri julged koosseisuvalikud | Jalgpalliklišeede varasalves sobrades satub üpris kiiresti kätte ka "Võitvat koosseisu pole mõtet vahetata!" sedastus. Unitedis see paika ei pea. Nad on püsinud Premier League'is kaotuseta 13 mängu järjest. 10 võidust ja 3 viigist koosneva seeria käigus pole Solskjaer saatnud kordagi kaks mängu järjest platsile sama algkoosseisu.

Muuseas, sama komme oli ka tema mentoril Sir Alex Fergusonil. Isegi siis, kui mäng sujus ja graafik ei surunud, oli Fergusonil komme kooseisuga natuke nikerdada. Vastast mingi lükkega üllatada ning samas enda meeskonda ergutada. See lähenemine, nagu tulemustest teame, oli väga edukas. Solskjaer tegutseb samal põhimõttel.

20. detsembri mängus Leeds Unitediga üllatas ta Daniel Jamesi algkoosseisu määramisega. Kaks kuud mänguajata olnud poolkaitsja alustas ka järgmist matši Leicester City'ga. Selle lükkega leevendas Solskjaer tiheda graafikuga hooajal enamasti põhikoosseisu kuuluvate koormust ja turgutas Jamesi moraali. Samasuguseid ampse on saanud ka Juan Mata ja Nemanja Matic, samuti van de Beek.

Koos koosseisuga varieerib Solskjaer ka taktikat. Kui näiteks Liverpoolil on üks kindel mudel, mille järgi ilma suuremate variatsioonideta mängitakse, siis Unitedil mitte. Vahel on keskväljal romb, aga vahel hoopis kaks kaitvat poolkaitsjat, kelle ees Bruno Fernandes ja kolm ründajat. Oleme näinud kergelt balansist väljas 4-4-2 ja 3-5-2 asetusi.

Ning ka mängijad täidavad erinevaid rolle. Pogbale antud ülesannete mitmekesisusest oli eelnevalt juttu, aga ka meeskonna esiründaja Marcus Rashford mängib kord ääreründaja, kord toetava ründaja ja vajadusel ka tipuründajana. Kui vaja, siis ilmselt ka 3-5-2 asetuse äärekaitsjana.

Manchester Unitedi mängujuht Bruno Fernandes. Foto: Scanpix / AFP / Peter Cziborra

6. Bruno Fernandes jaksab | On vaid üks mängija, kes hetkel Unitedis asendamatu. Jah, Aaron Wan-Bissakal pole paremkaitses otsest konkurenti, aga kui ta peaks rivist langema, on see koht võimalik täita. Kas asetust muutes või mõnd poolkaitsjat sinna määrates.

Aga Bruno Fernandesi pakutavad ettearvamatus ja särts asendatavad ei ole. Portugallane on seni kuulunud põhikoosseisu 18 Premier League'i mängus 19-st (täispakett on ette näidata vaid kaptenil Harry Maguire'il). Loova poolkaitsja jaksamine ja terve püsimine on Unitedi jaoks võtmetähtsusega.

* * *

Kindlasti pole loetelu ammendav. Ning Unitedi liidrikoht näitab sel ülimalt tihedal ja ettearvamatul hooajal esialgu eelkõige seda, et on mängitud üle ootuste hästi. Aga tiitlikonkurentsis on Manchester United vaieldamatult sees. Esimest korda kaheksa hooaja jooksul. See on klubi jaoks suur asi.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Manchester United
19
12
4
3
36:25
40
2.
Manchester City
18
11
5
2
31:13
38
3.
Leicester City
19
12
2
5
35:21
38
4.
Liverpool
19
9
7
3
37:22
34
5.
Tottenham
18
9
6
3
33:17
33
6.
Everton
17
10
2
5
28:21
32
7.
West Ham
19
9
5
5
27:22
32
8.
Chelsea
19
8
5
6
33:23
29
9.
Southampton
18
8
5
5
26:21
29
10.
Arsenal
19
8
3
8
23:19
27
11.
Aston Villa
16
8
2
6
29:18
26
12.
Leeds United
18
7
2
9
30:34
23
13.
Crystal Palace
19
6
5
8
22:33
23
14.
Wolverhampton
19
6
4
9
21:29
22
15.
Newcastle
18
5
4
9
18:30
19
16.
Burnley
18
5
4
9
10:22
19
17.
Brighton & Hove
19
3
8
8
22:29
17
18.
Fulham
18
2
6
10
15:27
12
19.
West Bromwich
19
2
5
12
15:43
11
20.
Sheffield United
19
1
2
16
10:32
5
Kommentaarid

raudidas   •  
(87.119.179.***)
OJ kas manku on pohlaku lemmiktiim?
Urmas Ristmägi   •  
(91.129.102.***)
Manu on pugejate tiim.
Seal on suured poisidreformierakonda paljud saa ud pukki. Aga oil pole julgust olla üksi need kes nad on sest siis paistab välja ne de argpüksilik ja nohiklik tegutsemisviis. Pogbast sai mees tänu suuresti Cavani toomine teami. Pugeja Pogba on viha täis nagu poleks tüdrukut veel saanud. Minul küll veri vemmeldab aga mitte ei roni seda näitama tervele staadionile. Sest nohikud näevad seda nagunii ja tõlgendavad teda erinevalt. Vaatad Chelskit. Näed mis sa saad. :D Nii on ja ei mingit näitlemist. Manu aga jälgitakse liialt ikka sellest et kes kui palju ikka juurde paneb ja kes suuremat raha võiks küsida. Jukupoisid õppige nüüd või unustage ferguson.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0