Intervjuu | Ragnar Klavan: missioonitunne Eesti jalgpalli ees muudab Paide eurotriumfi sama magusaks kui tähthetked Liverpoolis (8)

Paide Linnameeskonna keskkaitsja Ragnar Klavan pärast eilset võitu Jerevani Ararat-Armenia vastu Konverentsiliiga teises eelringis. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Selles järjekorras olen ma ikka täitsa viimane! Pole penalteid kunagi harjutanud ja pole ka lüüa tulnud," kostab Eesti edukaim jalgpallur Ragnar Klavan (36) vastuseks küsimusele, mitmenda lööjana oleks ta Paide Linnameeskonna eest penaltiseerias üles astunud, kui kaaslased poleks viie vooruga võitu ära vormistanud.

Tõepoolest, penaltite löömisega Klavan Hollandi, Saksamaa, Inglismaa ja Itaalia kõrgliigas veedetud aastate jooksul kokku ei puutunud. Küll aga Euroopa jalgpalli absoluutse tipptaseme ja -kultuuriga, kust ammutatud kogemusi kasutab ta nüüd ära Paide Linnameeskonna hüvanguks.

Rääkides ainult endistest Meistrite liiga tšempionitest, on Klavan lahkunud platsilt võitjana mängudes, kus tema meeskonna vastaseks olnud Amsterdami Ajax, PSV Eindhoven, Rotterdami Feyenoord, Müncheni Bayern, Dortmundi Borussia ja Hamburg. Kui lisada sõpruskohtumised, siis kuuluvad alistatute sekka ka FC Barcelona, Londoni Chelsea ja Manchester United.

Klavan on mänginud eurosarjas esmalt Liverpooli vastu ja siis nende eest, aidates meeskonna Meistrite liiga finaali. Ükski Eesti jalgpallur pole lennanud nii kõrgelt kui tema. Aga see ei takista Klavanit kaifimast täie rauaga võite, mida ta Paidega maikuus Eesti karikasarjas ja nüüd juulis Konverentsiliigas noppinud.

REKLAAM

Soccernet.ee vestles Klavaniga neljapäeva õhtul Pärnus, kui Jerevani Ararat-Armenia oli penaltiseerias selili pandud ning Paide Linnameeskonna võidulaul suures ringis ära lauldud.

Ragnar, kas kõrged panused, millele mäng käis, olid väljakul peetud vahetutes duellides tunda kah?
Pigem oli neid kõrgeid panuseid tunda Jerevani meeskonna mängus. Meil on eurosarjakogemusi vähe. Oli näha, et iga kohtumisega loksus tasakaal üha paremini paika. Tänane matš polnud platsi peal mind vallanud tunde kohaselt nii rabe kui kaks nädalat varem Tbilisi Dinamo vastu peetu. Toona kõikus pall igale poole.

Võib arutleda vastase klassi ja hetkevormi üle, aga minu meelest olid meil täna normaal- ja lisaajal mängu lõpetamiseks ehk värava löömiseks isegi paremad võimalused. See näitab meeskonna küpsust. Oleme leidnud euroteekonnaga hea tasakaalu – saame aru, mis on meie kvaliteet, mis on tugevused ja mis on nõrkused.

Olete Konverentsiliigas pidanud nädalaste vahedega neli mängu. Kas sa tunned, et Paide on iga eurokohtumisega paremaks läinud?
Muidugi! Ütlesin poistele pärast iga mängu, et see ongi tipptasemel jalgpall, kui tuled platsilt ära nii, et oled surmväsinud ja jalad tössid. Ainult see viibki mängijaid ja meeskonda edasi. Tugevamates Euroopa liigades on iga matš selline.

Kui keeruliselt sul enda valmis sättimine kulges? 21. mail Nõmme Kalju vastu võidetud karikafinaali ja 7. juulil alanud eurosarjamängude vahel käisid sa ju platsil vaid korra, 18. juunil FC Kuressaare vastu.
Olen olnud hädas erinevate vigastustega. Eks valuvaigistid on abiks. Aga mul on hea meel olla meie meeskonna liige, sest valitseb vahva suure perekonna tunne. Paides sirgunud mehed, teised Eesti mängijad ja välismaalased on väga hästi üheks üksuseks kokku sulanud. See on supertunne!

Vaatasin, et mängu järel publikule aplodeerides rääkisid juba midagi füsioterapeudi Priit Lehismetsaga ja masseerisid natuke tagareit…
Eks ma seal lõpus aurude peal liikusin. Vaadates mu selle hooaja mängupause, siis fitnessi poole pealt ma veel head vormi saavutanud ei ole. Aga õnneks pea töötab ja silmadega saab mängu lugeda. See oskus on alles!

Sa oled mänginud Meistrite liiga poolfinaalis, mis on eurosarjamäng nagu tänane matš Ararat-Armeniaga. Kas mängijat sääraste väga erineva mastaabiga kohtumiste ajal valdavad tunded on kuidagi võrreldavad?
Rahvahulgad, keda Meistrite liiga poolfinaal mõjutab, on lihtsalt niivõrd palju suuremad. Aga samas Eesti mõistes tulid ju ka väga paljud inimesed tänaseks mänguks siia kohale. Ei saa öelda, et me pole nende südameid võitnud. Kindlasti oleme. Ja see on sama hea tunne, sest mind valdab Eesti jalgpalli ees missioonitunne.

Ma olen Eesti jalgpallilt palju saanud ja tahan tagasi anda, et kultuur areneks ja tuleks aina rohkem mänge, mis tekitavad täna siin staadionil kogetud emotsioone. Iga pealtvaataja, kes kohtumist kohapeal või telekast vaatab, tahab saada emotsiooni. Arvan, et nendes euromängudes oleme seda pakkunud.

Eriti magusaks teeb need võidud asjaolu, et hooaeg algas meil üle kivide ja kändude. Premium liigas oleme neljandal kohal, aga nendes tähtsates mängudes (Eesti karikas ja eurosari – O. J.), kus on vaja võtta ... seal me oleme võtnud!

Täpselt samasugune hooaeg nagu 2017-18, kui Liverpooliga Meistrite liiga finaali jõudsid. Toona pidite ju Premier League’is punnitama, et nelja sekka mahtuda, aga eurosarjas võidud üha tulid.
Mastaapide vahet kõrvale jättes on need hooajad tõesti sarnased. Liverpooliga finaali jõudes väga paljud ei uskunud ega oodanud, et me selleks võimelised oleme. Aga oli näha, et Liverpooli kiirrong liikus ülespoole ja on siiani tipus. Et sinna jääda.

Aga Paide rong liigub ka tippu.
Jah. Meeskonnavaim on võtmetähtsusega. Just selle pealt on võimalik niimoodi mängida nagu me seni eurosarjas oleme mänginud. Me ei saa tekitada endas valearusaama, et hakkame Euroopas kõiki vastaseid loksutama. Tuleb joosta nii palju, kui jaksad. Ja võidelda. Muidugi on meil ka oma kvaliteet. Suudame palliga ees teravusi tekitada, mille üle on hea meel.

Nädala pärast saad mõningase pausi järel nuusutada kvaliteeti, mida Hollandis, Saksamaal, Inglismaal ja Itaalias mängides kogesid, sest 34-kordne Belgia meister Brüsseli Anderlecht on ikkagi hoopis teist masti vastane, kui Tbilisi Dinamo või Jerevani Ararat-Armenia.
Eurosarjas läheb tase iga ringiga järjest kõrgemaks. Kõigi poiste jaoks on need mängud väga hea kogemus, mis jääb kindlasti meelde elu lõpuni. Osad on veel noored, kelle karjäär on alles alguses ja neist matšidest on vaja tuult tiibadesse koguda.

Sa oled Hollandi meister, Augsburgiga saavutasite Bundesligas 5. koha ja jõudsite Euroopa liigas 1/16-finaali, Liverpooliga kaks Premier League’i neljandat kohta ja Meistrite liiga finaal, Cagliariga samuti üks päris hea hooaeg. Kui suureks saavutuseks sa Paidega Konverentsiliiga kolmandasse eelringi jõudmist enda karjääri kontekstis pead? On see üldse välismaal saavutatuga võrreldav?
Kindlasti on võrreldav. Kui ma ei oleks leidnud õiget motivatsiooni, siis ma poleks tulnud Eestisse ja Paidesse mängima. Klubi juhtkond, peatreenerid, nii [Vjatšeslav] Zahovaiko kui ka [Karel] Voolaid ... mul on hea meel nende jaoks vaeva näha ja rassida. See on asi, mida üksnes finantsi pärast kindlasti ei tee.

Nii kaua, kui jalad kannatavad, tahan tagasi anda ja tekitada kerget hurraa-efekti Paidele. Kui Paidega lepingu alla kirjutasin, siis ütlesin, et mulle väga sümpatiseerib see, mida nad teevad ja on väikese aja jooksul saavutanud.

Napsan kinni fraasist "nii kaua, kui jalad kannavad". Ei pruugi käsil olla su viimane hooaeg?
Ärme niimoodi rutta! Praegu on tore hooaeg, aga ...

Sügisel vaatad?
Jah. Mul on hea meel olla selles pundis ja olla osa ajaloost, mida Paide meeskonnaga praegu teeme.

Aga iga säärane hetk ja mäng nagu tänane ju suurendab seda tõenäosust, et leiad motivatsiooni veidike kauemaks?
Kindlasti, aga motivatsioon tuleneks sel juhul sellest, et tuleksid noored ja vihased, kes tahavad ise seda kõike kogeda. Ma üritan neile kerge platvormi tekitada. Enesekindlus on jalgpallis väga tähtis. Seda on meil Eesti jalgpalli kindlasti juurde vaja.

* * *

Paide Linnameeskonna hooaeg jätkub pühapäeval, kui Premium liigas võõrustatakse Tartu Tammekat. Neljapäeval minnakse Konverentsiliiga kolmandas eelringis A. Le Coq Arenal vastamisi Brüsseli Anderlechtiga, kordusmatš peetakse nädal hiljem Belgias.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

raudidas   •  
(90.191.16.***)
eilne klavani mäng küll väga kindel polnud.. kaks korda oli vist omavarav õhus
Jonesy Kane   •  
(46.131.54.***)
Ära vingu, tegemist siiski eesti jalgpallis kõrgeima lennu teinud jalgpalluriga 🙏
vigastus   •  
(146.255.180.***)
väga kindel polnud? super mäng temalt, ei mäleta et oleks ühtegi kahevoitlust kaotanud peale kollase kaardi olukorra. tsenderdusi klaaris peaga lugematu arv.
das.hf   •  
(213.152.161.***)
Käisin mängu vaatamas ja Klavan oli küll ülikindel. Ühtegi omaväravat õhus polnud. Ainuke ebkõla oli, kui Akasulu eest palli nurgalöögiks klaaris, aga seal omavärav küll õhus polnud.
MRH   •  
(91.129.96.***)
Isegi kaks korda vist oli Aksaluga arusaamatus. Aga muidu kindlus ise.
stranglers   •  
(88.196.253.***)
Aksalu, Klavan, Yusif, Saliste - need olid kõik super. Mis omaväravatest te räägite, kui hoiti 210 min Ararati vastu taga nulli.
joko hama   •  
(82.131.126.***)
mis sa ajad Klavan oli kindallt üks parimaid Paidelt kuigi terve tiim pani mõnusalt..mängu sees värava löömine tundub probleem olevat vaid hetkel :D
Wingback   •  
(213.180.19.***)
Ei näe kuskilt praegu uut Klavanit peale kasvamas siin Maarjamaal. A mine tea.

Sisene
MM-I KÜMNES PÄEV
Memo staadionilt | Pulisic ohverdas kroonjuveelid, vaigistas Iraani fänniarmee ja viis USA 16 sekka
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
MM-PÄEVIK
KODUST
MM TÄIES HOOS
Pikk ette (ja MM-ile) | Eesti tippvilemees Tohver: etteastet mõjutab see, kui kardad teha otsuseid. Kohtunikud on oma otsuste orjad
MM TÄIES HOOS
PÕNEVAT LUGEMIST
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | UEFA saab muusikaga palju paremini hakkama kui FIFA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11