Kalju endine kapten naiskonnale: mul on huvi seista õigluse eest, sest varem ei osanud ma seda teha (7)

Foto: Mihkel Naukas

"Ei saa mitte vaiki olla, kui näed, et tehakse liiga!"

Lugupeetud Nõmme Kalju naiskond, olen Teie avalausega igati nõus - tõepoolest, ei saa mitte vaiki olla, kui näed, et tehakse liiga. Seetõttu soovin kirjutada vastuse Teie toetusavaldusele. Oma nime alt, avalikult, lootes, et seda lugedes Te suudate näha, et Teie treener ei ole see, kellele liiga tehakse, vaid kes on ise liiga teinud.

Meie treeneri Getulio Aurelio Fredo vastu on algatatud lubamatu laimukampaania. Ka meil on õigus avaldada arvamust oma treeneri kohta ja toetuseks. Ärakasutamist me kindlasti ei tolereeri, kuid Getuliot juba pikalt tundes julgeme väita, et tegu on ilmselge laimukampaaniaga, mille tegelikku eesmärki teab vaid peakorraldaja ise.

REKLAAM

Loomulikult on Teil õigus avaldada arvamust ja toetust, aga siinkohal tahaksin aidata Teil oma arvamust kujundada ja aru saada, kes üldse on Teie treener Getulio Aurelio Fredo. Ärakasutamist Te ei tolereeri, aga alaealiste tüdrukutega manipuleerimist ja seksuaalsuhteid? Kas see mitte ka ei liigitu ärakasutamise alla? Eesmärgist võiks aru saada igaüks, aga kui Teie ei saa, siis mul pole probleemi selgitada, aga ma peaks õigemaks kasutada siinkohal laimukampaania peakorraldaja asemel sõna ohver. Ohvri eesmärk on tõsta ühiskonnas teadlikkust, et sellised asjad toimuvad ja neid ei tohi maha vaikida, neid ei tohi õigustada. Teie treener tunnistas, et ta on olnud seksuaalsuhetes alaealiste tüdrukutega. Sellist asja pole võimalik õigustada, see on haige ja ebaeetiline.

Getulio on meie jalgpallikarjääris ning ka elus väga suurt rolli mänginud. Ta on meid alati toetanud, olnud mingitel momentidel justkui isa, peamiselt aga lihtsalt hea sõber. Nõudlik on ta ka. Teda on raske nimetada lihtsalt treeneriks — Getulio on treener suure algustähega. Jah, kindlasti avatum kui tüüpiline eestlane, aeg-ajalt ka üliemotsionaalne, kuid kas jalgpall ise pole juba emotsioonidest laetud mäng?

Olen nõus. Getulio on treener, kes muutub oma mängijate jaoks ajaga väga tähtsaks ja rolli mängivaks. Ka minu elus on ta olnud väga oluline inimene. Siinkohal aga tekib küsimus - kas üks treener peab olema mängijatele nagu isa? Nagu lihtsalt hea sõber? Vastused on kindlasti erinevad, aga minu hinnangul mitte. Küll aga mitte keegi meist ei ole üdini hea või halb. Aga paraku on elus nii, et inimesed, keda me oleme harjunud nägema heast küljest suudavad teha ka väga halbu asju. Me ei saa seista kõrval ja öelda, et kui see ei ole minuga juhtunud, siis see ei puuduta mind.

Nõustume, et Getulio on väga lähedane osade mängijate ja nende peredega, kuid midagi seksuaalset või vastu tahtmist pole me mitte kunagi tegema pidanud. Koju sõidutab vastavalt vajadusele kõiki. Väited, et nii vaid osade mängijatega on, ei ole tõesed. Getulio on valmis viima koju mängijaid, kes on jäänud viimasest rongist/bussist maha, ning sõidutanud Tallinnast väljapoole neid, kes kaugemal elavad. Iga treener nii ei teeks. Ka ühiselt söömas käimine on täiesti tavaline, sest ilma ühistegevusteta jääks kambavaim ju olemata.

Olles olnud osa vaid ühest võistkonnast, keda Getulio on treeninud, on väga ennatlik kellegi väiteid ebatõesteks nimetada. Mina olen läbi aastate Getulio käe all treeninud kolmes pea täiesti erineva koosseisuga naiskonnas ja olen näinud erinevate mängijate puhul täiesti erinevaid kohtlemisi. Mul on hea meel, et Te ei ole pidanud tegema midagi vastu tahtmist või seksuaalset, aga see ei ole argument väitmaks, et mitte keegi teine ei ole pidanud. Lähen siinkohal tagasi oma eelmise kirjutatud lõigu juurde - see, et Teiega ei ole juhtunud, ei tähenda, et mitte kellegagi ei ole juhtunud.

Kirjeldatud suhteid Getulioga pole meist kellelgi olnud, kogu lugu tundub meile kui üks ilmatu suur absurdsus. See ei ole Getulio, keda mitmeid aastaid teame. Mõned meist on Getulio juures treeninud juba üle 10 aasta, mõni meist 5 aastat ja mõni vaid aasta, kuid ühiselt oleme seisukohal, et selline alatu tembeldamine on täiesti lubamatu. Kust tuleb nii palju pahatahtlikkust ja kurjust?

Minul isiklikult ei ole samuti Getulioga kirjeldatud suhteid olnud, aga teiste tüdrukute lugusid selle peale absurdsuseks nimetada pole aus. Ma saan aru, et see on Teile ootamatu ja aastaid tagasi oli minul samuti neid asju väga raske uskuda. Aga Te peate aru saama, et need on päris inimesed, kes jagavad oma traumasid, inimesed, keda mina reaalselt tunnen ja kelle puhul ma saan olla kindel, et tegemist ei ole ei alatu tembeldamisega, pahatahtlikkusega ega kurjusega - tegemist on tänuväärt ülestunnistustega, sest sellisel käitumisel ei saa olla õigustusi. Kui Teie sõbranna tuleks ütleks Teile, et Teie treener kasutas teda ära, kas Te ütleks lihtsalt, et Te ei usu teda? Kas Te ei prooviks teda aidata? Ma südamest loodan, et Te usuksite ja aitaksite, ükskõik kui oluliseks Te oma treenerit eelnevalt olete pidanud.

Kai-Kadri-Krõõda tundsime loomulikult ära, nende versioon on täis faktivigu. Treeneri vahetust sooviti peale seda, kui Getulio oli oma autoriteetsuse maksma pannud, nõudes distsipliini ja kohusetunnet. Võistkonna kapten on treeneri poolt valitud mängija, kes on kaasav tiimiliider, mitte aga keegi, keda kindlad kaasmängijad kapteniks tahavad. Peale vaidlust, oma tahtmist saamata, otsustasid need nn "bravuuritarid" Kaljust lahkuda. Ainuõige tegu!

Enamus Teist paraku isegi ei tea Kai-Kadri-Krõõta, sest Te alustasite oma teekonda Nõmme Kalju naiskonnas tunduvalt hiljem, aga jääksin isiklikult ootama seda faktivigadeta versiooni. Mina olin sel ajal erapooletu kõrvalseisja, aga saan täna kinnitada, et nende versioonis faktivead puuduvad. Teid ma seal seismas ei näinud, seega on see Teie poolt väga julge väide. Tõsi, toona ma Kai-Kadri-Krõõdaga 100% ühel meelel ei olnud, sest ma olin Teiega sarnane - ma kaitsesin oma treenerit ja ei tahtnud näha asju nii, nagu need tegelikult olid. Ja veel olin mina sel hetkel see treeneri poolt valitud tiimiliider, samuti bravuuritar, kes jäi pea ainsana klubisse, mis peaks näitama selgesti seda, et mul puudub igasugune huvi kedagi niisama laimata. Küll aga on mul huvi seista õigluse eest, sest varem ei osanud ma seda teha.

Anonüümsed avalduste esitajad peaks mõistma, et sellised mittetõesed väljaütlemised ei kahjusta ainult Getuliot ja meid vaid kogu naiste jalgpalli üldse.

Palun väga, see ei ole anonüümne avaldus - see on avaldus inimeselt, kes on treeninud Getulio käe all pea 10 aastat - mina olen Sarah Brigitta Praun, Getulio kunagine lemmik, aastaid naiskonna kapten, tema "warrior girl". Kas nimi avalduse ees muudab midagi? Kas see muudab ohvrite avalduste tähtsust? Iseenda, oma klubi ja naiste jalgpalli maine kahjustamise pärast peaks võtma vastutuse Teie treener, mitte tema ohvrid.

Sempre estamos com você, nunca está sozinho!

Tahaksin, et selline mentaliteet oleks Teil hoopis nende tüdrukute suhtes, kes on oma lugudega avalikuks tulnud.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

molbert   •  
(93.106.18.***)
Ma ei tea kas see tuleb meie postsovjetistlukust olemusest aga meie arusaamad sellistel teemadel on väga arhailised.

Vanus nagu ka sugu on puhtalt sotsiaalsed konstruktsiionid ja meil pole ju kellegil aimu kellena antud treener ennast tol hetkel identifitseeris. Võib juhtuda ju et antud hetkel oli ka tema 14 aastane tüdruk.
Edvin Karu   •  
(81.90.125.***)
Ei saagi hetkel aru kas sellel Sarah on endal kogemus või tõendid, et nii kindlalt seisab selle vastuse eest ja praeguse Nõmme kalju naiskonna vastu seisab? Minu teada ühe tüdruku valed on juba politseis tõendatud.
Jaan95   •  
(136.228.197.***)
Edvin Karu
Politsei siseinfo jagamine on seadusega karistatav. Või lihtsalt külajutt.
Tiit Leier   •  
(85.29.194.***)
Kuule molbert, te olete vist ise ka väheke pervert! Kui ca 55 aastane mehepässakas tõsimeeli räägib, et see laps on tema tüdruksõber, siis on ta lihtsalt veidi peast sassis.
Mida siin vaielda, küsimus ei ole, kas treeneril tohib oma eraelu olla, aga kui see on räiges vastuolus ühiskondlike normidega, siis peaks ta lihtsalt midagi muud tegema.
Edvin Karu   •  
(81.90.125.***)
Mina ei õigusta midagi, 14 seaduse silmis on juba okei. Sisuliselt seaduse osas on kõik korras. Minu küsimus on pigem selles, kui nad olid kuni tüdruku 21 saamiseni. 18-21 ei osanud suud lahti teha? Midagi on siin asjas mäda, aga ma usun uurimine selgitab mis see on. Ma sain aru treener toetas teda Usa’s olemise ajal, et tekibki küsimus, et kas enam ei saanud raha ja avalikustas suhte?
Andres Luga   •  
(213.243.170.***)
Edvin Karu soovitaksin ühe doki sul ära vaadata At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal ja vb siis saad aru miks inimesed ei räägi sellistest asjadest varem :) Sul on kindlasti seda kerge öelda , et miks varem ei rääkinud ja blabla .
R21   •  
(80.235.35.***)
Inimene käis Õhtu saates oma pakutavale coaching teenusele ju reklaami tegemas- vaadake saadet. Kus need metoo austajad siis on kui igasugused "kogukonnad" oma jama tavalistele inimestele pähe määrivad.

Sisene
MM JÄTKUB
Kuigi Hollandi turniir
PÕNEV JA OLULINE LUGEMINE
KATARI MM
VAR JA VOR
Tund aega tulevaste videokohtunike seltsis ehk Oh kuidas küll nad uuel hooajal hakkama saavad?
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
JUTUD ELUST JA JALGPALLIST
Pikk ette (ja MM-ile) | Aivar Pohlak Katarist, kultuurist, lendamisest, enesearengust, rünnakutest: mul on mõjukaid vaenlaseid
KODUMAINE VUTT
Pikem paus läbi, tule Soccernet.ee fänniturniirile! MIND Media teeb otseülekande
MM-PÄEVIK
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11