Kuidas koheldakse Eestis kohtunikke? Jalaga tagumikku, rusikaga näkku, sülitamised, tapmisähvardused (23)

Foto: Imre Pühvel

Kui vaadelda juhtumeid, mis viimase viie aasta jooksul Eesti Jalgpalli Liidu distsiplinaarinspektori laualt läbi on käinud, siis solvanguid ja roppu sõimu on Eesti kohtunikud pidanud taluma ülisuurel hulgal. Mõnikord on esinenud ka füüsilist vägivalda. Alljärgnevalt on välja toodud 40 kõige jubedamat või kõige veidramat kohtunike negatiivse kohtlemise juhtumit alates aastast 2014.

Iga episoodi kohta on ära märgitud aasta, mil sündmus toimus, ja karistus, mis rikkujale distsiplinaarinspektori või -komisjoni poolt määrati.

2019: III liiga mängija ütles kohtunikule "fašist". Karistus: kahemänguline keeld.

2019: Purjus pealtvaatajad segasid abikohtuniku tööd ja üritasid temalt korduvalt pükse maha tõmmata. Karistus: mängu korraldav klubi sai ebapiisavate turvameetmete tõttu hoiatuse.

REKLAAM

2019: II liiga mängija viibis pärast vahetust tehnilises alas ning sõimas korduvalt kohtunikebrigaadi selliste sõnadega nagu "piider", "autist", "jobu" ja "lohh". Kui kohtunik suundus tema poole, et teda tehnilisest alast eemaldada, jooksis mängija teadmata suunas minema. Karistus: ühemänguline keeld.

2019: Pealtvaatajad solvasid Esiliiga B-s terve mängu agressiivselt kohtunikke ning pärast mängu lõi üks pealtvaataja kohtunikku jalaga tagumikku. Karistus: klubile 75 eurot trahvi.

2019: Premium liiga treener ütles abikohtunikule "kitupunn". Karistust ei hakatud määrama.

2018: Pärast mängu lõppu haaras üks lapsevanem kohtunikul kaelast ja üritas lükata ning ähvardas kättemaksuga. Karistus: klubile 300-eurone rahatrahv.

2018: III liiga klubi solvas mängu järel kohtunikku sotsiaalmeedias muuhulgas joodikuks ja homoks. Karistus: 450-eurone rahatrahv.

2018: Tribüünil olnud mängijad liikusid Premium liiga mängu esimese poolaja järel nutitelefonidega riietusruumi ukse juurde ja üritasid väga aktiivselt sundida abikohtunikku vaatama esimesel poolajal toimunud olukorda värava tühistamise osas. Hiljem soovis ka treener tungivalt, et kohtunikud olukorra üle vaataksid. Kohtunikud keeldusid seda tegemast. Karistus: klubi sai hoiatuse.

2018: Punast kaarti näinud IV liiga mängija lõi kohtunikku viimase viie aasta jooksul teist korda. Kohtunikul oli pärast lööki huul verine ja nägu marraskil. Karistus: eluaegne mängukeeld.

2018: U17 liiga mängija keeldus pärast punase kaardi saamist esialgu väljakult lahkumast ja lõpuks enne väljakult lahkumist tõukas peakohtunikku. Karistus: neljamänguline keeld.

2018: II liiga mängija tegi kohtunike suunas kolm korda "heil Hitler" žesti. Karistus: kolmemänguline keeld ja 100-eurone rahatrahv.

2018: U14 võistkonna treener sisenes omavoliliselt väljakule ja tõukas kohtunikku kahe käega. Karistus: neljamänguline juhendamiskeeld ja 250-eurone rahatrahv.

2018: IV liiga mängija lõi pärast teise kollase kaardi saamist kohtunikku rusikaga näkku ja seejärel kukkunud kohtunikku veel jalaga selga. Kohtunikul oli pärast nägu veidi paistes. Karistus: eluaegne mängukeeld.

2018: III liiga mängija ähvardas kohtunikud ükshaaval ette võtta ja käed raudu panna. Karistus: kolmemänguline keeld.

2018: Treener sulges pärast mängu lõppu umbes üheks minutiks kohtunikele sissepääsu riietusruumidesse, sõimas neid ning ähvardas üles otsida ja käed-jalad otsast rebida. Karistus: 2,5-kuuline juhendamiskeeld.

2018: Eemaldatud treener asus Premium liiga mängu vaatama riietusruumi ukse vahelt, mis asus abikohtuniku selja taga. Kui abikohtunik tõstis suluseisu märkimiseks lipu, tormas treener abikohtuniku juurde, surus tema käe alla ja karjus tema peale. Karistus: neljamänguline juhendamiskeeld ja 250-eurone rahatrahv.

2017: II liiga mängija lubas kohtuniku ära tappa. Karistus: neljamänguline keeld.

2017: Lisaks vastaste ründamisele lubas II liiga mängija kohtuniku ära tappa, kui teda linnas näeb. Karistus: viiemänguline keeld.

2017: III liiga mängija solvas valjuhäälselt ja ropult kohtunikku nii väljakul kui ka eemaldamise järel tehnilisest alast oma asju võttes. Pärast mängu võttis mängija kohtunikuga sotsiaalmeedia kaudu ühendust ja nimetas teda idioodiks. Karistus: kahemänguline keeld.

2017: Turvamees kommenteeris valjuhäälselt kohtuniku tegevust. Karistus: klubile hoiatus.

2017: Kaameramees hüüdis kohtunikule: "Mine tagasi Venemaale!" Karistus: klubile hoiatus.

2017: III liiga mängija ütles kohtunikule: "Sa käid nii imelikult, see tuleb vist sellest, et keegi pole sulle taha keeranud, kukk!" Karistus: ühemänguline keeld.

2017: Esiliiga treener näitas üles rahulolematust kohtunikutööga ning asus kõvahäälsesse sõnelusse abikohtunikuga, kahtlustades teda joobes olekus mängu teenindamises. Karistus: hoiatus.

2017: Premium liiga mängija ütles kohtunikule: "Kui Pärnusse satud, võid surma saada." Karistus: neljamänguline keeld.

2017: Pärast saaliliiga kohtumise lõppu tuli selleks matšiks mänguõigust mitteomav mängija kohtunike ruumi, sõimas neid ja nõudis selgitusi nii selle kui ka eelmiste mängude osas. Karistus: ühemänguline keeld.

2017: Saaliliiga mängija tõmbas kohtunikul kaardi käest ja viskas maha, pärast mängust eemaldamist keeldus lahkumast tehnilisest alast. Karistus: kolmemänguline keeld.

2016: Saaliliiga mängija patsutas pärast eemaldamist kohtunikku ja lubas hiljem kohtuda. Karistus: ühemänguline keeld.

2016: Premium liiga treener sülitas mängu vaheajal kohtunike toa põrandale. Karistus: 150-eurone rahatrahv.

2016: III liiga mängija ütles abikohtunikule: "Te olete kõik pederastid!" Pärast mängu lõppu oli ta agressiivne, takistas peakohtunikku minemast riietusruumi (kohtunikud ja võistkond jagasid ruumi), trügis kohtunikust ette ja tahtis ukse tema nina ees kinni tõmmata. Karistus: kahemänguline keeld.

2016: Esiliiga mängija väljendas kohtumise ajal ja pärast matši lõppu korduvalt rahulolematust kohtuniku tegevusega ja ütles: "Tü*a, kui sa siin sellist mun*i mängid, siis ära tule haiglas sõpsi mängima!" Karistus: ühemänguline keeld.

2016: Premium liiga mängija sõimas kohtunikku ja lubas maha tulistada. Karistus: kahemänguline keeld.

2015: U17 liiga mängija sülitas pingil olles abikohtunikku. Karistus: kolmemänguline keeld.

2015: II liiga mängija haaras kohtunikku käest ja üritas kaarti käest rebida ning tõukas pärast eemaldamist kohtunikku kahe käega rindu. Karistus: neljamänguline keeld.

2015: IV liiga treener ütles kohtunikule: "Võtke need kolm punkti ja pistke endale per*e!" Karistus: ühemänguline juhendamiskeeld.

2015: IV liiga mängija lõi kohtunikku kaks korda lahtise käega vastu nägu. Karistus: kolmekuuline mängukeeld.

2015: Lisakohtuniku selja taha visati mängu ajal pürorakett. Karistus: klubile 300-eurone rahatrahv ning kaks kuud mitte väljastada püroluba.

2015: Publikust visati abikohtunikku kaks korda väikese kiviga. Karistus: klubile 450-eurone rahatrahv.

2015: Mängija lõi vastasmängijat jalaga, võttis kohtunikult protokolli ja jooksis sellega ära. Karistus: kahekuuline mängukeeld.

2014: Treener palus pärast mängu kohtunikel kollased kaardid teiste mängijate nimele panna. Karistus: üheksakuuline juhendamiskeeld.

2014: Premium liiga mängija ähvardas karikamängus kohtuniku ära tappa. Karistus: kahemänguline keeld.

Kommentaarid

X   •  
(2001:1530:1010:5f9f:d4.***)
Olgem ausad,need Eesti kohtunikud on parajad naljanumbrid ka,ilmselgelt ajab saamatus oma valitud tööd korrektselt teha mängijaid närvi. Ärge ulguge raisk ja koolitage neid jobusid
To X   •  
(146.255.181.***)
Õiged sõnad!
Premium Liigas juba liigselt valesid otsuseid tehtud (vahepeal isegi mis mõjutavad mängu lõpptulemust märgatavalt).
Kahele eelnevale   •  
(2001:7d0:8317:a480:294.***)
Kui kõik kohtunikud on ebapädevad, saamatud ja nõmedad, siis kes neid mänge peaks teenindama? Kohtunikud on siiski inimesed, kes peavad tegema otsuse kohe, nemad ei näe eri nurkade alt kordusi. Vägivald (vaimne ja füüsiline) on absurdne lahendus konfliktidele. Kuna meie ühiskonnas on lemmiktoit teine eestlane ja soccerneti kommentaariumis käiakse end anonüümselt väljaelamas (mida võib tõlgendada küberkiusamisena), siis peaks ükshetk neid inimesi hakkama vastutusele võtma nende mõtlematute sõnavõttude eest. Kas siis ka kõik julgeks kritiseerida, ähvardada ja sõimata?
Y   •  
(2001:1530:1000:57ed:ec.***)
Olgem ausad, need Eesti mängijad on ikka parajad naljanumbrid ka. Ilmselt ei aita puujalgade olematu tase ka kohtunike tasemetõusule kaasa ja ei tekita mingit huvi uutel noortel kohtunikutöö järele. Ärge mölisege platsil vaid tehke trenni ka vahel
huumor   •  
(195.190.141.***)
Ausaltöeldes ajab ikka närvi küll, kui mänge vilistavad samasse meeskonda kuulunud endised mängijad, noored 18-19 a kuked, kes ühele poole vilistavad ja nina püsti ringi jalutavad või siis lihtsalt noored kohtunikud, kes vile suhu saanud ja nüüd arvavad, et on tehtud mehed.
lol   •  
(87.119.182.***)
te olete ise parajad naljanumbrid kui arvate, et kohtuniku tegevus õigustab sellist käitumist. ega ükski kohtunik ei tee vigu meelega. mõelge kui kohtunik kommenteeriks mängijate tegevust ala "hea jobi oled ikka küll, õpi söötma"
:d   •  
(91.129.105.***)
Väga hea artikkel!
to lol   •  
(193.40.25.***)
See oleks päris tore eksperiment. Anda kohtunikele õigus mängijate tegevust samamoodi kommenteerida nagu need kohtunike tegevuse osas pidevalt teevad. Ma tuleks kohe seda mängu põnevusega vaatama.
Juss   •  
(146.255.183.***)
Meil on kahjuks mentaalselt väga nõrgad mängijad. Mitte ükski kohtuniku otsus ei õigusta sellist käitumist, isegi kui terve hooaja ära peaks rikkuma vm. Võtke kokku ennast palun, elus on tähtsamaid asju.
R   •  
(37.157.101.***)
Hea artikkel, aitab mõista kohtunikutöö varjukülgi. Tänud
Kurb   •  
(90.190.180.***)
Kui vaadata, et tapmisähvarduste eest saadakse paarimängulisi keelde... Sellised tuleks kohtu ette saata.

Kohtunikele edu ja jaksu!
Uno   •  
(91.129.109.***)
Enamik neid asju on raudselt tiblade öeldud
Toomas to X   •  
(37.157.107.***)
Kohtuniku solvamine
Trahv 2 eurot
kohtunik   •  
(185.78.45.***)
Anonüümsed negatiivsed kommenteerijad palun tehke seda enda täisnimedega. Kas te kardate enda täisnimega kommenteerida? Kas kardate, et teie kohta võib midagi negatiivset välja tulla, nagu olete valinud töö, eriala, hobi, milles võite olla saamatu, ebakorrektne, eksida ning teisi inimesi närvi ajada. Kas te ise olete oma ala proff, käite koolitustel ja harite end pidevalt?
m2ngija   •  
(2001:7d0:8b35:6f80:9c8.***)
sitt tase sitt tase, mängumehed on siis mingi tasemel vennad meil v?
Meil on kõik kaikad neljandast liigast kuni Premium liigani välja, selline nagu on meie tase, selline on ka kohtunike.
Ei oska vilistada siis ei oska, ei maksa selle peale kohe oma sülge ja tapmisähvardusi loopida.
Jäägem inimesteks!
Asd   •  
(87.119.182.***)
Seda oli eeldada, et peale sellist artiklid tullakse siia näpud püsti kriiskama, et "kohtunikud ongi sitad". Täiesti jabur on see, et esiteks ei tea mängijad, treeenerid või kriiskavad lapsevanemad reegleid (või nende muudatus) nõutakse kaarte mida pole reeglite järgi (enam) võimalik anda jms. Mõni mängija eksib ühes mängus mitmeid kordi ja nagu eespool välja toodud, kuhtunikud ei hakka teid seepeale ju mõnitama. Kohtunik väljakul on inimene, kes peab murdosa sekundiga otsuse vastu võtma. Mängijaid on 22, ilmselge on see et võimatu on kõike sajaprotsendiliselt näha. Ma ei väida et emotsioonide näitamine stiilis "hei kohtunik, meie pall" vms ei ole lubatud, see käib mängu juurde. Kuid sellised jaburused nagu ülal artiklis kirjas on täiesti absurdsed ja karistused liiga väiksed. Seega rohkem mõistmist, kohtunik ei ole väljakul selleks, et teile sitta keerata.
aa   •  
(86.110.35.***)
Kui karistused on nii naeruväärselt väikesed, siis pole ime, et endale sellist käitumist lubatakse. Mina arvan, et tegelikult oleks rahatrahvist või mängukeelust tunduvalt mõjusam karistus see, kui selliste treenerite, mängijate ja klubide nimed avaldatakse.
to aa   •  
(90.191.208.***)
Mine võta EJL liidu lehel distsiplinaarkaristuste register lahti, seal näed kõik klubid ja isikud ära.
Onu Peeter   •  
(2001:7d0:8b32:cd80:40a.***)
Meie Orissaare igaaastastel meistrivõistlustel ei ole kunagi selliseid vahejuhtumeid olnud! Olen ise kohtunik ja valesid otsuseid kunagi ei langeta, seetõttu pole mängijatel ka midagi kobiseda! Kohalike seas olen tuntud kui Kotkasilm Peeter! Tulge vaatama 27 juulil Orissaare külastaadionil, saab ka ise oma meeskonnaga osaleda!
Sportliku suve!
Peeter
R.   •  
(85.253.144.***)
Eesti mängijate tase on kindlasti madalam, kui Eesti aktiivsete kohtunike tase. Fakt.
muigega   •  
(62.65.203.***)
Töö kiidab tegijat. Kui ei kiida, siis on kehv tegaija. Maailmas on palju kohtunike, keda austavad mängijad ja fännid ning palju neid ennasttäis jobukakke, kes arvavad, et neile tahatakse pidavelt ketukat anda.
to kohtunik   •  
(2001:7d0:80d4:4080:9d2.***)
Sa ära kommenteeri siin, mine õpi parem vilistama!
boss   •  
(96.72.149.***)
olgem ausad eesti kohtunike tase on oluliselt parem kui mängijate oma.
kahju vaid, et ka see pole maailma tipp

Sisene
PÄRNU DERBI
OTSEPILT: kas linnarivaal PJK jääbki ainsana Vapruse jaoks alistamatuks?  (Vihmojalt viik!)
OLULIST
SILM PEALE!
Vaprus Pärnu troonil istumisega ei lepi. Valitud on oma tee, mis peab viima Premium liigasse
EUROSARJAD
KARIKAFINAAL
Vigastust trotsides iluvärava löönud üleplatsimees Rimo Hunt: kaotus kaotuseks, meie teeme edasi seda, mis meile meeldib
KODUSED HEITLUSED
SUUR KUUIK EI SAANUD OMA TAHTMIST
Liverpooli ja Manchester Unitedi kavandatud riigipööre kukkus läbi. Aga ainult esialgu
VÄÄRT KUULAMIST-VAATAMIST
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
22
20
1
1
58:16
61
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
23
13
5
5
55:29
44
5.
Viljandi JK Tulevik
24
9
2
13
27:41
29
6.
Tartu JK Tammeka
24
7
7
10
27:37
28
7.
JK Narva Trans
24
5
6
13
22:35
21
8.
Tallinna JK Legion
24
5
6
13
18:40
21
9.
FC Kuressaare
24
4
7
13
23:48
19
10.
JK Tallinna Kalev
24
3
3
18
13:61
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
61
Paide Linnameeskond
51
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
44
Viljandi JK Tulevik
29
Tartu JK Tammeka
28
JK Narva Trans
21
Tallinna JK Legion
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK