Esiliiga B-st mõne minuti kaugusel olnud Elva sai Kaido Koppelilt uue näo, ent säilitas kambavaimu (0)

Mullu kolinaga lati alt läinud Elva sihib tänavu kogenud peatreeneri ja teada-tuntud kambavaimu abil kõrgemat positsiooni. Foto: Imre Pühvel

"Viimase kuue aasta jooksul pole nii kaootilist hooaega olnud kui mullu. Tegime liiga palju erinevaid muudatusi, mis tõid kaasa ebastabiilsuse," võttis Elva 2023. aasta kokku klubi tegevjuht Marie Pau. Vaatamata künklikule ja käänulisele teele, nagu need Lõuna-Eestis tavaliselt on, mängitakse Esiliigat väikelinna mändide all ka tänavu.

Elva läks eelmisele hooajale vastu mõõdukate ootustega, sest aasta varem saavutati Esiliigas ajaloo esimene pronksmedal, mis lubas teist korda osaleda Premium liiga üleminekumängudel, kus teatavasti alistuti Tallinna Legionile.

Mullu starditi Tallinna Flora duubelsatsi vastu Tartu Sepa kunstmuruväljakul võidukalt, mis lubas mõelda, et tunamullune hea hoog kandub väikelinna klubil edasi ka uude aastasse. Paraku aga nii ei läinud. Järgnesid nahutamised Paide ja Levadia duublitelt ning Viimsilt, neis mängudes löödi ise 3 väravat ja endale lasti 13. Kuuendas voorus võõrustati Elva Nike Arenal FC Tallinnat, kuid kohtumist alustati uudisega, et toonane peatreener Veiko Haan ei jätka ametis ning tema koha võtab üle varasem abitreener Joonas Horn.

"Lootsime leida uut peatreenerit, aga see ei õnnestunud," rääkis tegevjuht Pau mullu suvel vangerduse põhjustest Soccernet.ee-le. "Haani esialgse lahkumise tagajärg oli lihtne – ta oli esindusmeeskonna juures liiga kaua, mistõttu asjad stagneerusid, paljudel mängijatel tekkis mugavustsoon. Heast rutiinist sai halb – uusi mõtteid ning väljakutseid ei tekkinud, sest kogu aeg oli sama seltskond."

Horni käe all toimus jalgpallile iseloomulik uus hingamine, kus uue juhendajaga tulid kaasa uued mõtted ja värskus. Seetõttu välditi kaotust kolmes järjestikuses kohtumises – viigistati FC Tallinna ja Nõmme Unitediga ning võideti Tallinna Legionit.

Siiski ei kestnud lilleline aeg kaua, sest 29. juunil oli Paides peatreenerikoha taas sisse võtnud Haan. Suvine aeg, mis tavaliselt on Elva jaoks olnud punktirohke, oli väga ebastabiilne – juuni algusest augusti lõpuni saadi liigas vaid kaks võitu ja üks viik.

Ameerika mägedena kulges ka sügis, kus vahepeal näpistati suuremaid, siis jäädi alla tabeli viimastele. Ärevaks tegi olukord, kus pärast hooaja viimast kohtumist, kus saadi tšempionina lõpetanud Unitedilt 0:7 tappa, selgus, et Elvat ootavad ees järjekordsed üleminekumängud. Sel korral mitte Premium liiga, vaid Esiliiga pileti nimel. Niisiis tuli novembri lõpus Lõuna-Eestis tegutseval meeskonnal pingutada, et säilitada koht tugevuselt teises liigas. Meestele ulatas oma abikäe ka kodulinna naasnud Kaido Koppel, kellest sai ühtlasi Haani mantlipärija.

Avamäng Tartus kohaliku Kalevi vastu lõppes kompava 0:0 viigiga, ent Viljandis toimunud kordusmatšis ei hoidnud kumbki pool ennast tagasi. Tänasel päeval Tammekasse kuuluv Priit Peedo viis Kalevi 6. minutil juhtima, misjärel kruvis Esiliiga B võistkond pinget üha enam juurde ning Elvale terendas väljalangemine. Tablool tiksus kolmas üleminut, kui Martin Thomson pikendas Karl Kruusi väljalöögi edasi Markus Lokile, kes saatis palli võrku ning kohtumise lisaajale. Jasper Reilsoni 99. minuti tabamus kinnitas, et Elva mängib ka 2024. aastal Esiliigas.

Esiliiga B-sse kukkumine poleks olnud maailmalõpp

Mõistagi oli Elval Viljandis kaalul väga palju ning Esiliiga B-st oldi vaid mõne minuti kaugusel. Raske on ette kujutada, mis oleks Elva esindusmeeskonnast saanud, kui nad oleksid tolle kohtumise kaotanud. Klubijuht Pau hinnangul poleks langemine olnud kokkuvarisemine, kuid püsimajäämine on arusaadavalt kergendus.

"Viimase kuue aasta jooksul pole nii kaootilist hooaega olnud kui mullu. Tegime liiga palju erinevaid muudatusi, mis tõid kaasa ebastabiilsuse. Kui üleminekumängude tulemus rõõmustas nii palju kui see rõõmustas, võtab see eelmise hooaja hästi kokku," meenutas Pau Soccernet.ee-le. "Esiliiga B oleks meie jaoks olnud samm tagasi. Kuigi ma ise vahepeal mõtlesin, et seal oleksime saanud hinge tõmmata, leida stabiilsuse ja end jälle üles ehitada."

Ta lisas: "Kuulsin pärast üleminekumänge fännidelt, et see oli kõige emotsionaalsem ja pingelisem madin, mida nad on oma elu jooksul näinud. Meile jõudis selle kogemusega samuti reaalsus koju. Saime klubina aru, et Esiliiga tase on viimaste aastatega järsult tõusnud. Iga meeskond on muutunud professionaalsemaks, mis on omakorda tekitanud olukorra, et pisidetailide puudumisel pudenetakse konkurentsist."

Varasemalt Premium liigas Tartu Tammekat ja Nõmme Kaljut juhendanud Kaido Koppel on tagasi Elvas. Foto: Liis Markvardt / Familiis / FC Elva

Professionaalsemaks muutumist koordineerib Elvas tänavu pealik Koppel, kes on pärast Tammeka ja Kalju juhendamist tagasi seal, kus algas tema treenerikarjäär. Üks kandidaatidest oli ka Siim Valtna, kes oli Tammekas Koppeli abiline, ent Elva otsustas klubile tuttava inimese kasuks.

"Mina inimesena Koppelit varem ei tundnud, kuid teised treenerid on temaga varasemalt koos töötanud. Ta on endaga kaasa toonud selle, et me ei võta eneselt mõistetavalt, kuidas üks inimene täidab mitut rolli. Haan oli peatreener, vahepeal abitreener, ta tegi analüüse, hoolitses varustuse eest ehk nüüd on erinevates rollides erinevad inimesed.

Nüüd kõlab tunamullune pronksmedal veelgi ulmelisena, sest selle saavutas juhendaja, kes tegeles mitme erineva asjaga korraga. Koppel on teinud hea ülevaate sellest, milline on olnud meie treeneritetiim võrreldes teistega. Saime eelmisel hooajal ka sellest aru, kui Nõmme Unitedi vastu mängides oli neil kuus taustajõudu, meil vaid kaks.

Oma oskusi ja teadmisi annab Koppel edasi ka teistele treeneritele. Teda huvitab väga, kuhu meie noored välja jõuavad ehk proovime noortetöösse ühe käigu juurde panna, et nad ühel päeval jõuaksid esindusse ja sealt omakorda kusagile edasi. Näen, miks klubi hinnangul on ta õige inimene," lausus Pau.

Kogu Elva treeneritetiim on tänavu saanud uue kuue. Kui varem oli see kahe- või kolmeliikmeline, siis nüüd on ametis neli meest. Koppelit on abistamas Asser-Enri Soro, väravavahte aitab soomlane Anton Bogdanov ja füsioterapeudiks sai Kenno Aldošin. Varasem peatreener Haan tegeleb duubelmeeskonna ja noortega, mullu mängijate tervisliku poole eest hoolitsenud Siim Luik-Arras on nüüdsest esindusnaiskonna juures.

Laiem pilt tekitab rahulolu, ent plaan tuleb kiiresti edasi viia

Koppel kinnitas, et ettevalmistus algavaks hooajaks on kulgenud sujuvalt. Kuigi seitsmendal trenninädalal ei saa eeldada ideaalset kokkumängu, on mängupilt liikumas tasapisi selle poole, mida treenerid näha tahavad.

"Alustasime treeningutega 2. jaanuaril. Enne seda olid mängijatel detsembri keskpaigast jooksukavad, mida nad täitsid. Hallis oleme treeninud kaks korda nädalas: kolmapäeviti [Tartu] Annemõisas ja reedeti [Viljandi] Männimäel. Lisaks on meil kaks trenni ka õues. Kui esialgu saime kasutada Elva Nike Arenat, siis muutlikud ilmaolud on sundinud meid kolima Tartusse Tamme kunstmurule," tutvustas Koppel graafikut.

Talvisel perioodil on Elva mänginud Taliturniiril, kus tulemused on varieerunud vastavalt vastasele. "Kui vaadata laia pilti, olen ma kontrollkohtumistes näidatud esitustega rahul. Teeme trennide eel tihtipeale videokoosoleku, igakord ei tee mõistagi, sest siis läheb see liiale, aga on näha, et kõik mõtlevad kaasa ja õpivad hoolega – see kõik kajastub nendes hooajaeelsetes matšides," rõõmustas peatreener

Ta lisas: "Tahame Elvat hästi ja viisakalt esindada. Soov oleks mängida sellist jalgpalli, millele oleks võimalik publikul kaasa elada. Tulemuse määrab kvaliteet, mida suudetakse tehniliselt ja positsiooniliselt näidata nii palliga kui pallita mängus.

Tahame mängida targalt, aga kõige aluseks on töötahe ning arusaam, keda ja mida mängija esindab. Kuna Elva on väike koht, on meil väljaku ääres mängijate tuttavad ja sugulased, kelle vastu saame austust näidata läbi murul pingutamise. Kui mängija ei tee väljakul tööd, karistab jalgpall selle kiiresti ära."

Keegi ei salga, et eelmine hooaeg oli Elva jaoks raske. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Koosseis on suures plaanis paigas

Elva ja Esiliiga pole kunagi olnud uute mängijate meelitamisel kõige atraktiivsem kooslus, kuid vaatamata sellele on meeskonda laenatud äärekaitsja Jasper Toomas Kanter, kes mullu esindas Tartu Kalevit. Lisaks on veel paar lahtist otsa, näiteks on küsimärgi all treeningmängudes Elva särgis mütanud ja väravaid löönud ääremängija Mauris Villemsi liitumine, kes eelmisel hooajal skooris Taaralinnas tegutseva Kalevi eest 14 korda.

Lahkujaid on tänavu kolm: Remi Kõivik, Markus Lokk ja Tarvo Timm, kellest kaks esimest kuuluvad tänavu erinevatel põhjustel duubelrivistusse. Lisaks on hooaja esimeses pooles eemal Karl Kruus, Ekke Lõbu ja Kristo Põldsaar, kes kõik viibivad ajateenistuses.

"Koosseis on suures plaanis paigas. Keegi enam välja minemas ei ole," kinnitas Koppel. "Tahaksin öelda, et maailmas eksisteerib lihtsamaid asju, kui Elvasse uute mängijate toomine. Klubi tugineb suuresti oma noortesüsteemile, mistõttu pole meil teiste meeste otsimine eesmärk, kuigi jalgpallis tuleb alati silmad ja kõrvad lahti hoida."

"Töökuse poolest on meie noored tublid, kuid on näha, et esimese sammuna on Esiliiga nende jaoks päris suur," andis Koppel hinnangu. "Peamiselt on neil vaja saada meestejalgpalli praktikat läbi duubli, sest tullakse U17 tugevuselt kolmandast liigast ehk on ju loogiline, et nad pole koheselt valmis Esiliiga tasemel mängima. Kui osaleda U17 esiliigas, siis sealt meeste Esiliigasse astuda pole nii pikk samm. Eks noortetreenerid ja -grupid püüdlevad selle suunas.

Siiski loodan, et mõned mängijad suudavad tänavu läbi esinduse trennide jõuda pingile, olla esialgu sealtkaudu mängumuutjad ja miks mitte hiljem kuuluda algkoosseisu. Kuna Erik Ilves, Ruuben Jaagant ja Rokko Vokksepp teenisid mullu esinduses minuteid, võiksid nad sel hooajal tugevama põhja pealt esile kerkida."

Kui hooaja avapauk kõlab juba pooleteise nädala pärast, on tõrvatilgaks meepotis pungil täis laatsaret. "Artur Laks, kel on hüppeliigese piirkonnas tõsine probleem, on kevadeni väljas, Henri Härm pole õlavigastuse tõttu saanud ettevalmistust kaasa teha, Hegert Härm tuleb põlvetraumast välja, sama mure vaevab ka Karl Tammeorgu, Jasper Reilson on reielähendajaga audis ja hooaega arvatavasti ei alusta, Peeter Alevit ootame tagasi alles suveks," viis Koppel pika nimekirjaga kurssi.

Aga lõppude lõpuks ollakse õnnelikud, sest Esiliigat mängitakse Elva mändide all ka 2024. aastal. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kambavaimuga parem koht

Esiliiga on sarnaselt Premium liigale muutunud tasavägisemaks ja atraktiivsemaks. Kuigi esiots on tihtipeale hooaja lõppedes klass omaette, oskavad ka nemad teistele punkte kaotada ja ühestki satsist ei sõideta kerge vaevaga üle.

Ka Koppel leiab, et Esiliiga on viimaste aastatega läbinud tasemetõusu. "Iga võistkond on muutunud meisterlikumaks. Satsid on võrdsed ja ükski mäng ei saa lihtne olema," arvas Elva juhendaja, kelle hinnangul on tänavuseks favoriidiks debüütaastal Premium liigas hästi esinenud, ent sealt konkurentsist välja pudenenud Harju.

Kui kaks hooaega tagasi sai Elva kolmanda ja mullu kaheksanda koha, siis milliseks kujuneb positsioon sel korral? "Seda on raske öelda, aga sihime nii kõrget kui vähegi võimalik. Kindlasti tahame lõpetada paremal kohal kui mullu. Elva tugevus on alati olnud kamba- ja võitlusvaim. Väikese koha asi ikkagi. Nõrki külgi ma avaldada ei soovi, need tuleb vastastel ise välja nuputada," vastas Koppel kavalalt.

Mullu oli Elva Esiliigas ainus Lõuna-Eesti klubi, ent sel hooajal on pundis ka Tartu Welco, kes viimati jagasid maid 2021. aastal. Kui publiku mängule toomise osas pole Elval kunagi suuri raskusi olnud – viimased kaks aastat on nad olnud koduse külastatavuse poolest liiga paremuselt teine klubi –, siis sel aastal on Lõuna-Eesti derbid kindlalt rahvamagnetid.

Pau sõnul näeb klubi vaeva, et käimasoleval aastal saaks Nike Arena tribüün viimaks ometi katuse pea kohale, et pealtvaatajatel oleks mugavam jalgpalli vaadata. Lisaks plaanitakse uuendada klubi visiooni.

"Usun, et tuleb rahulikum ja stabiilsem hooaeg, kuigi erinevaid ootamatusi võib ka tulla, sest neid on raske ette näha. Tunnen, kuidas kogu fookus on hetkel läinud meil esindusmeeskonda, mistõttu on noored ja naised jäänud justkui tagaplaanile. Kui meeskonnas valitseb stabiisus, on minu suur soov panustada energiat noortesse ja naistesse, kellest viimane esines mullu Esiliigas väga hästi.

Meie moto "Parema ja sportlikuma Elva nimel" on aastatega muutunud, sest siin on nüüd hulganisti mängijaid ka Tartust ja mujalt ehk see lause peaks kõnetama kogu Lõuna-Eestit. Plaanime koostada klubi ja noorte arengukava ning tegeleda infrastruktuuriga.

Arvatavasti on aasta algus majanduslikult raskem kui lõpp, sest me oleme kahe-kolme kuu jooksul teinud palju muudatusi. Mõtted on ka uue aasta suunas, sest tahame latti kogu aeg kõrgemale tõsta," vaatas Pau tuleviku poole.

FC Elva
Peatreener: Kaido Koppel
Abitreener: Asser-Enri Soro
Väravavahtide treener: Anton Bogdanov
Füsioterapeut: Kenno Aldošin
Kapten: selgitamisel
EJL-i stipendiaadid: Jasper Reilson, Mikk Markus Jänes, Kristo Põldsaar, Ekke Lõbu, kaks viimast kohta on veel lahtised
Eelarve: 560 000 eurot terve klubi (esindusmeeskond ca 200 000)
Koduväljakud: Elva linnastaadion ja Nike Arena Elva
Meeskonna värvid: valge, roheline, punane
Duubelvõistkond: FC Elva II (II liiga lõuna/lääne piirkond)
Kodulehtfcelva.ee
Esimene mäng: 2. märtsil kell 17.00 vs. Tartu JK Welco (Elva Nike Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 14. aprillil kell 12.30 vs. Viimsi JK (Viimsi staadionil)

Koosseis:

Väravavahid: Karl Kruus, Mikk Markus Jänes.
Kaitsjad: Veiko Kütt, Martin Thomson, Henri Härm, Rokko Vokksepp, Artur Laks, Jasper Toomas Kanter, Anti Ivaste, Erik Ilves.
Poolkaitsjad: Karl Tammeorg, Kaarel Tinn, Maario Punder, Andre Paju, Jasper Reilson, Nikita Karasjov, Kristo Põldsaar, Jürgen Kuresoo, Ruuben Jaagant.
Ründajad: Karl Vaht, Ekke Lõbu, Peeter Alev, Karl-Ernst Saal.

Eeldatav algkoosseis (tervetest mängijatest):

Talvised koosseisumuudatused:Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Jasper Toomas Kanter (ääremängija, Tartu Kalevist) liitus laenulepingu alusel. 

Lahtine:

Mauris Villems (poolkaitsja, Tartu Kalevist) osales treeningmängudes.

Välja:

Remi Kõivik (kaitsja) mängib duubelvõistkonnas.
Markus Lokk
(poolkaitsja) mängib duubelvõistkonnas.
Tarvo Timm (ründaja) lahkus klubist.
Karl Kruus (väravavaht) viibib ajateenistuses.
Ekke Lõbu (kaitsja) viibib ajateenistuses.
Kristo Põldsaar (poolkaitsja) viibib ajateenistuses.

Hooajaeelsed mängud:

14.01. FC Elva - Tartu JK Tammeka U21 (ELB) 3:2 (Jaagant 2, vastase omavärav)
21.01. FC Elva - Paide Linnameeskond U21 (EL) 2:0 (Saal, Lõbu)
27.01. FC Tallinn (EL) - FC Elva 1:1 (Villems)
03.02. FC Elva - JK Tabasalu (EL) 1:4 (Villems)
09.02. FA Tartu Kalev (ELB) - FC Elva 2:1 (Saal)
17.02. Tallinna JK Legion (ELB) - FC Elva 1:2 (Kuresoo, Paju)
24.02. FC Elva - FK Smiltene/BJSS (Läti EL)

EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VIGASTATUD KAPTEN
Põlveoperatsioonil käinud Mätas väljakule naasmisest: võiks ju sihtida suvel Tamme staadionit, aga eks näis
NARVA RAPUTUS
VÄRSKED ARENGUD
HARULDANE VÕIMALUS
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTERI KANGELANE
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karikas)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karikas)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!