Kes sees, kes väljas: Martin Reim selgitas koondise valikut mänguks Rootsiga (6)

Martin Reim, koondise abitreenerid ja pink Okeaania turneel. Foto: Kasper Elissaar

Eesti rahvuskoondist ootab jaanuari alguses uue kalendriaasta esimene kohtumine, kui Abu Dhabis Rootsiga vastamisi minnakse. Eile anti välja ka koondislaste nimekiri.

20-pealine nimekiri koondisega kaasa sõitjatest tõi mitmeid üllatusi. Kuigi suurem osa Eesti jalgpalluritest on jaanuaris kahe hooaja vahel või talvepuhkusel, võetakse Abu Dhabisse vähe välismaal mängivaid eestlasi - eemale jääb ka enamus Soomes ja Norras mängivaid pallureid. Soccernet.ee palus Martin Reimil valikut lahata.

Alustuseks: mis alustel selleks mänguks koosseis kokku pandi? Näeme siin nimekirjas väga erineva taustaga mängijaid.
Jah, on tõesti. Ütleme nii, et kuna see ei ole jälle ametlik koondiste mängude päev, siis ka koondisekutseid saates ja meeskonda komplekteerides pidime arvestama, kellel hooajad käivad, kellel mitte.

Inglismaaga on keerulisem. Neil on praegusel perioodil, aasta lõpus-aasta alguses, palju mänge. [Ragnar] Klavan ja [Mattias] Käit jäid välja, kuigi Käidi puhul oli õhus, et äkki ta saab tulla. Aga neil (Fulhamil - I. L.) on ka karikamängud ja klubi ei soovinud teda lasta.

REKLAAM

Siis oli küsimus Kesk-Euroopas, kus hooaeg on poole peal ja väikesed pausid. Panime alguses ka kutsed paljudele Poola, Tšehhi, Lutsud-Zenjovid, aga enamus klubisid ei soovinud lasta. Neil on hetkel väike puhkus ja siis oma ettevalmistus kevadringiks. Teades, kui väike oli poolakatel suvel puhkus - ainult nädal aega vist -, siis sellistel mitteametlikel mängupäevadel ei ole sealt võimalik ka jõuga võtta. Kui klubi ei soovi lasta, siis ei ole midagi teha. Juba sellistest asjadest sõltub komplekteerimine, täit koosseisu oli keeruline saada.

Vaatasime Skandinaavia poole, kust tuleb ka vastane. Nad komplekteerivad Skandinaavia, Rootsi-Norra-Taani klubide pealt. Sinna vaatasime ja mõned sealt saime, mõnda ei saanud. Näiteks Enar Jäägeril on laps sündimas. Meil on produktiivne võistkond, igal mängul keegi saab isaks (naerab - I. L.).

Taijol [Teniste] oli klubivahetus ja Norras aasta lõpus puhatakse, aga jaanuari alguses algab sebimine, igasugused kolimised-asjad. Oleksime tal väga-väga keeruliseks teinud selle. Oleks ta mänginud Sogndalis edasi, poleks probleemi olnud, aga uus klubi (Bergeni Brann - I. L.), suurem klubi, peab tõestama ennast. Jätsime ta võtmata, et ta saaks rahulikult minna ja kolida, olla õigel ajal kohal.

Hea meel, et Ilja [Antonov] ja Nikita [Baranov] said. Nendega oli korras. Siis oli veel Karol Mets, aga tema on vigastatud. Okeaania-turneest teadsime, keda tahame näha natuke tugevama koondise vastu, hoopis teist tüüpi mängule. Nii see koosseis jagunes.

Kui mõelda, et miks on [Dmitri] Kruglov sees, siis kindlasti koosseisu vaadates meil kogemust napib. Mõned mängijad [peavad olema], kes teavad, mida ja kuidas me mängime ja kes on toeks võistkonnale. Üritasime sellist tasakaalu leida ja peaaegu kõigile positsioonidele võtsime ka kaks mängijat. Natuke keeruline aeg on mängimiseks, kohe pärast puhkust ei ole keha võibolla valmis 90 minutit mängima. Tahtsime, et sellistel positsioonidel, kus on rohkem jooksmist, oleks võimalik koormust jaotada poolaja kaupa. 

Kui nimekirja lähemalt uurida, siis hooaeg on läbi ka Soomes, aga sealt on üsna vähe mängijaid. Kas näiteks Marek Kaljumäe, Hindrek Ojamaa, Andreas Vaikla olid need, kes Okeaania-turneel nii palju silma ei jäänud?
Kaljumäel oli siin meniskioperatsioon, tal hakkas see juba Okeaanias tunda andma. Väike viga oli küljes. Pärast seda ta käis operatsioonil, temal on kindel põhjus olemas.

Väravavahtidest otsustasime, et kolme ei hakka kaasa võtma ja oli [teisena] plaanis [Matvei] Igonen, kes tegi väga korraliku esituse [Vanuatu vastu], aga temal on klubiotsingud. Koondise treeneri seisukohalt on siin dilemma, et kas nõuda selleks mänguks väravavahti võistkonna juurde või mõelda natuke edasi, et ta saaks endale korraliku paiga, kus mängida. Noorema mängija puhul peame ka natuke tulevikule mõtlema.

Kuna meil Marko Meerits on olemas, siis teise väravavahi valik langes [Mait] Toomi peale, sest Vaiklal on vaja mängupraktikat ja klubi leida endale. Ta ei olnud praegu sellises vormis, et kahe hulka pääseda.

Ojamaa samamoodi. Kui vaadata äärekaitsjaid, siis eelistasime hetkel [Trevor] Elhit ja [Karl] Mööli, tahame näha ka [Michael] Lilanderi äärekaitses-äärepoolkaitses mängimas. Seda võimalust ta Okeaanias ei saanud. Kruglov on neljas äärekaitsja. Hetkel jäi Ojamaa välja. 

Väljakul ettepoole vaadates on ka kaks nime, mis kindlasti inimestele huvi pakuvad - Henrik Ojamaa ja Kevin Kauber.
Henrik Ojamaa kutse sai saadetud. Puhkab. Paus [on klubil] ja otsus oli, et puhkab. Kui puhkab, siis puhkab.

Kevin Kauberi puhul ei näe praegu, et mängiks üle [Martin] Milleri või [Mark Oliver] Roosnupu. Meie töömahu ja võimsusega äärel, kus ta võiks mängida, saavad praegu nii [Rauno] Sappinen, Miller kui Roosnupp paremini hakkama.

Mingite meeste puhul sa tõid välja, et on mõistlikum keskenduda klubiotsingutele, samas on koosseisus neid, kellel pole üldse klubi või kes aktiivselt otsivad - näiteks Karl Mööl, Artjom Dmitrijev, Sergei Mošnikov. Kas kaasas on need, kellele võiks pigem kasuks tulla see mäng koondise eest?
Nemad kolm on koondise juures olnud. Iga mängijaga sai eraldi räägitud ja oleneb, mis olukord kellelgi täpselt sel perioodil on. Klubiotsingud on ka kokkulepped, kuna-kuhu minna. Nemad olid olemas sellel ajal ja soovisid tulla. See on mängijale klubiotsingutel plussiks, kui ta saab koondist esindada, see on selge, aga kui on mingid kokkulepped mõne klubiga, ei ole nii lihtne. Loomulikult saab läbi rääkida, kui pole allkirja all, aga tuleb ka tegutseda, et leping saada. Neid soovijaid on palju, konkurents on jalgpalliturul suur ja kui päeva või kaks võimaluse käest annad, on juba uus mees platsis.

Kõik käis väga individuaalselt, rääkisime nii mängijatega kui nendega, kes aitavad klubiotsingutega. Kui Igoneni puhul oli teemaks, et tahtsime, et Marko [Meerits] selles mängus mängiks, siis väravavahil ei olnud võibolla ka seda küsimust [tulla varumeheks kaasa]. Maitu me tahtsime näha, tal olid Okeaania-turnee ajal pulmad, nüüd on hea võimalus teda uuesti vaadata. [Artjom] Dmitrijev oli testimisel Okeaania ajal, see oli see põhjus, miks teda seal ei olnud. Ühest küljest tuleksime nagu mängijatele vastu, aga pikemas plaanis on see ka koondisele kasulikum, kui mängijatel on korralikud klubid, kus nad saavad igapäevaselt head tööd teha.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (6)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PREMIUM LIIGA
LIVE: Flora on külas seni kaotuseta Cenk Özcanil ja Transil  (Flora kümnekesi, Plotnikov viigistas!)
VÄLISMAA JALGPALL
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
32
23
9
0
103:29
78
2.
32
22
6
4
100:23
72
3.
31
21
8
2
100:28
71
4.
32
18
7
7
72:45
61
5.
33
13
7
13
58:71
46
6.
32
12
6
14
46:51
42
7.
32
7
5
20
30:90
26
8.
33
6
6
21
46:64
24
9.
33
5
3
25
31:104
18
10.
32
2
7
23
24:105
13
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK