Luup peale | Kardetud David vaatas pingilt, kuidas Kalju Tartus hätta jäi (1)

Promise David pakkus jutuainet ilma väljakul käimatagi. Foto: Jana Pipar (arhiiv)

Premium liiga kuumimas hoos ründaja Promise David jäi pingile, põhjuseks enda sõnul pisivigastus, ning Nõmme Kalju ei suutnud Tartu Tammeka vastu 1:1 viigist enamat.

Kalju haaras Tamme staadionil kerge initsiatiivi, kuid parimad võimalused tekkisid esialgu hoopis kodumeeskonnal. 11. minutil pääses Patrick Genro Veelma Ezekiel Tanimowo söödust kaheksalt meetrilt löögile, aga vastasäärelt temaga kaasa jooksnud Aleksandr Nikolajev viskus viimasel hetkel ette. 18. minutil leidis Tanimowo tsenderdus viiekasti tagumisest nurgast taas Veelma, kes suunas palli värava ees läbi, aga ühtegi kaaslast ei olnud seda jätkamas.

Juhtima asus 24. minutil siiski Kalju, kui kauni kombinatsiooni lõpetuseks koksas Alex Matthias Tamm palli viielt meetrilt võrku – 0:1! Sellele eelnes Nikita Ivanovi karistuslöögi lahtimäng, Nikita Komissarovi tõste ühe puutega Daniil Tarassenkovile ning tollelt omakorda peatõste värava eest läbi, kus ootaski tagapostis Tamm.

Värava järel mängupilt võrdsustus. 35. minutil pääses Ivanov tosina meetri pealt vabalt löögile, aga ei saanud palli raamide vahele. Samal minutil üllatas Ahmed Basher teises väljakuotsas, minnes travikastijoonelt pöördelt löögile ning pannes ka võrgu sahisema, kuid seda valelt poolt posti. Enne vaheaega sai Basher siiski oma tahtmise, kui 45. minutil leidis ta Veelma söödu järel kastis natuke ruumi ja enamat polnud vajagi, et pall võrku saata – 1:1!

Teist poolaega alustas pisut domineerivamalt Kalju, kuid mida aeg edasi, seda rohkem suruti mäng hoopis külalismeeskonna väljakupoolele. 65. minutil andis Tarassenkov täiesti arusaamatu tagasisöödu täpselt Herman Pedmansoni jalale, kuid Maksim Podholjuzin jõudis viimasel hetkel Tammeka mängija lööki blokeerima. 71. minutil üllatas Tanimowo üritus terava nurga alt Henri Perki, kelle käte kaudu põrkas pall vastu tagumist posti ja sealt tagasi väljakule.

Kalju teise poolaja parimaks võimaluseks jäi Tamme läbijooks 73. minutil, kui ta Reio Laabuse kehamänguga pikali rammis, aga pika puute tõttu läks olukord siis ikkagi luhta. Lõpuminutitel oli hoopis Tammeka selleks pooleks, kes isukamalt võiduväravat jahtis. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Miks istus Promise David pingil?

Kalju ründekomeedi Promise Davidi esimene värav Tamme staadionil jäi sündimata, sest ootamatult jäi ta seekord varumeestepingile. Ta oli küll meeskonnaga kaasas, lonkis mängu eel ja vaheajal pallimurul, tegi mõned pealelöögidki ning võttis avavile eel vastu ka Premium liiga kuu ilusaima värava auhinna, kuid pingile ta jäigi. Tema liikumisest ei paistnud välja tervisehäda, aga ta ei teinud kordagi aktiivselt sooja.

"Sain treeningul kerge vigastuse ja treenerite otsus oli mitte riskida. Meil on teisigi võimekaid kutte, nii et sellest polnud suurt lugu," kommenteeris David kohtumise järel Soccernet.ee-le. "Loodetavasti olen järgmiseks mänguks tagasi, peaksin olema küll."

Peagi 23-aastaseks saava Kanada ründaja ümber ringleb hulganisti üleminekuspekulatsioone, mistõttu ei saa välistada, et kõrvalejäämine oli tegelikult seotud mõne tules oleva rauaga. Aeg näitab, kas Kalju saab oma esiväravaküti tagasi juba 3. juulil Pärnu Vaprust võõrustades, aga igal juhul võib juhtuda, et nõmmekatel tulebki õppida temata hakkama saama.

2. Kalju mäng lagunes ära

Ametlikku protokolli märgiti temperatuuriks 34 kraadi, mis on jalgpallurite jaoks väga karm ja Eestis erakordne. Kohtumise lõpuks päike küll pisut halastas, kuid ilmselgelt jättis leitsak mängule tugeva pitseri - seda nii kuiva ehk aeglase murukatte kui ka kurnatud mängijate näol.

Kuigi Kalju alustas mängu hästi ja läks teenitult ka juhtima, siis teisel poolajal ei jagunud neil jõudu, et soosikule kohaselt võidupunktid sisse nõuda. Pigem hoiti lõpu eel viigipunktist küünte ja hammastega kinni. Erinevalt eelmisest omavahelisest mängust Tallinnas, kus Promise David 2:2 viigiseisult kaks viimast väravat lõi, puudus selline liider, kes oleks meeskonna rasketel hetkedel oma õlule võtnud.

Davidi puudumisel alustati mängu 3-4-3 asetuses, kus Alex Matthias Tamm oli tipus ning Nikita Ivanov ja Nikita Komissarov tema taga kummalgi käel. Teisele poolajale jättis jälje Roko Vukušici vigastus, mistõttu pidi Aleksandr Nikolajev keskkaitsesse liikuma - Nikolajevi ääretõusudest ja tsenderdustest tunti puudust. Vaheajal mindi üle ka ebasümmeetrilise asetuse peale, kus kaitsefaasis oli neli kaitsjat ning rünnakul tõusis vasakkaitse üles, samas kui paremäär oli püsivamalt paigas.

Nende muudatuste tuules ei saanud Kalju oma mängu enam korralikult käima. Kohtumise lisaminutitel saabus uus ohusignaal, kui ka Tamm oli sunnitud vigastuse tõttu väljakult minema lonkama. Mõtteainet juulikuiseks üleminekuperioodiks igatahes jagub.

3. Tammeka ei kasuta oma võimalusi

Tammeka tegi muljetavaldava hooaja alguse ning on mänguliselt suutnud võrdlemisi stabiilset taset näidata ka pärast seda, kuid resultaadid on ära vajunud ja nii leiavad tartlased end hooaja keskpunkti lähenedes ikkagi püsimajäämisvõitluse lähistelt. Miks neil ikka ja jälle midagi puudu kipub jääma, sellele annab võimaliku vastuse statistika.

Nimelt, Wyscouti statistika pakub lisaks xG ehk eeldatava väravatehulga mõõdikule ka xG järgi kohandatud punktihulga mõõdikut, ning selle kohaselt on Tammeka selgelt kõige suuremas miinuses ja seda juba teist aastat järjest!

Mida see täpsemalt tähendab? Enne käimasolevat vooru oli Tammeka teeninud 7,5 punkti vähem kui xG ehk väravavõimaluste järgi eeldatud. Eelmisel aastal teenis Tammeka aga terve hooaja peale 15,8 punkti vähem kui eeldatud.

Kui sisselastud väravate osas on Tammeka xG näitajad enam-vähem normis, siis suureks probleemiks on suutmatus enda tekitatud väravavõimalusi realiseerida. Seda illustreerib hästi Kalju ja Tammeka esiväravaküttide statistika (voorueelse seisuga): Promise Davidi võimaluste xG oli 13,66 ning reaalne väravahulk 14; Ahmed Adebayo xG oli peaaegu sama kõrge (13,38), aga reaalne väravasaldo vaid 7.

4.  Mängu parim - David Epton

Tammeka kaitsev keskpoolik näitas end tuntud headuses, lõhkudes edukalt Kalju mängu ning jõudes korduvalt otsustavatel hetkedel jaole, et olukordi klaarida. 19-aastane ghanalane paistis seekord tavapärasest rohkem silma ka ründefaasis, kuid löögitäpsus jättis siiski soovida.

28. juunil kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Nõmme Kalju FC 1:1 (1:1)
45. Ahmed Adebayo Basher - 24. Alex Matthias Tamm

Väravasöödud: 45. Patrick Genro Veelma - 24. Daniil Tarassenkov
Hoiatused: 23. Marius Vister, 47. David Epton - 48. Daniil Tarassenkov, 74. Nikita Andrejev (pingilt), 81. Maksim Podholjuzin
Mänguolud: +34, päikesepaisteline kergelt tuuline ilm, muruväljak väga heas seisukorras