Ajame aju kärssama ehk 7 lihtsat ja 3 veidi keerulisemat asja, mis peavad juhtuma, et Gibraltar (!) jõuaks MM-ile (3)

Gibraltari meeskond rõõmustamas oma esimese värava üle käimasolevas MM-valiksarjas. 1:4 kaotusest Montenegrole see tabamus neid siiski ei päästnud. Foto: Scanpix / Reuters / Stevo Vasiljevic

MM-valikturniir Euroopas on alanud võluvalt. Luksemburgi 1:0 võit Iirimaa üle ja Malta 2:2 viik Slovakkiaga on ootamatud skoorid, mis sümboliseerivad maailma ihaldatuima sporditrofee, mida jalgpalli meeste MM-tiitel kahtlemata on, poole viival teel asetsevaid erinevaid ohte ja raskusi.

Mõlemad mainitud tulemused kirjutatakse üllatajate (Luksemburg ja Malta) jalgpalliajalukku suurte tähtede ja ohtrate kaunistustega. Ning Iirimaa ja Slovakkia jäävad neid mänge meenutama jubedusevõdinaga, mida tekitab Eesti koondise toetajates 2014. aasta novembris San Marinos juhtunu – 0:0 viik elukoleda mänguga – jutuks võtmine.

Paraku on nii Luksemburgil kui ka Maltal keeruline loota, et see fantastiline tulemus aitab nad järgmise aasta lõpus peetavale MM-finaalturniirile, sest selleks peaksid nad mahtuma valikgrupis kahe parema sekka (võitja tagab MM-pääsme, teise koha omanik pääseb play-off'i), mis nõuaks veel mitut sarnast üllatust ja sobivaid tulemusi teistes mängudes. Tõsi, kui Luksemburg täna Portugali kotti paneb, siis on olukord juba mõnevõrra teine...

Aga kui seda ei juhtu ja valitseva Euroopa meistri kapten Cristiano Ronaldo saab väljakult lahkuda võitjana, mitte pettununa, tuleb jalgpallikääbuste sõpradel vaadata lootusrikkalt kaljuriigi Gibraltari suunas, sest nende MM-ile pääsemiseks peab juhtuma "ainult" 7 väikest ja 3 veidi suuremat asja.

REKLAAM

Selgitus: mäletatavasti toimus eelmisel sügisel Rahvuste liiga teine hooaeg, mis otsapidi seotud ka alanud MM-valikturniiriga. Nimelt tagavad lisaks kümnele teise koha omanikule koha play-off'is ka kaks kõige paremat Rahvuste liiga alagrupivõitjat, kes valiksarjas oma alagrupi kahe parema sekka ei mahu.

Vastavalt reglemendile pole vahet, kas alagrupp võideti A-, B-, C- või D-divisjonis, aga enne pääseb play-off'i D-divisjonis enda alagrupis Liechtensteini ja San Marinot edestanud Gibraltar, kui A-divisjoni alagrupis teiseks jäänud Holland, Portugal või Saksamaa või kolmanda kohaga leppinud Inglismaa või Horvaatia.

Gibraltari segab teel MM-ile kõigest üks väike detail – nad on Rahvuste liiga alagrupivõitjate pingereas alles 13. kohal. Neist eespool on (pingereas): Prantsusmaa, Belgia, Itaalia, Hispaania, Wales, Austria, Tšehhi, Ungari, Sloveenia, Montenegro, Albaania ja Armeenia.

Victoria staadion Gibraltaril, kus kaljuriigi koondis oma kodumänge peab. Foto: Scanpix / Reuters / Jon Nazca

Et Gibraltar jõuaks MM-i play-off'i tänu Rahvuste liiga tulemusele, tohib neist 12 riigist MM-valikturniiril oma alagrupis kahe parema seast välja jääda ainult üks, mis võimaldaks vapral Gibraltaril teise väljajagamisel oleva pääsme endale napsata. Ning on juba teada, et üks jääb, sest Belgia, Wales ja Tšehhi kuuluvad kõik E-alagruppi (selles mängib ka Eesti). Eksimisruumi Gibraltaril seega pole, kõik peab jooksma mööda etteantud rööpaid.

Võimatu? Jah! Aga kui natuke fantaseerida? Siis enam üldse mitte nii väga. Ütleme nii, et jalgpallis on ennegi imelikke asju juhtunud. Järgnevalt seame ritta sündmused, mis peavad juhtuma, et Gibraltar jõuaks MM-ile. Alustame lihtsatest sündmustest.

1. Itaalia mahub C-valikgrupis (vastasteks Šveits, Leedu, Põhja-Iirimaa ja Bulgaaria) kahe parema sekka. Arvestades, et kaks võitu on Itaalial juba käes ning kaks mängu nõrgima asetusega Leeduga ees, on töö sisuliselt tehtud. Tõenäosus 99%.

Valgevene ja Eesti võimalused jõuda valikgrupis kahe parema sekka on vastavalt väikesed ja olematud. Gibraltarile see sobib! Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee2. Ei Valgevene ega Eesti mahu E-valikgrupis (vastasteks veel Belgia, Tšehhi ja Wales) kahe parema sekka. Kui emb-kumb asi juhtuks, tähendaks see automaatselt, et vähemalt kaks Rahvuste liiga grupivõitjat, kes pingereas Gibraltarit edestavad, oma valikgrupi kaudu MM-pääset või kohta play-off'is ei teeni. Ja siis oleks Gibraltari šansil kriips peal. Oht selleks on siiski tilluke, sest Eesti šansid on kahe kaotuse järel olematud ja Valgevene omad algusest saadik pisikesed. Tõenäosus üle 95%.

3. Hispaania mahub B-valikgrupis (vastasteks Rootsi, Kreeka, Gruusia, Kosovo) kahe parema sekka. Viik Kreekaga ja koba võit Gruusia üle tähendavad kerget häiret, aga kahe sekka venitab Hispaania end ikka välja. Tõenäosus üle 95%.

4. Valitsev maailmameister Prantsusmaa mahub D-valikgrupis (vastasteks Soome, Ukraina, Bosnia ja Hertsegoviina, Kasahstan) kahe parema sekka. Kooslus pole lihtne, sest Soome on mõõdukalt ja Ukraina väga ohtlik ning Bosniagi pole papist. 1:1 viik Ukrainaga näitas, et kerge valiksari prantslasi ei oota. Aga kahe parema sekka nad ju ikka mahuvad. Mõistus tõrgub vastupidist uskumast. Tõenäosus üle 90%.

5. Austria mahub F-valikgrupis (vastased Taani, Šotimaa, Fääri saared, Iisrael, Moldova) kahe parema sekka. Austerlastel on praeguseks kirjas viik Šotimaaga ja võit Fääri saarte üle. Nad on koos Taaniga selged soosikud kahe tipmise koha hõivamiseks. Nii mängijate valiku poolest kui ka põhjusel, et nende peamised ohustajad Šotimaa ja Iisrael mängisid omavahel viiki, mis vähendas mõlema šansse kahte soosikut ohustada. Tõenäosus üle 80%.

6. Sloveenia mahub H-valikgrupis (vastasteks Venemaa, Horvaatia, Slovakkia, Küpros ja Malta) kahe parema sekka. Esmalt tõdeme, et 2010. aasta MM-il 16 parema sekka jõudnud Slovakkia on mängust väljas, sest neil on juba kirjas viigid Küprose ja Maltaga. Seega edasipääsejad selgitavad Venemaa, Sloveenia ja Horvaatia. Sloveenia võitis kodus Horvaatiat ja kaotas võõrsil Venemaale. Sloveenide šansid pole sugugi halvad, Venemaalt revanši võtmise korral isegi head. Tõenäosus 40% kandis.

Sloveenia alustas MM-valiksarja 1:0 võiduga eelmise MM-i finalisti Horvaatia üle. Foto: Scnapix / SIPA / Grega Valancic

7. Armeenia mahub J-valikgrupis (vastasteks Saksamaa, Põhja-Makedoonia, Rumeenia, Island ja Liechtenstein) kahe parema sekka. See, muuseas, pole üldse nii utoopiline, sest pühapäeval sai Armeenia kodus Islandist 1:0 jagu.

Selge see, et Saksamaa paneb selle valikgrupi muredeta kinni, aga Island liigub selges langustrendis, Põhja-Makedoonia on Armeeniaga täiesti sama masti meeskond, kelle fookus on aga EM-finaalturniiril, kuhu nad kvalifitseerusid. Kui Liechtensteini otsa koperdamist välditakse ja mujalt tublisti punkte nopitakse, on Armeenial olemas arvestatavad šansid Rumeeniaga teise koha nimel lahingut lüüa. Tõenäosus 25% kandis.

* * *

Kõik eelpool kirjeldatud, oleme ausad, pole midagi liiga muinasjutulist. Need kõik on täiesti reaalsena tunduvad stsenaariumid. Mõned väga tõenäolised, aga isegi Armeenia teine koht oma valikgrupis liigitub selle praegust seisu arvestades "võib juhtuda küll" kategooriasse. Umbes nagu see, et Eesti oleks laupäeval suutnud Minskis Valgevenet võita.

Järgnevad kolm asja liigituvad aga pigem juba "oota nüüd ja seleta uuesti, kuidas täpselt sa seda ette kujutad" kategooriasse. Ent kui Kreeka on tulnud Euroopa meistriks, Gennaro Gattuso lõpetanud mõne kohtumise ilma kollast kaarti teenimata ning FIFA tegelenud korruptsiooni kõrvalt ka jalgpalli globaalse arendamisega, võivad juhtuda ka järgnevad kolm asja:

Montenegro koondise keskkaitsja, Madridi Atleticos mängiv Stefan Savic. Foto: Scanpix / Reuters / Ints Kalnins1. Montenegro mahub G-valikgrupis (vastasteks Türgi, Holland, Norra, Läti ja Gibraltar) kahe parema sekka. Väga keeruline, aga mõned nüansid annavad Gibraltarile lootust. Esiteks on Türgi juba alistanud nii Hollandi kui ka Norra ehk viimased on oma tagasilöögid kätte saanud. Teiseks omab Montenegro praegu täisedu, sest kohustuslikud Läti ja Gibraltari vastu võeti ära.

Kolmandaks leiab Montenegro koosseisust nii Serie A, La Liga kui ka Ligue 1 mängijaid. Neil on asised jalgpallurid, kes võivad õnnestumise korral tulemust teha küll. Kui täna õhtul Norrat nüpeldatakse, on see vesi Gibraltarist MM-sordi jagu jahvatavale veskile.

Neljandaks saab Gibraltar ise oma saatust mõjutada, sest kui nad Montenegrolt punkte ei võta (50% tööst on 1:4 kaotusega juba tehtud), aga Norralt või Hollandilt küll, siis nihutavad nad seisu endale sobivas suunas. Tõenäosus alla 15%.

2. I-alagrupis hõivavad Ungari ja Albaania (vastaseks Inglismaa, Poola, Andorra ja San Marino) kaks esimest kohta. Jah, Inglismaa ja Poola peavad mõlemad kahe parema seast välja jääma. Seda on ette kujutada väga keeruline. Gibraltar peab lootma, et Andorra või San Marino suudab neile teene teha ja emba-kumba soosikut vastu kõiki ootusi üllatada. Ning Albaania ja Ungari peavad edaspidi mängima pea ilmeksimatult. Just see on kogu plaani kõige nõrgem koht. Tõenäosus vast 2%.

Pool tööd juba tehtud! Nägu, mida teha, kui Inglismaa valikgrupis kahe parema seast välja jääb, on meeskonna kaptenil Harry Kane'il kenasti selge! Foto: Scanpix / Reuters / Florion Goga

3. Gibraltar peab MM-i play-off'is võitma kaks mängu. Kui eelnevad 7+2 asja ikkagi juhtuvad (tõenäosus jääb ilmselt Leicester City Inglismaa meistritiitli kanti), siis on Gibraltar MM-ist vaid kahe mängu kaugusel.

12 play-off'i pääsenut meeskonda (10 teise koha omanikku ja kaks Rahvuste liiga alagrupivõitjat) loositakse kolme nelikusse, kus peetakse esmalt poolfinaalid ja siis finaal. Võitjad sõidavad MM-ile. Tuleb kaitses kõva olla, pikka ette peksta, ise järele joosta ja niimoodi end MM-ile mängida. Või siis penaltitele loota. Tõenäosus vast 5%.

* * *

Väited, nagu oleks antud artikli näol tegemist UEFA tellimustööga, mille eesmärk on selgitada Rahvuste liiga täpseid toimimispõhimõtteid, lükkab autor otsustavalt tagasi. Ta on varjamatult uhke, et selle jampsi ise välja mõtles (ning seda kinnitavad ka Soccernet.ee ajakirjanikud Kasper Elissaar ja Kristjan Jaak Kangur, kes täheldasid eilse podcasti lindistamise eel erikorrespondent Järvela sadistlikku irvet ja pärisid: no mis?).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Argo Hein   •  
(213.35.176.***)
Selle artikli numbrid kokku võttes tuleb tõenäosuseks 0,00096%
Ott Järvela   •  
(185.154.22.***)
Mis on oluliselt suurem kui maailma kõige väiksem asi, mis on teatavasti kükitav mannatera.
Margus Triksberg   •  
(87.119.179.***)
ei pääse gibraltar edasi

Sisene
FLORA LANGES EBAÕIGLUSEGA
Luup peale | Suluseis, mida ei olnud? Flora näitas Legiale hambaid ja vääris võitu!
Venemaal läks pall veerema: üks staar tuleb, teine läheb, aga pealkirjad röövis Yaya Toure
UNITED LEIDIS UUE KESKKAITSJA!
Ametlik! Manchester United sai Realist hinnatud keskkaitsja
EESTIS TOIMUB
Karikaloos viis 1/16-finaalis vastamisi kaks Premium liiga klubi
UUS TASKUHÄÄLINGU OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia valikute kallal võib küll norida, aga tulemused ju tulevad
Lugu Tokyost | Kas Mehhikos baseeruv Prantsusmaa vanameister suudab Tokyo olümpiaturniiri elule raputada?
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
17
14
1
2
46:22
43
2.
Tallinna FC Flora
15
12
3
0
40:11
39
3.
Paide Linnameeskond
17
10
5
2
30:14
35
4.
Nõmme Kalju FC
17
8
2
7
31:19
26
5.
Tallinna JK Legion
17
7
3
7
29:19
24
6.
JK Narva Trans
17
6
2
9
22:31
20
7.
Viljandi JK Tulevik
17
4
2
11
19:38
14
8.
Tartu JK Tammeka
16
3
4
9
18:29
13
9.
FC Kuressaare
16
3
2
11
14:31
11
10.
Pärnu JK Vaprus
17
3
2
12
14:49
11
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 PJK - Maardu (Esiliiga)
  • R 19.30 Vaprus - Kuressaare (Premium liiga)
  • L 13.00 Tulevik - Tammeka (Premium liiga)
  • L 16.00 Kalev - Flora (naiste meistriliiga)
  • L 19.00 Paide - Flora (Premium liiga)
  • P 19.00 Trans - Levadia (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
43
Tallinna FC Flora
39
Paide Linnameeskond
35
Nõmme Kalju FC
26
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
20
Viljandi JK Tulevik
14
Tartu JK Tammeka
13
FC Kuressaare
11
Pärnu JK Vaprus
11
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK